"Wymyk" czyli unik. Reżyser o "kinie niepokoju"


Już jako 12-latek realizował pierwsze filmy. Później grał na basie w rockowych kapelach. Greg Zgliński, reżyser "Wymyku", jedynego polskiego obrazu w konkursie głównym Off Camera - mówi nam, co zawdzięcza Kieślowskiemu i dlaczego w ogóle kręci filmy.

tvn24.pl: Po projekcji Pana filmu "Wymyk" zastanawialiśmy się czy tytuł oznacza unik – w sensie próby ucieczki, czy może coś innego?

Greg Zgliński: Właśnie unik i to na kilku płaszczyznach. Głównemu bohaterowi świat wymyka się spod kontroli, co jest konsekwencją innego "wymyku", jakiego dokonał wcześniej. Nie reagując na popełniane na jego oczach zło, próbuje udawać, że go nie ma. Tak, jak potem bezskutecznie próbuje udawać, że nic się nie stało. Kolejne "wymyki" prowadzą donikąd. W końcu staje przed koniecznością zmierzenia się z całą sytuacją. Bo o tym ten film opowiada - o konsekwencjach zaniechania, tchórzostwa, próbach dociekania, z czego ono się bierze? Czym w ogóle jest tchórzostwo? Przecież my sami przed sobą do niego się nie przyznajemy. Zależało mi na tym, by nie oceniać bohatera, tylko poddać pod dyskusję jego zachowanie. Skłonić do refleksji nad tym, że każdy z nas jest trochę dobry i trochę zły, a konfrontacja ze słabościami sprawia, że stajemy się silniejsi.

tvn24.pl: Nie ocenia Pan bohaterów, ale oglądając Pana filmy, myślę: "współczesne kino moralnego niepokoju". Idę złym tropem?

O tym ten film opowiada - o konsekwencjach zaniechania, tchórzostwa, próbach dociekania, z czego ono się bierze? Czym w ogóle jest tchórzostwo? Przecież my sami przed sobą do niego się nie przyznajemy. (...) Każdy z nas jest trochę dobry i trochę zły. Wymyk - rezyser mowi

 
Robert Więckiewicz nadał filmowi własne piętno (materiały prasowe) 

G.Z. Zgodzę się na "kino niepokoju", określenie "moralnego" nadaje mu stempel, z którym niekoniecznie chcę być kojarzony. No i szufladkuje. Tamte filmy miały jednak zdecydowanie dokumentalne podejście do rzeczywistości, w moich jest ona bardziej wystylizowana. Ale faktycznie, interesuje mnie drążenie możliwie najgłębiej ludzkiej natury, próba opisania i zrozumienia jej, choć to pewnie nie do końca możliwe. Za to fascynujące.

tvn24.pl: Pana droga do zawodu reżysera była jednak… powiedzmy kręta. Najpierw zajmował się Pan dość intensywnie muzyką.

G.Z.: I muzyka i film były w moim życiu obecne od dzieciństwa. Jako mały chłopiec uczyłem się najpierw gry na skrzypcach, a potem rzuciłem ją dla gitary klasycznej, jeszcze później dla basowej. Grałem w kilku kapelach rockowych, zresztą zawsze pociągał mnie rock, jako muzyka buntu. Gdy dorwałem się do gitary basowej, poczułem, że to jest to! Mieliśmy zespół o nazwie „Incognito”, gdzie graliśmy taką rockowo-bluesowo-jazzową muzykę. Potem był następny, w którym zafascynowani Pink Floydami przerzuciliśmy się na psychodeliczny rock. Ten zespół grał zaledwie 2 lata, ale mam poczucie, że gdyby istniał dłużej, mielibyśmy szansę naprawdę zaistnieć. Niestety, wszyscy członkowie byli takimi indywidualnościami, że musiały się one z sobą ścierać i w końcu się rozpadł.

tvn24.pl: A jednak najpierw muzyka przede wszystkim!

