Wygra i co dalej? Opozycja odmawia jej prawa do bycia prezydentem. Co na to przepisy?

[object Object]
Hanna Zdanowska została prawomocnie skazanaTVN24 Łódź
wideo 2/3

W wyborach może wystartować, to pewne. Ale czy Hanna Zdanowska, jeżeli wygra, będzie mogła dalej być prezydentem Łodzi? To już budzi pewne wątpliwości. Wszystko przez niejasne prawo, które od lat jest ignorowane przez ustawodawcę. - Teraz zapisy ustaw mogą być wykorzystane, żeby wpływać na to, kto po wyborach będzie rządził miastem - mówią prawnicy.

Hanna Zdanowska, obecna prezydent Łodzi, została prawomocnie skazana w ubiegłym tygodniu za poświadczenie nieprawdy w dokumentach. Zasądzona kara to 20 tysięcy złotych grzywny.

Zdaniem sądu, w grudniu 2008 roku pomogła przygotować poświadczające nieprawdę dokumenty swojemu partnerowi Włodzimierzowi G. Na ich podstawie mężczyzna uzyskał kredyt w wysokości 200 tysięcy złotych na zakup mieszkania w Łodzi od swojej partnerki.

Po odczytaniu wyroku Hanna Zdanowska podkreślała, że nie czuje się winna, a wyrok tyczy się sprawy sprzed 10 lat. Przekonywała, że nie byłoby procesu, gdyby nie była prezydentem i podkreślała, że "najważniejszy wyrok w tej sprawie podejmą wyborcy - w czasie wyborów samorządowych". - Mogę w nich startować - zapewniała.

I ma rację, bo kodeks wyborczy pozwala startować również skazanym - o ile nie usłyszeli wyroku pozbawiającego ich wolności. Z tym zgadzają się wszyscy - od ekspertów po przeciwników politycznych Zdanowskiej.

Rozbieżności w interpretacji przepisów tyczą się tego, czy Zdanowska - w razie zwycięstwa wyborczego - w ogóle będzie mogła objąć urząd. Wszystko przez niezgodność przepisów kodeksu wyborczego i ustawy o pracownikach samorządowych.

O ile sztab Hanny Zdanowskiej twierdzi, że żadnego problemu nie ma, to zupełnie inaczej widzą to jej przeciwnicy polityczni. Jedni i drudzy powołują się na opinie ekspertów, które wzajemnie się wykluczają.

Geneza sporu

Kwestie związane z tym, kto ma bierne prawo wyborcze (czyli może wystartować w wyborach) określa kodeks wyborczy.

- Precyzuje on, kto i na jakich zasadach może ubiegać się o mandat - tłumaczy dr Maciej Onasz z Instytutu Studiów Politologicznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Tyle że zapisy kodeksu wyborczego są sprzeczne z ustawą o pracownikach samorządowych, w której to zawarte są regulacje, na podstawie których urzędnicy mają sprawować swoją funkcję. A prezydent miasta jest - jak stanowi ustawa - pracownikiem samorządowym.

- Ustawa jasno stanowi, że pracownikiem samorządowym nie może być osoba skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe - mówi dr Onasz.

Czyli - kodeks pozwala Zdanowskiej ubiegać się o mandat, ale ustawa o pracownikach samorządowych nie pozwala jej podjąć pracy. Spór o to, czy Zdanowska będzie mogła być prezydentem, sprowadza się do tego, które z przepisów uznane zostaną za nadrzędne.

Wersja pierwsza: problemu nie ma

Hanna Zdanowska i jej sztabowcy mówią, że nie ma żadnego problemu. Bo co prawda różnicę w przepisach widzą, ale - ich zdaniem - w żaden sposób nie utrudnia to objęcia funkcji przez Zdanowską po wygranych wyborach.

- Mówienie o rzekomym problemie to perfidna gra polityczna - ocenia Tomasz Piotrowski ze sztabu Hanny Zdanowskiej.

Tłumaczy, że spór "mogą widzieć tylko ludzie, którzy nie znają się na prawie".

- Sytuacje, w której przepisy nie są ze sobą spójne, nie są wcale rzadkie. System prawny wie, jak należy interpretować wtedy sytuację - mówi Piotrowski.

Jak? Piotrkowski tłumaczy - przywołując przy tym wyrok Sądu Najwyższego z 2010 roku (sygn. akt. II OSK 1526/10), że kodeks wyborczy jest nadrzędny względem ustawy o pracownikach samorządowych. Sąd w przytaczanym orzeczeniu stwierdza, że jest to lex specialis, czy prawo o większym stopniu szczegółowości niż ustawa. A przecież - jak tłumaczy - kodeks wyborczy dotyczy tylko osób startujących w wyborach, a ustawa o pracownikach samorządowych - wszystkich urzędników.

Idąc tym tropem - jak mówi Piotrowski - dopuszczona do wyborów Hanna Zdanowska nie może być potem pozbawiona władzy na podstawie przepisu mniej szczegółowego.

Z tą argumentacją zgadza się część ekspertów - m.in. prof. Krzysztof Skotnicki z Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Łódzkiego. Podkreśla on, że wygaśnięcie mandatu może nastąpić tylko wtedy, jeżeli osoba straci prawo wybieralności albo nie posiadała go w chwili wyboru.

- Skazanie pani prezydent Hanny Zdanowskiej na karę grzywny nie powoduje utraty jej biernego prawa wyborczego - podkreślał prof. Skotnicki na antenie Radia Łódź.

Dodał też, że prezydent ma silniejszy mandat do sprawowania funkcji niż szeregowy urzędnik.

- Został bowiem wybrany przez wyborców, lokalnego suwerena - zaznaczył profesor.

Wersja druga: problem jest

Zupełnie inaczej sprawę widzi kontrkandydat Hanny Zdanowskiej w wyścigu prezydenckim, Waldemar Buda. Kandydat Zjednoczonej Prawicy twierdzi, że argumentacja oparta na lex specialis (prawo szczególne wypiera prawo ogólne) jest nieporozumieniem. I powołuje się na prawników, którzy przytaczają niekorzystną dla Zdanowskiej argumentację.

Nie ma prawa wybieralności w wyborach osoba skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Art. 11 § 2 pkt 1 kodeksu wyborczego

- Podnoszenie, że kodeks wyborczy jest bardziej szczegółowym dokumentem niż ustawa o pracownikach samorządowych jest mocno wątpliwe - ocenia dr Stefan Płażek z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Mówi, że można pokusić się o argumentację odwrotną. Czyli, że prawo o urzędnikach samorządowych jest bardziej szczegółowe. A więc nadrzędne.

- Kodeks wyborczy określa sposób wyboru wójtów, posłów, senatorów, europosłów i tak dalej. A ustawa o pracownikach samorządowych mówi tylko o urzędnikach. A przecież prezydent miasta jest urzędnikiem - tłumaczy.

Dla Waldemara Budy i jego politycznego zaplecza, sprawa jest więc oczywista.

- Głos oddany na Hannę Zdanowską to głos stracony - zaznacza.

Fakty

Niespójność kodeksu wyborczego i ustawy o pracownikach samorządowych nie jest niczym nowym. O problemie, który dzisiaj jest wywoływany przy okazji sprawy Hanny Zdanowskiej wiadomo było już cztery lata temu. Od tego czasu jednak nie doszło do ujednolicenia przepisów.

Trzeba zaznaczyć, że niespójności nie tyczą się tylko tego, czy osoba z wyrokiem może pełnić funkcję, czy też nie. Oto bowiem w ustawie o pracownikach samorządowych znajduje się na przykład zapis, że urzędnik musi mieć co najmniej wykształcenie średnie (art. 6, pkt 1). A przecież w wyborach można wystartować niezależnie od tego, czy skończyło się szkołę średnią.

Pracownikiem samorządowym zatrudnionym na podstawie wyboru lub powołania może być osoba, która spełnia wymagania określone w ust. 1 oraz nie była skazana prawomocnym wyrokiem sądu za umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe. Ustawa o pracownikach samorządowych, art. 6 ust. 2

Dr Michał Klonowski z Katedry Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego podkreśla, że nadzór nad praworządnością samorządowców sprawuje wojewoda. Czyli przedstawiciel rządu.

- Hanna Zdanowska wywodzi się z Platformy Obywatelskiej, a więc należy się spodziewać, że wojewoda łódzki może interpretować przepisy w sposób niekorzystny dla prezydent - tłumaczy.

Nawet jednak zakładając, że przyjmie niekorzystną dla potencjalnej zwyciężczyni wyborów interpretację prawną, to nie jest pewne, czy będzie mógł zapobiec przejęciu przez nią mandatu.

- Ustawa o pracownikach samorządowych precyzuje procedurę odwołania wszystkich pracowników samorządowych, za wyjątkiem prezydenta, wójta i burmistrza - mówi dr Klonowski.

To jednak nie wyczerpuje zagadnienia.

- Bo w ustawie jest jeszcze inny zapis, który może być wykorzystany przeciwko prezydent Zdanowskiej. Mowa o możliwości odwołania każdego urzędnika samorządowego za powtarzające się naruszenia ustaw bądź konstytucji. I tu znowu wchodzimy na grunt interpretacji. Bo jeżeli uznamy, że ustawa zabrania skazanym na bycie urzędnikami, to przepis ten byłby łamany każdego dnia przez prezydenta - opowiada.

To jednak tylko hipotezy. Jak całą sytuację ocenia wojewoda? Od pracowników biura prasowego dowiedzieliśmy się, że sprawa jest obecnie "przedmiotem analizy" i żadne decyzje jeszcze nie zapadły.

Jak wynika z opinii ekspertów w zakresie prawa samorządowego, jeżeli wojewoda będzie chciał powołać władze komisaryczne w Łodzi, to lokalni samorządowcy i tak będą mogli odwołać się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Dopóki nie zapadnie prawomocny wyrok, Zdanowska - według naszych rozmówców - będzie mogła i tak pełnić funkcję.

Autor: bż/gp / Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: Materiały wyborcze

Pozostałe wiadomości

Słychać było rechot prawej strony sali na dość oczywiste stwierdzenia, że Niemcy są naszym bardzo ważnym partnerem - mówił szef MSZ Radosław Sikorski w "Faktach po Faktach", komentując reakcje na jego wystąpienie o celach polityki zagranicznej. Przyznał, że "zdziwiła" go reakcja prezydenta. Sikorski przekazał też, że "pierwsze wnioski" o zmiany na stanowiskach ambasadorów poszły już do Andrzeja Dudy. - Zobaczymy, co pan prezydent zrobi - dodał.

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Radosław Sikorski o reakcji Andrzeja Dudy na jego wystąpienie. "Zdziwiła mnie"

Źródło:
TVN24

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

W Kirgistanie jest coraz mniej czasu, żeby uniknąć katastrofy, której skala może być tak duża jak wybuch elektrowni w Czarnobylu. Przez dekady Sowieci wydobywali z tamtejszych kopalni uran, odpady wyrzucali wokół miasta, a potem problem spadał na lokalne władze. Tamy, które trzymają w ryzach radioaktywne błoto, mogą puścić, jeśli tylko ten teren nawiedzi trzęsienie ziemi. Wtedy promieniotwórcze śmieci zaleją kotlinę, gdzie żyje 16 milionów ludzi.

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Tykająca bomba w Kirgistanie. Tony radioaktywnych odpadów zagrażają milionom ludzi

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

Brazylijskie służby, w czasie poszukiwań zaginionego żołnierza, odnalazły siedem ciał w ukrytych grobach. Mogą to być ofiary lokalnych gangów zajmujących się między innymi handlem narkotykami. Nie potwierdzono dotąd, by któreś z ciał należało do wojskowego.

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Szukali zaginionego żołnierza, odnaleźli siedem ciał

Źródło:
PAP

Rosja zaatakowała w sobotę 34 rakietami w kilku ukraińskich obwodach. Jak przekazał prezydent Wołodymyr Zełenski, celem były obiekty infrastruktury energetycznej. Dodał, że Rosja skupiła swoją uwagę na obiektach istotnych dla dostaw gazu do Unii Europejskiej.

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Zełenski: Rosja zaatakowała infrastrukturę kluczową dla zapewnienia bezpiecznych dostaw do Unii Europejskiej

Źródło:
Reuters, PAP

W dniu urodzin Melanii Trump, mąż złożył jej życzenia z sądu - w krótkiej rozmowie z reporterami, między ustawionymi bramkami. Na sali zaś kolejni świadkowie zeznawali tego dnia w sprawie opłacania przez Donalda Trumpa aktorki porno Stormy Daniels, by ta nie ujawniała prawdy o ich romansie.

Donald Trump złożył Melanii Trump życzenia urodzinowe z sądu przed rozprawą o płacenie aktorce porno

Donald Trump złożył Melanii Trump życzenia urodzinowe z sądu przed rozprawą o płacenie aktorce porno

Źródło:
CNN, PAP

PiS zarejestrowało kandydatów do Parlamentu Europejskiego z okręgu numer 13, czyli województw zachodniopomorskiego i lubuskiego. Na pierwszym miejscu znalazł się europoseł Joachim Brudziński, drugie miejsce zajęła Elżbieta Rafalska, trzecie Małgorzata Golińska, czwarty jest Jerzy Materna, a piąty Artur Szałabawka.

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

"Mamy to!" Brudziński "jedynką" w wyborach do europarlamentu

Źródło:
PAP

Tornada przetoczyły się w piątek przez amerykańskie stany Nebraska i Iowa. Wiele domów zostało uszkodzonych, są doniesienia o osobach lekko rannych. Żywioł spowodował też przerwy w dostawie prądu. Przed zagrożeniem ostrzegały syreny alarmowe.

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

"Cała okolica jest teraz dość płaska"

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, CNN

Rosyjska "flota widmo" przewozi na oczach Zachodu ropę naftową i broń omijając sankcje - pisze w sobotę włoski dziennik "Corriere della Sera". Transportowane przez statki uzbrojenie trafia na front ukraiński.

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Transporty pod nosem Zachodu. "To znak, że na pokładzie był wrażliwy ładunek"

Źródło:
PAP

Po czterech dniach intensywnych poszukiwań udało się odnaleźć ciało nurka, który zaginął w środę podczas ćwiczeń w okolicach Westerplatte w Gdańsku. Poinformowało o tym Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Tragiczny finał poszukiwań nurka z jednostki GROM

Źródło:
TVN24, PAP

W piątek w Alejach Jerozolimskich w korku utknęła karetka pogotowia. Zator powstał w wyniku blokady jezdni przez aktywistów z Ostatniego Pokolenia. Stołeczna policja opublikowała nagranie z tego zdarzenia i zapowiada, że zostanie przekazane do oceny prawno-karnej przez prokuraturę.

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Aktywiści usiedli na jezdni, w korku stała karetka. Policja publikuje nagranie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Po ośmiu latach od postawienia zarzutów dotyczących szpiegostwa, umorzono śledztwo wobec generałów Janusza Noska, Piotra Pytla oraz pułkownika Krzysztofa Duszy - przekazał adwokat jednego z oficerów. Dochodzenie, jak wynika z informacji tvn24.pl, trzykrotnie próbowano zakończyć jeszcze w czasach rządów Zjednoczonej Prawicy.

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Koniec ośmioletniego śledztwa wobec generałów podejrzanych o szpiegostwo

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Jarosław Kaczyński na warszawskiej konwencji PiS-u dotyczącej nadchodzących wyborów do Parlamentu Europejskiego, mówił między innymi o - jak oceniał - zagrożeniach związanych z Europejskim Zielonym Ładem, paktem migracyjnym, proponowanymi zmianami w traktatach i walutą euro. Przekazał, że kandydatem jego partii na unijnego komisarza będzie Jacek Saryusz-Wolski.

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Jarosław Kaczyński o celach PiS-u w eurowyborach. "Idziemy tam, żeby to powstrzymać"

Źródło:
TVN24, PAP

Kristi Noem - która jest poważnie rozważana do funkcji wiceprezydentki USA, gdyby Donald Trump wygrał wybory - opisała w książce, jak zastrzeliła swoją suczkę po nieudanym polowaniu na bażanty - podał "Guardian" po zapoznaniu się z treścią publikacji, która niebawem ma się ukazać w USA. Republikańska polityczka przekonuje w niej, że to dowód, iż w razie potrzeby jest zdolna zrobić wszystko, co "trudne, brudne i brzydkie".

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Zastrzeliła swoją suczkę, która "zrujnowała polowanie". Gubernatorka może zostać wiceprezydentką przy Trumpie

Źródło:
PAP, The Guardian, Reuters

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

W Bogocie, stolicy Kolumbii, w domu mieszka rodzina z ponad 20 krowami. Warunki, w jakich są przetrzymywane, pozostawiają wiele do życzenia. Sprawą zainteresowały się lokalne władze oraz organizacje ochrony praw zwierząt.

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Mieszkają w stolicy z ponad 20 krowami w domu

Źródło:
noticiascaracol.com, El Pais, tvnmeteo.pl

Pogoda na majówkę 2024. Do Polski zmierza powietrze z południa, dzięki któremu przez kilka dni temperatura miejscami będzie przekraczać 25 stopni. Zrobi się gorąco, jednak zawita do nas także więcej chmur, z których część może okazać się burzowa. Sprawdź najnowszą szczegółową prognozę pogody na majówkę przygotowaną przez synoptyk tvnmeteo.pl Arletę Unton-Pyziołek.

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Najnowsza pogoda na majówkę. Wybuch gorąca, ale i ryzyko gwałtownych zjawisk

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Życie za 20 złotych dziennie to rzeczywistość blisko dwóch milionów Polaków. Najnowszy raport Szlachetnej Paczki pokazuje, jak ogromna jest skala ubóstwa w naszym kraju, a także zwraca uwagę na rosnące nierówności i dysproporcje w największych miastach. Jednocześnie uczula na to, że bieda nie zawsze jest widoczna na pierwszy rzut oka.

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Blisko 2 miliony Polaków żyje w ubóstwie. "Biednymi są również te osoby, które bardzo uczciwie pracują"

Źródło:
Fakty po południu TVN24

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP
Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Nie zważa na wiek ani na płeć. "Lekarka powiedziała, że przyjemność wróci za kilka miesięcy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Rozmowa na filmowo-sportowym szczycie. Iga Świątek zapytała aktorkę Zendayę o jej rolę w filmie "Challengers". Hollywoodzka gwiazda wcieliła się w nim utalentowaną tenisistkę. Film, za którego dystrybucję w Europie odpowiada Warner Bros. Pictures, od piątku można oglądać w kinach w Polsce.

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Sportowe emocje i uczuciowy trójkąt. "Challengers" wchodzi na ekrany kin

Źródło:
"Fakty po Południu" TVN24

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24