Młoda kobieta, odwiedzająca oddział Luwru we francuskim mieście Lens, zniszczyła wystawiony tam słynny obraz Eugène'a Delacroix "Wolność wiodąca lud na barykady". Zanim zatrzymał ją strażnik, zdążyła umieścić u dołu słynnego płótna zagadkowy napis "AE911".
W niewyjaśnionych okolicznościach 28-letniej kobiecie udało się umieścić na obrazie napis czarnym markerem. Nie wiadomo co oznacza "AE911", który napisała w prawym dolnym rogu jednego z najsłynniejszych obrazów świata. Policja nie chce komentować hipotezy, jakoby były to odniesienia do ataków terrorystycznych z 11 września, co sugerują francuskie media.
Jak podaje "Le Figaro", kobieta w czwartek wieczorem pokonała sześć różnych zabezpieczeń chroniących muzeum przed wandalizmem i kradzieżą, w tym szybę, za którą umieszczono dzieło.
Krótko po incydencie obezwładnił ją muzealny strażnik wraz z innym zwiedzającym oddział Luwru w Lens, miasteczku na północy Francji. - Zatrzymana 28-latka jest niezrównoważona psychicznie - podała francuska policja.
Napis da się usunąć
Placówkę zamknięto dla publiczności, a zniszczony obraz trafi do pracowni wyspecjalizowanych konserwatorów. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy płótno wróci do stolicy Francji, czy też zostanie odrestaurowane na miejscu.
Problemem utrudniającym transport mogą być jego rozmiary: 260 x 325 cm. Tymczasem "Wolność wiodąca lud na barykady" miała wisieć w Lens od 4 grudnia ub.r. do grudnia tego roku i wożenie tak dużego dzieła w jedną i drugą stronę byłoby sporym kłopotem.
Jak uspokoiło muzeum, oczyszczenie obrazu nie potrwa długo. - Napis jest powierzchowny, dlatego powinno się go z łatwością usunąć - zapewnił Vincent Pomarède, dyrektor Musée du Louvre-Lens.
Ikona kultury masowej
Arcydzieło Eugène'a Delacroix, malarza epoki romantyzmu, to ikona francuskiego malarstwa i jedno z najsłynniejszych dzieł wystawianych w nowo powstałym muzeum w Lens. Obraz przedstawia trzymającą francuską flagę półnagą, uosabiającą wolność Mariannę, która prowadzi tłum rewolucjonistów na barykadę.
To jeden z najbardziej znanych w kulturze masowej wizerunek. Umieszczono go na banknocie stufrankowym na początku lat 90. XX wieku. Dzieło widnieje także na okładce płyty "Viva la Vida or Death and All His Friends" zespołu Coldplay.
Autor: am//tka/k / Źródło: Le Figaro, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Musée du Louvre, Lens