Reasumpcja. Dzień, w którym Sejm przyjął ustawę anty-TVN, minuta po minucie

Źródło:
tvn24.pl
Witek: odbędzie się reasumpcja głosowania
Witek: odbędzie się reasumpcja głosowaniaTVN24
wideo 2/5
Witek: odbędzie się reasumpcja głosowaniaTVN24

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek nie odczytała wyników głosowania, które spowodowało euforię wśród parlamentarzystów opozycji i konsternację w szeregach PiS. Zarządziła "piętnastominutową" przerwę, która skończyła się po dwóch godzinach. Wówczas posłowie Kukiz'15 zagłosowali odwrotnie niż za pierwszym razem. Przypominamy minuta po minucie, jak wyglądał dzień, w którym przegłosowano lex TVN.

Dzień, w którym doszło do, zdaniem wielu prawników, niezgodnej z regulaminem Sejmu reasumpcji głosowania, a następnie do przyjęcia ustawy anty-TVN rozpoczął się od niepewności: czy Prawo i Sprawiedliwość ma jeszcze większość w Sejmie? Po wtorkowym wyrzuceniu Jarosława Gowina z rządu można było mieć poważne wątpliwości. Oprócz szefa Porozumienia sejmową większość Zjednoczonej Prawicy tworzyło również 10 posłów z jego ugrupowania.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

O godzinie 8.30 rozpoczyna się spotkanie zarządu Porozumienia. Po kilkunastu minutach przedstawiciele ugrupowania ogłaszają, że opuszczają Zjednoczoną Prawicę. 

- Czy wszyscy politycy zostaną przy Jarosławie Gowinie? - pytają dziennikarze Magdalenę Srokę, rzeczniczkę partii.

- Ludzkie charaktery poznaje się w momentach próby - odpowiada posłanka.

Godzina 9.00 

Przed kamerami pojawia się Marcin Ociepa z Porozumienia. Informuje, że "w geście solidarności z Jarosławem Gowinem" złożył dymisję z funkcji wiceministra obrony narodowej. Pytany o polityczną przyszłość, odpowiada, że nie podobała mu się wcześniejsza retoryka Porozumienia wobec Prawa i Sprawiedliwości, krytykuje między innymi fakt, że jego ugrupowanie złożyło ultimatum partii, z list której wszedł do parlamentu. Ociepa zaznacza, że nie "wybiera się do innego politycznego projektu politycznego" niż ten, w którym obecnie uczestniczy.

- Jak będzie głosował pan w sprawie ustawy medialnej? - pytają dziennikarze.

- To zależy od poprawek - odpowiada Ociepa. Na dociekania, na jakich poprawkach zależy mu szczególnie, już nie odpowiada.

Godzina 9.10

Rzecznik rządu Piotr Müller zapytany o to, czy partia rządząca będzie miała większość podczas zaplanowanych głosowań, w tym w sprawie lex TVN, opowiada, że "ma nadzieję, że PiS będzie miało większość".

Godzina 11.00

Z rządu odchodzą kolejni posłowie Porozumienia. Z funkcji rezygnuje Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii (odpowiedzialna m.in. za zagadnienia związane z rynkiem pracy) oraz Andrzej Gut-Mostowy z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.

Zaznaczają, że "pracowali bardzo mocno dla Polski", ale ich drogi z Prawem i Sprawiedliwością się rozeszły.

Godzina 11.43

Pierwsza, sejmowa próba sił po odejściu Porozumienia ze Zjednoczonej Prawicy.

Na sali plenarnej Sejmu odbywa się głosowanie, które ma rozstrzygnąć, czy tego dnia lex TVN znajdzie się w porządku obrad. Partia rządząca wygrywa i daje jasny sygnał, że ma szansę na przegłosowanie ustawy uderzającej w TVN.

W gronie 223 posłów, którzy byli za pracą nad kontrowersyjną ustawą znalazło się pięcioro posłów Porozumienia: Marcin Ociepa, Grzegorz Piechowiak, Wojciech Murdzek, Anna Dąbrowska-Banaszek i Mieczysław Baszko.

Przeciwnych pracy nad ustawą było 208 posłów. Dziewięciu wstrzymało się od głosu.

Godzina 11.58

Rozpoczyna się dyskusja nad lex TVN. Na mównicę wychodzi Marek Suski z Prawa i Sprawiedliwości. Z ław, w których zasiadają posłowie opozycji, słychać okrzyki "hańba!".

Wicemarszałek Ryszard Terlecki reaguje, mówiąc, że jeżeli posłowie sobie życzą, to przełoży obrady również na jutro (czyli na czwartek). Okrzyki nie ustają, więc wicemarszałek Terlecki prosi posła Suskiego, aby ten kontynuował wystąpienie pomimo okrzyków. Polityk przekonuje, że ustawa jest "doprecyzowaniem obowiązujących przepisów, tak żeby nie można ich było obchodzić".

W czasie wystąpienia Suskiego szybko opróżniają się ławy polityków PiS, którzy wychodzą z sali plenarnej.

- Straszycie, że ta ustawa popsuje stosunki z USA, a my wierzymy, że Stany Zjednoczone jako ostoja demokracji i praworządności nie będą w interesie firmy łamiącej polskie prawo wyciągać konsekwencji wobec Polski - kończy swoje wystąpienie poseł PiS.

Protest przed Sejmem po przyjęciu przez Sejm ustawy anty-TVN
Protest przed Sejmem po przyjęciu przez Sejm ustawy anty-TVNTVN24

Następnie wicemarszałek Terlecki zaprasza na mównicę Borysa Budkę z Koalicji Obywatelskiej. Wtedy kolejni posłowie PiS opuszczają salę obrad.

Godzina 12.00

Telewizja Polsat News podaje, że poseł Marcin Ociepa może przejąć stanowisko po wyrzuconym z rządu Jarosławie Gowinie. 

Godzina 12.10

Kolejne wystąpienia posłów opozycji, których jednak w większości politycy partii rządzącej nie słuchają.

- Stoicie dzisiaj tam, gdzie kiedyś stało ZOMO, bo tak rozumiecie demokrację. Wy dzisiaj niczym nie różnicie się od Władimira Putina, Alaksandra Łukaszenki, Recepa Tayyipa Erdogana. To są wasze wzorce - mówi przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej Borys Budka.

Kiedy kończy swoje wystąpienie, na osobisty komentarz pozwala sobie wicemarszałek Terlecki. - Pan, panie przewodniczący, nie jest już przewodniczącym partii. Teraz pan się boi, że przestanie być przewodniczącym klubu - mówi.

Na mównicy pojawia się Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy, która przestrzega, że przegłosowanie ustawy uderzającej w TVN pociągnie za sobą ataki na inne niezależne media w Polsce.

- Oni nie spoczną, dopóki nie będą mieli całego państwa pod kontrolą - oświadcza posłanka.

Godzina 12.58

Dyskusja o lex TVN zostaje zamknięta. Ponieważ w trakcie drugiego czytania na posiedzeniu Sejmu do projekt nowelizacji tzw. ustawy medialnej zgłoszono kilka poprawek, trzeba go skierować do rozpatrzenia w komisji kultury i środków przekazu.

Godzina 14.00

W mediach społecznościowych na temat lex TVN głos zabiera Paweł Kukiz, na którego niedługo zwrócone zostaną oczy całej opinii publicznej. Zapowiada, że poprze ustawę, która uderza w największą, niezależną telewizję informacyjną w Polsce.

Pisze, że różnice "co do skali manipulacji" w TVP czy TVN24 są niewielkie.

- Od 2015 roku w programie K'15 był i jest plan repolonizacji mediów. Niedopuszczalna dla nas jest sytuacja, gdy jakiś kraj spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego może posiadać pakiet większościowy w mediach państwa UE - dodaje.

Godzina 14.35

Komisja kultury rozpoczyna pracę.

Godzina 15.42

Komisja kultury kończy pracę. Odrzuca wszystkie poprawki opozycji. Przyjmuje za to dwie korekty Prawa i Sprawiedliwości.

Pierwsza zakłada, że "koncesje udzielone podmiotom, o których mowa w ustawie, które wygasają w okresie dziewięć miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu, zostają przedłużone na okres siedmiu miesięcy od dnia upływu terminu obowiązywania koncesji, a trwające w stosunku do tych podmiotów postępowania w przedmiocie udzielenia koncesji, ulegają zawieszeniu do dnia upływu siedmiu miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy".

Druga poprawka zakłada, że przepis ten wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia ustawy, a nie - jak cała ustawa - po upływie 30 dni od ogłoszenia.

Godzina 17.11

Wznowione zostają obrady na sali plenarnej. Rozpoczyna się blok głosowań. Partia rządząca przegrywa pierwsze: posłowie opozycji przegłosowują PiS w sprawie informacji na temat organizacji Narodowego Programu Szczepień.

Sukces - wydawało się wówczas, że PiS nie ma sił do przepchnięcia kontrowersyjnej ustawy anty-TVN, spotyka się z brawami części posłów.

Kolejne głosowanie i kolejna porażka partii rządzącej: tym razem chodziło o rozszerzenie porządku obrad o informację prezesa Najwyższej Izby Kontroli Mariana Banasia, który miał mówić o nieprawidłowościach związanych z próbą zorganizowania tak zwanych wyborów kopertowych.

Godzina 17.28

Marszałek Witek pod głosowanie poddaje wniosek Władysława Kosiniaka-Kamysza, lidera PSL o odroczenie obrad Sejmu do 2 września. 

- Kto jest za? Kto jest przeciw? Kto się wstrzymał? - pytała marszałek Elżbieta Witek. 

Po kilkunastu sekundach oczekiwania na tablicy sejmowej wyświetlono: 

Głosowanie nr 16; głosowało 456 ZA - 229 PRZECIW - 227.

W ławach polityków opozycji znów radość. Zaskoczona marszałek Witek nie odczytuje wyników.

- Ogłaszam… Ogłaszam piętnaście minut przerwy - oświadcza. 

W ławach, wokół Ryszarda Terleckiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego rozpoczynają się rozmowy. Po chwili szef partii opuszcza salę plenarną. Zostają za to na niej politycy opozycji. Pojawiały się komentarze, że partia Jarosława Kaczyńskiego nie tylko przegrała batalię o przepchnięcie lex TVN, ale wkrótce najpewniej utraci władzę.

Wyniki głosowania, które miało zakończyć pracę Sejmu w tym dniu wskazywały, że za odroczeniem zagłosowali między innymi wszyscy posłowie Kukiz'15. 

Godzina 18.30 

Paweł Kukiz i Jarosław Sachajko z Kukiz'15 w rozmowie z Agatą Adamek z TVN24 zapewniają, że przez pomyłkę poparli wniosek o odroczenie obrad.

- Poważnie, tak, przepraszam - tłumaczy się Sachajko. Na pytanie, co dalej z posiedzeniem, odpowiada: - Trudno mi jest powiedzieć. Czy poseł nie może się pomylić? - pyta.

Przyznaje, że chciałby, aby obrady odbywały się dzisiaj, a nie we wrześniu. - Bardzo by mi zależało, żeby rozwiązać już problem TVN-u - dodaje, nawiązując do projektu ustawy anty-TVN. - Przepraszam - powtarza, w tym raz - prosto do kamery.

Oprócz Pawła Kukiza i Jarosława Sachajki głos "za" oddają też Stanisław Tyszka i Stanisław Żuk. Tyszka, za pośrednictwem Twittera, przekazuje jednak, że w jego przypadku do pomyłki nie doszło. 

Godzina 18.45

W sejmowych kuluarach pojawia się informacja, że PiS będzie chciało powtórzyć głosowanie. Borys Budka z Platformy Obywatelskiej przekazuje, że "trwa kupowanie Pawła Kukiza".

- Wzięli Kukiza do ciemnego saloniku, Kaczyński tam poszedł, poszła wierchuszka PiS i negocjacje. Antysystemowiec stał się największym obrońcą pisowskiego systemu. Ja nie poznaję Pawła - przyznał.

Godzina 19.30

"Piętnastominutowa" przerwa w pracy Sejmu trwa dwie godziny. Posiedzenie zostaje wznowione przez marszałek Elżbietę Witek. Informuje ona o wniosku o reasumpcję głosowania podpisanym przez 30 posłów. Temperatura podczas wypowiadania tych słów jest gorąca. Część posłów głośno się śmieje, inni wykrzykują w kierunku Elżbiety Witek: "hańba". 

"Za" reasumpcją głosowało 229 posłów, przeciw był jeden poseł
"Za" reasumpcją głosowało 229 posłów, przeciw był jeden posełTVN24

Posłowie - jak mówi marszałek - wskazali we wniosku o reasumpcję, że przy wniosku o odroczenie obrad nie została podana data. Ta informacja rozśmieszyła polityków opozycji. Witek kontynuowała.

- Zasięgnęłam opinii pięciu prawników, którzy potwierdzili, że ten wniosek może być głosowany na tym posiedzeniu, ponieważ ono trwa. Poprosiłam również o wydruk stenogramu. Chciałam się przygotować odpowiedzialnie, wina jest ewidentnie moja. Wina jest ewidentnie moja, bo ja powiedziałam do posła Kosiniaka-Kamysza, że to ja zdecyduję, do kiedy odroczę posiedzenie. Ja powiedziałam, że do 15 września - tłumaczy marszałek.

Dodaje, że zgodnie z regulaminem, po "przeanalizowaniu opinii i zasięgnięciu uwag u prawników" - odbędzie się reasumpcja głosowania. 

Rozlegają się brawa, tym razem jednak wśród przedstawicieli partii rządzącej. Opozycja skanduje "oszuści, oszuści". 

Wniosek o reasumpcję głosowania. Głosowanie w Sejmiesejm.gov.pl

Godzina 19.34

Wśród okrzyków o "zdradzie" i "korupcji" marszałek Witek zarządza głosowanie w sprawie reasumpcji. Uwaga posłów opozycji szybko skupia się na pośle Pawle Kukizie. Były muzyk, który jeszcze dwie godziny wcześniej był za odroczeniem obrad, wstaje i kłania się skandującym posłom.

Okrzyki "hańba" nie ustają, kiedy marszałek Witek przeprowadza głosowanie, w którym nie uczestniczy niemal żaden z polityków opozycji. Po chwili marszałek Witek odczytuje wyniki: głosowało 231 posłów, 229 było za. Jeden był przeciwko, jeden się wstrzymał.

Potem marszałek Witek powtarza głosowanie, które wcześniej potoczyło się nie pomyśli partii rządzącej. Tym razem zgodnie z PiS głosują trzej posłowie Kukiz'15 - Paweł Kukiz, Jarosław Sachajko i Stanisław Żuk. Za odroczeniem prac nad ustawą anty-TVN jest 225 posłów, przeciwko 229.

Dr Chojniak o reasumpcji głosowania w Sejmie: moje zdanie byłoby negatywne
Dr Chojniak o reasumpcji głosowania w Sejmie: moje zdanie byłoby negatywne TVN24

Godzina 19.43

Oburzenie "głosowaniem do skutku" wyrażają z mównicy kolejni posłowie: Platformy Obywatelskiej, Lewicy, Polski 2050 oraz Konfederacji.

- Dzisiaj waży się kwestia tego, na jakich zasadach tutaj pracujemy. Państwo prawa rządzi się prawem. W tej izbie rządzi regulamin, a nie pani marszałek. Głosowanie do skutku świadczy o braku szacunku - podkreśla Jakub Kulesza z Konfederacji.

Godzina 20.30

Sejm pochyla się nad poprawkami Senatu do ustawy regulującej status zwierząt w Polsce. Temperatura w izbie powoli opada.

Godzina 21.09

Na mównicę sejmową wraca Marek Suski z PiS, który ma przedstawić sprawozdanie o poselskim projekcie zmian w ustawie medialnej - czyli lex TVN. Na sali sejmowej słychać okrzyki "ruski Suski" i "agentura".

Poseł przekazuje, że w trakcie prac nad ustawą "została przeoczona" jedna poprawka do projektu ustawy, do artykułu 35, która będzie znosić ograniczenie, o którym mowa w ustępie 2 punktu 1 i 2.

- Nie mają zastosowania do udzielenia koncesji na rozpowszechnianie programu w sposób rozsiewczy satelitarny lub w sieciach telekomunikacyjnych innych niż wykorzystywane do rozpowszechniania naziemnego, rozsiewczego lub rozsiewczego satelitarnego. Zgłosimy tę poprawkę w Senacie. Chodzi o to, żeby nadawcy, którzy mają koncesje satelitarne, nie musieli spełniać wymogu dotyczącego 49 procent kapitału spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego – to, żebyście nie mówili, że chcemy likwidować TVN24 - zapowiada Suski.

Godzina 21.17

Głosowanie w sprawie uchwalenia lex TVN. Ustawę popiera 228 parlamentarzystów, przeciwko jest 216. Dziesięciu wstrzymuje się od głosu.

Ustawa uderzająca w największą w Polsce, niezależną telewizję informacyjną teraz zostanie przekazana do Senatu.

KIEDY MOŻNA ZARZĄDZIĆ REASUMPCJĘ? CZY MOŻNA GŁOSOWAĆ DO SKUTKU? CZYTAJ TEKST KONKRET24 >>>

***

W czwartek dr hab. Mikołaj Małecki z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego na antenie TVN24 komentował to, co w środę wydarzyło się w Sejmie.

Małecki podkreślił, że doszło do "wydarzenia bez precedensu".

- Sejm nie funkcjonuje normalnie. Podejmowanie decyzji nie polega na powtarzaniu głosowań, dopóki nie będzie wyniku, który zadowala jedną z partii - skomentował ekspert. Zaznaczył, że reasumpcja głosowania o odroczenie obrad nie miała "niczego wspólnego" z tym, jak Sejm powinien działać.

Dr Małecki podkreślił, że nie zaszły żadne okoliczności, które uzasadniałyby powtórzenie głosowania.

- To nie może działać na zasadzie widzimisię marszałka. Muszą być spełnione dwie przesłanki: formalna i merytoryczna. Formalna polega na zgromadzeniu 30 posłów, którzy zawnioskują o powtórkę. Merytoryczna z kolei wskazuje, że musi dojść do uzasadnionych wątpliwości co do przebiegu głosowania: na przykład zawiesił się system albo któremuś z parlamentarzystów przestało działać urządzenie umożliwiające oddanie głosu - mówił prawnik.

Małecki komentuje decyzję marszałek Sejmu o reasumpcji głosowania
Małecki komentuje decyzję marszałek Sejmu o reasumpcji głosowaniaTVN24

Jego zdaniem zachowanie Elżbiety Witek mogło wyczerpać znamiona przestępstwa z artykułu 231 Kodeksu karnego, który mówi o nadużyciu władzy.

- Trzeba zaznaczyć, że doszło do odroczenia posiedzenia Sejmu, więc nie miał on prawa dalej procedować. To są standardy demokracji. Niestety autorytaryzm w Polsce zaszedł tak daleko, że nie działają instytucje, które mogłyby zainterweniować - mówię tutaj o Trybunale Konstytucyjnym - podkreślił dr Małecki.

Z kolei w opinii doktor Moniki Haczkowskiej, konstytucjonalistki z Polskiego Towarzystwa Prawa Konstytucyjnego, w czasie środowych obrad "doszło do złamania regulaminu Sejmu, a także złamania konstytucji, ze względu na to, że jeżeli została przyjęta uchwała przez Sejm dotycząca odroczenia posiedzenia do 2 września, to w tym momencie Sejm powinien zakończyć swoją pracę i spotkać się 2 września".

- Złamany został regulamin Sejmu, złamana została konstytucja. Jeżeli chodzi o regulamin Sejmu, to tym bardziej jest to dziwne, bo w ramach autonomii parlamentarnej to Sejm uchwala regulamin. On jest autorem, on dokonuje zmian i tutaj nie ma ingerencji żadnych innych organów państwowych. Zatem, skoro uchwalony przez Sejm regulamin jest łamany przez ten Sejm, a przede wszystkim przez marszałka Sejmu, to już właściwie kończy nam się praworządność w państwie - oceniła.

Autorka/Autor:Bartosz Żurawicz

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Ukraina tworzy nowe brygady, aby wzmocnić swoje pozycje - oznajmił prezydent Wołodymyr Zełenski podczas przemówienia do członków Grupy Kontaktowej do spraw Obrony Ukrainy w niemieckiej bazie Ramstein. Po zajęciu wioski Oczeretyne w obwodzie donieckim linia obrony sił ukraińskich, utworzona po wycofaniu się z Awdijiwki, może się załamać - podała BBC. Podsumowujemy miniony tydzień w Ukrainie.

Linia obrony może się załamać. Zełenski: tworzymy nowe brygady

Linia obrony może się załamać. Zełenski: tworzymy nowe brygady

Źródło:
Ukraińska Prawda, NV, Suspilne, PAP, tvn24.pl

Polak był świadkiem jednego z tornad, które w sobotnią noc uderzyły w stan Nebraska. Pogoda zaskoczyła mężczyznę w drodze, co zmusiło go do poszukiwania schronienia na stacji benzynowej. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

"Widok ludzi na podłodze, krzyczący personel. Jakbym grał w filmie katastroficznym"

Źródło:
Kontakt 24

Tragiczny wypadek w miejscowości Nowosiedlice pod Oleśnicą (woj. dolnośląskie). Motocyklista uderzył w ciągnik rolniczy i spłonął razem z pasażerem. Policjanci, którzy wyjaśniają okoliczności zdarzenia, nadal ustalają tożsamość ofiar wypadku

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Motocyklista uderzył w ciągnik. Spłonął razem z pasażerem

Źródło:
tvn24.pl

Ciało nagiej kobiety w Parku Praskim znalazł pracownik firmy sprzątającej. Została zgwałcona i uduszona. Choć do zbrodni doszło prawie dwa lata temu, zabójca wciąż pozostaje na wolności. Śledczy analizują akta podobnych historii z ostatnich dwudziestu lat, wcześniej sprawdzali, czy ta sama osoba zaatakowała i zabiła nauczycielkę w łódzkim parku na Zdrowiu.

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Zamordował kobietę w Parku Praskim, od dwóch lat pozostaje nieuchwytny. Śledczy sprawdzają, czy to seryjny zabójca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Zmarł dziewięcioletni chłopiec, którego potrącił kierowca auta osobowego. Do wypadku doszło w sobotę na ulicy Nałkowskiej w Wałbrzychu. Wstępne ustalenia policji wskazują, że dziecko wtargnęło na jezdnię.

Tragiczny wypadek w Wałbrzychu, nie żyje dziewięciolatek potrącony przez samochód

Tragiczny wypadek w Wałbrzychu, nie żyje dziewięciolatek potrącony przez samochód

Źródło:
PAP / Gazeta Wyborcza

Dziesięć dni temu w Nowym Jorku rozmawiałem z prezydentem Donaldem Trumpem o konferencji, którą atakuje Donald Tusk - napisał na platformie X Marcin Mastalerek, szef gabinetu prezydenta Andrzeja Dudy. Tym samym odniósł się do wcześniejszego wpisu premiera na temat Mateusza Morawieckiego, który uczestniczył w konferencji środowisk prawicowych CPAC w Budapeszcie i nazwał Viktora Orbana "swoim przyjacielem".

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Tusk krytykuje Morawieckiego. Mastalerek odpowiada

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W rosyjskim Tatarstanie płonie hala montażowa zakładu KAMAZ - poinformowały niezależne kanały na Telegramie. Więcej szczegółów nie podano. Kanał Krymski Wiatr przypomniał, że producent jest głównym dostawcą sprzętu samochodowego dla sił zbrojnych Rosji.

Zaopatrują wojsko rosyjskie w ciężarówki. Media: płonie hala montażowa w Nabierieżnych Czełnach

Zaopatrują wojsko rosyjskie w ciężarówki. Media: płonie hala montażowa w Nabierieżnych Czełnach

Źródło:
NV, tvn24.pl

Takie powinny być standardy, bo za miedzą mamy wojnę - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Parol, szef kancelarii Direct. Komentuje w ten sposób pismo, które do jednego z mieszkańców wysłał urząd miejski w Międzyrzeczu. Chodzi o zajęcie samochodu na wypadek mobilizacji.

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Pismo w sprawie przekazania auta na rzecz wojska. "Takie powinny być standardy"

Źródło:
tvn24.pl

Władze Łotwy zaapelowały do rodaków o przekształcanie piwnic i innych pomieszczeń podziemnych ich domów w schrony przeciwlotnicze. Apel wystosowano z obawy przed Rosją, przy okazji tradycyjnego dnia sprzątania i porządkowania kraju.

Piwnice mają służyć za schrony. Ruszyło wielkie sprzątanie

Piwnice mają służyć za schrony. Ruszyło wielkie sprzątanie

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wszyscy się śmieją, a powinni się bać - napisał w niedzielę rano w mediach społecznościowych premier Donald Tusk, komentując wystąpienie prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na sobotniej konwencji partii dotyczącej przyszłości Unii Europejskiej.

Tusk po wystąpieniu Kaczyńskiego: wszyscy się śmieją, a powinni się bać

Źródło:
tvn24.pl, PAP

21 procent badanych Polaków chce handlu w każdą niedzielę, dokładnie taki sam odsetek oczekuje całkowitego zakazu otwarcia sklepów w siódmy dzień tygodnia - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie BIG InfoMonitor.

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

"Nie cieszymy się z niedziel, my do nich dokładamy". Wyniki sondażu

Źródło:
PAP

Iracka gwiazda mediów społecznościowych Ghufran Sawadi, znana jako Umm Fahad, została zastrzelona w piątek wieczorem przed swoim domem w Bagdadzie - poinformowało CNN źródło w policji.

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Gwiazda TikToka zastrzelona w Bagdadzie

Źródło:
CNN

Widok na górę Fudżi zostanie zasłonięty. Taką decyzję podjęły władze miasta Fujikawaguchiko w odpowiedzi na zachowanie turystów, którzy utrudniają życie mieszkańcom.

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Japończycy zasłonią widok na górę Fudżi

Źródło:
The Japan Times, Business Insider
Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Jola Ogar-Hill: mam żonę i córkę, a w Polsce jestem bezdzietną panną

Premium

W sobotę w Lotto po raz kolejny nie padła szóstka. W najbliższym losowaniu będzie można wygrać 14 milionów złotych. Główna wygrana padła natomiast w Lotto Plus. Oto wyniki Lotto oraz Lotto Plus z dnia 27 kwietnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 27 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

Lekarz ze szpitala w Gorzowie Wielkopolskim został aresztowany pod zarzutem zabójstwa. Chodzi o odmowę podjęcia uporczywej terapii po stwierdzeniu u pacjenta śmierci mózgu. Komisja medyków, którą powołał szpital, ustaliła, że lekarz nie jest winny, ale do prokuratury zwrócił się inny lekarz z tego samego szpitala.

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Lekarz z Ukrainy usłyszał zarzut zabójstwa 86-latka. Zawiadomienie złożył jego kolega z pracy

Źródło:
Fakty TVN

Koncern paliwowy Galp odkrył u brzegów Namibii, na południu Afryki, złoże ropy naftowej uważane za jedno z największych na świecie. Według wstępnych szacunków portugalskiej firmy zasobność złoża to co najmniej 10 miliardów baryłek ropy naftowej.

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Odkryto potężne złoże ropy. Jedno z największych na świecie

Źródło:
PAP

Niecodzienna sytuacja w gospodarstwie rolnym w Łęce pod Łęczycą (woj. łódzkie). Pod maską ciągnika sikorki założyły gniazdo. - Orałam pole, bo mąż był w szpitalu i ten ptak siedział na tych jajkach i nic a nic się nie bał - opisuje właścicielka gospodarstwa. Przedstawiciel łódzkiego ogrodu zoologicznego przyznaje, że pierwszy raz słyszy o takiej sytuacji.

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Założyła gniazdo pod maską ciągnika i "bierze udział w pracach polowych"

Źródło:
tvn24.pl

Już po raz czwarty Fundacja Grand Press uhonoruje Medalami Wolności Słowa Polaków w wyjątkowy sposób zasłużonych dla wolności wypowiedzi. Jak co roku swoich kandydatów mogą wskazywać również obywatele. 

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Medal Wolności Słowa. Można zgłaszać kandydatów  

Źródło:
Fundacja Grand Press

"Rada Polskich Mediów stanowczo sprzeciwia się bezprawnym i szkodliwym społecznie działaniom podejmowanym przez Przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wobec niezależnych mediów" - brzmi treść uchwały RPM. Sprawa dotyczy decyzji oraz wypowiedzi Macieja Świrskiego wymierzonych w redakcje TVN24, TOK FM.

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Rada Polskich Mediów: działalność przewodniczącego KRRiT godzi w wolność słowa

Źródło:
tvn24.pl

Stacja informacyjna TVN24, należąca do globalnego koncernu medialnego Warner Bros. Discovery, była najbardziej opiniotwórczym medium w Polsce w marcu 2024 roku - wynika z najnowszego raportu Instytutu Monitorowania Mediów. Na informacje przekazywane na antenie TVN24 powoływano się ponad 4,2 tysiąca razy.

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 liderem rankingu najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W Polsce rządzący skazani są na megalomanię. Do takiego wniosku doszedłem, słuchając rozmowy Pawła Kowala z Moniką Olejnik. Kowal przekonywająco opowiadał o swoich rozległych kontaktach zagranicznych. Z opowieści tych wynikało, że jego rozmówcy przypisują nam kluczową rolę w rozgrywającym się na teranie Ukrainy konflikcie Rosja-Zachód. Piszę "konflikt Rosja-Zachód" z rozmysłem - nie żebym chciał pomniejszyć dzielność Ukraińców. Chodzi mi tylko o to, byśmy widzieli świat takim, jakim jest. Przychodzą mi te myśli do głowy, bo w tych dniach minęła 110. rocznica urodzin Jana Karskiego, a to on właśnie w czasie drugiej wojny światowej doszedł do przekonania, że Polacy nie chcą widzieć rzeczywistości takiej, jaką ona jest.

Mikromaniak Jan Karski 

Mikromaniak Jan Karski 

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o "miłosnym dramacie w sportowym świecie", czyli o filmie "Challengers" z Zendayą, który wszedł właśnie do kin. Na wielkim ekranie można też obejrzeć film "Back to Black. Historia Amy Winehouse" - pierwszą fabularną biografię wokalistki. Z kolei do księgarń trafiła książka o legendarnym zespole ABBA. Muzycy ujawnili niepublikowane wcześniej szczegóły z ich życia zawodowego i prywatnego. W programie nie zabrakło też nowinek ze świata gwiazd.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24