Nominowany do Oscara "W ciemności" Agnieszki Holland wreszcie doceniony w Polsce. Złote Lwy 37. Gdynia Film Festival powędrowały właśnie do twórców tego filmu. Za obraz o Polaku ukrywającym podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta Holland otrzymała także nagrodę w kategorii "najlepsza reżyseria" Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Oprócz "W ciemności" jury doceniło m.in. też odtwórcę roli Magika z Paktofoniki w filmie "Jesteś bogiem". Rola Marcina Kowalczyka okazała się najlepszym debiutem.
"W ciemności", historia Leopolda Sochy, kanalarza ze Lwowa, który decyduje się ukryć w kanałach grupę Żydów, zdobyła wyróżnienie festiwalu - Złote Lwy m.in. w kategoriach: najlepszy film, najlepsza reżyseria oraz pierwszoplanowe role męska i żeńska.
Uhonorowany nagrodą za pierwszoplanową rolę męską Robert Więckiewicz gra w filmie Holland Polaka - Leopolda Sochę, ukrywającego podczas II wojny światowej Żydów z lwowskiego getta. Mężczyzna postanawia ukryć Żydów w kanałach i początkowo za swoją pomoc żąda zapłaty. Później jednak - gdy tragiczny los tych ludzi poruszył jego serce - postanawia pomagać Żydom bezinteresownie ryzykując przy tym życiem własnym i swojej rodziny.
Agnieszka Grochowska - laureatka nagrody dla najlepszej aktorki - w filmie "W ciemności" zagrała Żydówkę, która ukrywa się przez wiele miesięcy w lwowskich kanałach.
"W ciemności" zostało także wyróżnione za zdjęcia Jolanty Dylewskiej, scenografię Erwina Priba, Katarzyny Sobańskiej oraz Marcela Sławińskiego, montaż Michała Czarneckiego, kostiumy Katarzyny Lewińskiej (nagroda także za kostiumy do filmu "Sponsoring") i Jagny Janickiej oraz charakteryzację Janusza Kaleji.
Holland nie była obecna na gali rozdania festiwalowych nagród. Jak wyjaśniła w liście, który odczytano podczas ceremonii, w sobotę pracowała na filmowym planie w Pradze, dlatego nie mogła przyjechać do Gdyni.
WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla najlepszego filmu „W ciemności” w reżyserii Agnieszki Holland WIELKA NAGRODA "ZŁOTE LWY" dla producenta najlepszego filmu „W ciemności” – Juliusza Machulskiego NAGRODA "SREBRNE LWY" dla filmu „Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza NAGRODA "SREBRNE LWY" dla producentów dla najlepszego filmu „Obława” – Małgorzaty Jurczak i Krzysztofa Grędzińskiego NAGRODA SPECJALNA JURY za odwagę formy i treści, a także za szczególne i unikatowe walory artystyczne dla filmu „Droga na drugą stronę” w reżyserii Anci Damian Zdobywcy nagród 37 Festiwalu Filmowego w Gdyni
Srebrne Lwy dla thrillera
Srebrnymi Lwami na 37. festiwalu filmowym w Gdyni uhonorowany został wojenny thriller "Obława" w reż. Marcina Krzyształowicza z Marcinem Dorocińskim w roli głównej.
Głównym bohaterem filmu "Obława" jest grany przez Dorocińskiego kapral "Wydra", żołnierz partyzanckiego oddziału. Mężczyzna zmaga się z Niemcami, polskimi zdrajcami oraz własną przeszłością. Reżyser tego wojennego thrillera, Krzyształowicz jest też autorem scenariusza. Swój film zadedykował ojcu, żołnierzowi AK. "Obława" zyskała także uznanie jury za montaż Wojciecha Mrówczyńskiego.
Filmowi "Droga na drugą stronę" w reżyserii Rumunki Ancy Damian przyznano Nagrodę Specjalną Jury. "Droga na drugą stronę" to animowany film dokumentalny opowiadający o Rumunie Claudiu Crulicu, który po oskarżeniu o kradzież i osadzeniu w krakowskim areszcie rozpoczyna strajk głodowy.
Nagrodzeni zostali także autorzy dźwięku w filmie – Sebastian Włodarczyk i Piotr Witkowski oraz muzyki – Piotr Dziubek
Polski hip-hop doceniony
Nagrodę za najlepszy debiut aktorski na 37. Festiwalu Filmowym w Gdyni otrzymał Marcin Kowalczyk - odtwórca roli Magika w filmie "Jesteś bogiem" w reż. Leszka Dawida o polskim zespole hip-hopowym Paktofonika. Reżyser obrazu także został nagrodzony za ten reżyserski debiut.
Uhonorowani zostali również występujący w tym samym filmie Dawid Ogrodnik i Tomasz Schuchardt. Za kreację w "Jesteś bogiem" otrzymali nagrody w kategorii drugoplanowa rola męska. Główny bohater nakręconego w Katowicach filmu, Piotr "Magik" Łuszcz, popełnił samobójstwo w 2000 r. Miał 22 lata.
Za całokształt i odwagę
"Platynowe Lwy" za całokształt twórczości po raz pierwszy otrzymali filmowcy spoza kręgu reżyserskiego – wybitni operatorzy: Jerzy Wójcik i Piotr Sobociński.
Nagrodę w kategorii drugoplanowa rola kobieca otrzymała Joanna Kulig za występ w filmie "Sponsoring" w reż. Małgorzaty Szumowskiej. Za kostiumy do tego obrazu wyróżnienie otrzymała Katarzyna Lewińska.
Piotr Trzaskalski i Wojciech Lepianka zostali wyróżnieni za scenariusz filmu "Mój rower".
Jury postanowiło wyróżnić też twórców filmów "Sekret" i "Pokłosie" za odwagę w poruszeniu tematów, które do tej pory nie zostały w polskim kinie dostrzeżone, a które uważamy za istotne.
Walczyło 14 filmów
Festiwal filmowy w Gdyni od tego roku odbywa się pod nazwą Gdynia Film Festival. Ceremonia rozdania nagród odbyła się w sobotę w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Filmy walczące o nagrody oceniali m.in.: reżyserka Dorota Kędzierzawska, producentka i selekcjonerka na Sundance Film Festival Caroline Libresco, pisarz i scenarzysta Zygmunt Miłoszewski, irlandzki aktor Stephen Rea, aktorka Ewa Wiśniewska oraz Michał Leszczyłowski, Waldemar Kalinowski i Adam Sikora.
O Złote Lwy walczyło w tym roku 14 produkcji. Obok filmu "W ciemności" były to m.in.: "80 milionów", w reż. Waldemara Krzystka, "Baby są jakieś inne" w reż. Marka Koterskiego, "Droga na drugą stronę" w reż. Ancy Damian, "Jesteś Bogiem" w reż. Leszka Dawida oraz "Sponsoring" w reż. Małgorzaty Szumowskiej.
ktom\mtom
Źródło: tvn24.pl, PAP
Źródło zdjęcia głównego: materiały dystrybutora