Ponad 30 milionów złotych ma kosztować remont, który ruszył w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To jeden z najważniejszych szpitali pediatrycznych w Polsce. W czasie prac ma powstać nowe Pediatryczne Centrum Urazowe, Szpitalny Oddział Ratunkowy i lądowisko dla śmigłowców.
Przez cały czas trwania robót szpital będzie funkcjonował normalnie.
- Nowe centrum urazowe będzie mogło przyjąć około 36 pacjentów. Do ich dyspozycji będą jednoosobowe pokoje, wyposażone też w łóżka dla rodziców. Inwestycja ma być ukończona w III kwartale przyszłego roku. - zaznacza koordynator projektu Radosław Kreczmański.
Zgodnie z projektem, w miejscu, gdzie do niedawna działała pediatryczna izba przyjęć, powstanie szpitalny oddział ratunkowy. Będzie zlokalizowany na poziomie wejścia dla pieszych i wjazdu dla karetek.
SOR ma posiadać osiem stref, m.in. resuscytacyjno-zabiegową, wstępnej intensywnej terapii oraz stanowisko stacjonowania zespołów ratownictwa medycznego neonatologicznego.
Nad wejściem do pawilonu powstanie lądowisko dla śmigłowców, które zastąpi dotychczasowe przy ul. Rzgowskiej, działające od lat 80. XX w. i będące w nie najlepszym stanie technicznym. Nowa lokalizacja umożliwi bezpośredni transport pacjenta z lądowiska na oddział szpitalny. Gdy wyląduje śmigłowiec, do przewiezienia chorego wystarczy wózek, podczas gdy obecnie pacjentów do szpitala trzeba transportować kilkaset metrów karetką.
Na I piętrze, nad SOR, powstanie pediatryczne centrum urazowe dla pacjentów w wieku od 0-18 lat. Będzie to referencyjny ośrodek wielospecjalistycznego leczenia wszelkich urazów. Pacjenci będą w nim wracać do zdrowia pod opieką chirurgów, ortopedów, neurochirurgów, radiologów, rehabilitantów i innych specjalistów.
Wartość inwestycji, której realizacja już się rozpoczęła, to około 30 mln zł, z czego 22 mln zł to dofinansowanie UE. Resztę stanowi wkład Ministerstwa Zdrowia.
Dotychczasowa pediatryczna izba przyjęć, która jest wysłużona i wyeksploatowana, zostanie zastąpiona przez nowoczesny SOR.
Nowe otwarcie
Na oddziale zaprojektowano 36 jednoosobowych sal z węzłami sanitarnymi. Na wydzielonym odcinku dla dzieci młodszych pokoje zostaną wyposażone w dodatkowe miejsce do spania dla rodziców.
Doktor Ewa Kalinka-Warzocha, dyrektor do spraw lecznictwa podkreśla, że do placówki mają trafiać dzieci z każdego rodzaju urazami, które wymagają pomocy w profesjonalnym centrum urazowym.
- Będzie tu zabezpieczenie na bazie ortopedii, chirurgii, urologii, neurochirurgii i kardiochirurgii. Wszystkie te specjalizacje działają w Instytucie od wielu lat - mówi dr Kalinka-Warzocha.
Dodaje, że ICZMP jest w stanie zapewnić pomoc dzieciom od pierwszych dni życia.
- Matka Polka to jedyny szpital w regionie operujący noworodki. Z kolei jako jedyny szpital w kraju posiadamy możliwość podłączenia dzieci do krążenia pozaustrojowego w przypadku poważnych urazów w obrębie klatki piersiowej - zaznacza.
Jak zapowiada dyrekcja ICZMP, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci SOR i Pediatrycznego Centrum Urazowego zostaną przyjęci pod koniec przyszłego roku.
Rocznie w ICZMP leczonych jest około 20 tys. dzieci. W czasie trwania inwestycji szpital ma działać normalnie, jednak pacjenci i ich rodzice muszą liczyć się z niedogodnościami, m.in. izba przyjęć została przeniesiona do innej części pawilonu pediatrycznego - obecnie wchodzi się do niej od strony ul. Paradnej.
Autor: bż / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24 Łódź