Ubiera w luksusowe wyroby z kaszmiru mężczyzn, wśród których są m.in. Johnny Depp i Jude Law. Swetry, czapki, szaliki i rękawiczki dały mu zwycięstwo w konkursie CFDA/Vogue Fashion Fund, który jest modowym odpowiednikiem filmowego Oscara. Greg Chait, założyciel marki Elder Statesman, pokonał dziesięciu nominowanych i wygrał 300 tys. dolarów.
Ten wieczór sprawił, że nazwisko Greg Chait stało się najczęściej wyszukiwanym w internetowej przeglądarce spośród wszystkich ludzi świata mody. Bo nikt nie wiedział kim jest zwycięzca tegorocznej nagrody CFDA/Vogue Fashion Fund, przyznawanej wschodzącym talentom.
34-letni projektant - który trzyma się z dala od modowego biznesu i jego blichtru - sam był zaskoczony, gdy na nowojorskiej gali aktorka Emma Stone (znana m.in. ze "Spidermana") wręczyła mu prestiżową statuetkę. - To dziwny moment dla mnie. Dużo się dzieje - powiedział wczoraj, przypisując skromnie swój sukces bardziej przypadkowi niż determinacji w zabieganiu o niego.
Został doceniony za luksusowe wyroby z kaszmiru dla mężczyzn. Jego marka Elder Statesman, którą założył w 2007 roku i jako nazwy użył pseudonimu zmarłego brata, zaczynała od produkcji pledów, a z czasem rozszerzyła ofertę o odzież i akcesoria projektu Chaita. Wszystko jest wykonane ręcznie przez rzemieślników z całego świata - m.in. szale pochodzą od Indian Navajo, swetry z Mongolii, rękawiczki, szaliki i czapki z Peru, bawełniane koszulki z Włoch, a okulary z rogu bawoła z Niemiec. Klienci mogą je kupić w cenie od 100 do 2,5 tys. euro. Wśród fanów są m.in. Johnny Depp, Jude Law i Colin Farrell.
Teraz szef marki planuje dodać do sprzedaży... luksusowe alkohole. Pierwsza dostawa whisky Macallan z 1969 roku pojawi się u niego w pracowni i sklepie w Los Angeles na początku grudnia. - Dobre trunki pasują do tego świata - ocenił swoje najnowsze przedsięwzięcie.
"Nie mieliśmy żadnych lalek voodoo"
Będzie miał na to budżet - wraz ze statuetką CFDA/Vogue Fashion Fund 2012 dostał też 300 tys. dolarów (nie licząc darmowego doradztwa biznesowego, które przez rok gwarantuje mu Rada Stowarzyszenia Amerykańskich Projektantów Mody, przyznająca wraz z magazynem "Vogue" tę coroczną nagrodę), co ma mu pomóc w rozwoju działalności marki.
Organizatorzy będą też wspierać pozostałych laureatów: projektantkę biżuterii Jennifer Meyer oraz projektantkę butów Tabithę Simmons, które dostały po 100 tys. dolarów.
Cała trójka pokonała siódemkę pozostałych nominowanych, m.in. Wesa Gordona, duet Suno, Andreę Lieberman, która założyła markę A.L.C., ale znana jest również jako stylistka m.in. Gwyneth Paltrow, Cameron Diaz i Gwen Stefani. - Nie mieliśmy żadnych lalek voodoo - zażartował pierwszy z nich, tłumacząc, że pogodził się z przegraną.
Dowcipkował również aktor Tobey Maguire, który jest mężem nagrodzonej Jennifer Meyer. - To chyba jedyne miejsce w Nowym Jorku, gdzie każdy ma na sobie zupełnie inne ciuchy - zauważył podczas uroczystej kolacji, patrząc na garderobę gości, wśród których znaleźli się projektanci (m.in. Diane von Furstenberg, Olivier Theyskens i Jason Wu), aktorki (m.in. Liv Tyler i Christina Ricci), a także Chelsea Clinton i modelka Miranda Kerr.
Jego żona już na serio dodała: - To grupa, o której byciu częścią, nigdy nawet nie marzyłam. Jednak 35-letnia Meyer nie może narzekać na anonimowość: wśród jej przyjaciół i klientek są największe sławy Hollywood, z Jennifer Aniston na czele.
Zaczynała od sprzedawczyni butów
Nowicjuszką nie jest też 39-letnia Tabitha Simmons. Brytyjka w świecie mody pracuje już ponad dekadę - zaczynała jako stylistka magazynów mody, m.in. "Vogue'a", a z czasem zaczęła też pracować z domami mody Alexander McQueen, Dolce & Gabbana i Marchesa. Buty projektuje od 3 lat, które kosztują nawet 2 tys. euro i które noszą nie tylko gwiazdy, ale i księżna Kate Middleton.
- Moja mama nigdy nie pozwolała mi nosić modnych butów, więc pierwszą pracę jaką sobie znalazłam to sprzedawczyni w sklepie obuwniczym w Londynie. Pierwsza para jaką sprzedałam to żółte szpilki. I to zasiało ziarno - wspominała w rozmowie z magazynem "WWD". I dodała: - Teraz marzę o otworzeniu włąsnego sklepu - z logo "Tabitha Simmons".
Nagroda CFDA/Vogue Fashion Fund została utworzona w 2003 roku. To modowy odpowiednik filmowego Oscara dla nowych twarzy w modowej branży i jedna z najbardziej pożądanych nagród. Wśród jej dotychczasowych laureatów są m.in. Joseph Altuzarra i Alexander Wang.
Autor: Agnieszka Kowalska//gak / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe