Najnowsze

Najnowsze

Prezydent zaprasza na spotkanie. "Wszystkie partie potwierdziły udział"

W środę po południu odbędzie się seria spotkań prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami wszystkich klubów parlamentarnych na temat zmian w Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa - poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Jak dodał, wszystkie partie, w rozmowie z nim, potwierdziły udział.

Chciał bronić swoich busów przed wandalami. Zginął

Sławomir Trzos miał 32 lata. Był właścicielem firmy przewozowej. Miał marzenia i cele, których już nie zrealizuje. Nie będzie planowanego ślubu, dzieci, wspólnej przyszłości z ukochaną. Wszystko przez jeden atak pijanych nastolatków. (Materiał "Uwagi" TVN)

Rosyjskie nieruchomości w Polsce "kwestią drażliwą"

Rzeczniczka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rosji, Maria Zacharowa powiedziała w piątek, że kwestia rosyjskich nieruchomości dyplomatycznych pozostaje sprawą drażliwą w stosunkach z Polską. Dodała, że rozmowy na ten temat trwają, ale są trudne z powodu rozbieżności w podejściu obu stron.

Miesiąc miodowy jak piekło. Polacy utknęli na Sint Maarten

- Chciałabym, żebyśmy jak najszybciej mogli stąd wylecieć. Mieliśmy wracać w czwartek. Nie umiem powiedzieć, kiedy to się stanie - mówi w rozmowie z TVN24 Dorota Malawska, która wraz z mężem utknęła na Sint Maarten. Karaibską wyspę spustoszył huragan Irma. Para Polaków przyjechała tam spędzić miesiąc miodowy. (Materiał magazynu "Polska i Świat")

"Denuklearyzacja Korei Północnej jest celem nieosiągalnym"

Nie potrzebujemy teraz okrzyków bojowych czy dyplomacji megafonowej. Potrzebujemy roztropnej, spokojnej dyplomacji - mówił o reakcji Unii Europejskiej na działania reżimu Kim Dzong Una organizator Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa Wolfgang Ischinger. W wywiadzie dla "Der Tagesspiegel" ocenił, że Unia "może pomóc tym, którzy są zainteresowani deeskalacją, nie przeceniając przy tym swoich własnych możliwości".

Coraz więcej antysemickich incydentów w Niemczech

W pierwszej połowie bieżącego roku w Niemczech wzrosła liczba przestępstw o charakterze antysemickim i antyizraelskim - podał w piątek dziennik "Die Welt", powołując się na dane Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Większość z nich popełniono z pobudek skrajnie prawicowych, choć zdarzały się też motywy religijne.

"Chciałbym was objąć i płakać z wami"

- Przemoc rodzi następną przemoc, nienawiść – nową nienawiść, a śmierć - kolejną śmierć. Musimy przerwać ten łańcuch, który wydaje się nieuchronny, a jest to możliwe tylko dzięki przebaczeniu i pojednaniu - mówił papież Franciszek Kolumbijczykom podczas piątkowego spotkania modlitewnego w intencji pojednania narodowego w mieście Villavicencio.

Trump podpisał ustawę o pomocy dla ofiar huraganu

- Prezydent Donald Trump podpisał w piątek ustawę o przeznaczeniu na pomoc dla ofiar huraganu Harvey 15,25 miliardów dolarów - poinformowała w piątek na Twitterze rzeczniczka Białego Domu Sarah Sanders.

Milczenie noblistki

20 lat spędziła w więzieniu i areszcie domowym. Walczyła o demokrację i prawa człowieka, za co otrzymała Pokojową Nagrodę Nobla. Teraz niektórzy chcą jej ją odebrać, bo niegdysiejsza przywódczyni demokratycznej opozycji w Birmie Aung San Suu Kyi wcale nie walczy, a milczy w sprawie czystek.

Huragan Irma zbliża się do USA

Irma spustoszyła Karaiby i na tym nie kończy. Huragan nadciąga na Florydę. Tam szykują się na najgorsze, bo nie wiadomo, z jaką siłą uderzy. Karaiby też nie mogą jeszcze odetchnąć, bo przed nimi kolejne huraganowe starcie - tym razem z żywiołem Jose. Został zaklasyfikowany jako huragan czwartej kategorii w pięciostopniowej skali. Na Karaibach utknęli też Polacy.

Biskupi przeciwni reparacjom wojennym od Niemiec

Biskupi kontestują politykę PiS-u. Zabrali głos w sprawie reparacji wojennych i apelują o umiar w relacjach z Niemcami. Oświadczenie wydał Zespół do spraw Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec i przypomniał historyczne słowa: udzielamy wybaczenia i prosimy o nie. Podkreślają, że to nie decyzja koniunkturalna. To kolejne działanie na rzecz pokoju.

Spotkanie w Belwederze

Zanim doszło do spotkania, były spekulacje, czy w ogóle się odbędzie, gdzie i z czyjej inicjatywy. Pytań było dużo, bo spotkanie ważne, w kontekście politycznego boju o wymiar sprawiedliwość.

Były ksiądz Jacek M. bezkarny?

Czy były ksiądz Jacek M., znany z mowy nienawiści, może czuć się bezkarny? Jedno śledztwo zostało już umorzone, teraz prokuratura wycofała akt oskarżenia. Chce jeszcze zbierać materiał dowodowy. Prawnicy nie dowierzają i pytają - przecież wszystko jest nagrane. Co więcej trzeba, by dowieść, że język, jakim posługuje się Jacek M. jest niedopuszczalny?

"Weta prezydenta bardzo pomieszały szyki budowniczym państwa policyjnego"

- Andrzej Duda, decydując się jako polityk na usamodzielnienie i wetując te ustawy, miał świadomość, że jest poważna siła społeczna, poza układem czysto politycznym, która ma tu znaczenie - ocenił profesor Karol Modzelewski w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24. Historyk i były opozycjonista komentował lipcowe prezydenckie weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz piątkowe spotkanie prezydenta z prezesem PiS.

"Weta prezydenta bardzo pomieszały szyki budowniczym państwa policyjnego"

- Andrzej Duda, decydując się jako polityk na usamodzielnienie i wetując te ustawy, miał świadomość, że jest poważna siła społeczna, poza układem czysto politycznym, która ma tu znaczenie - ocenił profesor Karol Modzelewski w programie "Piaskiem po oczach" w TVN24. Historyk i były opozycjonista komentował lipcowe prezydenckie weto do ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa oraz piątkowe spotkanie prezydenta z prezesem PiS.

Reforma sądów: hipokryzja, żeby przykryć wpływ polityków na wymiar sprawiedliwości

W projektach ustaw reformujących wymiar sprawiedliwości nie powinno być wskazania przez ministra sprawiedliwości, prokuratora generalnego, kto z sędziów ma zostać - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Zdaniem profesor, "kadencyjność jest pewną gwarancją stabilizacji". Gościem w drugiej części programu był Ludwik Dorn.

Nowy ambasador Rosji w USA: Trump przyjął mnie ciepło

Nowy ambasador Rosji w USA Anatolij Antonow powiedział w piątek, po złożeniu listów uwierzytelniających w Białym Domu, że prezydent Donald Trump przyjął go w "ciepłej, konstruktywnej atmosferze". Podkreślił, że Rosja jest gotowa do odbudowy stosunków z USA.