Radomsko. Fotowoltaika nad kojcami dla psów. Urzędnicy o "ekologicznym i ekonomicznym" schronisku

Autor:
bż/
tam
Źródło:
tvn24.pl
Ekologiczny wymiar inwestycji
Ekologiczny wymiar inwestycjiTVN24
wideo 2/4
TVN24Ekologiczny wymiar inwestycji

Schronisko w Radomsku (województwo łódzkie) od ponad trzech miesięcy może pochwalić się tym, że jest jednym z najbardziej ekologicznych w kraju. - Mamy zerową emisję, prąd mamy z paneli fotowoltaicznych na kojcach, a ogrzewanie dzięki pompie ciepła - przekazuje Krystian Klekot z radomszczańskiego przedsiębiorstwa gospodarki komunalnej. Inwestycja kosztowała 138 tysięcy złotych, ale - jak zaznacza prezydent miasta - ma się zwrócić w ciągu pięciu lat. 

Prezydent Radomska Jarosław Ferenc podkreśla, że miasto na energię elektryczną musi wydawać niemal dwa razy więcej, niż w poprzednich latach. Żeby płacić mniej, miasto wydało kilka miesięcy temu 138 tysięcy złotych. Za te pieniądze - jak opowiada prezydent - zrezygnowano z ogrzewania za pomocą kotła na olej opałowy na rzecz pompy ciepła. Na dachach kojców psów pojawiły się panele fotowoltaiczne.

Samorząd: nie tylko oszczędnie, ale też ekologicznie

- Jest nie tylko oszczędnie, ale też ekologicznie. Szacujemy, że inwestycja zwróci się w ciągu pięciu lat. Jeżeli koszty energii wzrosną, czego sobie ani nikomu nie życzymy, zwrot nastąpi jeszcze szybciej - podkreśla Ferenc. 

Krystian Klekot z Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Radomsku podkreśla przed kamerą TVN24, że schronisko ma dodatni bilans energetyczny. 

Czytaj też: Rosną długi Polaków. Rekordzista ma do oddania ponad 81 milionów złotych

- Jesteśmy zeroemisyjni. Nowe rozwiązania pozwalają nie tylko mniej wydać na energię, ale są też zdrowsze dla mieszkańców. W tym roku nie wyemitowaliśmy, jak dawniej, dziewięciu ton dwutlenku węgla do atmosfery - zaznacza Klekot. 

Rozmówca TVN24 zaznacza, że podobne inwestycje sprawdzą się też na innych budynkach administrowanych przez miasto.

Inwestycja pochłonęła 138 tysięcy złotychTVN24
Inwestycja została zrealizowana w radomszczańskim schronisku
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/ tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości