Od "wojującego radnego" po "zachowawczego urzędnika". Kim jest autor opinii prawnej w sprawie TVN z 2015 roku

Źródło:
tvn24.pl
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVN
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVNTVN24
wideo 2/4
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVNTVN24

Niegdysiejszy polityczny jastrząb, dekomunizujący warszawskie ulice radny PiS, a dziś asekurujący się prawnik i prezes Poczty Polskiej - tak nasi rozmówcy opisują Tomasza Zdzikota. Sześć lat temu, jako wiceszef pionu prawnego w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, podpisał się pod korzystną dla amerykańskich właścicieli TVN opinią prawną. To na jej podstawie rada zezwoliła w 2015 roku na przejęcie udziałów TVN przez spółkę zarejestrowaną w Holandii.

Większość pozycji w CV niespełna 42-letniego Tomasza Zdzikota jest blisko związana z polityczną karierą jego patrona, czyli obecnego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

- Żelazny członek drużyny Mariusza. Gdy powstawało PiS, niewielu prawników się do nas garnęło, a Tomasz był od samego początku. Jako młody absolwent prawa był wkrótce wręcz na wagę złota - mówi tvn24.pl polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Prawo ukończył na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, później jeszcze rozpoczął studia doktoranckie w Polskiej Akademii Nauk. Zdał także egzamin na radcę prawnego, choć w internecie nie ma śladów jego zawodowej praktyki.

Dekomunizujący radny

Jeszcze kilkanaście lat temu, jako młody stołeczny radny, intensywnie prowadził blog. Tak się w nim przedstawiał: "Ciemnogrodzkie poglądy, czasem nawet klerykalizm i zoologiczny nacjonalizm". Najpierw był asystentem wiceprezydenta Warszawy Stanisława Skrzypka. W 2006 r. awansował na wiceburmistrza Śródmieścia, obejmując gabinet po Mariuszu Błaszczaku, który wtedy przeszedł do rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

- Rodzice Mariusza znali się z rodzicami Zdzikota. Ich ojcowie razem pracowali w żerańskiej fabryce samochodów FSO - mówi tvn24.pl polityk PiS.

"Gazeta Stołeczna" pisała o nim wówczas: "Zdzikot chce dekomunizować i dezubekizować, bo uważa, że przez brak rozliczeń w III RP ludzie dostali jasny sygnał 'spoko, spoko, komuniści nie byli tacy źli'".

Gdy po przedterminowych wyborach w 2007 roku upadł rząd Jarosława Kaczyńskiego, a jego partia przeszła do opozycji, Tomasz Zdzikot odnalazł się na krótko w roli wiceprezesa Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat", spółki, w której udziały wówczas miał Skarb Państwa i Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego.

Firma zarządza budynkiem, w którym przed upadkiem komunizmu mieściła się siedziba Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W wolnej Polsce przez pierwsze dziewięć lat działała tam Giełda Papierów Wartościowych, obecnie m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu.

Opinie korzystne dla TVN

Następnym przystankiem na zawodowej drodze Tomasza Zdzikota była Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Tutaj od 2008 roku pracował w dziale prawnym, którego następnie został wiceszefem. We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnił, że Zdzikot podpisał się pod ekspertyzami umożliwiającymi przejęcie TVN przez amerykańskiego inwestora, czyli Scripps Networks Interactive. Bezpośrednim nabywcą TVN była spółka zależna Polish Television Holding BV, zarejestrowana w Holandii. Przewodniczący Rady analizował wtedy, czy jest to możliwe na gruncie polskiego prawa, które - co ważne - do dziś się nie zmieniło.

- Sześć lat temu zdecydowały ekspertyzy prawne, które stwierdziły, że w świetle prawa medialnego to nie jest spółka amerykańska, tylko europejska - mówił "DGP" Jan Dworak, który był w 2015 roku przewodniczącym KRRiTV.

Zdzikot stwierdził wtedy, że nabycie przez podmiot zagraniczny udziałów w spółce mającej polską koncesję "wymaga zezwolenia przewodniczącego Krajowej Rady, wydawanego na podstawie uchwały KRRiT". Takie "zezwolenie nie może być udzielone", jeżeli kapitał zagraniczny obejmie ponad 49 procent udziałów. Autor opinii zastrzegł, że sprzedaż spółki z koncesją bez wymaganego zezwolenia "będzie nieważna z mocy prawa".

Osiecki z "DGP" o zmianie zdania w sprawie TVN przez KRRiT
Osiecki z "DGP" o zmianie zdania w sprawie TVN przez KRRiTTVN24

Autorzy "DGP" wskazali, że w odniesieniu do przejęcia TVN przez Scripps kluczowe są dwa elementy ekspertyzy Zdzikota.

Stwierdził on, że wobec podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego zezwolenie przewodniczącego KRRiT na transakcję "nie będzie wymagane", gdyż nie stosuje się do nich limitu 49 procent.

I podkreślił, że "fakt kontrolowania spółki przez podmiot spoza EOG nie pozbawia spółki przymiotu osoby zagranicznej mającej siedzibę w państwie EOG, a co za tym idzie, nie podlega ona obowiązkowi uzyskania przedmiotowego zezwolenia". Dodając, że "uznanie za decydujące pochodzenia spółki dominującej spoza EOG" byłoby sprzeczne z intencjami ustawodawcy.

Opinia Zdzikota ani w 2015 roku, ani obecnie nie budzi wątpliwości prawników. Kwestionują ją teraz politycy partii władzy, a szef KRRiT Witold Kołodziejski taką interpretację przepisów nazywa fikcją.

Z KRRiT do MSWiA

Kariera Zdzikota przyśpieszyła po ponownym objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwości w 2015 roku. Najpierw media wymieniały go wśród żelaznych kandydatów do objęcia stanowiska wojewody mazowieckiego. Mocno wspierał go Mariusz Błaszczak, a także Jacek Sasin, który rok wcześniej kandydował na stanowisko prezydenta Warszawy.

- [Zdzikot - red.] jest jednym z głównych autorów mojego programu, to człowiek o ogromnej wiedzy i doświadczeniu - mówił wtedy w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" kandydat Sasin.

Ostatecznie jednak Zdzikot objął fotel wiceministra spraw wewnętrznych i administracji u ministra Mariusza Błaszczaka, który wówczas kierował tym resortem. Podlegały mu sprawy rejestrów państwowych, informatyzacji. Od ministra dostał także delikatną misję.

Świadczy o tym archiwalny komunikat, który można odnaleźć na stronach resortu, datowany na 4 lutego 2016 roku, w którym czytamy: "Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, działając na podstawie ustawy o finansach publicznych, powołał Komitet Audytu. Przewodniczącym został Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MSWiA". Komitet pełni funkcję doradczą dla ministra "w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego".

- To kontrola nad 10-miliardowym budżetem resortu i podległych mu formacji. Tradycją naszego resortu jest, że komitet nic znaczącego nie wykrywa - tłumaczy doświadczony urzędnik.

Wraz ze Zdzikotem w Komitecie Audytu zasiadł m.in. generał Andrzej Pawlikowski, szef Biura Ochrony Rządu, który rok później zrezygnował ze stanowiska. Stało się to po tym, jak media ujawniły, że podległy Pawlikowskiemu oficer BOR wziął udział w aferze związanej z PKP S.A. Wbrew regulaminom PKP zarząd zawarł lukratywną umowę ze spółką, która nigdy nie prowadziła żadnej działalności, a była związana z politykami PiS oraz byłymi szefami służb. Do dziś trwa proces karny w tej sprawie, a oskarżonymi są członkowie zarządu PKP oraz właśnie m.in. oficer BOR i dawny wiceszef Agencji Wywiadu.

Minister od cyber-wojsk

Gdy w 2018 roku Mariusz Błaszczak niespodziewanie zastąpił w roli ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wziął ze sobą swoją "drużynę", m.in. wiceministrów Tomasza Zdzikota i Sebastiana Chwałka.

W nowym resorcie Zdzikotowi zaczął podlegać m.in. pion cyberbezpieczeństwa oraz tworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych w polskiej armii, czyli właśnie cyber.

- Tu już w Tomku nie było nic z dawnego, wojującego radnego. Jako urzędnik jest niezwykle zachowawczy. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji musi mieć na biurku kilka opinii prawnych - mówi nasz rozmówca z resortu obrony.

Pełnomocnikiem MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni został generał Karol Molenda.

- Odebraliśmy to jako otwarcie się na fachowców nowego kierownictwa resortu, czyli ministra Błaszczaka i wiceministra Zdzikota. Molenda służbę rozpoczynał w Wojskowych Służbach Informacyjnych - komentuje pracownik ministerstwa.

Rozmówcy tvn24.pl podkreślają, że Zdzikot w resorcie sporo pracował, zostawił po sobie dobre wspomnienia.

- Kompetentny. Tylko trzeba pamiętać, że Błaszczak ze swoimi ludźmi zastąpił Antoniego Macierewicza i m.in. słynnego Misiewicza, któremu generałowie oddawali cześć jak ministrowi. Poprzeczka nie wisiała wysoko - słyszymy.

Podpisy w Poczcie

W kwietniu ubiegłego roku Zdzikot otrzymał kolejną specjalną misję: jako prezes Poczty Polskiej miał firmę przygotować na tzw. wybory kopertowe.

- Nie było żadnych szans, byśmy zdołali je przeprowadzić. Może do dziś by trwały. Pan prezes nie zważał na realia, parł do wyborów, dbając o swoje bezpieczeństwo - mówi nam związkowiec działający od lat w Poczcie.

Podczas jednej z pierwszych narad prezes Zdzikot zdobył plusy u załogi. To on miał osobiście wpaść na pomysł, by każdy pakiet wyborczy dostarczała do skrzynek para listonoszy.

