TVN24 | Łódź

W nocy dzwonek obudził zakonnice, w oknie życia była dziewczynka. "Przyszła na świat chwilę wcześniej"

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź
Dziecko jest w dobrym stanie
Dziecko jest w dobrym stanieTVN24 Łódź
wideo 2/4
TVN24 ŁódźDziecko jest w dobrym stanie

Dziewczynka, która musiała chwilę wcześniej przyjść na świat, została pozostawiona w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim. Dziecko jest w dobrym stanie. Zakonnice nadały jej imię Anna. 

Alarm ostrzegający o otwarciu okna życia rozległ się w domu sióstr salezjanek przy ul. Armii Krajowej 9 w Piotrkowie Trybunalskim. Okazało się, że ktoś pozostawił w nim dziewczynkę. Siostra Aneta Siara, przełożona domu opowiada, że dziecko musiało przyjść na świat chwilę wcześniej. Świadczył o tym fakt, że pępowina była świeża, a na całym ciele dziecka były ślady krwi. 

- Ochrzciłyśmy ją "z wody", nadając jej imię Anna - dodaje siostra przełożona.

Dziecko zostało zawinięte w koc termiczny i drugi - wełniany. Siostry zakonne powiadomiły policję i pogotowie. 

- Lekarz ocenił stan dziewczynki jako dobry. Dziecko zostało zabrane do szpitala. Zgodnie z procedurą, sporządzony został policyjny protokół - przekazuje Tomasz Kopytowski z Caritasu Archidiecezji Łódzkiej.

OGLĄDAJ TELEWIZJĘ NA ŻYWO W TVN24 GO >>>

Piąte dziecko

Tomasz Kopytowski przekazuje, że to już piąte dziecko w oknie życia w Piotrkowie Trybunalskim i pierwsza w historii piotrkowskiego okna dziewczynka.

- Ostatni chłopiec pojawił się październiku 2016 roku. W styczniu 2013 roku, do okna trafił 1,5-roczny chłopiec, który wcześniej został porwany. Kilka miesięcy po otwarciu okna, w odstępie miesiąca, siostry salezjanki znalazły dwóch pierwszych chłopców - opowiada rzecznik Caritasu Archidiecezji Łódzkiej.

Okno życia to miejsce, w którym rodzic może pozostawić anonimowo swoje nowo narodzone dziecko bez narażania jego życia i zdrowia. Okna życia powstają najczęściej przy domach żeńskich zgromadzeń zakonnych. Siostry czuwają cały rok, by podjąć natychmiastową opiekę nad dzieckiem. 

- Okno otwiera się z zewnątrz i jest łatwo dostępne. Otwarte – uruchamia alarm w domu, w którym jest zainstalowane. Pozostawione w nim dziecko natychmiast otrzymuje pomoc - opowiada Tomasz Kopytowski.

Okno życia

Zgodnie z procedurą powiadamiane jest pogotowie ratunkowe i policja. W następnej kolejności zawiadamiany jest sąd rodzinny, by można było uruchomić procedurę adopcji. Konieczne procedury trwają kilka tygodni. W tym czasie sąd musi nadać dziecku dane personalne, ustanowić dla niego opiekuna prawnego, a następnie orzec adopcję.

Rodzice, którzy przeżywają jakikolwiek kryzys w związku z pojawieniem się dziecka mogą zawsze uzyskać wsparcie w Archidiecezjalnym Ośrodku Adopcyjnym, pod numerem telefonu: 607 161 580.

Caritas Archidiecezji Łódzkiej utworzyła trzy Okna życia: w Piotrkowie Trybunalskim, Łodzi i Pabianicach. Oprócz Okien życia Caritas w Łodzi działa jeszcze Okno życia w Centrum Medycznym im. L. Rydygiera, przy ul. Sterlinga 13. Dzięki funkcjonującym w naszej archidiecezji oknom uratowano życie 15 dzieci.

Idea utworzenia dwóch Okien Życia - w Łodzi i w Piotrkowie Trybunalskim zrodziła się w środowisku organizującym majowy Marsz wdzięczności za dar życia. Patronat nad Oknem objęła łódzka Caritas, która podjęła się przeprowadzenia całości działań organizacyjnych i formalnych.

Dziecko zostało pozostawione w piotrkowskim oknie życia

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości