Wielkie nazwiska, wielki blichtr. Rusza Cannes, mocne jak nigdy

Zwiastun filmu Woody'ego Allena "Cafe Society"
Zwiastun filmu Woody'ego Allena "Cafe Society"
Zwiastun filmu Woody'ego Alena "Cafe Society"

Takim zestawem nazwisk festiwal w Cannes dawno już nie mógł się pochwalić. O Złotą Palmę ubiegać się będą z nowymi filmami takie tuzy kina jak Pedro Almodovar, Jim Jarmusch, trzykrotni zdobywcy Złotej Palmy bracia Dardenne, Xavier Dolan czy weteran imprezy Ken Loach. Poza konkursem znów zaskoczy Steven Spielberg z baśnią fantasy, a jeszcze dziś na otwarcie Woody Allen z "Cafe Society".

Nieprzyzwoity wręcz blichtr każe nazywać imprezę na Lazurowym Wybrzeżu "największym targowiskiem próżności Europy" - limuzyny, oszałamiające kreacje gwiazd, tłumy gapiów zawieszonych na gałęziach drzew przed Pałacem Festiwalowym. Taki obraz Cannes zna świat z medialnych przekazów i zdjęć w kolorowych magazynach.

Dla prawdziwych kinomanów impreza w Cannes to jednak przede wszystkim największe na Starym Kontynencie filmowe święto - zwykle do wyboru jest ok. 1000 tytułów, obok głównego konkursu również honorowane nagrodami sekcje towarzyszące, i wreszcie targi - uczta dla dystrybutorów i producentów, która potem przekłada się na radość widzów.

Po raz trzeci 10-dniowy maraton filmowy w Cannes otwiera film Woody'ego Alena - tym razem "Cafe Society" z Jessem Eisenbergiem i Kristen Stewart w głównych rolach, z akcją osadzoną w Hollywood lat 30. Parze partneruje inny gwiazdor Steve Carrell.

Choć nad Sekwaną to najbardziej lubiany amerykański reżyser, otaczany jest niemal kultem, nawet czasach, gdy kręcił takie perełki jak "Manhattan"czy "Hannah i jej siostry", nigdy nie trafił do głównego konkursu i nie miał szans powalczyć o Złotą Palmę.

W tym roku filmy oceni jury na czele z mistrzem kina rozrywkowego Georgem Millerem (twórcą wszystkich "Mad Maxów"), a u jego boku zasiądą takie gwiazdy jak Kirsten Dunst, Mads Mikkelsen, Vanessa Paradis, Donald Sutherland, czy twórca oscarowego "Syna Szawła", Węgier Laszlo Nemes.

Pracami jury pokieruje reżyser "Mad Maxa" George MillerPAP/EPA

Ekscentrycy w natarciu

W tym roku trudno mówić o najbardziej oczekiwanych tytułach, z uwagi na imponująca listę twórców konkurujących o Złotą Palmę. Na pewno jednak na jej czele pojawia się nazwisko dwukrotnego laureata z Cannes - Pedro Almodovara. Hiszpan najpierw nagrodzony w Cannes za najlepszą reżyserię oscarowego filmu "Wszystko o mojej matce", potem za najlepszy scenariusz do filmu "Volver" , po trzyletniej przerwie (i najbardziej nieudanym swoim filmie "Przelotni kochankowie"), wraca do kobiecego świata, w którym czuje się jak ryba w wodzie.

Twórca, o którym Francuzi zwykli mówić, że "podniósł kicz do rangi sztuki", przyjechał z obrazem "Julieta" i zanosi się na to, że odkrywca Penelope Cruz i Antonio Banderasa ma szansę wylansować kolejną piękną i utalentowaną hiszpańską gwiazdę. W tytułowej roli jako redaktorka magazynu mody pojawia się bowiem urodziwa, nieznana jeszcze niemal poza Hiszpanią Adriana Ugarte.

Plakat najnowszego filmu Almodovara "Julieta"materiały prasowe

Jak zawsze u Almodovara mamy złamane kobiece serce i powrót do skomplikowanej, trudnej przeszłości, z którą bohaterka musi się skonfrontować, by osiągnąć spokój. To zresztą litemotiv niemal całej twórczości ekscentrycznego artysty.

W filmie pojawia się też inna gwiazda, przed laty odkryta przez Pedro - charakterystyczna Rossy de Palma, która sławę zdobyła dzięki takim filmom jak "Kika", "Kobiety na skraju załamania nerwowego" czy "Przerwane objęcia". Almodovar zresztą jest wierny swoim aktorkom i najchętniej pracuje z tymi, które dobrze zna i darzy zaufaniem.

Film w drugiej połowie roku trafi do polskich kin.

Młodszy o prawie 40 lat od Almodovara, ale nie mniej ekscentryczny reżyser, także uwielbiany i nagradzany w Cannes, to zaledwie 27-letni letni Kanadyjczyk Xavier Dolan, twórca nagrodzonej tu przed dwoma laty "Mamy" (Nagroda Specjalna Jury). Tym razem przyjechał z filmem z międzynarodową, gwiazdorską obsadą. W obrazie "To tylko koniec świata" zobaczymy Vincenta Cassela, Marion Cotillard, Nathalie Baye i Leę Seydoux. To chyba najmłodszy na świecie reżyser pracujący z gwiazdami tego pokroju.

Dolan opowie historię pisarza, który po latach nieobecności wraca do domu, by tam umrzeć. Znając Kanadyjczyka można być pewnym, że nie obędzie się bez wielkich kontrowersji. Ale właśnie za nie Cannes obu tych twórców kocha.

Niezwykły plakat promuje "To tylko koniec świata" Xaviera Dolanamateriały prasowe

Bracia Dardenne i Loach czyli kino zaangażowane

Cannes ma w zwyczaju prezentować filmy gatunkowo różnorodne i nigdy nie może zabraknąć w konkursie produkcji kina zaangażowanego. Tutaj prym wiodą od wielu lat belgijscy twórcy bracia Jean-Pierre Dardenne i Luc Dardenne, którzy, jak za Oceanem Coenowie, wspólnie piszą scenariusze i reżyserują. Równie wysoko sytuuje się brytyjski przedstawiciel tego nurtu Ken Loach. Zarówno bracia Dardenne, jak Loach to weterani na Lazurowym Wybrzeżu i zarazem najbardziej utytułowani uczestnicy tej imprezy.

Dardennowie międzynarodowy rozgłos zyskali w latach 90. filmem "Obietnica". Trzykrotnie zdobyli Złotą Palmę w Cannes (w 1999 roku za "Rosettę", w 2005 roku za "Dziecko" i w 2008 za "Milczenie Lorny"). Na warsztat niezmiennie biorą problemy społeczne, jednak są to historie ludzi uwikłanych w skomplikowane sytuacje, a nie ilustracje tzw. "problemów klasowych", tak bliskie kinu lewicującego Loache'a. Przed kilku laty bracia wyprodukowali świetny, polski dokument Joanny Grudzińskiej o Komitecie Obrony Robotników, a podczas premiery (w 2009) podkreślali, że czują blisko związek z polską historią i z "Solidarnością".

Na ich tle Ken Loach - zdobywca Złotej Palmy za "Wiatr buszujący w jęczmieniu" i mnóstwa innych nagród w Cannes - to twórca znacznie bardziej rozpolitykowany, urodzony w robotniczej rodzinie rasowy socjalista. W swoich filmach Brytyjczyk nieustannie powraca do korzeni. Tym razem Loach, którego absolutnie każdy film trafia do canneńskiego konkursu, przywiózł produkcję pt. "I, Daniel Blake" gdzie znów pojawia się wątek bezrobocia prostego robotnika, samotnej matki i trudnej sytuacji ludzi, którzy tęsknią za państwem opiekuńczym, o które reżyser postuluje w większości swoich filmów.

Kadr z "Milczenia Lorny", za które bracia Dardenne zdobyli trzecią Złotą PalmęVivarto

Nie tylko kino artystyczne

Fenomenem Cannes jest to, że każdy znajdzie na tym festiwalu coś dla siebie. Impreza pomyślana jest jako uczta kina ambitnego, takie obrazy trafiają do głównego konkursu oraz do najważniejszej sekcji konkursowej "Un Certain Regard", preferującej kino artystyczne, często o wiele bardziej wyrafinowane, niż to w konkursie głównym.

Za to na pokazach pozakonkursowych, zwykle obleganych przez publiczność spragnioną rozrywki i gwiazd, można się przede wszystkim dobrze bawić. Organizatorzy chętnie umieszczają tam tytuły lżejsze.

W tym roku największą ich atrakcją będzie zapewne produkcja kina familijnego, której nikt nie potrafi ubrać w równie fascynujące formy, jak robi to zdobywca trzech Oscarów Steven Spielberg, twórca nie tylko "Listy Schindlera" czy "Szeregowca Ryana", ale i wielkich familijnych hitów jak "E.T.", "Indiana Jones", czy "Hook". Spielberg po ciężkim "Moście szpiegów" nakręcił adaptację bestsellerowej powieści fantasy dla dzieci "Wielkomilud" Roalda Dahla, autora m.in. takich książek jak "Charlie i fabryka czekolady" czy "Fantastyczny pan lis".

Spielberg promuje swój najnowszy film "BFG: Bardzo Fajnego Giganta" na festiwalu w CannesPAP/EPA

To wzruszająca i zabawna historia wsparta fantastyczną oprawą wizualną, gwarantują niezwykłą filmową przygodę dla całej rodziny. Porywająca opowieść o małej dziewczynce i tajemniczym olbrzymie, który odkrywa przed nią cuda i sekrety magicznej krainy, sądząc po zwiastunie, zapowiada się na popis rozbuchanej wyobraźni twórców, wspartej nowoczesna techniką. I oczywiście świetnym aktorstwem, skoro w głównej roli występuje Mark Rylance (tegoroczny zdobywca Oscara za drugoplanową rolę właśnie w "Moście szpiegów").

Warto też wspomnieć o pokazywanym również poza konkursem kolejnym filmie w reżyserii świetnej aktorki Jodie Foster "Zakładnik z Wall Street" z Georgem Clooneyem i Julią Roberts w głównych rolach. Karierę reżyserską kontynuuje też z powodzeniem Sean Penn, który z nowym filmem "The Last Face" trafił nawet do konkursu głównego. W głównych rolach piękna Charlize Theron i Javier Bardem. To opowieść o związku szefowej akcji humanitarnej w Afryce, która w ekstremalnych okolicznościach spotyka lekarza pracującego wśród chorych dzieci. Tych dwoje połączy niezwykła więź.

Festiwal potrwa do 22 maja.

Powtórka z historii

Najważniejszy festiwal świata Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes, najstarsza po Wenecji impreza branży filmowej na świecie, odbywa się na Lazurowym Wybrzeżu od 1946 r. Powstała jako przeciwwaga dla coraz bardziej faszyzującej w latach 30. imprezy na weneckim Lido. Pierwotnie rozpoczęcie festiwalu miało nastąpić 1 września 1939, przeszkodził jednak wybuch II wojny światowej. W 1946 r. w pierwszej edycji festiwalu udział wzięło 19 krajów. Wyróżniono wtedy równorzędnie 11 filmów.

W latach 1948 i 1950 festiwal odwołano z powodu trudności finansowych. Konflikty wywoływał wielokrotnie skład jury, bo do 1955 r. aż 11 jego członków stanowili wyłącznie Francuzi, najcheęniej honorujący oczywiście swoich rodaków. Kierownictwo festiwalu postanowiło więc umiędzynarodowić jury. W ten sposób Cannes stało się czołowym europejskim festiwalem filmowym, dyktującym trendy i mody.

Główną nagrodą festiwalu jest Złota Palma przyznawana najlepszemu filmowi fabularnemu, której prestiż porównywalny jest z rangą Oscarów. Inne nagrody to: Grand Prix, najlepsza aktorka, najlepszy aktor, najlepszy reżyser, najlepszy scenariusz, nagroda techniczna, Złota Palma dla filmu krótkometrażowego, nagroda jury, specjalna nagroda jury, Złota Kamera, nagroda za całokształt twórczości i FIPRESCI - nagroda krytyków.

Polskie filmy otrzymały dwukrotnie nagrody główne w Cannes. W 1981 roku Złotą Palmą nagrodzono "Człowieka z żelaza" Andrzeja Wajdy, a w 2002 roku "Pianistę" Romana Polańskiego.

Kadr z filmu "Człowiek z żelaza"Kino RP/PISF

Pełna listów kandydatów do Złotej Palmy:

"Toni Erdman", reż. Maren Ade, (Niemcy)

"Julieta" , reż. Pedro Almodovar, (Hiszpania)

"American Honey", reż. Andrea Arnold (Wielka Brytania)

"Personal Shopper", reż. Olivier Assayas (Francja)

"La fille inconnue", reż. Jean-Pierre, Luc Dardenne (Belgia)

"It's Only the End of the World", reż. Xavier Dolan (Kanada)

"The Salesman", reż. Asghar Farhadi, (Iran)

"Slack Bay", reż. Bruno Dumont (Francja)

"Mal de pierres", reż. Nicole Garcia (Francja)

"Rester Vertical", Alain Guiraudie (Francja)

"Paterson", reż. Jim Jarmusch (USA)

"Aquarius", reż. Kleber Mendonça Filho (Brazylia)

"I, Daniel Blake", reż. Ken Loach (Wielka Brytania)

"Ma' Rosa", reż. Brillante Mendoza (Filipiny)

"Bacalaureat", reż. Cristian Mungiu (Rumunia)

"Loving", reż. Jeff Nichols (USA)

"The Handmaiden", “Służąca” - reż. Park Chan-Wook (Korea Południowa)

"The Last Face", reż. Sean Penn (USA)

"Sieranevada", reż. Cristi Puiu (Rumunia)

"Elle", reż. Paul Verhoeven (Holandia)

"The Neon Demon", reż. Nicolas Winding Refn (Dania)

Autor: Justyna Kobus / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA

Pozostałe wiadomości

Jest coraz więcej wypożyczalni sprzętu wodnego i coraz więcej miejsc, gdzie można zrobić patent motorowodny nawet w jeden dzień, ale w tym czasie nie da się zdobyć doświadczenia - tłumaczył prezes Legionowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego Krzysztof Jaworski. Dodaje, że przyczynami tragedii na wodzie są często bezmyślność i brak odpowiedzialności. Równocześnie, jak podkreśla, nad wodą rodzice często nie potrafią upilnować dzieci i ciągłe zgłaszanie ich zaginięcia stało się po prostu "plagą" przez co służby są stawiane na nogi wtedy, kiedy nie powinny.

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

"Bezmyślność" nad wodą i zachowanie rodziców, które stało się "plagą". Ratownik wylicza

Źródło:
PAP

16-latek utonął w sobotę wieczorem w Jeziorze Białym w Okunince (Lubelskie). Na dryfujące zwłoki natrafił przypadkowy turysta. Z kolei w niedzielę rano w rzece Reda w Wejherowie (Pomorskie) na ciało kobiety natknęli się kajakarze.

16-latek utonął w jeziorze. Ciało kobiety w rzece znaleźli kajakarze

16-latek utonął w jeziorze. Ciało kobiety w rzece znaleźli kajakarze

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Szefowie dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii, Radosław Sikorski i David Lindon Lammy, spotkali się w Chobielinie w województwie kujawsko-pomorskim. Lammy, zanim został szefem brytyjskiego MSZ, mówił, że politykę zagraniczną jego kraju pod rządami Partii Pracy będzie cechował "postępowy realizm", a to będzie wymagać dokonania resetu w kilku kluczowych obszarach.

Szef brytyjskiej dyplomacji w Polsce. Rozmowy z Radosławem Sikorskim w Chobielinie

Szef brytyjskiej dyplomacji w Polsce. Rozmowy z Radosławem Sikorskim w Chobielinie

Źródło:
PAP, tvn24.pl, "Guardian"

Policjanci z Kalisza zostali wezwani do psa zamkniętego w nagrzanym aucie. Mimo wysiłków pracowników lokalnego schroniska, którzy próbowali schłodzić ciało zwierzęcia, nie udało się go uratować.

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Nie żyje pies zamknięty w nagrzanym aucie. "Pracownicy schroniska parzyli się o jego ciało"

Źródło:
PAP

Sytuacja, która dotyczyła sejmiku małopolskiego, jest problemem wewnętrznym Prawa i Sprawiedliwości. Zresztą nie jest tajemnicą, że zarówno w PiS-ie jak i w koalicji rządzącej są pewne napięcia i kłótnie - mówił w "Kawie na Ławę" doradca prezydenta Andrzeja Dudy Stanisław Żaryn. Przyznał jednocześnie, że "absolutnie jest to zły sygnał na temat i przywództwa, i sytuacji wewnętrznej" w PiS. - Zawsze pan prezes bał się imposybilizmu - stwierdziła Katarzyna Lubnauer z Koalicji Obywatelskiej. Jak mówiła, w Małopolsce "mieliśmy imposybilizm pana prezesa, który nic nie może". - Miał być Kmita, wyszedł Smułka - podsumowała.

