Najnowsze

Najnowsze

Wyniki wyborów do Senatu 2019. Kandydaci Koalicji Obywatelskiej zdobyli 43 mandaty senackie, PSL - trzy, SLD - dwa. Trzy przypadły kandydatom sympatyzującym z opozycją, ale startującym z własnych komitetów. Oznacza to, że opozycja ma większość w Senacie. 48 mandatów zdobyli kandydaci z list PiS. Jeden mandat przypadł Lidii Staroń, która nie miała konkurenta z PiS.

Zdecydowanie najlepszy wynik wśród kandydatów startujących do Sejmu z list Sojuszu Lewicy Demokratycznej uzyskał Adrian Zandberg. Drugi wynik w skali kraju uzyskał Krzysztof Śmiszek, a trzeci - Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska.

Wśród priorytetów rządu Borisa Johnsona na nową sesję parlamentarną jest przeprowadzenie brexitu - przekazała brytyjska królowa Elżbieta II w wygłoszonej w poniedziałek uroczystej mowie tronowej. Monarchini przedstawiła plany legislacyjne rządu, wśród których znalazły się także walka z przestępczością, ochrona środowiska i poprawa opieki zdrowotnej.

Turcja poważnie podważa stabilność i bezpieczeństwo całego regionu, powodując cierpienie cywilów - napisali we wnioskach uzgodnionych na poniedziałkowym spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich w Luksemburgu szefowie dyplomacji Wspólnoty, odnosząc się do działań militarnych Ankary w północnej Syrii.

The National Electoral Commission has announced the parliamentary election results from 99,49 percent of constituencies. Law and Justice won 43,76 percent of votes; Civic Coalition - 27,24 percent; the Left - 12,52 percent; Polish People's Party - 8,58 percent; Confederation - 6,79 percent.

Ogłoszenie wyników wyborów parlamentarnych odbędzie się najprawdopodobniej w godzinach wczesnowieczornych - poinformował w poniedziałek po południu na konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wiesław Kozielewicz. Wyjaśnił, jakie kroki muszą jeszcze wykonać okręgowe komisje wyborcze i PKW.

Największą liczbę głosów w niedzielnych wyborach z list Prawa i Sprawiedliwości zdobyli Jarosław Kaczyński, Małgorzata Wassermann, Mateusz Morawiecki, Mariusz Błaszczak i Zbigniew Ziobro - tak wynika z danych Państwowej Komisji Wyborczej, przedstawionych w poniedziałek po południu po przeliczeniu głosów z 99,49 proc. obwodowych komisji wyborczych.

Barbara i Bogdan Zdrojewscy zdobyli mandaty do Senatu. To będzie kolejna kadencja Zdrojewskiej w wyższej izbie parlamentu i powrót po latach do Senatu jej męża, byłego ministra kultury. Obydwoje startowali z listy Koalicji Obywatelskiej.

Zbombardowany szpital, o którym napisał "New York Times", jest właściwie dobrze chronionym bunkrem terrorystycznym - oświadczył rzecznik rosyjskiego ministerstwa obrony generał Igor Konaszenkow. W ten sposób skomentował wcześniejsze doniesienia amerykańskiego dziennika o tym, że Rosjanie zbombardowali w maju cztery szpitale w kontrolowanej przez syryjską opozycję prowincji Idlib.

Hunter Biden, syn byłego wiceprezydenta USA i prawdopodobnego kandydata Partii Demokratycznej w wyścigu prezydenckim Joe Bidena, poinformował, że odchodzi z zarządu chińskiej firmy BHR. Zapewnił, że nie będzie zajmował stanowisk w zagranicznych spółkach, jeśli jego ojciec wygra w przyszłorocznych wyborach.

Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii. Zespół naukowców otrzymał to wyróżnienie za badania nad praktycznymi sposobami łagodzenia skutków ubóstwa.

Skład rządu poznamy w ciągu dwóch, trzech tygodni - powiedział w poniedziałek w rozmowie z dziennikarzami rzecznik rządu Piotr Mueller. Przypomniał, że prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński już w trakcie kampanii zapowiadał, że kandydatem na premiera będzie Mateusz Morawiecki. Także wiceprezes Joachim Brudziński podkreślił, że Morawiecki jest "naturalnym" kandydatem na szefa rządu.