Najnowsze

Najnowsze

Policja schwytała mężczyznę podejrzanego o zaatakowanie w poniedziałkowy poranek byłego prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego. 38-latek zaatakował go najprawdopodobniej nożem. Wojciech Kudelski trafił do szpitala i przeszedł operację. Stan jego zdrowia się ustabilizował - przekazał dyrektor do spraw medycznych z Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach Mariusz Mioduski. Dodał, że Kudelski "czuje się już lepiej".

Four out of five points offered by the government have been agreed upon by both sides - deputy PM Beata Szydło announced after the Monday's meeting with teachers' union. The negotiations will be continued from 8 a.m. on Tuesday. The chairman of the Polish Teachers' Union, Sławomir Broniarz said that, so far, it's still too early to even discuss the possiblity of suspending the strike decision. Sławomir Witkowicz from the Trade Unions' Forum also said that the government's offer did not lessen the risk of strike.

- To jest obraz państwa, które (...) zawłaszcza teraźniejszość, chce zawłaszczyć przyszłość, ale co najgorsze, przeszłość - powiedział w poniedziałek poseł Platformy Obywatelskiej Marcin Kierwiński komentując spór o obchody 30. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 roku. Europoseł PiS Ryszard Czarnecki zaapelował o "nie pomijanie" w obchodach Solidarności, która dostała zgodę wojewody na zajęcie placu w centrum miasta w dniu rocznicy.

Jeszcze 30 dni pozostało na rozliczenie PIT - przypomina w poniedziałek Ministerstwo Finansów. Resort zachęca do korzystania z uruchomionej w tym roku usługi Twój e-PIT.

Cztery spośród pięciu punktów, które rząd zaproponował, zostały zaakceptowane przez strony - poinformowała po poniedziałkowym spotkaniu z związkowcami wicepremier Beata Szydło. Rozmowy zostały przerwane, będą kontynuowane we wtorek od godziny 8 rano. Prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz powiedział, że póki co "nie ma żadnych przesłanek, żeby dyskutować o ewentualnym zawieszeniu strajku". Sławomir Wittkowicz z Forum Związków Zawodowych ocenił, że propozycje rządu nie zmniejszyły zagrożenia przeprowadzeniem strajku.

W ostatniej w marcu "Loży Prasowej" gośćmi Małgorzaty Łaszcz byli komentatorzy Dominika Wielowieyska ("Gazeta Wyborcza"), Adam Szostkiewicz ("Polityka"), Łukasz Warzecha ("Do Rzeczy") i Michał Kolanko ("Rzeczpospolita"). Pierwszym omawianym tematem był zapowiadany na 8 kwietnia strajk nauczycieli. W ogólnopolskim referendum blisko 80% nauczycieli opowiedziało się za akcją protestacyjną. Kolejną komentowaną sprawą było rozszerzenie tzw. "piątki Kaczyńskiego", do której prezes PiS na konwencji w Gdańsku dodał wolność i nazwał ją "piątką plus". Później zaproszeni dziennikarze ocenili decyzję wojewody pomorskiego, który przychylił się do wniosku Solidarności Stoczni Gdańskiej o uznanie kilku rocznicowych obchodów, w tym 4-go czerwca, za zgromadzenia cykliczne. Oznacza to, że w tym dniu Plac Solidarności będzie zajęty przez związek. Prezydent Gdańska uznała tę decyzję za polityczną. W programie komentowano też słowa Wojciecha Hermelińskiego, który w związku z ukończeniem 70 lat nie będzie już przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej. Sędzia Hermeliński powiedział, żeby "politycy nie zbliżali się do organów wyborczych" i odniósł się do zmian w PKW, które wejdą w życie po tegorocznych wyborach parlamentarnych. Na koniec "Loży Prasowej" rozmawiano o słowach abp. Grzegorza Rysia. Metropolita Łódzki przeprosił ofiary pedofilii i podał dane odnoszące się do przestępstw seksualnych w jego archidiecezji.

Możliwości, jakimi dysponują rodzice uczniów w razie strajku nauczycieli, przedstawiał we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 doktor Artur Rycak, ekspert w zakresie prawa pracy. - Wiemy, że ten protest będzie się wiązał z trudnościami rodziców - przyznała rzeczniczka Związku Nauczycielstwa Polskiego Magdalena Kaszulanis. Do sytuacji w oświacie odnosili się także rodzice zgromadzeni przed Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog", gdzie trwają rozmowy nauczycieli ze stroną rządową.

Była godzina 9.30 ale 23-latek wyjaśniał policjantom, że nie zauważył przechodzącej przez pasy kobiety, dlatego ją potrącił. Ranna 73-latka trafiła do szpitala, a kierowcy zatrzymano prawo jazdy.