"Konsekwencje tych zmian mogą być bardzo poważne". Sprzeciw wobec lex Czarnek 3.0

Untitled-1
Gajewska: po raz trzeci, tylnymi drzwiami w tych 15 ustawach, nadajecie nowe kompetencje kuratorom oświaty
Źródło: TVN24

Większy nadzór nad szkołami niepublicznymi jest jedną z wielu nowych regulacji, zawartych w poselskim projekcie, który de facto jest powrotem lex Czarnek. Przeciwko tym zmianom protestują osoby zrzeszone w Społecznym Towarzystwie Oświatowym. "Nowelizacja prowadzi do znaczącego wzmocnienia nadzoru pedagogicznego nad szkołami i placówkami niepublicznymi. Konsekwencje tych zmian mogą być bardzo poważne" - napisano w oświadczeniu.

Sejm przyjął w ubiegłym tygodniu zmiany w przepisach, zwanych lex Czarnek, które już dwukrotnie zawetował prezydent - dotyczą między innymi większej ingerencji kuratora w szkoły niepubliczne.

Zapisy z "lex Czarnek" wracają? Co zakłada nowy projekt PiS

Zapisy z "lex Czarnek" wrócą? Co zakłada nowy projekt PiS
Źródło: TVN24

"Szkodliwa i zła propozycja"

W sprawie zmian w przepisach głos zabrało Społeczne Towarzystwo Oświatowe, które - w piśmie skierowanym do marszałek Sejmu Elżbiety Witek oraz szefowej sejmowej komisji edukacji, nauki i młodzieży Mirosławy Stachowiak Różeckiej - oświadczyło, że "stanowczo się im sprzeciwia".

"Proponowane zmiany stanowią wybiórczy powrót do ostro krytykowanego rozwiązania z tzw. ustawy lex Czarnek. Należy podkreślić, że jest to już trzecie podejście do wprowadzenia tych kontrowersyjnych zmian. Tym razem minister edukacji dąży do przeforsowania ww. rozwiązań z pominięciem normalnego trybu legislacyjnego" - zwrócono uwagę.

STP oceniło, że zmiany prowadzą do "znaczącego wzmocnienia nadzoru pedagogicznego nad szkołami i placówkami niepublicznymi". "Konsekwencje tych zmian mogą być bardzo poważne, wystarczy wspomnieć o nieuzasadnionym umocnieniu pozycji kuratorów oraz zastraszeniu dyrektorów szkół niepublicznych i organów prowadzących tych szkół" - ostrzeżono.

ZOBACZ CAŁOŚĆ PROJEKTU

"Społeczne Towarzystwo Oświatowe wielokrotnie protestowało przeciwko takim regulacjom i nadal stanowczo przeciwstawia się działaniom zmierzającym do dalszego ograniczania autonomii szkół niepublicznych" - zaznaczono.

Na zakończenie oświadczenia przekazano, że osoby zrzeszone w Społecznym Towarzystwie Oświatowym oceniają projekt "jednoznacznie negatywnie" i wnioskują, aby resort edukacji i nauki "wycofał się z tej szkodliwej i złej propozycji".

ZOBACZ TAKŻE: Odgrzewane kotlety ministra Czarnka. 8 rzeczy, które zgotowano szkole i jeszcze do nas wrócą

Radykał
Dowiedz się więcej:

Radykał

Czytaj także: