Łódzkie. Kolejne oddziały zmieniane są na covidowe. Pomocy wymagają niemal wyłącznie niezaszczepieni

TVN24 Clean_20211102113733_aac_h264_microsoft_720_5000kbps
Coraz trudniejsza sytuacja w województwie łódzkim
Źródło: TVN24 Łódź

Szpital w Radomsku (woj. łódzkie) już drugi raz w ciągu miesiąca powiększył liczbę łóżek dla chorych na COVID-19. Sytuacja w regionie robi się coraz poważniejsza. Tylko w ciągu długiego świątecznego weekendu liczba hospitalizowanych w województwie zwiększyła się z 430 do 580. - Blisko 95 procent potrzebujących pomocy w szpitalu to niezaszczepieni - przekazuje Dagmara Zalewska, rzecznik wojewody łódzkiego.

Żeby zapewnić miejsca w szpitalach dla chorych na COVID-19, wygaszane są kolejne oddziały w poszczególnych placówkach. Szpital w Radomsku kilkanaście dni temu zwiększył liczbę łóżek z 20 do 48, ale to nie wystarczyło.

- Zapadła kolejna decyzja wojewody w tej sprawie. Wskazał, że łóżek musi być więcej. We wtorek szpital zacznie wygaszać oddział reumatologii, aby w środę dysponować kolejnymi 30 łóżkami dla pacjentów z COVID-19 - przekazuje Piotr Borowski, reporter TVN24, który przygląda się sprawie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Znikają oddziały

Podobnie dzieje się też w innych placówkach. Od piątku szpital Biegańskiego w Łodzi uruchomił kolejne 110 łóżek, a szpital w Pabianicach ponownie utworzył zamknięty wcześniej oddział covidowy (25 łóżek), który działa od 1 listopada.

- Zdecydowana większość pacjentów, blisko 95 procent wszystkich trafiających na oddziały, to osoby niezaszczepione. Wszystkie używane obecnie respiratory są wykorzystywane przez chorych, którzy nie przyjęli szczepionki - podkreśla Dagmara Zalewska, rzecznik wojewody łódzkiego.

Zaznacza, że liczba chorych wymagających opieki w szpitalu stale rośnie. W piątek na oddziałach w województwie było 430 chorych, we wtorek jest ich już 580.

Ponad 7 tysięcy zajętych łózek w kraju

Z wtorkowego raportu z danymi epidemicznymi, który opublikował resort zdrowia wynika, że obecnie w Polsce jest 12 189 łózek dla pacjentów z COVID-19 (przybyło 104 w stosunku do poprzedniego dnia). Do wtorku wykorzystanych było 7550 łóżek. Liczba pacjentów w szpitalach przekroczyła 7,5 tysiąca po raz pierwszy od 25 maja. Liczba pacjentów, którzy są leczeni za pomocą respiratorów, jest najwyższa od 1 czerwca.

Z 1133 respiratorów obecnie wykorzystanych jest 634 urządzeń. Ministerstwo Zdrowia przekazało, że ostatniej doby wykonano 27,9 tysiąca testów na obecność koronawirusa.

Czytaj także: