Najnowsze

Co łączy wybuchy w składach amunicji i próbę zabójstwa handlarza bronią? Bułgarska prokuratura: oficerowie GRU

Najnowsze

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Bułgarska prokuratura prowadzi dochodzenie w sprawie czterech wybuchów w bułgarskich zakładach i magazynach wojskowych, w których przechowywano amunicję przeznaczoną na eksport na Ukrainę oraz do Gruzji. - Istnieje uzasadnione przypuszczenie, że sprawcami byli oficerowie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU – poinformowała rzeczniczka prokuratury Sijka Milewa. Dodała, że prokuratura wiąże wybuchy w Bułgarii z próbą otrucia bułgarskiego handlarza bronią Emiliana Gebrewa w 2015 roku oraz z eksplozjami składów amunicji w Czechach w 2014 roku.

Eksplozje w Bułgarii miały miejsce w latach 2011, 2012, 2015 oraz 2020. Wszystkie incydenty przebiegły podobnie: najpierw wybuchał pożar, w związku z którym ewakuowano z pomieszczeń ludzi, a potem następował wybuch, prawdopodobnie wywołany zdalnie – powiedziała Sijka Milewa. Eksplozje nie spowodowały ofiar śmiertelnych, lecz za każdym razem niszczona była amunicja firmy EMCO, należącej do biznesmena z branży zbrojeniowej Emiliana Gebrewa.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Prokuratura: domniemanymi sprawcami wybuchów oficerowie GRU

Milewa podkreśliła, że śledztwo w tych sprawach prowadzone jest od kilku lat. Prokuratura współpracuje z zagranicznymi służbami, ostatnio również z czeskimi. - Na podstawie informacji otrzymanych dzięki międzynarodowej współpracy, a także dzięki skoordynowanym, wspólnym działaniom z Państwową Agencją Bezpieczeństwa Narodowego (kontrwywiadem – red.) można wysnuć uzasadniony wniosek, że wybuchy te były powiązane (...) z próbami otrucia trzech bułgarskich obywateli oraz poważnymi przestępstwami na terytorium innych państw – oznajmiła rzeczniczka bułgarskiej prokuratury.

Dochodzenie dotyczy sześciu osób, domniemanych oficerów GRU. Część z nich jest też podejrzana o próbę otrucia Gebrewa w 2015 roku. Według bułgarskich śledczych celem tych działań były próby zablokowania transakcji dostawy broni nie tylko na Ukrainę, lecz również do Gruzji – podkreśliła Milewa.

O dochodzeniu w sprawie wybuchów bułgarska prokuratura poinformowała po raz pierwszy w środę. Śledztwo dotyczące próby otrucia Gebrewa zostało wszczęte latem 2015 roku, po czym umorzono je i wznowiono w październiku 2018 roku.

W lutym 2020 roku prokuratura postawiła w stan oskarżenia trzech obywateli Rosji za próbę zabójstwa Gebrewa, jego syna oraz partnera biznesowego. Śledczy poinformowali wówczas, że dysponują podrobionymi dokumentami, którymi posłużyli się Rosjanie, by wjechać do Bułgarii.

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości