Odkrycia dokonano podczas remontu jednej z kamienic w centrum Łodzi. Budynek skrywał ponad 400 zabytkowych przedmiotów, ukrytych tam najprawdopodobniej na początku II wojny światowej przez żydowskich mieszkańców miasta. To między innymi sztućce, chanukije i świeczniki. Artefakty trafią do muzeum.
Ponad 400 zabytkowych przedmiotów znaleziono podczas rewitalizacji kamienicy przy ulicy Północnej 23 w Łodzi. Władze miasta podkreślają, że to pierwsze tego typu znalezisko odkryte w ramach miejskich inwestycji.
Chanukije, świeczniki i zastawa. Odkrycia w łódzkiej kamienicy
Zabytki były zakopane na podwórku remontowanego budynku. Wśród znalezionych artefaktów są przedmioty o przeznaczeniu religijnym - w tym chanukije i lichtarze (rodzaje świeczników). Są też przedmioty codziennego użytku: sztućce, kieliszki, papierośnica, serwetnik czy salaterki. Większość tych rzeczy jest posrebrzana. W kamienicy ukryty był też szklany zestaw toaletowy.
"Charakter obiektów każe domniemywać, że przedmioty te zostały zdeponowane jednorazowo, najprawdopodobniej na początku II wojny światowej przez wyznawców judaizmu" - poinformował Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Łodzi.
- Odkrycie jest niezwykłe, zwłaszcza jego ilość. To niezwykle cenne zabytkowe przedmioty będące świadectwem historii mieszkańców tego budynku - ocenia cytowana w komunikacie Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.
Zabytki trafią do muzeum
Urzędniczka dodaje, że odkrycia zostały zinwentaryzowane i przekazane konserwatorom do badań. - W tej chwili są starannie czyszczone, następnie zostaną przekazane do Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi. Tam, mam nadzieję, zostanie przygotowana specjalna ogólnodostępna wystawa - poinformowała Kowalewska-Wójcik.
Jak czytamy w komunikacie konserwatora zabytków, o znalezisku na bieżąco była informowana Gmina Żydowska. "Dodatkowo dwie z odkrytych chanukij zostały zapalone podczas 'Chanuki dla Łodzi' zorganizowanej 22.12.2022 r. przez Gminę Żydowską w Muzeum Miasta Łodzi" - przekazał urząd konserwatorski.
Na czas wydobywania odkryć prace rewitalizacyjne w kamienicy zostały wstrzymane. Budynek przy ulicy Północnej 23 został wzniesiony pod koniec XIX wieku.
Jak czytamy na stronie Urzędu Miasta Łodzi, "przez ponad sto lat eksploatacji (kamienica - red.) nie była poddana żadnym znaczącym remontom". Po gruntownym remoncie w obiekcie będą się znajdować mieszkania komunalne, lokale usługowe i trzy placówki środowiskowe.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miasta Łodzi