Reasumpcja. Dzień, w którym Sejm przyjął ustawę anty-TVN, minuta po minucie

Źródło:
tvn24.pl
Witek: odbędzie się reasumpcja głosowania
Witek: odbędzie się reasumpcja głosowaniaTVN24
wideo 2/5
Witek: odbędzie się reasumpcja głosowaniaTVN24

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie odczytała wyników głosowania, które spowodowało euforię wśród parlamentarzystów opozycji i konsternację w szeregach PiS. Zarządziła "piętnastominutową" przerwę, która skończyła się po dwóch godzinach. Wówczas posłowie Kukiz'15 zagłosowali odwrotnie niż za pierwszym razem. Przypominamy minuta po minucie, jak wyglądał dzień, w którym przegłosowano lex TVN.

Dzień, w którym doszło do, zdaniem wielu prawników, niezgodnej z regulaminem Sejmu reasumpcji głosowania, a następnie do przyjęcia ustawy anty-TVN rozpoczął się od niepewności: czy Prawo i Sprawiedliwość ma jeszcze większość w Sejmie? Po wtorkowym wyrzuceniu Jarosława Gowina z rządu można było mieć poważne wątpliwości. Oprócz szefa Porozumienia sejmową większość Zjednoczonej Prawicy tworzyło również 10 posłów z jego ugrupowania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

O godzinie 8.30 rozpoczyna się spotkanie zarządu Porozumienia. Po kilkunastu minutach przedstawiciele ugrupowania ogłaszają, że opuszczają Zjednoczoną Prawicę. 

- Czy wszyscy politycy zostaną przy Jarosławie Gowinie? - pytają dziennikarze Magdalenę Srokę, rzeczniczkę partii.

- Ludzkie charaktery poznaje się w momentach próby - odpowiada posłanka.

Godzina 9.00 

Przed kamerami pojawia się Marcin Ociepa z Porozumienia. Informuje, że "w geście solidarności z Jarosławem Gowinem" złożył dymisję z funkcji wiceministra obrony narodowej. Pytany o polityczną przyszłość, odpowiada, że nie podobała mu się wcześniejsza retoryka Porozumienia wobec Prawa i Sprawiedliwości, krytykuje między innymi fakt, że jego ugrupowanie złożyło ultimatum partii, z list której wszedł do parlamentu. Ociepa zaznacza, że nie "wybiera się do innego politycznego projektu politycznego" niż ten, w którym obecnie uczestniczy.

- Jak będzie głosował pan w sprawie ustawy medialnej? - pytają dziennikarze.

- To zależy od poprawek - odpowiada Ociepa. Na dociekania, na jakich poprawkach zależy mu szczególnie, już nie odpowiada.

Godzina 9.10

Rzecznik rządu Piotr Müller zapytany o to, czy partia rządząca będzie miała większość podczas zaplanowanych głosowań, w tym w sprawie lex TVN, opowiada, że "ma nadzieję, że PiS będzie miało większość".

Godzina 11.00

Z rządu odchodzą kolejni posłowie Porozumienia. Z funkcji rezygnuje Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii (odpowiedzialna m.in. za zagadnienia związane z rynkiem pracy) oraz Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zaznaczają, że "pracowali bardzo mocno dla Polski", ale ich drogi z Prawem i Sprawiedliwością się rozeszły.

Godzina 11.43

Pierwsza, sejmowa próba sił po odejściu Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy.

Na sali plenarnej Sejmu odbywa się głosowanie, które ma rozstrzygnąć, czy tego dnia lex TVN znajdzie się w porządku obrad. Partia rządząca wygrywa i daje jasny sygnał, że ma szansę na przegłosowanie ustawy uderzającej w TVN.

W gronie 223 posłów, którzy byli za pracą nad kontrowersyjną ustawą znalazło się pięcioro posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko.

Przeciwnych pracy nad ustawą było 208 posłów. Dziewięciu wstrzymało się od głosu.

Godzina 11.58

Rozpoczyna się dyskusja nad lex TVN. Na mównicę wychodzi Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Z ław, w których zasiadają posłowie opozycji, słychać okrzyki "hańba!".

Wicemarszałek Ryszard Terlecki reaguje, mówiąc, że jeżeli posłowie sobie życzą, to przełoży obrady również na jutro (czyli na czwartek). Okrzyki nie ustają, więc wicemarszałek Terlecki prosi posła Suskiego, aby ten kontynuował wystąpienie pomimo okrzyków. Polityk przekonuje, że ustawa jest "doprecyzowaniem obowiązujących przepisów, tak żeby nie można ich było obchodzić".

W czasie wystąpienia Suskiego szybko opróżniają się ławy polityków PiS, którzy wychodzą z sali plenarnej.

- Straszycie, że ta ustawa popsuje stosunki z USA, a my wierzymy, że Stany Zjednoczone jako ostoja demokracji i praworządności nie będą w interesie firmy łamiącej polskie prawo wyciągać konsekwencji wobec Polski - kończy swoje wystąpienie poseł PiS.

Protest przed Sejmem po przyjęciu przez Sejm ustawy anty-TVN
Protest przed Sejmem po przyjęciu przez Sejm ustawy anty-TVNTVN24

Następnie wicemarszałek Terlecki zaprasza na mównicę Borysa Budkę z Koalicji Obywatelskiej. Wtedy kolejni posłowie PiS opuszczają salę obrad.

Godzina 12.00

Telewizja Polsat News podaje, że poseł Marcin Ociepa może przejąć stanowisko po wyrzuconym z rządu Jarosławie Gowinie. 

Godzina 12.10

Kolejne wystąpienia posłów opozycji, których jednak w większości politycy partii rządzącej nie słuchają.

- Stoicie dzisiaj tam, gdzie kiedyś stało ZOMO, bo tak rozumiecie demokrację. Wy dzisiaj niczym nie różnicie się od Władimira Putina, Alaksandra Łukaszenki, Recepa Tayyipa Erdogana. To są wasze wzorce - mówi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Kiedy kończy swoje wystąpienie, na osobisty komentarz pozwala sobie wicemarszałek Terlecki. - Pan, panie przewodniczący, nie jest już przewodniczącym partii. Teraz pan się boi, że przestanie być przewodniczącym klubu - mówi.

Na mównicy pojawia się Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy, która przestrzega, że przegłosowanie ustawy uderzającej w TVN pociągnie za sobą ataki na inne niezależne media w Polsce.

- Oni nie spoczną, dopóki nie będą mieli całego państwa pod kontrolą - oświadcza posłanka.

Godzina 12.58

Dyskusja o lex TVN zostaje zamknięta. Ponieważ w trakcie drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu do projekt nowelizacji tzw. ustawy medialnej zgłoszono kilka poprawek, trzeba go skierować do rozpatrzenia w komisji kultury i środków przekazu.

Godzina 14.00

W mediach społecznościowych na temat lex TVN głos zabiera Paweł Kukiz, na którego niedługo zwrócone zostaną oczy całej opinii publicznej. Zapowiada, że poprze ustawę, która uderza w największą, niezależną telewizję informacyjną w Polsce.

Pisze, że różnice "co do skali manipulacji" w TVP czy TVN24 są niewielkie.

- Od 2015 roku w programie K'15 był i jest plan repolonizacji mediów. Niedopuszczalna dla nas jest sytuacja, gdy jakiś kraj spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego może posiadać pakiet większościowy w mediach państwa UE - dodaje.

Godzina 14.35

Komisja kultury rozpoczyna pracę.

Godzina 15.42

Komisja kultury kończy pracę. Odrzuca wszystkie poprawki opozycji. Przyjmuje za to dwie korekty Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsza zakłada, że "koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, które wygasają w okresie dziewięć miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy".

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Godzina 17.11

Wznowione zostają obrady na sali plenarnej. Rozpoczyna się blok głosowań. Partia rządząca przegrywa pierwsze: posłowie opozycji przegłosowują PiS w sprawie informacji na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień.

Sukces - wydawało się wówczas, że PiS nie ma sił do przepchnięcia kontrowersyjnej ustawy anty-TVN, spotyka się z brawami części posłów.

Kolejne głosowanie i kolejna porażka partii rządzącej: tym razem chodziło o rozszerzenie porządku obrad o informację prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, który miał mówić o nieprawidłowościach związanych z próbą zorganizowania tak zwanych wyborów kopertowych.

Godzina 17.28

Marszałek Witek pod głosowanie poddaje wniosek Władysława Kosiniaka-Kamysza, lidera PSL o odroczenie obrad Sejmu do 2 września. 

- Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? - pytała marszałek Elżbieta Witek. 

Po kilkunastu sekundach oczekiwania na tablicy sejmowej wyświetlono: 

Głosowanie nr 16; głosowało 456 ZA - 229 PRZECIW - 227.

W ławach polityków opozycji znów radość. Zaskoczona marszałek Witek nie odczytuje wyników.

- Ogłaszam… Ogłaszam piętnaście minut przerwy - oświadcza. 

W ławach, wokół Ryszarda Terleckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozpoczynają się rozmowy. Po chwili szef partii opuszcza salę plenarną. Zostają za to na niej politycy opozycji. Pojawiały się komentarze, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie tylko przegrała batalię o przepchnięcie lex TVN, ale wkrótce najpewniej utraci władzę.

Wyniki głosowania, które miało zakończyć pracę Sejmu w tym dniu wskazywały, że za odroczeniem zagłosowali między innymi wszyscy posłowie Kukiz'15. 

Godzina 18.30 

Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko z Kukiz'15 w rozmowie z Agatą Adamek z TVN24 zapewniają, że przez pomyłkę poparli wniosek o odroczenie obrad.

- Poważnie, tak, przepraszam - tłumaczy się Sachajko. Na pytanie, co dalej z posiedzeniem, odpowiada: - Trudno mi jest powiedzieć. Czy poseł nie może się pomylić? - pyta.

Przyznaje, że chciałby, aby obrady odbywały się dzisiaj, a nie we wrześniu. - Bardzo by mi zależało, żeby rozwiązać już problem TVN-u - dodaje, nawiązując do projektu ustawy anty-TVN. - Przepraszam - powtarza, w tym raz - prosto do kamery.

Oprócz Pawła Kukiza i Jarosława Sachajki głos "za" oddają też Stanisław Tyszka i Stanisław Żuk. Tyszka, za pośrednictwem Twittera, przekazuje jednak, że w jego przypadku do pomyłki nie doszło. 

Godzina 18.45

W sejmowych kuluarach pojawia się informacja, że PiS będzie chciało powtórzyć głosowanie. Borys Budka z Platformy Obywatelskiej przekazuje, że "trwa kupowanie Pawła Kukiza".

- Wzięli Kukiza do ciemnego saloniku, Kaczyński tam poszedł, poszła wierchuszka PiS i negocjacje. Antysystemowiec stał się największym obrońcą pisowskiego systemu. Ja nie poznaję Pawła - przyznał.

Godzina 19.30

"Piętnastominutowa" przerwa w pracy Sejmu trwa dwie godziny. Posiedzenie zostaje wznowione przez marszałek Elżbietę Witek. Informuje ona o wniosku o reasumpcję głosowania podpisanym przez 30 posłów. Temperatura podczas wypowiadania tych słów jest gorąca. Część posłów głośno się śmieje, inni wykrzykują w kierunku Elżbiety Witek: "hańba". 

"Za" reasumpcją głosowało 229 posłów, przeciw był jeden poseł
"Za" reasumpcją głosowało 229 posłów, przeciw był jeden posełTVN24

Posłowie - jak mówi marszałek - wskazali we wniosku o reasumpcję, że przy wniosku o odroczenie obrad nie została podana data. Ta informacja rozśmieszyła polityków opozycji. Witek kontynuowała.

- Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu, ponieważ ono trwa. Poprosiłam również o wydruk stenogramu. Chciałam się przygotować odpowiedzialnie, wina jest ewidentnie moja. Wina jest ewidentnie moja, bo ja powiedziałam do posła Kosiniaka-Kamysza, że to ja zdecyduję, do kiedy odroczę posiedzenie. Ja powiedziałam, że do 15 września - tłumaczy marszałek.

Dodaje, że zgodnie z regulaminem, po "przeanalizowaniu opinii i zasięgnięciu uwag u prawników" - odbędzie się reasumpcja głosowania. 

Rozlegają się brawa, tym razem jednak wśród przedstawicieli partii rządzącej. Opozycja skanduje "oszuści, oszuści". 

Wniosek o reasumpcję głosowania. Głosowanie w Sejmiesejm.gov.pl

Godzina 19.34

Wśród okrzyków o "zdradzie" i "korupcji" marszałek Witek zarządza głosowanie w sprawie reasumpcji. Uwaga posłów opozycji szybko skupia się na pośle Pawle Kukizie. Były muzyk, który jeszcze dwie godziny wcześniej był za odroczeniem obrad, wstaje i kłania się skandującym posłom.

Okrzyki "hańba" nie ustają, kiedy marszałek Witek przeprowadza głosowanie, w którym nie uczestniczy niemal żaden z polityków opozycji. Po chwili marszałek Witek odczytuje wyniki: głosowało 231 posłów, 229 było za. Jeden był przeciwko, jeden się wstrzymał.

Potem marszałek Witek powtarza głosowanie, które wcześniej potoczyło się nie pomyśli partii rządzącej. Tym razem zgodnie z PiS głosują trzej posłowie Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Za odroczeniem prac nad ustawą anty-TVN jest 225 posłów, przeciwko 229.

Dr Chojniak o reasumpcji głosowania w Sejmie: moje zdanie byłoby negatywne
Dr Chojniak o reasumpcji głosowania w Sejmie: moje zdanie byłoby negatywne TVN24

Godzina 19.43

Oburzenie "głosowaniem do skutku" wyrażają z mównicy kolejni posłowie: Platformy Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 oraz Konfederacji.

- Dzisiaj waży się kwestia tego, na jakich zasadach tutaj pracujemy. Państwo prawa rządzi się prawem. W tej izbie rządzi regulamin, a nie pani marszałek. Głosowanie do skutku świadczy o braku szacunku - podkreśla Jakub Kulesza z Konfederacji.

Godzina 20.30

Sejm pochyla się nad poprawkami Senatu do ustawy regulującej status zwierząt w Polsce. Temperatura w izbie powoli opada.

Godzina 21.09

Na mównicę sejmową wraca Marek Suski z PiS, który ma przedstawić sprawozdanie o poselskim projekcie zmian w ustawie medialnej - czyli lex TVN. Na sali sejmowej słychać okrzyki "ruski Suski" i "agentura".

Poseł przekazuje, że w trakcie prac nad ustawą "została przeoczona" jedna poprawka do projektu ustawy, do artykułu 35, która będzie znosić ograniczenie, o którym mowa w ustępie 2 punktu 1 i 2.

- Nie mają zastosowania do udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu w sposób rozsiewczy satelitarny lub w sieciach telekomunikacyjnych innych niż wykorzystywane do rozpowszechniania naziemnego, rozsiewczego lub rozsiewczego satelitarnego. Zgłosimy tę poprawkę w Senacie. Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu dotyczącego 49 procent kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – to, żebyście nie mówili, że chcemy likwidować TVN24 - zapowiada Suski.

Godzina 21.17

Głosowanie w sprawie uchwalenia lex TVN. Ustawę popiera 228 parlamentarzystów, przeciwko jest 216. Dziesięciu wstrzymuje się od głosu.

Ustawa uderzająca w największą w Polsce, niezależną telewizję informacyjną teraz zostanie przekazana do Senatu.

KIEDY MOŻNA ZARZĄDZIĆ REASUMPCJĘ? CZY MOŻNA GŁOSOWAĆ DO SKUTKU? CZYTAJ TEKST KONKRET24 >>>

***

W czwartek dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego na antenie TVN24 komentował to, co w środę wydarzyło się w Sejmie.

Małecki podkreślił, że doszło do "wydarzenia bez precedensu".

- Sejm nie funkcjonuje normalnie. Podejmowanie decyzji nie polega na powtarzaniu głosowań, dopóki nie będzie wyniku, który zadowala jedną z partii - skomentował ekspert. Zaznaczył, że reasumpcja głosowania o odroczenie obrad nie miała "niczego wspólnego" z tym, jak Sejm powinien działać.

Dr Małecki podkreślił, że nie zaszły żadne okoliczności, które uzasadniałyby powtórzenie głosowania.

- To nie może działać na zasadzie widzimisię marszałka. Muszą być spełnione dwie przesłanki: formalna i merytoryczna. Formalna polega na zgromadzeniu 30 posłów, którzy zawnioskują o powtórkę. Merytoryczna z kolei wskazuje, że musi dojść do uzasadnionych wątpliwości co do przebiegu głosowania: na przykład zawiesił się system albo któremuś z parlamentarzystów przestało działać urządzenie umożliwiające oddanie głosu - mówił prawnik.

Małecki komentuje decyzję marszałek Sejmu o reasumpcji głosowania
Małecki komentuje decyzję marszałek Sejmu o reasumpcji głosowaniaTVN24

Jego zdaniem zachowanie Elżbiety Witek mogło wyczerpać znamiona przestępstwa z artykułu 231 Kodeksu karnego, który mówi o nadużyciu władzy.

- Trzeba zaznaczyć, że doszło do odroczenia posiedzenia Sejmu, więc nie miał on prawa dalej procedować. To są standardy demokracji. Niestety autorytaryzm w Polsce zaszedł tak daleko, że nie działają instytucje, które mogłyby zainterweniować - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym - podkreślił dr Małecki.

Z kolei w opinii doktor Moniki Haczkowskiej, konstytucjonalistki z Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, w czasie środowych obrad "doszło do złamania regulaminu Sejmu, a także złamania konstytucji, ze względu na to, że jeżeli została przyjęta uchwała przez Sejm dotycząca odroczenia posiedzenia do 2 września, to w tym momencie Sejm powinien zakończyć swoją pracę i spotkać się 2 września".

- Złamany został regulamin Sejmu, złamana została konstytucja. Jeżeli chodzi o regulamin Sejmu, to tym bardziej jest to dziwne, bo w ramach autonomii parlamentarnej to Sejm uchwala regulamin. On jest autorem, on dokonuje zmian i tutaj nie ma ingerencji żadnych innych organów państwowych. Zatem, skoro uchwalony przez Sejm regulamin jest łamany przez ten Sejm, a przede wszystkim przez marszałka Sejmu, to już właściwie kończy nam się praworządność w państwie - oceniła.

Autorka/Autor:Bartosz Żurawicz

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Armii rosyjskiej udało się zająć kilka miejscowości w obwodzie donieckim - poinformował we wtorek brytyjski wywiad wojskowy. Rosjanie zajęli miasta Sełydowe i Hirnyk. Twierdzą też, że zajęli miejscowość Kurachiwka - Kijów jednak nie potwierdził tej informacji. Rosyjskie wojska "w ciągu tygodnia zdołały przesunąć się dziewięć kilometrów naprzód" - informują Brytyjczycy.

Rosjanie zdobyli "przeklętą fortecę". Teraz poszli dalej

Rosjanie zdobyli "przeklętą fortecę". Teraz poszli dalej

Źródło:
PAP, tvn24.pl

"Czy kobieta może być prezydentem USA? A czy kobieta może być prezydentem Polski? Zobaczymy" - mówiła Beata Szydło na nagraniu opublikowanym we wtorek na platformie X. - Jest pewne, że w Polsce pewnego dnia kobieta zostanie prezydentem - komentował to prezes PiS Jarosław Kaczyński. Odniósł się też do pytania, czy Szydło była brana pod uwagę przez PiS.

Beata Szydło na prezydenta? Kaczyński komentuje

Beata Szydło na prezydenta? Kaczyński komentuje

Źródło:
TVN24

Amerykanie ruszyli do urn. O godzinie 6 rano (12 w Polsce) rozpoczęło się głosowanie w pierwszych stanach Wschodniego Wybrzeża. Wyniki z tych stanów spływać będą tuż po północy czasu polskiego, zaś ostatnie lokale - na Alasce i Hawajach - zamkną się kilka godzin później.

Wschodnie Wybrzeże już głosuje

Wschodnie Wybrzeże już głosuje

Źródło:
PAP

Poznańscy policjanci poszukują dwóch osób, które mogą mieć związek z pożarem, do którego doszło na molo na Jeziorze Strzeszyńskim. Wizerunki nastolatków uchwyciły kamery monitoringu. Funkcjonariusze apelują o pomoc w ich identyfikacji. Straty, które spowodował ogień, oszacowano na milion złotych.

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Szukają osób ze zdjęć

Spłonęło molo na Jeziorze Strzeszyńskim, straty oszacowano na milion. Szukają osób ze zdjęć

Źródło:
TVN24, KMP Poznań

Twórca marki Red is Bad Paweł S. jest podejrzany w sprawie nieprawidłowości w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Pozostanie w areszcie do 28 stycznia 2025. Obrona zapowiada zażalenie na tę decyzję sądu.

Twórca marki Red is Bad Paweł S. pozostanie w areszcie

Twórca marki Red is Bad Paweł S. pozostanie w areszcie

Źródło:
PAP

Powinna nam zostać wypłacona rata subwencji, ale minister finansów podjął najwyraźniej decyzję, że te pieniądze nie zostaną wypłacone. Żebyśmy mogli prowadzić prekampanię, a później kampanię prezydencką, potrzebne są znaczne środki finansowe - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej. Zwrócił się do wyborców z apelem o wsparcie.

Kaczyński mówi o braku subwencji i apeluje o wsparcie finansowe dla PiS

Kaczyński mówi o braku subwencji i apeluje o wsparcie finansowe dla PiS

Źródło:
TVN24

W gdańskim Nowym Porcie, ale nie tylko, słychać było we wtorek rano wybuchy. Jak się później okazało, to była akcja Centralnego Biura Śledczego Policji związana z przestępczością narkotykową.

Uzbrojeni funkcjonariusze i wybuchy w Gdańsku. "Dynamiczna akcja" CBŚP

Uzbrojeni funkcjonariusze i wybuchy w Gdańsku. "Dynamiczna akcja" CBŚP

Źródło:
TVN24, PAP

Kierująca autem osobowym na przejściu dla pieszych potrąciła dwoje dorosłych i dziecko w wózku. Tłumaczyła, że ich nie widziała. Miała zaparowane szyby w aucie. Na szczęście nikt nie został poważnie ranny. Kobiecie zatrzymano prawo jazdy, a do sądu skierowano wniosek o ukaranie.

"Miała zaparowane szyby w aucie". Potrąciła dwoje dorosłych z dzieckiem w wózku. Nagranie

"Miała zaparowane szyby w aucie". Potrąciła dwoje dorosłych z dzieckiem w wózku. Nagranie

Umorzono śledztwo prowadzone przez Prokuraturę Rejonową w Bolesławcu (woj. dolnośląskie) w sprawie pozbawienia wolności Izabeli P. Postępowanie zostało umorzone ze względu na "brak ustawowych znamion czynu zabronionego". Kobieta zaginęła 9 sierpnia 2024 roku na autostradzie A4.

Umorzono śledztwo w sprawie Izabeli P.

Umorzono śledztwo w sprawie Izabeli P.

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Nadszedł dzień, na który czekali Amerykanie, a wraz z nimi świat. Dziś wskażą swojego kolejnego prezydenta. Choć bardziej precyzyjnie wskażą swoim przedstawicielom - elektorom, którego kandydata mają oni poprzeć. Na czym polegają wybory w USA?

Jak głosują Amerykanie

Jak głosują Amerykanie

Źródło:
tvn24.pl

Czy amerykańskie wyborczynie zagłosują wbrew swoim mężom - zwolennikom Donalda Trumpa - na Kamalę Harris? Zachęcający do tego spot wyborczy, firmowany przez samą Julię Roberts, nie spodobał się kandydatowi republikanów. - Będzie się tego wstydzić - ocenia Trump i pyta: - Możecie sobie wyobrazić żonę, która nie mówi mężowi, na kogo głosuje?

Czy Amerykanki zagłosują wbrew swoim mężom? Trump "rozczarowany" Julią Roberts

Czy Amerykanki zagłosują wbrew swoim mężom? Trump "rozczarowany" Julią Roberts

Źródło:
Variety, New York Times, tvn24.pl

Wyborcza rywalizacja między Kamalą Harris i Donaldem Trumpem jest niezwykle zacięta. Amerykanie w ostatnich latach przyzwyczaili się do bardzo wyrównanych wyścigów prezydenckich. W 2000, 2016 i 2020 roku o wyniku decydowały zaledwie dziesiątki tysięcy głosów. Jak przewiduje CNN, wszystko wskazuje na to, że tegoroczne wybory wpiszą się w ten trend. W noc wyborczą warto zatem obserwować przede wszystkim te stany, w których żaden z kandydatów nie może być pewny zwycięstwa. Oto kilka kluczowych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wtorkowego wieczoru i najbliższych dni.

Do Białego Domu przez "niebieski mur" czy przez "pas słońca"? Możliwe scenariusze

Do Białego Domu przez "niebieski mur" czy przez "pas słońca"? Możliwe scenariusze

Źródło:
CNN

Standardy debaty upadły w USA jeszcze niżej niż u nas w okresie kampanii wyborczej. Mówię to z całą odpowiedzialnością: nie ma takiej rzeczy, którą może zrobić czy powiedzieć Donald Trump, która odstraszy jego wyborców. Ja ich nazywam wyznawcami - mówił w TVN24 amerykanista doktor Karol Szulc. Europeistka doktor habilitowana Anna Pacześniak oceniła, że "bardziej odpowiedzialny za obniżenie poziomu dyskursu jest kandydat republikanów", a "narracja Kamali Harris jest mniej agresywna".

Podzielona Ameryka. "Wydaje się, że jeśli wygra kontrkandydat, będzie koniec świata"

Podzielona Ameryka. "Wydaje się, że jeśli wygra kontrkandydat, będzie koniec świata"

Źródło:
TVN24

Licząca sześcioro mieszkańców wioska Dixville Notch w stanie New Hampshire, zgodnie z tradycją, rozpoczęła i zakończyła głosowanie w wyborach prezydenckich jako pierwsza w kraju. Wynik odzwierciedla zaciętą rywalizację między Donaldem Trumpem i Kamalą Harris w skali kraju. Oboje kandydaci otrzymali bowiem tę samą liczbę głosów.

Oddali głosy pod osłoną nocy. Wyniki ogłoszono natychmiast

Oddali głosy pod osłoną nocy. Wyniki ogłoszono natychmiast

Źródło:
PAP

72-letni ksiądz prałat Lech Lachowicz ze Szczytna, który został brutalnie pobity w minioną niedzielę na plebanii, jest w stanie krytycznym. Zatrzymany 27-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Grozi mu dożywocie.

Brutalne pobicie księdza na plebanii. Jest zarzut dla 27-latka

Brutalne pobicie księdza na plebanii. Jest zarzut dla 27-latka

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jest akt oskarżenia wobec dwóch urzędniczek MON z czasów Mariusza Błaszczaka - Agnieszki Glapiak i Jolanty L. Sprawa dotyczy zakupu za pieniądze resortu zegarka i przywłaszczenia go przez Glapiak. O "aferze zegarkowej" informował w kwietniu wiceminister obrony narodowej Cezary Tomczyk.

"Afera zegarkowa" w MON. Jest akt oskarżenia wobec dwóch urzędniczek

"Afera zegarkowa" w MON. Jest akt oskarżenia wobec dwóch urzędniczek

Źródło:
PAP

Doszło do pierwszych starć wojsk ukraińskich z żołnierzami z Korei Północnej, więc można mówić o początku formalnego udziału Pjongjangu w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie - przekazał we wtorek minister obrony Ukrainy Rustem Umerow.

Ukraińcy już walczą z żołnierzami Kima. Minister: Korea Północna przystąpiła do wojny

Ukraińcy już walczą z żołnierzami Kima. Minister: Korea Północna przystąpiła do wojny

Źródło:
PAP

Kioski Ruchu do likwidacji. Obecnie ajenci otrzymują wypowiedzenia umów - podał Orlen, który jest właścicielem spółki. Niektórzy decydują się na odkupienie kiosku i prowadzenie działalności "we własnym zakresie". 

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Koniec kiosków Ruchu. Komunikat

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Stolica ma nową mieszkankę. Przyszła na świat w nietypowych okolicznościach - urodziła się w taksówce. Na miejscu pojawił się zespół ratownictwa medycznego, który zajął się dziewczynką i jej mamą. Obie trafiły do szpitala.

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

W taksówce odeszły jej wody i rozpoczął się poród

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Do dramatycznego wypadku doszło na ulicy Grochowskiej. Kierowca wjechał w kobietę na przejściu dla pieszych. Chwilę później leżała 10 metrów od miejsca, w którym doszło do uderzenia. Pierwszej pomocy udzielili jej strażnicy miejscy.

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

"Ponad 10 metrów za przejściem dla pieszych, na jezdni leżała młoda kobieta, a przed nią stała taksówka"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Donald Trump nie wykluczył zakazu niektórych szczepionek, jeśli zostanie wybrany na prezydenta - informuje NBC News. Republikański kandydat tuż przed zakończeniem kampanii udzielił wywiadu tej stacji.

Zakaz niektórych szczepionek? Zaskakujący wywiad z Trumpem tuż przed wyborami

Zakaz niektórych szczepionek? Zaskakujący wywiad z Trumpem tuż przed wyborami

Źródło:
NBC News, CNN, Guardian

Przedwyborczą noc w USA rozświetliła plejada gwiazd muzyki i telewizji, wspierających Kamalę Harris. Na wiecach wyborczych kandydatki demokratów pojawili się między innymi Ricky Martin, Katy Perry, Lady Gaga czy Oprah Winfrey.

Finał kampanii w blasku gwiazd estrady. Występy na wiecach Kamali Harris

Finał kampanii w blasku gwiazd estrady. Występy na wiecach Kamali Harris

Źródło:
TVN24, ABC News, Hollywood Reporter

Na jednym z opolskich osiedli znaleziono zwęglone ciało. Następnego dnia policjanci zatrzymali podejrzanego o zabójstwo. 66-latek usłyszał zarzut i został tymczasowo aresztowany. Tożsamość ofiary wciąż nie jest znana.

Podejrzany o zabójstwo jest w areszcie, próbują ustalić tożsamość ofiary

Podejrzany o zabójstwo jest w areszcie, próbują ustalić tożsamość ofiary

Źródło:
tvn24.pl

Hurtowe ceny energii są w Polsce jednymi z najwyższych w Europie, z kolei ceny dla gospodarstw domowych są jedne z najniższych - zauważa we wtorkowym wydaniu dziennik "Rzeczpospolita". Jednocześnie resort klimatu chce stopniowo odchodzić od mrożenia cen prądu.

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Ceny prądu w Polsce. "Taki dzień to tylko wyjątek"

Źródło:
PAP
Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Adwokaci mieli pomagać "gangowi trucicieli". Wciąż są w zawodzie

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stargardzcy policjanci byli świadkami niebezpiecznego zachowania 49-latki, która na drodze krajowej numer 142, wyprzedzała "na trzeciego". Kobieta wymusiła gwałtowane hamowanie na innym kierowcy. Została ukarana mandatem w wysokości trzech tysięcy złotych i 10 punktami.

Wyprzedzała "na trzeciego", innego kierowcę zmusiła do gwałtownego hamowania. Nagrała ją policyjna kamera

Wyprzedzała "na trzeciego", innego kierowcę zmusiła do gwałtownego hamowania. Nagrała ją policyjna kamera

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Kontrolerzy NIK na wniosek prokuratora regionalnego w Rzeszowie rozpoczęli kontrolę w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Chodzi o przekroczenie uprawnień przez ministra kultury przy zawarciu w 2018 roku umowy z fundacją Lux Veritatis na utworzenie Muzeum Pamięć i Tożsamość. Prezesem Lux Veritatis jest ojciec Tadeusz Rydzyk.

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Umowa z Rydzkiem pod lupą. Ruszyła kontrola

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policjanci weszli do domu małżeństwa z powiatu siemiatyckiego (Podlasie) i znaleźli tam narkotyki. Oboje usłyszeli po pięć zarzutów z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, a mężczyzna dodatkowo - zarzut posiadania broni palnej bez zezwolenia. Grozi im do 20 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymane małżeństwo i narkotyki warte ponad 350 tysięcy złotych

Zatrzymane małżeństwo i narkotyki warte ponad 350 tysięcy złotych

Źródło:
tvn24.pl

Jolanta i Natalia Romiszewski to matka i córka, mieszkają w Pensylwanii. W nadchodzących wyborach prezydenckich Jolanta popiera kandydata republikanów Donalda Trumpa, a Natalia - demokratkę Kamalę Harris. Czy przedwyborcza polaryzacja odbija się na ich relacjach? O tym rozmawiała z nimi dziennikarka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska.

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Matka głosuje na Trumpa, córka na Harris. "Jest mi smutno"

Źródło:
tvn24

Unia Europejska powinna mieć nadzieję na zwycięstwo Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA - ocenia na portalu Politico Mujtaba Rahman, szef think tanku Eurasia Group. Jego zdaniem Wspólnota utraciła swój cel i - co zaskakujące - powrót byłego prezydenta do Białego Domu może być tym, co ten cel przywróci. Z kolei profesor John Morijn, wykładowca z katedry prawa Uniwersytetu w Groningen w Holandii, uważa, że wygrana Trumpa "byłaby podwójną klęską". - Usunie ważny parasol bezpieczeństwa zewnętrznego Unii i jednocześnie utrudni nam obronę demokracji wewnątrz Wspólnoty - wskazuje.

Ewentualna wygrana Trumpa "pomocą dla Unii" czy "podwójną klęską"?

Ewentualna wygrana Trumpa "pomocą dla Unii" czy "podwójną klęską"?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Diagnoza, recepta i lekarstwo. Doktor Trump chce drugiej operacji

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Jak dotąd to demokraci chętniej korzystali z możliwości wczesnego głosowania, jednak w 2024 roku korzystają z niego tłumnie również wyborcy republikańscy. Analizujący dane naukowcy zastanawiają się, co oznacza to dla wyborów prezydenta USA. I jeden wniosek jest oczywisty.

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Ponad 78 milionów wyborców już oddało swój głos. Analitycy wiedzą, co to oznacza dla wyborów

Źródło:
NYT, Forbes, ABC News, Bipartisal Policy Center

15 listopada Prawo i Sprawiedliwość ma dostać wyniki badań dotyczących potencjalnych kandydatów partii na prezydenta - dowiedziała się PAP od polityka z władz PiS. Nadal jednak nie wiadomo, kiedy poznamy kandydata ugrupowania. - Nie jutro, ale naprawdę już za stosunkowo niewiele dni państwo będą wiedzieli, kto będzie kandydatem. Mogą państwo wierzyć lub nie, ale ja też jeszcze odpowiedzi nie znam - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Kto kandydatem PiS? Kaczyński: wierzcie lub nie, ale sam jeszcze nie znam odpowiedzi

Kto kandydatem PiS? Kaczyński: wierzcie lub nie, ale sam jeszcze nie znam odpowiedzi

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Platforma Obywatelska chwali się w mediach społecznościowych wysokością renty socjalnej dla osób z niepełnosprawnością. Przekaz sugeruje, że na podaną kwotę będą mogły liczyć wszystkie osoby pobierające rentę socjalną. Tak nie jest. Wyjaśniamy dlaczego.

Wysoka renta socjalna dla osób z niepełnosprawnościami? Nie dla wszystkich

Wysoka renta socjalna dla osób z niepełnosprawnościami? Nie dla wszystkich

Źródło:
Konkret24

Policja zatrzymała 29-latka, który przyznał się do zabójstwa 42-letniego partnera swojej matki. Mężczyzna został znaleziony na drodze gruntowej w miejscowości Kozubszczyzna (woj. lubelskie). Miał liczne rany zadane nożem. Policja informuje, że sprawca go zaatakował i zostawił. Grozi mu dożywocie.

Przyznał się do zabójstwa partnera swojej matki. Policja: zaatakował nożem, ciało porzucił

Przyznał się do zabójstwa partnera swojej matki. Policja: zaatakował nożem, ciało porzucił

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Gwałtowne ulewy nawiedziły południe Boliwii. Częściowo pod wodą znalazło się miasto Tarija. Niektórzy mieszkańcy musieli się ewakuować.

"To kompletna katastrofa"

"To kompletna katastrofa"

Źródło:
Reuters

Uroczystą premierę najnowszej odsłony "Listów do M." można podsumować jednym hasłem: niemożliwe nie istnieje, bo przecież nierealne wydawało się, aby szósta część popularnej serii bardziej podobała się widzom niż wszystkie poprzednie. Recenzje po pokazie okazały się jednak wyjątkowo entuzjastyczne.

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Plejada gwiazd na premierze świątecznego hitu

Źródło:
TVN24

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN

Pracownicy koncernu lotniczego Boeing opowiedzieli się za przyjęciem oferty firmy zakładającej podwyżki płac o 38 procent w ciągu czterech lat i zakończenie trwającego od ponad siedmiu tygodni strajku - przekazała agencja AP. Za akceptacją propozycji zagłosowało 59 procent głosujących.

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Podwyżki w lotniczym gigancie. "To zwycięstwo"

Źródło:
PAP

Stacja TVN24 w październiku była najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju z 5,83 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. "Fakty" TVN były najchętniej wybieranym serwisem informacyjnym, a portal tvn24.pl najczęściej czytanym serwisem internetowym stacji telewizyjnej.

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Świetne wyniki TVN24, tvn24.pl i "Faktów" TVN. Dziękujemy!

Źródło:
tvn24.pl