Znany aktor cierpi na rzadką chorobę

pap_20220420_2MG
"Euforia" - kadry z serialu
Źródło: Mat. prasowe WBD

Amerykański aktor Eric Dane wyjawił w rozmowie z magazynem "People", że zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne. Artysta zapowiedział, że - mimo choroby - wkrótce wróci na plan zdjęciowy.

Kluczowe fakty:
  • Eric Dane mówi o "kolejnym rozdziale" w związku z diagnozą
  • Aktor zapowiada powrót na plan "Euforii" z Zendayą w roli głównej
  • Stwardnienie zanikowe boczne to rzadka choroba - jak się objawia?

- Zdiagnozowano u mnie ALS (stwardnienie zanikowe boczne - red.) - powiedział Dane w wywiadzie opublikowanym na portalu People w czwartek. - Jestem wdzięczny, że moja kochająca rodzina jest przy mnie, gdy wchodzimy w ten kolejny rozdział - dodał aktor.

Eric Dane o swojej chorobie

- Uprzejmie proszę o zapewnienie mojej rodzinie i mnie prywatności w tym czasie - zaapelował Dane w rozmowie. - Czuję się szczęściarzem, że mogę kontynuować pracę i nie mogę się doczekać powrotu na plan "Euforii" w przyszłym tygodniu - zaznaczył. Zdjęcia do trzeciego sezonu serialu, w którym Dane gra Carla Jacobsa, mają ruszyć 14 kwietnia.

52-letni aktor ma w dorobku również role w takich serialach jak "Chirurdzy", "Ostatni okręt" i "Czarodziejki". Na dużym ekranie mogliśmy go podziwiać m.in. w "Burlesce", "X-Men: Ostatni bastion" i komedii "Marley i ja". Prywatnie Dane związany jest z Rebeccą Gayheart, z którą ma dwie córki: 15-letnią Billie Beatrice i 13-letnią Georgię Geraldine.

Eric Dane
Eric Dane
Źródło: DAVID SWANSON/PAP/EPA

ZOBACZ TEŻ: Popularny komik trafił do szpitala po zjedzeniu lodów

Stwardnienie zanikowe boczne

Jak informuje Polskie Towarzystwo Chorób Nerwowo-Mięśniowych, stwardnienie zanikowe boczne (z ang. amyotrophic lateral sclerosis, ALS) jest rzadką, postępującą i śmiertelną chorobą neurodegeneracyjną. Częściej występuję u mężczyzn niż u kobiet. Choroba rozwija się pomiędzy 40. a 70. rokiem życia - średnio w momencie diagnozy chorzy mają 55 lat, ale zdarzają się również przypadki zachorowań poniżej 30. roku życia, a nawet u dzieci.

Osoby z ALS stopniowo tracą zdolność poruszania się, mówienia, jedzenia i w końcu oddychania. Średnia długość życia od momentu wystąpienia objawów wynosi od trzech do pięciu lat, a główną przyczyną zgonów jest niewydolność oddechowa. ALS dotyka każdego roku dwie na 100 tys. osób.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: