Urzędujący prezydent Nowej Soli (woj. lubuskie) Jacek Milewski przegrał w pierwszej turze z Beatą Kulczycką popieraną przez byłego prezydenta tego miasta Wadima Tyszkiewicza. Z rywalizacji odpadli kandydaci Koalicji Obywatelskiej oraz Prawa i Sprawiedliwości.
Pierwszą turę wyborów na prezydenta Nowej Soli wygrywa Beata Kulczycka (KWW FNW Wadima Tyszkiewicza), która zdobyła 44,18 proc. głosów. Za nią znalazł się prezydent miasta Jacek Milewski (KWW Jacek Milewski) z poparciem 25,47 proc.
Porażka największych partii
Do drugiej tury nie dostali się przedstawiciele dwóch największych w skali kraju partii. Kandydat Koalicji 15 października (Koalicja Obywatelska, Nowa Lewica, Trzecia Droga) Daniel Roguski, dostał 21,26 proc. głosów. Ostatni wynik zanotowała kandydatka Prawa i Sprawiedliwości Alicja Szymańska - 9,09 proc.
W radzie miasta Nowej Soli dziewięć mandatów zdobył FNW Wadima Tyszkiewicza, po cztery komitety Jacka Milewskiego, Koalicji 15 października i PiS.
KO nazywa Kulczycką "lubuską Kałużą"
Beata Kulczycka to radna sejmiku i naczelnik wydziału programowania i promocji w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli. "Pragnę służyć mojemu miastu z takim zaangażowaniem i skutecznością, jak robię to od 24 lat, mieszkając tu od zawsze i działając autentycznie i autorsko" - zapowiada kandydatka.
Nie można odmówić jej doświaczenia samorządowego. "W roku 2003, kiedy budowałem zespół swoich współpracowników, pełniąc funkcję prezydenta Nowej Soli, zachwyciła mnie swoim profesjonalizmem, jeszcze jako pracownica Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, odpowiedzialna za pozyskiwanie funduszy unijnych. Dzięki Beacie Kulczyckiej tworzyliśmy projekty i pozyskiwaliśmy środki z UE i innych źródeł. To dzięki Pani Naczelnik i stworzonemu przez nią zespołowi, pozyskaliśmy środki na port, ścianę przeciwpowodziową, na SubBusa czy na ścieżki rowerowe" - przypomina Wadim Tyszkiewicz, prezydent Nowej Soli w latach 2002-2019, który wsparł Kulczycką. Ta wystartowała z komitetu aktualnego senatora.
"Nie ma w Nowej Soli bardziej kompetentnej osoby do sprawowania funkcji Prezydenta Miasta, łączącej doświadczenie z dynamizmem i chęcią walki o rozwój miasta" - zachwala ją Tyszkiewicz.
Tyle, że o Kulczyckiej głośno kilka lat temu było z innego powodu. W 2018 roku dostała się do Sejmiku Lubuskiego z list Koalicji Obywatelskiej, jednak w 2020 roku wraz z Aleksandrą Mrozek i Edwardem Fedko opuściła ten klub i założyła nowy - Samorządowe Lubuskie, do którego przystąpiła też Wioleta Haręźlak z PSL.
Ten ruch - zdaniem radnych Koalicji Obywatelskiej - miał doprowadzić do przewrotu politycznego w sejmiku i odsunięcia marszałek województwa Elżbiety Polak.
"Wadim, ale mówimy cały czas o tej samej 'kałuży', która odeszła z klubu KO, co razem z PiS-em, Kubickim (Janusz Kubicki, prezydent Zielonej Góry - dop. red.) i Milewskim chcieli w województwie wywrócić marszałek Polak, koalicję KO i oddać w regionie władzę PiS-owi? To ta sama? Od której tak się odżegnywałeś? To ta sama, która z marszałek Witek w Otyniu pozowała na zdjęciach? Czy się mylę? Powiedz, że się mylę. Czy zmieniła twarz i nie poznajesz?" - pytał po ogłoszeniu poparcia dla Kulczyckiej przez Tyszkiewicza Sebastian Ciemnoczołowski, wiceprzewodniczący lubuskiej Platformy Obywatelskiej i przewodniczący klubu radnych KO w sejmiku.
Określenie "Kałuża" odnosiło się do Wojciecha Kałuży, radnego Koalicji Obywatelskiej w sejmiku województwa śląskiego, który w 2018 roku zaraz po zwycięstwie przeszedł do Prawa i Sprawiedliwości, dając tej partii na cztery lata władzę w województwie.
Stracił poparcie Tyszkiewicza i sporo wyborców
Jacek Milewski od czterech lat rządzi Nową Solą. Wygrał w pierwszej turze zdobywając 76,75 proc. głosów. Wtedy popierany był przez Wadima Tyszkiewicza, ale w trakcie mijającej kadencji jego drogi z senatorem się rozeszły.
Wcześniej przez 17 lat pracy w Urzędzie Miejskim w Nowej Soli, koordynował prowadzenie inwestycji budowlanych. Był także współtwórcą i koordynatorem szeregu inicjatyw, między innymi powołania Związku Międzygminnego Eko-Przyszłość (jego uczestnikami jest 13 gmin), Międzygminnej Spółki SubBus (komunikacja miejska 6 gmin powiatu nowosolskiego). Nadzorował wszystkie projekty oraz inwestycje miejskie, między innymi budowę ściany przeciwpowodziowej, budowę statków turystycznych, modernizację ośrodków kultury, remonty szkół.
"Uważam, że jedną z ważniejszych cech dobrego samorządowca jest też samodzielność w podejmowaniu decyzji. Robię to każdego dnia. Dopuszczenie do tzw. sterowania z tylnego fotela, podatność na wpływy innych w ramach tzw. iluzorycznej wdzięczności za 'namaszczenie' i brak decyzyjności zawsze wpływa destrukcyjnie na jakość decyzji. Przez te ponad dwadzieścia lat mojej pracy dla Naszych Mieszkańców widziałem wiele przypadków, kiedy zgoda na podejmowanie decyzji przez innych, a co za tym idzie brak samodzielności w zarządzaniu prowadził do samorządowej klęski" - pisze.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Facebook.com / Beata Kulczycka