G.Z.: Niekoniecznie. Grałem, ale jednocześnie, już jako 12-latek, kręciłem filmy na taśmie 8-milimetrowej, tzw. super8. W Szwajcarii, gdzie mieszkałem od 10. do 25. roku życia z rodzicami, była ona popularna i dostępna. Najchętniej kręciliśmy takie inscenizowane - mówiąc szumnie - "kryminały". Ktoś kogoś napadał, strzelał do niego, a sok malinowy lał się gęsto. Te muzyczno-filmowe fascynacje towarzyszyły mi równolegle. Choć muszę przyznać, że był moment, gdzieś w latach 1987-92, że myślałem już, iż zostawię film i poświęcę się muzyce… Na łódzką "filmówkę" namówił mnie ojciec, który przyniósł do domu jakąś broszurę poświęconą szkole i zaczął ją zachwalać. Dostałem się i w 1992 roku rozpocząłem studia.

tvn24.pl: W "filmówce" spotkał Pan Kieślowskiego, o którym mówi, że miał wielki wpływ na Pana, jako filmowca.

G.Z.: Kieślowski był artystycznym opiekunem mojego trzeciorocznego filmu. Od początku pociągała mnie jego umiejętność odnajdywania magii tkwiącej w bardzo realnym świecie. Dla mnie ona jest najbardziej widoczna w jego pierwszych filmach – myślę o "Przypadku" i "Amatorze", które najbardziej cenię. To także dzięki niemu znalazłem odpowiedź na pytanie, "po co właściwie chcę robić filmy?"

Dzięki Kieślowskiemu nauczyłem się też, że można robić świadome kino. Wcześniej miałem poczucie jego "wizyjności", a dowiedziałem się, że robienie filmu to zajęcie niezwykle konkretne. Wymyk - rezyser o Kieślowskim

tvn24.pl: A jednoczesne współistnienie muzyki i filmu w Pana życiu znalazło odzwierciedlenie w pańskim kinie?

G.Z.: Oczywiście. Dla mnie film jest muzyką, a jego poszczególne elementy to jak poszczególne sekcje orkiestry. I tak na przykład, kiedy do gotowego już materiału zdjęciowego dokładam muzykę, to mniej więcej tak, jakbym "dokomponowywał" dajmy na to… sekcję smyczkową do utworu symfonicznego. Wszystkie elementy muszą z sobą idealnie współgrać, mieć wspólny rytm, tempo, itd. Nie jestem autorem muzyki do "Wymyku", ale bardzo blisko współpracowałem z jej kompozytorami. W sumie ten film powstawał prawie 5 lat… Długo pracowaliśmy wspólnie z Januszem Margańskim nad scenariuszem, ale dzięki temu film jest dość dokładnym jego odzwierciedleniem, z czego jestem dumny.

tvn24.pl: Opłacało się. Zgarnęliście za niego nagrodę w Gdyni, a Pan dodatkowo za najlepszy debiut. Wymienianie wszystkich nagród zajęłoby zbyt wiele miejsca, więc spytam o nowy projekt.

G.Z.: Niebawem zaczynam zdjęcia do serialu kryminalnego "Paradox", a ten gatunek daje możliwość pobawienia się w "duże kino" w małym telewizorze, więc się cieszę. Bardzo ciekawy scenariusz Igora Brejdyganta. Potem, pewnie w przyszłym roku, chcę zacząć pracę nad fabułą. Będzie to historia 40-letniego Amerykanina, wiecznego studenta, który po śmierci matki przyjeżdża do Polski, skąd pochodziła i tutaj przechodzi przyspieszony kurs dorosłości. To dla odmiany będzie komedia.

Rozmawiała: Justyna Kobus

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Władze w Pekinie dały zielone światło na budowę największej na świecie zapory wodnej, która ma powstać na rzece Yarlung Tsangpo na Wyżynie Tybetańskiej - przekazał w czwartek Reuters. Obawy co do wpływu nowego obiektu na środowisko wyraziły Indie oraz Bangladesz.

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

To ma być największy taki obiekt na świecie. Obawy w dwóch krajach

Źródło:
PAP

Embraer 190, który rozbił się na zachodzie Kazachstanu, mógł zostać ostrzelany przez rosyjski system obrony przeciwlotniczej - podała niezależna rosyjskojęzyczna telewizja Nastojaszczeje Wriemia, powołując się na doniesienia kanałów na Telegramie. W tym dniu siły rosyjskie odpierały atak ukraińskich dronów na stolicę Czeczenii, Grozny, gdzie miał wylądować samolot.

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Grozny był atakowany przez drony, samolot spadł. Pojawiają się różne hipotezy

Źródło:
PAP, Nastojaszczeje Wriemia, Kommiersant, tvn24.pl

W środę trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć w Strefie Gazy. - Było bardzo zimno w nocy i nawet jako dorośli nie mogliśmy tego znieść. Nie mogliśmy się ogrzać - powiedział agencji Associated Press ojciec dziecka Mahmoud al-Faseeh. To trzeci taki przypadek w ciągu ostatnich dni.

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Trzytygodniowa dziewczynka zamarzła na śmierć

Źródło:
The Guardian, CNN

Kumulacja prac związanych z przygotowaniami do księgowego i podatkowego zamknięcia roku, a także konieczność dostosowania się do nowych przepisów sprawia, że końcówka roku dla wielu podatników będzie intensywnym okresem - przekazała doradczyni dodatkowa z kancelarii MDDP Anna Zielony. Sprawdź, jakie zmiany podatkowe wejdą w życie w 2025 roku.

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Rewolucja w podatkach. Oto najważniejsze zmiany

Źródło:
PAP, gov.pl

Rosja rozmieszcza we wschodniej Libii systemy obrony powietrznej S-300 i S-400, co wzbudziło niepokój zaangażowanej w zachodniej części kraju Turcji. O sprawie poinformowały libijski portal Libyaobserver oraz amerykański USGlobal.

Wybrali kierunek. Rosja przenosi sprzęt z baz w Syrii

Źródło:
PAP

Czternaście osób, w wieku od trzech do 78 lat, po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali. Mieli zawroty głowy i zaburzenia równowagi, niektórzy wymiotowali. Okazało się, że wszyscy mieli w organizmach ślady marihuany. Z nieoficjalnych ustaleń TVN24 wynika, że ktoś dodał do potrawy stary olejek, który należał do zmarłej babci.

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

14 osób po kolacji wigilijnej trafiło do szpitali, miały w organizmach ślady marihuany. Nowe ustalenia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24/Onet

30-letni pracownik schroniska dla zwierząt w Kielcach trafił do szpitala po tym, jak został pobity przez dwóch mężczyzn. 21-latek i jego 47-letni ojciec przyszli do placówki, by odebrać swojego psa, który uciekł z posesji. Gdy po awanturze i rękoczynach mężczyźni zabierali go ze schroniska, zwierzę pogryzło innego psa.

Brutalne pobicie pracowników schroniska dla zwierząt. Jeden jest w ciężkim stanie

Brutalne pobicie pracowników schroniska dla zwierząt. Jeden jest w ciężkim stanie

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Co najmniej osiem osób zostało rannych w wyniku ataku rosyjskiego drona kamikadze na miasto Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim - poinformowała Państwowa Służba Ukrainy do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.  

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Dron kamikadze zaatakował ludzi na rynku

Źródło:
NV, tvn24.pl

W legionowskim parku grupa ludzi urządziła w Boże Narodzenie zakrapianą imprezę. Niestety po sobie już nie posprzątali. Mieszkańców oburzył nie tylko pozostawiony bałagan, ale także brak reakcji straży miejskiej. Na burzę zareagował wiceprezydent miasta.

Imprezowali w parku, zostawili butelki po alkoholu i napojach. Mieszkańcy miasta oburzeni

Imprezowali w parku, zostawili butelki po alkoholu i napojach. Mieszkańcy miasta oburzeni

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Tragedia pod Gostyninem. Nie żyje 64-letnia kobieta, a 63-letni mężczyzna trafił do szpitala. Do sprawy policja zatrzymała 35-letniego syna poszkodowanych.

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Tragedia w Boże Narodzenie. Nie żyje kobieta, ranny mężczyzna. Policja zatrzymała syna pary

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Jeśli świątecznych potraw zostało zbyt wiele, można je przynieść do jadłodzielni - to miejsca, w których w specjalnie oznaczonych lodówkach i szafkach można pozostawić jedzenie lub skorzystać z tego, co zostawili inni.

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Nadmiar świątecznego jedzenia? Możesz je przynieść do jadłodzielni

Źródło:
TVN24, tvnwarszawa.pl

Policja na Hawajach prowadzi śledztwo w sprawie zwłok, jakie we wtorek po południu znaleziono w podwoziu samolotu linii United Airlines. Odkrycia dokonano po wylądowaniu maszyny.

Ciało w podwoziu samolotu. Tragiczne odkrycie na płycie lotniska  

Ciało w podwoziu samolotu. Tragiczne odkrycie na płycie lotniska  

Źródło:
CNN

Ruiny kościoła w Mielniku, wzgórze zamkowe w Drohiczynie (woj. podlaskie). Ale też miejsca na terenie Litwy i Ukrainy. Wszystkie leżą w tzw. Pasie Witolda i są związane z postacią wielkiego księcia litewskiego, brata króla Władysława II Jagiełły, którego znamy chociażby z "Krzyżaków" Henryka Sienkiewicza.

Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Znamy go z "Krzyżaków" i obrazu Jana Matejki. Odtwarzają w 3D zamki z czasów księcia Witolda

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje Hudson Meek, 16-letni aktor znany z występu m.in. w filmie "Baby Driver". Jak informuje CNN, zmarł w następstwie upadku z jadącego pojazdu.

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Nie żyje dziecięcy aktor, znany m.in. z filmu "Baby Driver". Hudson Meek miał 16 lat

Źródło:
CNN, AL.com

Ukraińskie drony zaatakowały lotnisko Bałtimor w obwodzie woroneskim w Rosji. Stacjonują tam samoloty należące do 47. pułku lotniczego, w tym bombowce Su-34 - podały rosyjskie kanały na Telegramie. Kijów jak dotąd nie odniósł się do tych doniesień.

Media: ważne lotnisko w Rosji zaatakowane przez drony

Media: ważne lotnisko w Rosji zaatakowane przez drony

Źródło:
tvn24.pl, RBK-Ukraina, NV

Samolot próbował wylądować dwa-trzy razy, ale nie udało mu się to - wspomniał Subchonkuł Rachimow, pasażer Embraera 190, który w środę rano rozbił się nieopodal miasta Aktau w Kazachstanie. Subchonkuł ocenił, że gdyby nie manewr pilota, "wszyscy byśmy zginęli". Zaur Mamedow też był na pokładzie tego samolotu. Wracał z pogrzebu ojca. Kiedy doszło do katastrofy, nagrał wiadomość do przyjaciółki: "Nie martw się. Nasz samolot spadł i się rozbił. Żyję. Jestem gdzieś w Kazachstanie".

Gdyby nie pilot, "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Gdyby nie pilot, "wszyscy byśmy zginęli". Ocaleli z katastrofy, wspominają dramatyczne chwile

Źródło:
Zakon, BBC, Nastojaszczeje Wremia, PAP, tvn24.pl

12-latek na hulajnodze został potrącony przez nadjeżdżający samochód. Chłopiec trafił do szpitala.

Chłopiec potrącony na pasach. Jechał na hulajnodze

Chłopiec potrącony na pasach. Jechał na hulajnodze

Źródło:
TVN24

"W noc wigilijną Rosja dokonała masowego ataku rakietowego na ukraińskie miasta. W tym czasie, w świątecznym wywiadzie, premier Orban nazwał Putina uczciwym partnerem Węgrów" - napisał na platformie X premier Donald Tusk. Wspomniał przy tym o Marcinie Romanowskim, który uciekł z Polski i otrzymał azyl polityczny na Węgrzech.

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Tusk pisze o zmasowanym ataku na Ukrainę, Orbanie, Putinie i Romanowskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Ciało samicy mamuta, liczące sobie 50 tysięcy lat, znaleziono w kraterze na terenie Syberii. Rosyjscy badacze poinformowali o odkryciu w poniedziałek. - To jeden z najlepszych okazów, jakie kiedykolwiek znaleziono - powiedział w rozmowie z agencją informacyjną TASS Maksim Czeprasow, rosyjski paleontolog.

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

W kraterze znaleziono ciało mamuta. Ten wspaniale zachowany okaz ma 50 tysięcy lat

Źródło:
Reuters, CNN

Kiedy zdjęto rusztowanie, poznaniacy przecierali oczy ze zdumienia. Ci starsi mogli zastanawiać się, czy właśnie nie przenieśli się w czasie. Od listopada Dom Książki przy ulicy Gwarnej wygląda, jak pół wieku temu tuż przed otwarciem. A może nawet lepiej.

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Piękny prezent na 50. urodziny. Dom Książki jak nowy

Źródło:
tvn24.pl
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium
Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Odkryli osobisty sztandar Adolfa Hitlera. To unikat na skalę światową. I kłopot

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Policja w stolicy Mozambiku, Maputo, poinformowała, że w tamtejszym więzieniu doszło do buntu, w jego skutek uciekło 1534 osadzonych. Na ulicach trwają starcia po decyzji sądu o wygranych wyborach prezydenckich przez Daniela Chapo, kandydata partii Frelimo. Opozycja twierdzi, że wybory sfałszowano.

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Bunt w więzieniu, ponad 1500 zbiegłych. Powyborczy chaos trwa

Źródło:
PAP
Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Myślała, że ma "krótki lont", a on miał glejaka

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Francuski kurort narciarski Avoriaz zajął pierwsze miejsce w rankingu najpiękniejszych ośrodków narciarskich w Europie. Obiekt wyróżnia się wyjątkową scenerią i nowatorską architekturą, co sprawia, że przyciąga nie tylko narciarzy, ale także miłośników kolarstwa czy pieszych wędrówek.

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Wybrano najpiękniejszy ośrodek narciarski w Europie

Źródło:
PAP

Siły lojalne wobec obalonego syryjskiego dyktatora Baszara al-Asada zorganizowały zasadzkę na funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa nowych władz - poinformowała tymczasowa administracja kraju w czwartek nad ranem. Przekazano, że zginęło 14 osób, a dziesięć kolejnych zostało rannych.

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Zasadzka sił wiernych Asadowi. Są zabici i ranni

Źródło:
PAP

Jedna z osób będących na pokładzie samolotu azerskich linii lotniczych zarejestrowała ostatnie chwile przed rozbiciem się maszyny w środę w Kazachstanie. Na nagraniu widać między innymi pasażerów w maskach tlenowych. W katastrofie zginęło kilkadziesiąt osób, a pozostali z obrażeniami trafili do szpitala.

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Nagrał ostatnie chwile przed tragedią

Źródło:
Reuters, PAP

Najbliższy finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już za miesiąc. WOŚP ponownie zagra na całym świecie, tym razem dla onkologii i hematologii dziecięcej. O przygotowaniach do tego wyjątkowego dnia w rozmowie z TVN24 opowiedzieli przedstawiciele sztabów na Antarktyce i indonezyjskiej wyspie Bali. Co planują?  

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

WOŚP ponownie zagra na całym świecie. Wolontariusze z Bali i Antarktyki szykują się na wielki finał

Źródło:
tvn24.pl

26 stycznia odbędzie się 33. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która zagra dla onkologii i hematologii dziecięcej. Dziennikarz TVN24 Artur Molęda wystawił na aukcję WOŚP wyjątkowe zdjęcie dwóch amerykańskich myśliwców F-35 i polskiego F-16 z podpisami. O szczegółach opowiedział w studiu TVN24.

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Jako pierwszy polski dziennikarz poleciał myśliwcem F-16. Artur Molęda przekazał na WOŚP "niebywałą pamiątkę"

Źródło:
TVN24

Czy to same pszczoły "zbudowały własną architekturę" z plastra miodu, która przypomina kształtem serce? Tak przekonują internauci, komentując popularne w sieci zdjęcie. Ono jest prawdziwe, ale towarzysząca mu historia niezupełnie.

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Pszczoły same tak zrobiły? "To coś, w co wszyscy chcemy wierzyć"

Źródło:
Konkret24