- Bo jak później udowodnić, że pakiety trafiły rzeczywiście do skrzynki, skoro wyborca twierdzi, że ich nie otrzymał? Ale to było jakieś rozwiązanie tylko jednego z miliona problemów, które rodziły wybory kopertowe przygotowywane w pośpiechu - mówią nam związkowcy. Wśród nierozwiązanych wówczas wskazują m.in. brak rozwiązań dla sytuacji, gdy jedna osoba odebrałaby pakiety dla całej rodziny, a następnie wypełniłaby bez informowania o tym pozostałych domowników.

Ostatecznie - co ujawnił Szymon Jadczak na łamach tvn24.pl - przygotowania do wyborów kopertowych kosztowały Pocztę 70 milionów złotych.

Ale to również Tomasz Zdzikot jako prezes Poczty zwrócił się do ministerstw skarbu państwa i finansów, by zwróciły spółce poniesione koszta.

- Bo to jest prawnik, wie, co oznacza odpowiedzialność. Wewnątrz firmy śmiejemy się, że żądając zapłaty, prezes uruchomił lawinę wydarzeń, której efektem jest raport Najwyższej Izby Kontroli, a także zawiadomienia do prokuratury na m.in. premiera Mateusza Morawieckiego - mówi doświadczony pocztowiec, prosząc o zachowanie anonimowości. W tej sprawie zawiadomienie Izby dotyczyło także szefa KPRM Michała Dworczyka oraz ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

W Kraju Zabajkalskim w Rosji w niedzielę zderzyły się dwa pociągi towarowe. Wykoleiły się 42 wagony z węglem - podała Prokuratura do spraw Transportu Wschodniosyberyjskiego. Przyczyny zdarzenia są wyjaśniane.

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Zderzenie pociągów towarowych w Rosji

Źródło:
Interfax, tvn24.pl

Niemal miliard dolarów będzie można wygrać we wtorkowym losowaniu amerykańskiej loterii Mega Millions - podał portal stacji CNN. Wyjaśnił też, że to efekt kilkumiesięcznej kumulacji.

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Potężna kumulacja. "Najbardziej niezwykły rok"

Źródło:
CNN, tvn24.pl

Za pracę w niedzielę i święta pracownikowi przysługuje dzień wolny lub dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 procent za każdą godzinę pracy - podkreśliła radca prawny doktor Monika Wieczorek. Wskazała też, że w niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Dzień wolny lub dodatek do pensji. Wyjątki w Kodeksie pracy

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

W Nowym Jorku spadł śnieg i zrobiło się biało. Amerykańska Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała, że są to pierwsze, mierzalne grudniowe opady w tym mieście od trzech lat.

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Tutaj spadł pierwszy od lat śnieg w grudniu

Źródło:
Reuters, NBC New York

Podczas świątecznego dnia przeciętny Polak zje sześć tysięcy kalorii, a niektórzy nawet 10 tysięcy – wskazuje profesor Danuta Figurska–Ciura z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Zapotrzebowanie dla zdrowego, dorosłego człowieka o masie 60-70 kilogramów to około dwa tysiące kalorii dziennie.

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Tyle kalorii "przeciętny Polak zje w ciągu świątecznego dnia"

Źródło:
PAP

Nasza gospodarka przygotowuje się do kolejnych sankcji po objęciu władzy przez Donalda Trumpa - przekazał prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel. W przemówieniu zaznaczył, że kończący się rok był "jednym z najgorszych w ostatnim dziesięcioleciu".

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

"Praktycznie żyjemy z dnia na dzień"

Źródło:
PAP

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Z powodu awarii pociągu z ruchu wyłączono pięć stacji metra na Żoliborzu i Bielanach. Zarząd Transportu Miejskiego uruchomił autobusową komunikację zastępczą. Utrudnienia zakończyły się po godzinie 13.

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji było wyłączonych z ruchu

Awaria pociągu pierwszej linii metra. Pięć stacji było wyłączonych z ruchu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Pracownik stacji paliw w Markach został poszkodowany w trakcie napadu. Policja poszukuje sprawcy tego zdarzenia. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że mężczyzna został zaatakowany ostrym narzędziem.

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Napad na stację paliw w Markach. Pracownik raniony ostrym narzędziem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do pięciu lat więzienia grozi 35-latkowi z gminy Hańsk (woj. lubelskie), który usłyszał zarzut znęcania się fizycznego i psychicznego oraz uszkodzenia ciała swojej matki. Mężczyzna został aresztowany po kolejnej awanturze, kiedy uderzył i kopnął kobietę.

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Wyganiał matkę z domu, bił, groził, że zabije

Źródło:
tvn24.pl

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

Sztuczne światło może powodować wyraźne zmiany w nocnym działaniu ekosystemu raf koralowych. Do takich wniosków doszli badacze z Uniwersytetu Brystolskiego. Jak przekazał jeden z autorów publikacji, sztuczne naświetlanie naraża morskie organizmy na "niespodziewane niebezpieczeństwo".

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

"Niespodziewane niebezpieczeństwo" w morskich głębinach

Źródło:
PAP, Uniwersytet Brystolski
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl