"Wymyk" czyli unik. Reżyser o "kinie niepokoju"


Już jako 12-latek realizował pierwsze filmy. Później grał na basie w rockowych kapelach. Greg Zgliński, reżyser "Wymyku", jedynego polskiego obrazu w konkursie głównym Off Camera - mówi nam, co zawdzięcza Kieślowskiemu i dlaczego w ogóle kręci filmy.

tvn24.pl: Po projekcji Pana filmu "Wymyk" zastanawialiśmy się czy tytuł oznacza unik – w sensie próby ucieczki, czy może coś innego?

Greg Zgliński: Właśnie unik i to na kilku płaszczyznach. Głównemu bohaterowi świat wymyka się spod kontroli, co jest konsekwencją innego "wymyku", jakiego dokonał wcześniej. Nie reagując na popełniane na jego oczach zło, próbuje udawać, że go nie ma. Tak, jak potem bezskutecznie próbuje udawać, że nic się nie stało. Kolejne "wymyki" prowadzą donikąd. W końcu staje przed koniecznością zmierzenia się z całą sytuacją. Bo o tym ten film opowiada - o konsekwencjach zaniechania, tchórzostwa, próbach dociekania, z czego ono się bierze? Czym w ogóle jest tchórzostwo? Przecież my sami przed sobą do niego się nie przyznajemy. Zależało mi na tym, by nie oceniać bohatera, tylko poddać pod dyskusję jego zachowanie. Skłonić do refleksji nad tym, że każdy z nas jest trochę dobry i trochę zły, a konfrontacja ze słabościami sprawia, że stajemy się silniejsi.

tvn24.pl: Nie ocenia Pan bohaterów, ale oglądając Pana filmy, myślę: "współczesne kino moralnego niepokoju". Idę złym tropem?

O tym ten film opowiada - o konsekwencjach zaniechania, tchórzostwa, próbach dociekania, z czego ono się bierze? Czym w ogóle jest tchórzostwo? Przecież my sami przed sobą do niego się nie przyznajemy. (...) Każdy z nas jest trochę dobry i trochę zły. Wymyk - rezyser mowi

 
Robert Więckiewicz nadał filmowi własne piętno (materiały prasowe) 

G.Z. Zgodzę się na "kino niepokoju", określenie "moralnego" nadaje mu stempel, z którym niekoniecznie chcę być kojarzony. No i szufladkuje. Tamte filmy miały jednak zdecydowanie dokumentalne podejście do rzeczywistości, w moich jest ona bardziej wystylizowana. Ale faktycznie, interesuje mnie drążenie możliwie najgłębiej ludzkiej natury, próba opisania i zrozumienia jej, choć to pewnie nie do końca możliwe. Za to fascynujące.

tvn24.pl: Pana droga do zawodu reżysera była jednak… powiedzmy kręta. Najpierw zajmował się Pan dość intensywnie muzyką.

G.Z.: I muzyka i film były w moim życiu obecne od dzieciństwa. Jako mały chłopiec uczyłem się najpierw gry na skrzypcach, a potem rzuciłem ją dla gitary klasycznej, jeszcze później dla basowej. Grałem w kilku kapelach rockowych, zresztą zawsze pociągał mnie rock, jako muzyka buntu. Gdy dorwałem się do gitary basowej, poczułem, że to jest to! Mieliśmy zespół o nazwie „Incognito”, gdzie graliśmy taką rockowo-bluesowo-jazzową muzykę. Potem był następny, w którym zafascynowani Pink Floydami przerzuciliśmy się na psychodeliczny rock. Ten zespół grał zaledwie 2 lata, ale mam poczucie, że gdyby istniał dłużej, mielibyśmy szansę naprawdę zaistnieć. Niestety, wszyscy członkowie byli takimi indywidualnościami, że musiały się one z sobą ścierać i w końcu się rozpadł.

tvn24.pl: A jednak najpierw muzyka przede wszystkim!

G.Z.: Niekoniecznie. Grałem, ale jednocześnie, już jako 12-latek, kręciłem filmy na taśmie 8-milimetrowej, tzw. super8. W Szwajcarii, gdzie mieszkałem od 10. do 25. roku życia z rodzicami, była ona popularna i dostępna. Najchętniej kręciliśmy takie inscenizowane - mówiąc szumnie - "kryminały". Ktoś kogoś napadał, strzelał do niego, a sok malinowy lał się gęsto. Te muzyczno-filmowe fascynacje towarzyszyły mi równolegle. Choć muszę przyznać, że był moment, gdzieś w latach 1987-92, że myślałem już, iż zostawię film i poświęcę się muzyce… Na łódzką "filmówkę" namówił mnie ojciec, który przyniósł do domu jakąś broszurę poświęconą szkole i zaczął ją zachwalać. Dostałem się i w 1992 roku rozpocząłem studia.

tvn24.pl: W "filmówce" spotkał Pan Kieślowskiego, o którym mówi, że miał wielki wpływ na Pana, jako filmowca.

G.Z.: Kieślowski był artystycznym opiekunem mojego trzeciorocznego filmu. Od początku pociągała mnie jego umiejętność odnajdywania magii tkwiącej w bardzo realnym świecie. Dla mnie ona jest najbardziej widoczna w jego pierwszych filmach – myślę o "Przypadku" i "Amatorze", które najbardziej cenię. To także dzięki niemu znalazłem odpowiedź na pytanie, "po co właściwie chcę robić filmy?"

Dzięki Kieślowskiemu nauczyłem się też, że można robić świadome kino. Wcześniej miałem poczucie jego "wizyjności", a dowiedziałem się, że robienie filmu to zajęcie niezwykle konkretne. Wymyk - rezyser o Kieślowskim

tvn24.pl: A jednoczesne współistnienie muzyki i filmu w Pana życiu znalazło odzwierciedlenie w pańskim kinie?

G.Z.: Oczywiście. Dla mnie film jest muzyką, a jego poszczególne elementy to jak poszczególne sekcje orkiestry. I tak na przykład, kiedy do gotowego już materiału zdjęciowego dokładam muzykę, to mniej więcej tak, jakbym "dokomponowywał" dajmy na to… sekcję smyczkową do utworu symfonicznego. Wszystkie elementy muszą z sobą idealnie współgrać, mieć wspólny rytm, tempo, itd. Nie jestem autorem muzyki do "Wymyku", ale bardzo blisko współpracowałem z jej kompozytorami. W sumie ten film powstawał prawie 5 lat… Długo pracowaliśmy wspólnie z Januszem Margańskim nad scenariuszem, ale dzięki temu film jest dość dokładnym jego odzwierciedleniem, z czego jestem dumny.

tvn24.pl: Opłacało się. Zgarnęliście za niego nagrodę w Gdyni, a Pan dodatkowo za najlepszy debiut. Wymienianie wszystkich nagród zajęłoby zbyt wiele miejsca, więc spytam o nowy projekt.

G.Z.: Niebawem zaczynam zdjęcia do serialu kryminalnego "Paradox", a ten gatunek daje możliwość pobawienia się w "duże kino" w małym telewizorze, więc się cieszę. Bardzo ciekawy scenariusz Igora Brejdyganta. Potem, pewnie w przyszłym roku, chcę zacząć pracę nad fabułą. Będzie to historia 40-letniego Amerykanina, wiecznego studenta, który po śmierci matki przyjeżdża do Polski, skąd pochodziła i tutaj przechodzi przyspieszony kurs dorosłości. To dla odmiany będzie komedia.

Rozmawiała: Justyna Kobus

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Politycy Prawa i Sprawiedliwości robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny - powiedziała na antenie TVN24 dziennikarka "Faktów" TVN Arleta Zalewska, nawiązując do niedzielnego wydarzenia w Krakowie, gdzie PiS, na czele z Jarosławem Kaczyńskim, ma ogłosić poparcie dla kandydata na prezydenta w przyszłorocznych wyborach. Spotkanie - jak przekonuje partia - ma mieć charakter "obywatelski".

"Politycy PiS robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny"

"Politycy PiS robią wszystko, by przekonywać wyborców, że będzie to kandydat niezależny"

Źródło:
tvn24.pl

Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że policjant, który postrzelił swojego kolegę podczas interwencji na ulicy Inżynierskiej w Warszawie, pełnił służbę od ponad roku. W związku ze śmiercią funkcjonariusza prokuratura wszczęła śledztwo. Według ustaleń dziennikarza tvn24.pl, policjant, który strzelał, był bardzo dobrze oceniany przez przełożonych.

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Policjant, który oddał śmiertelny strzał, pełnił służbę od ponad roku. "Powstrzymajmy się od wyroków"

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Do tragicznego wypadku trzech aut doszło w Przyłubiu (woj. kujawsko-pomorskie). Dwie osoby zginęły na miejscu, trzy trafiły do szpitala.

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Łódź spadła z przyczepy i uderzyła w jadący samochód. Dwie osoby zginęły

Źródło:
tvn24.pl

Po kilku zimnych dniach teraz czeka nas raptowny wzrost temperatury. Co w pogodzie czeka nas do końca listopada i jak zacznie się grudzień? Czy wróci mróz? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Pogoda na 16 dni: nagłe i duże ocieplenie

Źródło:
tvnmeteo.pl

Prawo i Sprawiedliwość w niedzielę po południu ogłosi decyzję w sprawie swojego kandydata w przyszłorocznych wyborach prezydenckich. Jako najbardziej prawdopodobne wskazuje się dwa nazwiska - Karol Nawrocki i Przemysław Czarnek. Przypominamy, kim są potencjalni kandydaci.

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Miesiące spekulacji, zostały dwa nazwiska. Na kogo postawi PiS?

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Kaczyńskie kompletnie niepoważnie podchodzi do tych wyborów. Pokazuje to ten casting na kandydata - powiedziała w "Kawie na ławę" Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. - Wy się rzeczywiście wstydzicie za swoją politykę - mówił do przedstawicieli PiS Cezary Tomczyk z KO. Andrzej Dera z kancelarii prezydenta przekonywał, że Karol Nawrocki, prawdopodobny kandydat PiS, "ma cechy osobowościowe, które go predysponują do tego, żeby ubiegać się" o prezydenturę.

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

"Niepoważny casting" bez "frontmanów PiS". Czy Nawrocki "ma cechy, by wygrać maraton"?

Źródło:
TVN24

W niedzielę poznamy kandydata PiS na prezydenta. Zdaniem politologa dr Tomasza Słomki zapowiedź poparcia bezpartyjnego kandydata wskazuje na Karola Nawrockiego. - Nawrocki może wejść w swoistą legendę polityczną o swojej bezpartyjności - stwierdził. Dodał, że fakt jego małej rozpoznawalności może być z jednej strony słabością, a z drugiej atutem. - Można mu przypisać pewną nową narrację, nową historię - powiedział Słomka.

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Dylemat PiS. "Negatywny elektorat jest równie problematyczny, co nierozpoznawalność"

Źródło:
TVN24

- Mieszkam w stumetrowym domu, samotnie wychowuję dwoje dzieci. Dom podzielony jest na pół. Rodzice mają osobne liczniki. Oni płacą około dwieście złotych za prąd, a ja - mając fotowoltaikę - dwadzieścia tysięcy złotych - opowiada w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Agnieszka z Rudy Kozielskiej. - Jeden z największych rachunków, o którym mam wiedzę wyniósł 80 tysięcy złotych, a mówimy o zwykłych domach - komentuje Izabela Dąbrowska-Antoniak, koordynator do spraw negocjacji przy prezesie Urzędu Regulacji Energetyki.

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

"Mamy zwykły dom, piekarnik, lodówkę i czajnik, a dostajemy w tyłek"

Źródło:
tvn24.pl
Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Ziemia podnosi się tu o 2 centymetry miesięcznie. Przygotowują się na najgorsze

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Kolejnym celem ataku sił ukraińskich z użyciem pocisków ATACMS i Storm Shadow może być obwód rostowski w Rosji, miejsce dużej koncentracji wojsk rosyjskich, przerzucanych na front - pisze amerykański dziennik "Wall Street Journal". Jak dotąd Ukraińcy, według doniesień medialnych, użyli zachodnich pocisków do ataków w obwodach briańskim i kurskim.  

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Ukraińcy mają zgodę na uderzenia w głąb Rosji. "WSJ": to może być kolejny cel

Źródło:
"Wall Street Journal", tvn24.pl

Kolejna w ciągu kilku dni fala intensywnych opadów deszczu spowodowała lokalne powodzie na północy Kalifornii. Zalanych jest wiele dróg, a na niektórych da się poruszać tylko łodziami. Jak opisuje część mieszkańców, woda powodziowa dotarła do ich domów tak szybko, że nie mieli czasu na ewakuację.

"To przyszło naprawdę szybko"

"To przyszło naprawdę szybko"

Źródło:
Reuters, CBS News, tvnmeteo.pl

Minister rolnictwa Czesław Siekierski przyjechał w niedzielę na rozmowy z rolnikami blokującymi przejście graniczne w Medyce. Zapewniał, że jego resort razem z ministerstwem rozwoju przygotowują negatywne stanowisko do umowy handlowej między UE a krajami Mercosur. Tłumaczył, co się stało ze spełnieniem postulatu o umorzeniu czwartej raty podatku rolnego. - Sytuacja się zmieniła - wyjaśniał.

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Minister rolnictwa na przejściu w Medyce: sytuacja się zmieniła

Źródło:
PAP

Centymetr kwadratowy - tyle zostało wymierającego w Polsce gatunku mchu na torfowisku na Lubelszczyźnie. Samorządowcy wciąż wydają zgody na eksploatację torfu, nieraz mimo sprzeciwów regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, bo wartość torfowisk w kontekście zmian klimatycznych i zapobieganiu powodziom jest nie do przecenienia. W Starym Stręczynie sprawą zajmuje się już prokuratura.

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Wymierający gatunek zniszczony, cenne torfowisko wyeksploatowane. Sprawę bada prokuratura

Źródło:
tvn24.pl

890 błędów, z czego ponad 200 o charakterze krytycznym zawierała dokumentacja projektowa rozbudowy szpitala we Włocławku. W efekcie dwa nowe budynki, które miały być gotowe w 2023 roku do teraz znajdują się w stanie surowym i nie zostaną oddane do użytku wcześniej niż za trzy lata. A cała inwestycja zamiast planowanych 155 milionów będzie kosztować ponad 400 milionów złotych.

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Czekają na nowy szpital, NIK zawiadamia CBA. "208 błędów krytycznych"

Źródło:
tvn24.pl

Urzędnicy z podkrakowskich Myślenic opiniowali wnioski fundacji, w której zarządzie zasiadała ich przełożona - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Organizacja w ciągu niecałych trzech lat otrzymała kilkadziesiąt tysięcy złotych w miejskich dotacjach. W sprawie jest też wątek polityczny i przewrót przed wyborami.

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Miejskie dotacje dla fundacji urzędniczki, wnioski oceniali jej podwładni. Kontrola NIK

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę po południu odbędzie się konwencja PiS z udziałem prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Według zapowiedzi, partia ma ogłosić decyzję dotyczącą poparcia bezpartyjnego kandydata na prezydenta. Według nieoficjalnych informacji będzie to szef IPN Karol Nawrocki.

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

PiS poprze "bezpartyjnego kandydata". Dziś konwencja i wystąpienie Kaczyńskiego

Źródło:
PAP

W Nowym Jorku mieszka najwięcej miliarderów na świecie - aż 144. Około 30 procent najbogatszych osób na Ziemi to mieszkańcy zaledwie 15 miast.

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

To miasto ma największy odsetek miliarderów na metr kwadratowy

Źródło:
PAP

Szefowa sztabu generalnego kanadyjskiej armii generał Jennie Carignan skrytykowała publicznie kandydata na sekretarza obrony USA Pete'a Hegsetha, wysuniętego przez prezydenta elekta USA Donalda Trumpa. Ten jest zdania, że kobiety i mężczyźni nie powinni razem służyć w jednostkach frontowych.

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

"Po 39 latach służby nie mogę w to uwierzyć". Ostry komentarz pierwszej żołnierz Kanady

Źródło:
PAP

Kanadyjski rząd federalny przeprosił za zabicie w latach 50. i 60. XX wieku ponad tysiąca inuickich psów i zapowiedział wypłacenia 45 milionów dolarów odszkodowania. Oficjalne przeprosiny przedstawił w sobotę minister ds. relacji między Koroną a rdzennymi narodami Gary Anandasangaree.

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Kanada przeprasza za zabicie ponad tysiąca psów

Źródło:
PAP

W Kazachstanie pojawiły się plany, by cyrylicę zamienić na alfabet łaciński. - Pod rządami sowieckiego reżimu narzucono nam rosyjski alfabet i zakazano zmieniać choćby jedną literę, chociaż połowa z tych liter w ogóle nie pasuje do języka kazachskiego - tłumaczy profesor Jerden Każybek. Problem w tym, że językoznawcy nie mogą dojść do porozumienia i wypracować jednej, kanonicznej wersji nowego alfabetu, w której litery odpowiadałyby dźwiękom tamtejszego języka.

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Naród bez własnego alfabetu chce odczarować "język przeszłości"

Źródło:
PAP

W niedzielę drogi mogą być śliskie po marznących opadach. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed gołoledzią na południu i południowym wschodzie Polski. Groźny ma być także silny wiatr.

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Niebezpieczna gołoledź na drogach. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

"Tu jest taka rurka, a tu dziurka". Marek Raczkowski chciał sprzedać nerkę, by ratować pęcherz

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W sobotę 23 listopada w Hadze odbyła się kolejna edycja konferencji Poland 2.0 Summit. Zrzesza ona młodych Polaków z całego świata. To okazja do poszerzania wiedzy, nawiązania kontaktów i współpracy z polskimi przedsiębiorcami.

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Co jest prawdą, a co fake newsem? Wyzwanie dla mediów w zmieniającej się rzeczywistości

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl