Tu powstała "Ziemia Obiecana". "Tylko u nas dom noblisty wygląda jak rudera"

Tutaj Reymont pisał o "Ziemi Obiecanej"
Tutaj Reymont pisał o "Ziemi Obiecanej"
Źródło: TVN24 Łódź

Sto lat temu przy Wschodniej 50 mieszkał Władysław Reymont. Pisarz przyglądał się robotniczej Łodzi i napisał jedno z najważniejszych dzieł dla miasta - "Ziemię Obiecaną". Dziś dawny dom noblisty to zapomniana i opuszczona rudera. - Serce pęka, jak się na to patrzy - komentują miłośnicy historii miasta. Urzędnicy obiecują, że rozpocznie się tam remont. Za dwa lata.

Czas nie był łaskawy dla tego miejsca. Wschodnia 50 to dziś obdrapana i na wpół opuszczona kamienica. Front straszy wybitymi, albo zamurowanymi oknami. Na odpadającym tynku kilka lat temu pojawiła się pamiątkowa tablica informująca, że właśnie tutaj Władysław Reymont napisał "Ziemię Obiecaną" – powieść o włókienniczej Łodzi.

- Tu już chyba nikt nie mieszka. Tam, w podwórku jeszcze została garstka osób. A reszta to eldorado dla bezdomnych - mówi nam Beata, którą spotykamy w pobliżu blisko 150-letniego budynku.

Smutna przemiana

Kamienica, w której przez rok mieszkał Władysław Reymont w przykry sposób pasuje do innych okolicznych budynków. Równie brudnych i zaniedbanych. Wschodnia to dziś miejsce, gdzie mieszkają "trudni" mieszkańcy.

Aż trudno uwierzyć, że w czasach Reymonta to była jedna z najmodniejszych i najbardziej prestiżowych ulic w Łodzi.

- Na początku XX wieku mieszkali tu artyści, dziennikarze, aktorzy - wylicza Ryszard Bonisławski, miłośnik historii Łodzi.

Mieszkania w tej części miasta nie były tanie - w końcu to ścisłe centrum Łodzi - kilkadziesiąt metrów od Piotrkowskiej. Wschodnia w ulicę biedy zmieniła się w latach 90. XX wieku, kiedy upadł przemysł włókienniczy.

- Kiedy patrzę na ten rejon, a zwłaszcza na dawną kamienicę Reymonta to pęka mi serce. Tylko u nas dom noblisty może wyglądać jak rudera - komentuje Bonisławski.

Centrum na nowo

Urzędnicy przyznają, że kamienica została zapuszczona. Zapowiadają jednak, że za kilka lat budynek przy Włókniarzy 50 - wraz z całą okolicą - znowu będzie zachwycać, a nie straszyć. Jak w czasach Reymonta.

- To pierwszy sektor, który doczeka się gruntownej rewitalizacji. Odnowimy budynki i infrastrukturę ulic - zapowiada Marcin Obijalski, dyrektor biura ds. Rewitalizacji i Rozwoju Zabudowy Miasta.

Remont gmachu przy Włókniarzy 50 ma ruszyć wiosną 2017 roku.

- W zniszczonej dziś kamienicy znajdować się będzie siedziba Łódzkiego Centrum Obywatelskiego. Instytucji, która ma wspierać budowanie społeczeństwa obywatelskiego w naszym mieście - opowiada nasz rozmówca.

Łódzkie centrum się sypie

Łódzkie centrum się sypie

Sektory do odnowy

W zeszłym roku urzędnicy przedstawili wykaz ośmiu sektorów, które mają być objęte rewitalizacją.

W wyznaczonych do remontu kwartałach znajduje się kilkaset budynków, w których mieszka ponad 17 tys. mieszkańców. Pół tysiąca z nich ma wyrok eksmisyjny z prawem do lokalu socjalnego. W zaniedbanych dzisiaj budynkach mają znaleźć się lokale dla małego biznesu. Z kamienic mają być też wyprowadzeni mieszkańcy, którzy od dawna nie płacą czynszu. Projekt ma pochłonąć co najmniej miliard złotych. Czytaj więcej na tvn24.pl.

Kwartały, które mają być odnowione
Kwartały, które mają być odnowione
Źródło: Urząd Miasta w Łodzi

Autor: bż / Źródło: TVN24 Łódź

Czytaj także: