Nie przeszkodziły mu afery ani nielegalne pozaklejanie swoimi banerami Zielonej Góry na ostatniej prostej kampanii wyborczej. Łukasz Mejza zajął czwarte miejsce na liście Prawa i Sprawiedliwości w województwie lubuskim i sięgnął po ostatni z tego okręgu mandat poselski. Sprawdź, kto jeszcze będzie reprezentował województwo lubuskie.
Okręg nr 8 obejmuje całe województwo lubuskie. Do zdobycia było tu 12 mandatów poselskich. W 2019 roku po cztery mandaty zdobyło PiS i KO, dwa mandaty - SLD, po jednym mandacie – PSL i Konfederacja.
W 2019 roku cztery mandaty zdobyło PiS: dla Marka Asta, Władysława Dajczaka, Jerzego Materny oraz Elżbiety Płonki. Tą samą liczbę miejsc w Sejmie zdobyła Koalicja Obywatelska. Reprezentowali ją: Tomasz Aniśko, Katarzyna Osos, Krystyna Sibińska oraz Waldemar Sługocki. Dwa mandaty przypadły Sojuszowi Lewicy Demokratycznej - Anicie Kucharskiej-Dziedzic oraz Bogusławowi Wontorowi. Przedstawicielem Polskiego Stronnictwa Ludowego była Jolanta Fedak, po której śmierci mandat przejął Łukasz Mejza, który po wejściu do Sejmu dołączył do koalicji rządzącej. Mandat z Konfederacji otrzymał Krystian Kamiński.
Teraz wygrywa tu KO, która zdobyła pięć mandatów. Cztery przypadły PiS, dwa - Trzeciej Drodze i jeden - Nowej Lewicy.
Najwyższe poparcie w okręgu osiągnęła była marszałek województwa Elżbieta Polak (KO), na którą oddano 78 475 głosów. Zdobyła ponad dwa razy więcej głosów niż drugi w okręgu Marek Ast (PiS) - 36 365 głosów.
Poza Polak mandaty z Koalicji Obywatelskiej zdobyli: Waldemar Sługocki, przewodniczący lubuskich struktur Platformy Obywatelskiej i były wiceminister rozwoju regionalnego w latach 2010–2011 oraz wiceminister infrastruktury i rozwoju w 2015 r., Katarzyna Sibińska, zasiadająca w Sejmie od 12 lat, przewodnicząca Rady Miasta Gorzów Wielkopolski w latach 2008–2011, Robert Dowhan, który ostatnie trzy kadencje spędził w Senacie oraz Katarzyna Osos, dla której miniona kadencja była drugą z rzędu w Sejmie. Wcześniej przez dziesięć miesięcy była wojewodą lubuskim.
Osos na ostatniej prostej wyprzedziła burmistrza Krosna Odrzańskiego Marka Cebulę o zaledwie 112 głosów, przy ponad 11 tysiącach głosów oddanych na każdego z tych kandydatów.
Z kolei za Markiem Astem (PiS) na miejscach dających mandat znaleźli się wojewoda lubuski Władysław Dajczak, poseł Jerzy Materna oraz startujący z 11. miejsca Łukasz Mejza. Do Sejmu nie dostała się posłanka Elżbieta Płonka.
ZOBACZ TEŻ: Łukasz Mejza oblepił plakatami całą Zieloną Górę
Z listy Trzeciej Drogi mandaty zdobyła "jedynka" Maja Nowak z Polski 2050, mama 6-latka z niepełnosprawnością, społeczniczka i wolontariuszka wielu organizacji pozarządowych oraz wicemarszałek województwa lubuskiego Stanisław Tomczyszyn z PSL, dla którego był to piąty start w wyborach do Sejmu i pierwszy dający mandat.
Nową Lewicę w Sejmie reprezentować będzie posłanka Anita Kucharska-Dziedzic, założycielka Lubuskiego Stowarzyszenia na Rzecz Kobiet Baba. Mandatu nie zdobył natomiast były poseł i były prezydent Gorzowa Wielkopolskiego w latach 1998-2014 Tadeusz Jędrzejczak.
SENAT
Okręg 20
W okręgu 20 obejmującym powiat krośnieński, świebodziński, zielonogórski oraz miasto na prawach powiatu Zielona Góra zwyciężył Mirosław Różański z Trzeciej Drogi. Senator uzyskał 59,15 proc. głosów.
Jego przeciwnikami był Grzegorz Maćkowiak z PiS (24,79 proc. głosów) oraz Rafał Adamczak z Komitetu Wyborczego Bezpartyjni Samorządowcy (16,06 proc. głosów).
Mirosław Różański jest emerytowanym żołnierzem zawodowym, który w latach 2015-2016 był Dowódcą Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W 2017 powołał Fundację "Bezpieczeństwa i Rozwoju Stratpoints", w której objął stanowisko prezesa zarządu. W 2020 zasiadł w sztabie kandydata na prezydenta RP Szymona Hołowni i następnie, po powołaniu przez Szymona Hołownię ugrupowania Polska 2050, w kolegium ekspertów związanego z nim Instytutu Strategie 2050.
Okręg 21
W okręgu 21 na który składa się powiat gorzowski, międzyrzecki, słubicki, strzelecko-drezdenecki, sulęciński oraz Gorzów Wielkopolski, mandat senatora zdobył Władysław Komarnicki z Koalicji Obywatelskiej. Senator zdobył 58,14 proc. głosów. Jego jedynym przeciwnikiem w walce wyborczej był Tomasz Jaskuła z Bezpartyjnych Samorządowców, który zdobył 41,86 proc. głosów.
Władysław Komarnicki jest przedsiębiorcą budowlanym, politykiem i działaczem sportowym. W latach 2005-2012 był prezesem klubu żużlowego Stal Gorzów Wielkopolski. W latach 2009-2011 pełnił funkcję marszałka lubuskiego sejmiku gospodarczego. W latach 2014-2015 radny sejmiku woj. lubuskiego. Od 2015 roku senator IX kadencji, zasiada w komisjach: gospodarki narodowej i innowacyjności; nauki, edukacji i sportu.
Okręg 22
W okręgu 22, który obejmuje powiat nowosolski, żagański, żarski oraz wschowski, mandat senatora otrzymał Wadim Tyszkiewicz z Komitetu Wyborczego Wyborców Wadim Tyszkiewicz - Pakt Senacki, uzyskując 67,95 proc. głosów wyborców. Jego przeciwnikiem był Tomasz Kłosowski z Prawa i Sprawiedliwości (32,05 proc. głosów).
Wadim Tyszkiewicz w latach 2002-2019 był prezydentem Nowej Soli, zawsze wybieranym rekordową liczbą głosów. W 2002 zaangażował się w działalność samorządową, współtworząc Nowosolski Sojusz Niezależnych. W tym samym roku był kandydatem tego ugrupowania w wyborach samorządowych na prezydenta Nowej Soli. Został wybrany na ten urząd w drugiej turze głosowania, uzyskując 55,15% głosów. W 2006 skutecznie ubiegał się o reelekcję, startując jako kandydat lokalnego komitetu oraz z poparciem Platformy Obywatelskiej i uzyskując w pierwszej turze 83,51% głosów. Na kolejną, trzecią kadencję prezydenta Nowej Soli został wybrany w 2010 z wyższym wynikiem, wynoszącym 86,40% głosów w pierwszej turze głosowania.
Źródło: tvn24.pl