Od "wojującego radnego" po "zachowawczego urzędnika". Kim jest autor opinii prawnej w sprawie TVN z 2015 roku

Źródło:
tvn24.pl
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVN
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVNTVN24
wideo 2/4
Krajowa Rada zmienia zdanie w sprawie TVNTVN24

Niegdysiejszy polityczny jastrząb, dekomunizujący warszawskie ulice radny PiS, a dziś asekurujący się prawnik i prezes Poczty Polskiej - tak nasi rozmówcy opisują Tomasza Zdzikota. Sześć lat temu, jako wiceszef pionu prawnego w Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, podpisał się pod korzystną dla amerykańskich właścicieli TVN opinią prawną. To na jej podstawie rada zezwoliła w 2015 roku na przejęcie udziałów TVN przez spółkę zarejestrowaną w Holandii.

Większość pozycji w CV niespełna 42-letniego Tomasza Zdzikota jest blisko związana z polityczną karierą jego patrona, czyli obecnego ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

- Żelazny członek drużyny Mariusza. Gdy powstawało PiS, niewielu prawników się do nas garnęło, a Tomasz był od samego początku. Jako młody absolwent prawa był wkrótce wręcz na wagę złota - mówi tvn24.pl polityk Prawa i Sprawiedliwości.

Prawo ukończył na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, później jeszcze rozpoczął studia doktoranckie w Polskiej Akademii Nauk. Zdał także egzamin na radcę prawnego, choć w internecie nie ma śladów jego zawodowej praktyki.

Dekomunizujący radny

Jeszcze kilkanaście lat temu, jako młody stołeczny radny, intensywnie prowadził blog. Tak się w nim przedstawiał: "Ciemnogrodzkie poglądy, czasem nawet klerykalizm i zoologiczny nacjonalizm". Najpierw był asystentem wiceprezydenta Warszawy Stanisława Skrzypka. W 2006 r. awansował na wiceburmistrza Śródmieścia, obejmując gabinet po Mariuszu Błaszczaku, który wtedy przeszedł do rządu Kazimierza Marcinkiewicza.

- Rodzice Mariusza znali się z rodzicami Zdzikota. Ich ojcowie razem pracowali w żerańskiej fabryce samochodów FSO - mówi tvn24.pl polityk PiS.

"Gazeta Stołeczna" pisała o nim wówczas: "Zdzikot chce dekomunizować i dezubekizować, bo uważa, że przez brak rozliczeń w III RP ludzie dostali jasny sygnał 'spoko, spoko, komuniści nie byli tacy źli'".

Gdy po przedterminowych wyborach w 2007 roku upadł rząd Jarosława Kaczyńskiego, a jego partia przeszła do opozycji, Tomasz Zdzikot odnalazł się na krótko w roli wiceprezesa Centrum Bankowo-Finansowego "Nowy Świat", spółki, w której udziały wówczas miał Skarb Państwa i Fundacja Uniwersytetu Warszawskiego.

Firma zarządza budynkiem, w którym przed upadkiem komunizmu mieściła się siedziba Komitetu Centralnego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W wolnej Polsce przez pierwsze dziewięć lat działała tam Giełda Papierów Wartościowych, obecnie m.in. Agencja Rozwoju Przemysłu.

Opinie korzystne dla TVN

Następnym przystankiem na zawodowej drodze Tomasza Zdzikota była Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji. Tutaj od 2008 roku pracował w dziale prawnym, którego następnie został wiceszefem. We wtorek "Dziennik Gazeta Prawna" ujawnił, że Zdzikot podpisał się pod ekspertyzami umożliwiającymi przejęcie TVN przez amerykańskiego inwestora, czyli Scripps Networks Interactive. Bezpośrednim nabywcą TVN była spółka zależna Polish Television Holding BV, zarejestrowana w Holandii. Przewodniczący Rady analizował wtedy, czy jest to możliwe na gruncie polskiego prawa, które - co ważne - do dziś się nie zmieniło.

- Sześć lat temu zdecydowały ekspertyzy prawne, które stwierdziły, że w świetle prawa medialnego to nie jest spółka amerykańska, tylko europejska - mówił "DGP" Jan Dworak, który był w 2015 roku przewodniczącym KRRiTV.

Zdzikot stwierdził wtedy, że nabycie przez podmiot zagraniczny udziałów w spółce mającej polską koncesję "wymaga zezwolenia przewodniczącego Krajowej Rady, wydawanego na podstawie uchwały KRRiT". Takie "zezwolenie nie może być udzielone", jeżeli kapitał zagraniczny obejmie ponad 49 procent udziałów. Autor opinii zastrzegł, że sprzedaż spółki z koncesją bez wymaganego zezwolenia "będzie nieważna z mocy prawa".

Osiecki z "DGP" o zmianie zdania w sprawie TVN przez KRRiT
Osiecki z "DGP" o zmianie zdania w sprawie TVN przez KRRiTTVN24

Autorzy "DGP" wskazali, że w odniesieniu do przejęcia TVN przez Scripps kluczowe są dwa elementy ekspertyzy Zdzikota.

Stwierdził on, że wobec podmiotów z Europejskiego Obszaru Gospodarczego zezwolenie przewodniczącego KRRiT na transakcję "nie będzie wymagane", gdyż nie stosuje się do nich limitu 49 procent.

I podkreślił, że "fakt kontrolowania spółki przez podmiot spoza EOG nie pozbawia spółki przymiotu osoby zagranicznej mającej siedzibę w państwie EOG, a co za tym idzie, nie podlega ona obowiązkowi uzyskania przedmiotowego zezwolenia". Dodając, że "uznanie za decydujące pochodzenia spółki dominującej spoza EOG" byłoby sprzeczne z intencjami ustawodawcy.

Opinia Zdzikota ani w 2015 roku, ani obecnie nie budzi wątpliwości prawników. Kwestionują ją teraz politycy partii władzy, a szef KRRiT Witold Kołodziejski taką interpretację przepisów nazywa fikcją.

Z KRRiT do MSWiA

Kariera Zdzikota przyśpieszyła po ponownym objęciu władzy przez Prawo i Sprawiedliwości w 2015 roku. Najpierw media wymieniały go wśród żelaznych kandydatów do objęcia stanowiska wojewody mazowieckiego. Mocno wspierał go Mariusz Błaszczak, a także Jacek Sasin, który rok wcześniej kandydował na stanowisko prezydenta Warszawy.

- [Zdzikot - red.] jest jednym z głównych autorów mojego programu, to człowiek o ogromnej wiedzy i doświadczeniu - mówił wtedy w rozmowie z "Gazetą Stołeczną" kandydat Sasin.

Ostatecznie jednak Zdzikot objął fotel wiceministra spraw wewnętrznych i administracji u ministra Mariusza Błaszczaka, który wówczas kierował tym resortem. Podlegały mu sprawy rejestrów państwowych, informatyzacji. Od ministra dostał także delikatną misję.

Świadczy o tym archiwalny komunikat, który można odnaleźć na stronach resortu, datowany na 4 lutego 2016 roku, w którym czytamy: "Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji, działając na podstawie ustawy o finansach publicznych, powołał Komitet Audytu. Przewodniczącym został Tomasz Zdzikot, podsekretarz stanu w MSWiA". Komitet pełni funkcję doradczą dla ministra "w zakresie zapewnienia funkcjonowania adekwatnej, skutecznej i efektywnej kontroli zarządczej oraz skutecznego audytu wewnętrznego".

- To kontrola nad 10-miliardowym budżetem resortu i podległych mu formacji. Tradycją naszego resortu jest, że komitet nic znaczącego nie wykrywa - tłumaczy doświadczony urzędnik.

Wraz ze Zdzikotem w Komitecie Audytu zasiadł m.in. generał Andrzej Pawlikowski, szef Biura Ochrony Rządu, który rok później zrezygnował ze stanowiska. Stało się to po tym, jak media ujawniły, że podległy Pawlikowskiemu oficer BOR wziął udział w aferze związanej z PKP S.A. Wbrew regulaminom PKP zarząd zawarł lukratywną umowę ze spółką, która nigdy nie prowadziła żadnej działalności, a była związana z politykami PiS oraz byłymi szefami służb. Do dziś trwa proces karny w tej sprawie, a oskarżonymi są członkowie zarządu PKP oraz właśnie m.in. oficer BOR i dawny wiceszef Agencji Wywiadu.

Minister od cyber-wojsk

Gdy w 2018 roku Mariusz Błaszczak niespodziewanie zastąpił w roli ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza, wziął ze sobą swoją "drużynę", m.in. wiceministrów Tomasza Zdzikota i Sebastiana Chwałka.

W nowym resorcie Zdzikotowi zaczął podlegać m.in. pion cyberbezpieczeństwa oraz tworzenie nowego rodzaju sił zbrojnych w polskiej armii, czyli właśnie cyber.

- Tu już w Tomku nie było nic z dawnego, wojującego radnego. Jako urzędnik jest niezwykle zachowawczy. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji musi mieć na biurku kilka opinii prawnych - mówi nasz rozmówca z resortu obrony.

Pełnomocnikiem MON do spraw utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni został generał Karol Molenda.

- Odebraliśmy to jako otwarcie się na fachowców nowego kierownictwa resortu, czyli ministra Błaszczaka i wiceministra Zdzikota. Molenda służbę rozpoczynał w Wojskowych Służbach Informacyjnych - komentuje pracownik ministerstwa.

Rozmówcy tvn24.pl podkreślają, że Zdzikot w resorcie sporo pracował, zostawił po sobie dobre wspomnienia.

- Kompetentny. Tylko trzeba pamiętać, że Błaszczak ze swoimi ludźmi zastąpił Antoniego Macierewicza i m.in. słynnego Misiewicza, któremu generałowie oddawali cześć jak ministrowi. Poprzeczka nie wisiała wysoko - słyszymy.

Podpisy w Poczcie

W kwietniu ubiegłego roku Zdzikot otrzymał kolejną specjalną misję: jako prezes Poczty Polskiej miał firmę przygotować na tzw. wybory kopertowe.

- Nie było żadnych szans, byśmy zdołali je przeprowadzić. Może do dziś by trwały. Pan prezes nie zważał na realia, parł do wyborów, dbając o swoje bezpieczeństwo - mówi nam związkowiec działający od lat w Poczcie.

Podczas jednej z pierwszych narad prezes Zdzikot zdobył plusy u załogi. To on miał osobiście wpaść na pomysł, by każdy pakiet wyborczy dostarczała do skrzynek para listonoszy.

- Bo jak później udowodnić, że pakiety trafiły rzeczywiście do skrzynki, skoro wyborca twierdzi, że ich nie otrzymał? Ale to było jakieś rozwiązanie tylko jednego z miliona problemów, które rodziły wybory kopertowe przygotowywane w pośpiechu - mówią nam związkowcy. Wśród nierozwiązanych wówczas wskazują m.in. brak rozwiązań dla sytuacji, gdy jedna osoba odebrałaby pakiety dla całej rodziny, a następnie wypełniłaby bez informowania o tym pozostałych domowników.

Ostatecznie - co ujawnił Szymon Jadczak na łamach tvn24.pl - przygotowania do wyborów kopertowych kosztowały Pocztę 70 milionów złotych.

Ale to również Tomasz Zdzikot jako prezes Poczty zwrócił się do ministerstw skarbu państwa i finansów, by zwróciły spółce poniesione koszta.

- Bo to jest prawnik, wie, co oznacza odpowiedzialność. Wewnątrz firmy śmiejemy się, że żądając zapłaty, prezes uruchomił lawinę wydarzeń, której efektem jest raport Najwyższej Izby Kontroli, a także zawiadomienia do prokuratury na m.in. premiera Mateusza Morawieckiego - mówi doświadczony pocztowiec, prosząc o zachowanie anonimowości. W tej sprawie zawiadomienie Izby dotyczyło także szefa KPRM Michała Dworczyka oraz ministrów Jacka Sasina i Mariusza Kamińskiego.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

- Rosja robiła, robi i będzie robiła to, co będzie chciała, jeżeli będzie mogła to robić - powiedział pułkownik rezerwy Maciej Matysiak, komentując informacje o użyciu rakiety balistycznej średniego zasięgu przez Rosję przeciwko Ukrainie. Zaznaczył przy tym, że w tej chwili "Rosja de facto zaczyna przeć do jakichś negocjacji" i chce zdobyć przewagę przed rozmowami z Ukrainą i Zachodem. Anna Maria Dyner (Polityka Insight) oceniła, że czwartkowy atak z użyciem nowej potężnej broni "miał wywołać efekt psychologiczny".

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

"To nowa głowica, która dopiero jest testowana". Cel użycia? Psychologiczny

Źródło:
TVN24

Marcelina Zawisza, posłanka koła Razem, podczas debaty w Sejmie nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zarzuciła rządowi zbyt małe wydatki na ochronę zdrowia. Następnie podeszła do premiera Donalda Tuska i postawiła obok niego figurkę - jak to określiła - "złotego wandala niszczenia ochrony zdrowia".

