Większość jest w języku rosyjskim. W tej w języku polskim możemy prześledzić plan uroczystości koronacyjnych cara Mikołaja II. W czasie remontu jednego z domów w Puławach (woj. lubelskie) pod warstwą tynku odkryto stare tapety. Jako podkład do ich położenia użyto gazet. Najstarsza, na której udało się odczytać datę, pochodzi z 1882 roku.
Ogłoszenia, reklamy oraz bieżące informacje. To wszystko można znaleźć na stronach XIX-wiecznych gazet, których fragmenty zostały odkryte przy okazji remontu zabytkowego domu w Puławach.
Okazało się, że pod warstwą tynku znajdują się kolorowe tapety, a jako podkład do ich położenia użyto właśnie gazet.
Koronacja cara i odczyt Towarzystwa Osad Rolnych
- Większość jest w języku rosyjskim. Natomiast w jednej z tych w języku polskim zamieszczono plan uroczystości koronacyjnych cara Mikołaja II. Chociaż nie podano roku, a jedynie datę 20 kwietnia, to jednak skoro car został koronowany w maju 1896 roku, gazeta pochodzi z 20 kwietnia 1896 roku – mówi konserwator dzieł sztuki Anna Fic-Lazor, która stworzyła dokumentację prac konserwatorskich i restauratorskich realizowanych podczas remontu domu.
Dodaje, że ciekawostką jest też, zamieszczony na tej samej stronie gazety, niewielki zachowany fragment jednego z odczytów Towarzystwa Osad Rolnych i Przytułków Rzemieślniczych. Była to, działająca w XIX wieku, organizacja charytatywna.
- Niestety fragment odczytu jest tak szczątkowy, że niewiele da się z niego odczytać - zaznacza.
Użyto maszyny skontruowanej w 1839 roku
Wśród odkrytych gazet są też takie z 1888 i 1887 roku. Najstarsza pochodzi z 1882 roku. Budowa domu datowana jest natomiast na 1897 rok. Prawdopodobnie wtedy też położono tapety.
Jak czytamy na profilu facebookowym Lubelskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wykonano je w technice druku, a użyto do tego tzw. tapeciarki. Czyli – skonstruowanej w 1839 roku - maszyny wykorzystującej do druku metalowe cylindry i korzystającej z papieru w rolkach.
Będą oprawione w ramy i umieszczone za szkłem
"Drukowane obicia znajdowały się w pięciu pomieszczeniach na parterze i dwóch na poddaszu. Do ich produkcji zastosowano papier maszynowy, używany w Polsce od schyłku lat 30. XIX w." – głosi wpis.
Chociaż stan zachowania tapet był bardzo zły, w ramach prac konserwatorskich udało się m.in. je oczyścić i zabezpieczyć lica. Fragmenty zostaną teraz oprawione w ramy i umieszczone za szkłem. Mają być w tej formie eksponowane na ścianach budynku.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Anna Fic-Lazor