TVN24 | Kultura i styl

Wojciech Smarzowski z dwiema nagrodami festiwalu filmowego w Tallinnie. Za "Wesele"

TVN24 | Kultura i styl

Autor:
ft
Źródło:
PAP, tvn24.pl
"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego - zwiastun
"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego - zwiastunKino Świat
wideo 2/3
Kino Świat"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego - zwiastun

Nagrody za najlepszą reżyserię i scenariusz 25. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Tallinnie (Tallinn Black Nights Film Festival) trafiły do Wojciecha Smarzowskiego za "Wesele". Festiwal odbywał się w dniach 12-28 listopada.

Werdykt jury, które obradowało pod przewodnictwem producenta filmowego Mike'a Downeya, opublikowano na stronie internetowej festiwalu. Na liście laureatów znalazł się Wojciech Smarzowski, doceniony za najlepszą reżyserię za "Wesele", czyli - jak podano w uzasadnieniu - "bogaty, prowokacyjny i brutalnie wyrazisty portret polskiego społeczeństwa i historii". Smarzowski otrzymał również nagrodę za scenariusz "Wesela". Przyznano ją za "bezkompromisową narrację i mocną ewokację, estetycznie kompletne, zunifikowane dzieło sztuki".

WOJCIECH SMARZOWSKI O "WESELU". OGLĄDAJ W TVN24 GO

"Wesele" Wojciecha Smarzowskiego - o czym jest film?

"Wesele" z roku 2021 to - jak czytamy w opisie przekazanym przez dystrybutora - "historia miłości tak mocnej, że przekracza granice, nie mieści się w ramach i jest silniejsza od wszelkich barier. To szczere spojrzenie na współczesny świat, a także dramatyczna podróż w przeszłość, która nikomu nie pozostanie obojętna". Sam reżyser określił film jako "opowieść o manipulowaniu emocjami i ostrzeżenie przed mową nienawiści". Na weselu spotykamy pannę młodą w zaawansowanej ciąży (Michalina Łabacz), która z niepokojem obserwuje wybryki świeżo poślubionego męża (Przemysław Przestrzelski).

Smarzowski o "Weselu": zrobiłem ten film najuczciwiej jak umiałem
Smarzowski o "Weselu": zrobiłem ten film najuczciwiej jak umiałemTVN24

W rolę rodziców panny młodej wcielają się Agata Kulesza i Robert Więckiewicz. Ojciec to lokalny biznesmen, którego interes życia wisi na włosku, co odciąga jego uwagę od wesela córki. A chodzi nie tylko o wielkie pieniądze, ale również o szczęście najbliższych.

W filmie, który miał premierę w październiku, wystąpili też m.in.: Andrzej Chyra, Marian Dziędziel, Maria Sobocińska i Tomasz Schuchardt. Za zdjęcia odpowiada Piotr Sobociński Jr., a za muzykę - Mikołaj Trzaska. Dystrybutorem obrazu jest Kino Świat.

Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Tallinie

Tallinn Black Nights Film Festival to jeden z największych festiwali filmowych w Europie Północnej, który każdego roku gości ponad tysiąc delegatów branżowych oraz 160 dziennikarzy. Podczas wydarzenia prezentowanych jest blisko 250 filmów fabularnych oraz ponad 300 krótkich metraży i animacji. Co roku imprezę odwiedza ok. 80 tys. osób. Tegoroczna 25. odsłona festiwalu odbyła się w dniach 12-28 listopada.

Autor:ft

Źródło: PAP, tvn24.pl

Pozostałe wiadomości