Łódź

Piotrkowska okiem dawnych architektów. Kilometry planów w internecie

Łódź


Jak łódzkie kamienice widzieli ich architekci? Czy bardzo różniły się od tego, co możemy widzieć dzisiaj? Za pomocą kilku kliknięć można wrócić do okresu największego rozkwitu miasta. W internecie można za darmo oglądać oryginalne plany prawie wszystkich kamienic z ul. Piotrkowskiej.

- Udało nam się zdygitalizować plany, które w naszym archiwum zajmują pół kilometra półek - cieszy się Piotr Strembski z Archiwum Państwowego w Łodzi. - Mówimy o materiałach, których stan się cały czas pogarsza. Dzięki wrzuceniu ich do sieci, zapewniliśmy im nieśmiertelność - dodaje.

Powrót do przeszłości

Plany pochodzą z przełomy XIX i XX wieku. W sieci można zobaczyć dokumenty ponad 700 budynków z ul. Piotrkowskiej. Pamiętają czasy wielkich łódzkich fabrykantów, takich jak Izrael Poznański czy Karol Scheibler. Widać na nich oryginalne zapiski architektów - wiele po rosyjsku i niemiecku.

- To genialne źródło informacji. Można zobaczyć, jakie kiedyś było podejście do budowy. Na planach widać ozdoby i elementy, które nie dotrwały do dzisiejszych czasów - mówi Joanna Podolska Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana. - Fascynujące jest to, że na planach widoczne są elementy, które nigdy nie doczekały się realizacji - podkreśla.

Wielkie skanowanie

- Niektóre plany mają fizycznie ponad 7 metrów długości. Samo ich otworzenie wymaga wielu przygotowań. Zeskanowanie planów bez ich uszkodzenia to była duża operacja logistyczna - opowiada Piotr Stembski.

Pracownicy Archiwum Państwowego w Łodzi skanowali plany przez rok. Potrwałoby to dłużej, gdyby nie specjalny skaner przemysłowy. - Dostaliśmy dofinansowanie rządowe na zakup skanera, który jednorazowo dygitalizuje 1,2 metra dokumentów. Gdyby nie to urządzenie, skanowanie trwałoby kilka razy dłużej. Niektórych planów w ogóle nie udałoby się przenieść do pamięci komputera - mówi Piotr Strembski.

Województwo z planów

W kolejce do zdygitalizowania czekają kolejne dokumenty. - Docelowo w sieci mają znaleźć się plany prawie wszystkich historycznych budynków z dawnej guberni piotrkowskiej, która była trochę większa niż obecne województwo łódzkie - dodaje Strembski.

Do sieci w ciągu 5 lat ma trafić kilkanaście tysięcy kopii cyfrowych.

Stare plany w nowych remontach

Archiwalne plany są bezcenne przy prowadzonych rewitalizacjach kamienic. - W Łodzi realizowany jest program "Mia100 kamienic", w ramach którego przeprowadzamy gruntowną rewitalizację setki starych kamienic w centrum miasta. Plany pomagają przywrócić wygląd budynków do ich blasku sprzed lat - mówi Grzegorz Gawlik z łódzkiego magistratu. - W najbliższym czasie Łódź będzie częścią programu wielkiej rewitalizacji, na którą ma być przeznaczonych 25 miliardów złotych z Unii Europejskiej. Wtedy też cyfrowe plany będą niezastąpione - kończy Gawlik.

Autor: BŻ/par / Źródło: TVN24 Łódź

Pozostałe wiadomości