Łódź. Radiowóz zignorował pieszą i wjechał na pasy. Policja o "wyjątkowo smutnym widoku". Jest nagranie 

Aktualizacja:
Autor:
bż/tok,tam
Źródło:
tvn24.pl
Policja: kierowca zostanie ukarany
Policja: kierowca zostanie ukaranyStop Cham
wideo 2/5
Stop ChamPolicja: kierowca zostanie ukarany

Jadący radiowozem policjant nie tylko nie przepuścił kobiety, która wchodziła na przejście dla pieszych, ale też zignorował fakt, że przed pasami zatrzymało się inne auto. Całe zajście, do którego doszło w Łodzi, można obejrzeć na nagraniu, które trafiło do sieci. Policjant nie tylko zapłaci mandat. Wszczęto wobec niego postępowanie dyscyplinarne.

Film trwa zaledwie kilka sekund. Został nagrany przez wideorejestrator zainstalowany w samochodzie jadącym lewym pasem jednej z łódzkich ulic. Kiedy pojazd zbliża się do przejścia, wyraźnie zwalnia i po chwili zatrzymuje się przed pasami, żeby przepuścić pieszą. Gdy auto już stoi, prawym pasem omija go rozpędzony radiowóz (na nagraniu widać tablicę rejestracyjną i numer służbowy pojazdu) i przejeżdża tuż obok wchodzącej na pasy kobiety.

Młodszy aspirant Jadwiga Czyż z łódzkiej drogówki, której pokazaliśmy film, mówi o "niedopuszczalnym zachowaniu kierowcy radiowozu".

- To wyjątkowo smutny widok. Bardzo skupiamy się na tym, żeby zadbać o bezpieczeństwo pieszych, organizujemy akcję "niechronieni", żeby uświadamiać kierowców. Kiedy zatem takiego bezmyślnego zachowania na drodze dopuszcza się kierowca radiowozu, jest to po prostu dla nas bolesne - podkreśla Czyż.

Za kierownicą siedział policjant. Jest postępowanie dyscyplinarne

Młodszy aspirant Kamila Sowińska z łódzkiej komendy miejskiej przekazuje, że po pojawieniu się nagrania komendant zlecił przeprowadzenie czynności kontrolnych, żeby wyjaśnić okoliczności zdarzenia. Wykazało ono, że za kierownicą radiowozu siedział łódzki policjant.

Za kierownicą siedział łódzki policjant
Za kierownicą siedział łódzki policjantTVN24

- Wszczęte zostało wobec niego postępowanie dyscyplinarne. Równocześnie prowadzone jest postępowanie w sprawach o wykroczenia. Mówimy tutaj o nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu, co zagrożone jest grzywną nie niższą, niż 1500 złotych i 15 punktów karnych - przekazuje Sowińska.

Dodaje, że policjant "podwójnie zapłaci za swoje zachowanie".

- To będzie podwójna kara finansowa, ponieważ wszczęcie postępowania dyscyplinarnego wiąże się z obniżeniem uposażenia podstawowego i wszelkich dodatków - wyjaśnia policjantka.

Czytaj też: Od 20 lat jeździła bez prawa jazdy. Policjantom powiedziała, że nie miała żadnej kolizji

Kierowca ma zostać ukaranyStop Cham

Uderzenie w wizerunek policji

Jadwiga Czyż z łódzkiej drogówki podczas rozmowy z tvn24.pl zaznaczała, że widoczne na nagraniu zachowanie może "uderzać w wizerunek policji".

- Sprawca musi zostać przykładnie ukarany - podkreśla policjantka. Zwracała uwagę, że na nagraniu nie widać, żeby radiowóz miał włączone sygnały świetlne. Nie był zatem w momencie zdarzenia pojazdem uprzywilejowanym.

- Nawet jeżeli jechałby do akcji, kierowca radiowozu musi zadbać w pierwszej kolejności o bezpieczeństwo innych uczestników ruchu - kwituje Czyż. 

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:bż/tok,tam

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Stop Cham

Pozostałe wiadomości