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

"Złoty wandal" od posłanki dla premiera 

Źródło:
TVN24

Donald Trump wskazał go na nowego prokuratora generalnego USA. Matt Gaetz w czwartek zdecydował się jednak wycofać swoją kandydaturę. W sprawie Gaetza toczyło się śledztwo FBI i komisji amerykańskiego Kongresu dotyczące zapłaty za seks z nieletnią.

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych nominatów Trumpa rezygnuje

Źródło:
PAP

Trzy osoby zostały ranne w wypadku na drodze krajowej nr 92 między miejscowościami Pniewy i Lwówek (Wielkopolskie). Dwa samochody osobowe zderzyły się tam z ciężarówką przewożącą litewski sprzęt wojskowy.

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Dwa auta osobowe zderzyły się z ciężarówką przewożącą sprzęt wojskowy

Źródło:
PAP/TVN24

KIA Polska przekazała Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów informację o akcji serwisowej modeli Optima HEV oraz Sportage - poinformował w czwartek UOKiK. Kampania objęła ponad 18 tysięcy pojazdów, w których może dojść do zwarcia elektrycznego i pożaru w komorze silnika.

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Kolejne modele dużego producenta objęte akcją serwisową

Źródło:
PAP

O potencjalnego kandydata Prawa i Sprawiedliwości w wyborach prezydenckich był pytany przez reporterkę "Faktów" TVN Arletę Zalewską prezes partii Jarosław Kaczyński. Przekazał, że jeszcze nie zapadła decyzja. Powiedział też, że kandydatów do nominacji jest "czterech".

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Jarosław Kaczyński o potencjalnych kandydatach PiS na prezydenta

Źródło:
TVN24

- Zbigniew Ziobro nie da się złamać, nie przyjdzie przed tę komisję - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Wójcik, odnosząc się do tego, że prokuratura przekazała wniosek o zgodę Sejmu na doprowadzenie byłego ministra sprawiedliwości przed komisję śledczą do spraw Pegasusa. - Wszyscy jesteśmy równi wobec prawa - komentował senator KO Krzysztof Kwiatkowski. Miłosz Motyka z PSL, wiceminister klimatu i środowiska, dodał, że Ziobro został "dosięgnięty przez sprawiedliwość".

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

"Rozmawiałem z Ziobrą tuż przed połączeniem. Mogę powiedzieć jedno"

Źródło:
TVN24

"Pragnę poinformować, że w budżecie na przyszły rok proponujemy obcięcie wydatków na kancelarię Prezydenta, trybunał pani Przyłębskiej, IPN czy Krajową Radę Radiofonii i Telewizji - przekazał na portalu X premier Donald Tusk. "Mali pacjenci czekają na te pieniądze" - dodał szef rządu. W czwartek sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła poprawkę do projektu przyszłorocznego budżetu, która ogranicza budżety 14 instytucji.

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Premier: proponujemy obcięcie wydatków

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Sejm zajął się w czwartek wieczorem rządowym projektem wydłużającym urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków. - Nakłaniam wszystkie posłanki i wszystkich posłów na tej sali do poparcia dobrego prawa - mówiła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk.

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

W Sejmie o "projekcie ustawy, której słuszność nie wzbudza żadnych wątpliwości"

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację ustawy przesuwającej start systemu kaucyjnego w Polsce o dziewięć miesięcy - na 1 października 2025 roku. Nowela - poza zmianą terminu startu systemu - wprowadza także szereg zmian usprawniających jego działanie.

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Rewolucja w sklepach przesunięta. Sejm za nowym terminem

Źródło:
PAP

Ursula von der Leyen udzieliła na pokładzie samolotu pierwszej pomocy jednemu z pasażerów. Przewodnicząca Komisji Europejskiej, która z wykształcenia jest lekarką, zareagowała na komunikat załogi z pytaniem, czy ktoś na pokładzie posiada fachową wiedzę medyczną.

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Pierwsza pomoc na pokładzie samolotu. Ratowała Ursula von der Leyen

Źródło:
PAP, 20 Minuten

Kapelusz, kozak, sztyblet, a może trzewik? W nowym odcinku "Milionerów" TVN pan Jakub Hopaluk odpowiadał m.in. na pytanie dotyczące przedmiotu zakładanego na stopkę kolby broni palnej. Było warte 20 tysięcy złotych.

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Co zakłada się na stopkę? Pytanie w "Milionerach" za 20 tysięcy

Źródło:
tvn24.pl

Na przeważającym obszarze Polski obowiązują ostrzeżenia Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach ma intensywnie padać śnieg, a w wielu miejscach do godzin porannych w piątek drogi będą śliskie. Innym pogodowym zagrożeniem jest silny wiatr, który w Tatrach może rozpędzać się do 150 kilometrów na godzinę.

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Niebezpieczna pogoda. Trzy różne ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Chorzy z cukrzycą są nawet trzy razy bardziej podatni na depresję - wynika z badań lekarzy. Nie chodzi tylko o ogólne samopoczucie i świadomość nieuleczalności choroby. Także o tak zwaną burzę chemiczną - nieustające wahania i podwyższone poziomy cukru i insuliny.

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Cukrzycy trzy razy częściej chorują na depresję. Lekarze tłumaczą dlaczego

Źródło:
Fakty TVN

Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 złotych miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, którą w czwartek uchwalił Sejm. Nowela trafi teraz pod obrady Senatu.

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Kwota świadczenia ma wzrosnąć o 100 procent. Sejm daje zielone światło

Źródło:
PAP

Sejm uchwalił w czwartek ustawę okołobudżetową na 2025 rok, która zakłada między innymi 5-procentowe podwyżki dla nauczycieli początkujących oraz mechanizm uelastyczniający budżet, co ma uprawnić przeciwdziałanie skutkom między innymi powodzi.

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Sejm uchwalił ustawę okołobudżetową. Będą podwyżki dla nauczycieli

Źródło:
PAP

Sejm odrzucił wniosek PiS o wyrażenie wotum nieufności wobec ministry zdrowia Izabeli Leszczyny. Marcelina Zawisza - przewodnicząca koła Razem, którego posłowie jeszcze niedawno byli w klubie Lewicy - zapowiedziała jeszcze przed głosowaniem, że koło opowie się za odwołaniem szefowej resortu zdrowia. - Według projektu budżetu na rok 2025 jedyne, co nowa władza oferuje naszym obywatelom, to realizacja starych zobowiązań - oceniła w dyskusji.

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Izabela Leszczyna obroniona w Sejmie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Rosja w czwartek miała po raz pierwszy użyć w Ukrainie broni, która mogłaby zagrozić celom w Europie Zachodniej. Czym jest pocisk RS-26 Rubież i dlaczego Moskwa chciałaby użyć go do zaatakowania obiektu oddalonego o zaledwie tysiąc kilometrów? - To ma pokazywać, że w Moskwie trochę się "zagotowało", że Zachód posuwa się za daleko - ocenia ekspert Mariusz Cielma.

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Czym jest pocisk RS-26 Rubież? "Ma pokazywać, że w Moskwie trochę się zagotowało"

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Krajowa przekazała do Adama Bodnara wniosek o zgodę Sejmu na zatrzymanie i doprowadzenie byłego szefa Ministerstwa Sprawiedliwości, posła PiS Zbigniewa Ziobry przed komisję śledczą do spraw Pegasusa.

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Jest wniosek o doprowadzenie Ziobry

Źródło:
PAP

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z lutego 2023 roku. Chodzi o wstrzymanie wyznaczenia sędziego Pawła Grzegorczyka do Izby Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego, powołanej w czasach rządów PiS.

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

"Prawnie doniosłe okoliczności". Naczelny Sąd Administracyjny oddalił zażalenie prezydenta

Źródło:
PAP

Pożar mieszkania w Ząbkach (Mazowieckie) pozbawił dachu nad głową rodzinę ratownika medycznego i pielęgniarki. Ogień pojawił się w garderobie, szybko objął także pozostałe pomieszczenia. - W 20 minut straciliśmy dorobek życia - opowiada pan Krzysztof. Spalone mieszkanie nie nadaje się do użytku. Przyjaciele zorganizowali zbiórkę dla znajdującej się w trudnej sytuacji rodziny medyków.

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Rodzice wyszli po paczkę, dzieci zaskoczył dym z garderoby. Spłonęło mieszkanie ratownika i pielęgniarki

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na kilka dni przed premierą wspomnień Angeli Merkel media cytują fragmenty książki poświęcone Donaldowi Trumpowi. Była kanclerz Niemiec pisze między innymi o pierwszym spotkaniu z 45. prezydentem Stanów Zjednoczonych, wspomina także rozmowę z papieżem Franciszkiem, podczas której poprosiła go o radę, jak porozumieć się z Trumpem.

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Merkel wspomina współpracę z Trumpem. "Zginaj, zginaj, zginaj"

Źródło:
Politico, Reuters, PAP, tvn24.pl

Wołodymyr Zełenski podpisuje flagę ukraińskiej jednostki wojskowej, która podczas drugiej wojny światowej mordowała Polaków - z takim przekazem krąży w mediach społecznościowym pewne nagranie. To antyukraińska dezinformacja. Tłumaczymy, jaki naprawdę moment ten film pokazuje.

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

"Nie patrzy, co podpisuje"? Czyją flagę podpisał Zełenski

Źródło:
Konkret24

Po dwa lata więzienia dostali oskarżeni w procesie w sprawie pożaru w koszalińskim escape roomie, gdzie zginęło pięć nastoletnich dziewczyn. W Sądzie Okręgowym w Koszalinie zapadł wyrok w sprawie tragedii, do której doszło w styczniu 2019 roku.

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Zapadł wyrok w sprawie koszalińskiego escape roomu

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Potwierdzono śmierć kolejnej turystki w Vang Vieng, popularnym, laoskim kurorcie. To już czwarty zgon, do jakiego doszło tam w ostatnim czasie. Zmarła to 19-letnia Australijka. Dziewczyna najpewniej zatruła się metanolem. Władze ostrzegają podróżujących przed spożywaniem lokalnego alkoholu.  

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Seria zgonów turystów w popularnym kurorcie. Ostrzeżenie przed lokalnymi drinkami

Źródło:
BBC, CNN
Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Ślady po męczeństwie więźniów znalezione w lesie. Trafią do Muzeum Stutthof w Sztutowie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy oświadczenie redakcji TVN24 w związku z decyzją przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji o nałożeniu kary pieniężnej za reportaż "29 lat bezkarności. Fenomen ojca Tadeusza", pokazujący działalność Tadeusza Rydzyka. 

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Kara przewodniczącego KRRiT za reportaż o ojcu Rydzyku. Oświadczenie redakcji

Źródło:
TVN24

Za rządów Zjednoczonej Prawicy pieniądze polskich podatników trafiły - za pośrednictwem Polskiej Izby Handlowej działającej w USA - do lobbysty szerzącego rosyjską propagandę - ustalił dziennikarz "Czarno na białym" Marek Osiecimski w reportażu "Attaboys, czyli zuchy premiera". Jak wynika z dokumentów i korespondencji mailowej, w powstanie tej Izby osobiście zaangażowani byli ówczesny premier Mateusz Morawiecki i ówczesny wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Obaj mieli wpływ nie tylko na skład Izby, ale też na jej decyzje, w czasie gdy ta instytucja podpisała umowę z firmą, która skompromitowała się pracą dla ludzi Kremla.

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

"Zuchy premiera". Jak pieniądze polskich podatników trafiły do propagandysty Kremla

Źródło:
TVN24

Łącząc ich najlepsze cechy, byliby pewnie idealnym kandydatem prezesa PiS w najbliższych wyborach prezydenckich. Zaufanie i lojalność, prezencja, młodość i świeżość, doświadczenie w politycznej walce, siła... - To są cztery dobre kandydatury - oceniał w czwartek w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 Jacek Sasin. Ale... - Musimy wybrać jedną - dodał.

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Cztery asy prezesa PiS. Kogo wystawi w wyborach

Źródło:
tvn24.pl

Najdroższa ulica handlowa świata znajduje się teraz w Mediolanie. To Via Monte Napoleone - donosi CNN. Możemy tu zrobić zakupy w sklepach takich marek jak Gucci, Chanel, Hermes, Versace, Cartier, Bottega Veneta, czy Celine. Do tej pory królowała nowojorska Piąta Aleja, czyli Upper Fifth Avenue.

Nowa najdroższa ulica świata

Nowa najdroższa ulica świata

Źródło:
CNN

Zaledwie kilka tygodni po kinowej premierze "Joker: Folie à deux" zadebiutował w Wypożyczalni Playera. Widzowie znaleźć mogą tam już też kontynuację "Soku z żuka" w reżyserii Tima Burtona i najnowszy film Justina Baldoniego z Blake Lively w roli głównej. Oto przegląd nowości serwisu.  

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Powrót Tima Burtona, romans z Blake Lively w roli głównej i kontynuacja "Jokera". Nowości w Playerze 

Źródło:
tvn24.pl