Niemal 160 lat po namalowaniu obrazu "Martwa natura z chlebem i jajkami" Paula Cezanne'a odkryto na nim tajemniczą twarz - poinformowało amerykańskie Cincinnati Art Museum, w którym znajduje się dzieło. Podczas rutynowych prac konserwatorskich okazało się, że pod wierzchnią warstwą farby znajduje się wizerunek twarzy mężczyzny. Nie wiadomo, kogo on przedstawia - według badaczy może to być jeden z pierwszych autoportretów francuskiego malarza.
Obraz "Martwa natura z chlebem i jajkami" został namalowany przez francuskiego postimpresjonistę Paula Cezanne'a w 1865 roku i znajduje się w Cincinnati Art Museum w stanie Ohio. Tak jak na innych dziełach pochodzących sprzed wielu lat, na jego powierzchni widnieją rysy i pęknięcia powstałe z upływem czasu. Niektóre z nich wydały się jednak konserwatorce muzeum Serenie Urry na tyle specyficzne, że podczas rutynowych badań obrazu postanowiła się im bliżej przyjrzeć.
ZOBACZ TEŻ: To jeden z najbardziej wyjątkowych obrazów Van Gogha. Kiedyś sprzedano go za mniej niż dolara
Ukryta twarz na obrazie
Kobieta zauważyła, że pęknięcia skoncentrowane są wokół dwóch obszarów, a nie rozłożone równomiernie po całym płótnie. Dostrzegła też niewielkie smugi w kolorze białym, które kontrastowały z ciemnymi barwami obrazu. - Pomyślałam, że pod spodem może znajdować się coś, czemu powinniśmy się przyjrzeć - powiedziała Urry cytowana 15 grudnia przez CNN. Dlatego poprosiła miejscową firmę medyczną o użyczenie muzeum przenośnej maszyny rentgenowskiej, dzięki czemu możliwe było przeskanowanie obrazu. Był na tyle duży, że wymagał prześwietlania we fragmentach, ale gdy Urry połączyła fragmenty w programie graficznym zauważyła ukryty pod wierzchnią warstwą farby inny obraz - wyraźnie zarysowaną twarz mężczyzny, z widoczną linią włosów, oczami i ramionami.
Nie jest jasne, kogo przedstawia ukryty portret. Układ ciała postaci doprowadził jednak konserwatorkę i jej współpracowników do wniosku, że mężczyzną tym może być sam autor obrazu, czyli Paul Cezanne. - Każdy (z pracowników muzeum - red.) uważa, że to autoportret. Jest ustawiony tak, jak się pozuje do autoportretu, czyli patrzy na nas, ale jego ciało jest obrócone. Gdyby był to portret kogoś innego, prawdopodobnie postać byłaby zwrócona przodem - wskazała.
ZOBACZ TEŻ: Portret Szekspira, jedyny namalowany za jego życia, wystawiony na sprzedaż. Czy jednak przedstawia pisarza?
Pierwszy znany autoportret Cezanne'a
Eksperci zajmujący się twórczością Cezanne'a starają się ustalić, czy wizerunek rzeczywiście przedstawia francuskiego malarza. Cezanne stworzył ponad 20 autoportretów, jednak niemal wszystkie ukończył w późniejszych okresach swojej twórczości. Jeśli potwierdzi się, że ujawniony pod obrazem "Martwa natura z chlebem i jajkami" z 1865 roku wizerunek rzeczywiście przedstawia Cezanne'a, może być on jednym z pierwszych autoportretów artysty, jakie powstały.
Nie wiadomo, dlaczego tajemniczy wizerunek został przykryty przez Cezanne'a innym obrazem. Możliwe, że artysta "eksperymentował" z nowymi technikami malarstwa i nie był zadowolony z efektu, dlatego postanowił namalować na tym samym płótnie coś innego. Możliwe także, że ponownie wykorzystując stare płótno próbował zaoszczędzić pieniądze, albo - jak sugeruje Urry - poczuł nagłą inspirację i szybko potrzebował jakiegokolwiek płótna, a to miał akurat pod ręką. Obraz, po przeprowadzeniu prac konserwatorskich, 20 grudnia wrócił na wystawę w Cincinnati Art Museum.
Źródło: CNN, Cincinnati Art Museum
Źródło zdjęcia głównego: Cincinnati Art Museum; Gift of Mary E. Johnston, 1955.73