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Weto dla centralnego sterowania i "ośmieszenie" w Małopolsce. "Nie szanują głosu" Kaczyńskiego

Źródło:
TVN24

Już za kilka dni termometry pokażą wartości sięgające aż 35 stopni Celsjusza. Jak długo pozostanie z nami skwar? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Pogoda na 16 dni: spiekota będzie trudna do zniesienia

Źródło:
tvnmeteo.pl

W mediach społecznościowych znowu masowo rozpowszechniany jest fałszywy cytat przypisywany Robertowi Makłowiczowi. To przykład trollingu internetowego.

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Antypolska "wypowiedź" Makłowicza. Drugie życie fake newsa

Źródło:
Konkret24

Ponad połowa węgierskiego społeczeństwa uważa, że Ukraina jest głównym zagrożeniem dla Węgier, większym niż Rosja – wynika z najnowszego badania "Świat węgierskimi oczami", opublikowanego przez węgierski think tank Policy Solutions.

Sondaż: Węgrzy postrzegają Ukrainę jako większe zagrożenie niż Rosję

Sondaż: Węgrzy postrzegają Ukrainę jako większe zagrożenie niż Rosję

Źródło:
PAP

Tokio, Paryż, Nowy Jork - to miasta znane z dobrego jedzenia. Dla miłośników wybornej gastronomii i preferujących mniej oczywiste miejsca stworzono alternatywne zestawienie. W tym rankingu prym wiedzie stolica Malty - Valletta.

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Ukryte kulinarne perełki. Wyspiarskie miasto na szczycie listy

Źródło:
PAP

13 ratowników uczestniczyło w akcji ratunkowej taternika, który w niedzielę wpadł do jaskini Studnia w Mnichu. W operacji wykorzystywany został śmigłowiec.

Akcja ratunkowa na Mnichu. Wyciągnęli taternika z jaskini

Akcja ratunkowa na Mnichu. Wyciągnęli taternika z jaskini

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Gdzie jest burza? W niedzielę 7.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne, które miejscami są gwałtowne. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Gdzie jest burza? Zjawiska przybierają na sile

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na stację benzynową w Oakland w Kalifornii napadł blisko stuosobowy tłum. Policja przyjechała na miejsce dopiero po dziewięciu godzinach od zgłoszenia. Właściciel stacji oszacował straty na ponad 100 tysięcy dolarów. Stacja CNN pokazała nagranie z monitoringu.

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Napad tłumu na stację benzynową w Kalifornii

Źródło:
CNN

Władze obwodu woroneskiego w Rosji po raz drugi w ciągu dwóch tygodni wprowadziły stan wyjątkowy w związku z atakiem dronów na magazyn amunicji - poinformował niezależny rosyjskojęzyczny portal The Moscow Times. Kanał Baza na Telegramie przekazał, że urzędnicy przygotowali autobusy na wypadek ewentualnej ewakuacji cywilów.

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Znów stan wyjątkowy w jednym z regionów Rosji

Źródło:
The Moscow Times, tvn24.pl

Ołena Piech przez prawie sześć lat była więziona przez prorosyjskich separatystów w Donbasie. Została uwolniona w ramach niedawnej wymiany jeńców. O jej losie opowiedziała Monika Andruszewska, która pracuje dla Centrum Dokumentowania Zbrodni Rosyjskich im. Rafała Lemkina przy Instytucie Pileckiego. - Wiemy, że Ołena Piech była wielokrotnie torturowana - podkreśliła.

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Lata spędzone w niewoli. "Wiemy, że ją podduszano, wbijano metalowe śruby w kolana"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Ponad 20 tysięcy osób wzięło udział w proteście przeciwko masowej turystyce w centrum Barcelony. Demonstracja to efekt inicjatywy ponad 100 organizacji obywatelskich.

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Protest w centrum Barcelony. "Wszystko ma swoje granice"

Źródło:
PAP

Nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer potwierdził, że jego rząd zrezygnuje z planu wysyłania nielegalnie przybyłych na Wyspy imigrantów do Rwandy. Wyjaśnił, że forsowany przez jego poprzedników plan nie działa odstraszająco.

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Nowy premier Wielkiej Brytanii ogłasza zmianę w polityce migracyjnej kraju

Źródło:
PAP

865 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. Grupa wrogich dronów Shahed zaatakowała w nocy obwody: charkowski, sumski, połtawski i kirowohradzki. Ukraińcy apelują o ochronę przestrzeni powietrznej przez polskie systemy powietrzne nad przygranicznymi regionami kraju. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Ukraina. Podsumowanie najważniejszych wydarzeń ostatniej doby

Źródło:
PAP, Suspilne, Ukraińska Prawda

Jon Landau, laureat Oscara, producent filmów "Titanic", "Avatar" oraz "Avatar: istota wody", nie żyje. Miał 63 lat. O jego śmierci poinformowała rodzina.

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Zmarł Jon Landau, producent trzech z czterech najbardziej kasowych filmów w historii kina

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niedźwiedzica przedostała się na teren zoo w Rumunii. Jak podały lokalne media, drapieżnik przez kilka nocy wdzierał się do ogrodu. W czasie swoich wizyt zabił trzy jelenie i emu. Ze względu na bezpieczeństwo odwiedzających, władze miasta podjęły decyzję o zastrzeleniu niedźwiedzia.

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Zastrzelono niedźwiedzicę, która w zoo zabiła trzy jelenie i emu

Źródło:
PAP, Digi24

Co najmniej 14 osób zginęło w ciągu ostatnich dwóch dni w Nepalu. Kraj nawiedziła fala monsunowych ulew, która spowodowała poważne powodzie i osuwiska. Wciąż prowadzone są akcje poszukiwawcze.

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Stolica pod wodą, odcięte całe regiony. Zginęło kilkanaście osób

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, The Himalayan Times, PAP
"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

"Jeżeli mamy rozmawiać o pokoju, o państwie palestyńskim, to musimy zacząć od Jerozolimy"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przedstawiamy apel wydawców mediów cyfrowych skierowany do polityków. Ma zwrócić uwagę na regulacje odnośnie relacji gigantów technologicznych z mediami. Platformy takie jak Google i Facebook regularnie korzystają z treści mediów, obracając nimi, monetyzując, ale nie dzieląc się zyskami, co uderza bezpośrednio w redakcje i dziennikarzy.

Polskie media apelują do polityków

Polskie media apelują do polityków

"Przestrzegamy przed pochopnym przyjmowaniem przepisów, które jedynie pozornie poprawiając pozycję wydawców, mogą uniemożliwić nam zawarcie umów licencyjnych" - pisze polski oddział Google'a w liście do senatorów i senatorek cytowanym przez Interię. Cyfrowy gigant ocenia postulaty środowiska wydawców jako "niewłaściwe" i pisze o konsekwencjach przyjęcia ich. - To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana - komentuje list Google'a Andrzej Andrysiak, wydawca "Gazety Radomszczańskiej", członek Stowarzyszenia Gazet Lokalnych.

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Google pisze list do senatorów. "To jest groźba przekazana wprost. Ona nawet nie jest zawoalowana"

Źródło:
tvn24.pl, interia.pl

Treściwe, pełnokrwiste relacje, a do tego smoki, miecze i magia Westeros – oto co zdaniem Eve Best, odtwórczyni roli Rhaenys Velaryon, przyciąga widzów do "Rodu smoka". Jej serialowy małżonek u źródeł popularności serialu upatruje połączenia "epickości i kameralności". Jak na planie kreowana jest pierwsza z nich? Jak z kręcone były sceny na morzu i kadry z udziałem smoków? O tych i innych wątkach gwiazdy produkcji opowiadają w rozmowie z reporterką TVN24 Eweliną Witenberg.  

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

"Ród smoka". W drugim sezonie więcej politycznych intryg

Źródło:
TVN24

Posłowie nie posłuchali apelu mediów, teraz czas na senatorów. Chodzi o nowelizację ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Jak przestrzegają najwięksi polscy wydawcy, przepisy w kształcie, który przyjął Sejm, są bardzo niekorzystne dla mediów i mogą doprowadzić do zamknięcia wielu z nich. Zapytaliśmy największe koncerny o komentarz do nowych regulacji. Na naszą prośbę odpowiedział Google.

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Dlaczego uchwalana ustawa o prawie autorskim może oznaczać likwidację wielu mediów

Źródło:
tvn24.pl