TVN24 | Łódź

Przeszczep rogówki, pierwszy w tym szpitalu. W Polsce na taki zabieg czeka około 3,5 tysiąca osób

TVN24 | Łódź

Autor:
bż/gp
Źródło:
TVN24 Łódź/PAP
TVN24 ŁódźTo pierwszy taki przeszczep w szpitalu im. Jonschera w Łodzi

W łódzkim szpitalu imienia Jonschera wykonano pierwszy w historii tej placówki przeszczep rogówki. Na podobny zabieg czeka w Polsce około 3,5 tysiąca osób. - Pandemia wstrzymała transplantologię. Uruchomienie programu przeszczepów w placówce to bardzo ważna wiadomość - podkreśla konsultant wojewódzki ds. transplantologii dr hab. Adam Durczyński.

Głównym wskazaniem do przeszczepu rogówki jest słaba ostrość widzenia. Zabiegi wykonywane są u pacjentów z bliznami rogówki po urazach i po zapaleniach, z chorobami wrodzonymi rogówki, z obrzękiem rogówki po operacjach zaćmy oraz po perforacji rogówki. Pierwszy przeszczep rogówki w szpitalu im. Jonschera odbył się 19 czerwca; obecnie wiadomo już, że był to zabieg udany.

Ordynator oddziału okulistycznego w Jonscherze dr. n. med. Sławomir Cisiecki zapewnił, że operacja przywraca nawet 100 procent ostrości widzenia. Podziękował też konsultantowi krajowemu ds. okulistyki prof. Markowi Rękasowi, od którego uczył się, jak wykonać przeszczep.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Długie kolejki do przeszczepów

Konsultant wojewódzki ds. transplantologii dr hab. Adam Durczyński podkreślał na spotkaniu z dziennikarzami, że uruchomienie kolejnego miejsca, gdzie wykonywane są przeszczepy jest bardzo ważne:

- W dobie pandemii, gdy liczba przeszczepów spadła o 20 procent, taka informacja, jak ta, którą przekazał w środę szpital im. Jonschera jest na wagę złota - zaznaczył Durczyński.

Obecnie na zabieg przeszczepu rogówki czeka w Polsce ok. 3,5 tys. osób. Miejski szpital im. Jonschera od miesięcy przygotowywał się do wprowadzenia tej procedury. Pomógł w tym m.in. zakup niezbędnego do wykonywania takich transplantacji sprzęt wart prawie 150 tys. zł.

Kluczowy moment

Oddział okulistyczny w szpitalu im. Jonschera zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem operacyjnym chorób siatkówki, zaćmy oraz jaskry. Tylko od stycznia wykonano w nim ponad 500 operacji zaćmy i 500 konsultacji po zabiegu związanym z leczeniem zaćmy. Obecnie jego działalność została poszerzona o przeszczepy rogówki - zabieg, który do tej pory w regionie wykonywała tylko jedna placówka - Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. WAM.

- Przeszczep rogówki rozpoczyna nowy rozdział w działalności naszej placówki. Do tego momentu przygotowywaliśmy się od roku - podkreślił dyrektor Miejskiego Centrum Medycznego im. Jonschera Konrad Łukaszewski.

W szpitalu im. Jonschera w Łodzi hospitalizowanych jest rocznie ok. 15 tys. pacjentów. Placówka ma 300 łóżek dla chorych. Każdego dnia w pięciu salach operacyjnych wykonuje się do 35 zabiegów w zakresie okulistyki, chirurgii, ginekologii, ortopedii.

Sukcesem pochwalili się medycy ze szpitala im. Jonschera w Łodzi

Autor:bż/gp

Źródło: TVN24 Łódź/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź