- Wykorzystałam anegdoty, dykteryjki i najprawdziwsze prawdy z warszawskich dancingów lat 80., na których na perkusji grywał mój tata - mówiła w "Xięgarni" o pracy nad powieścią "Smutek cinkciarza" Sylwia Chutnik.
Sylwia Chutnik, która przyzwyczaiła czytelników do opowieści silnych kobietach, tym razem w "Smutku cinkciarza" postanowiła przedstawić historię z punktu widzenia mężczyzny. Jak przyznaje pisarka, zrobiła to "trochę z przekory".
- Moja ostatnia powieść "Jolanta", która ukazała się rok temu, była nazywana w skrócie "smutną opowieścią o kobiecie", więc chciałam napisać wesołą powieść o facecie - wyjaśniała pisarka.
- Druga sprawa to pewnego rodzaju literackie wyzwanie, które polegało na próbie skonstruowania męskiego bohatera i to jeszcze takiego, który monologuje. To jest taka bezpośrednia opowieść. Zastanawiałam się, jak sobie z tym poradzę, czy będę w stanie wczuć się w nastroje, wybory i empatycznie będę w stanie opisać bohatera - przyznała.
Smutek dancingu
Chutnik tłumaczyła, że w powieści wykorzystała anegdoty i dykteryjki z warszawskich dancingów lat 80., na których na perkusji grywał jej ojciec.
- On był skarbnicą opowieści o tym, jak to striptizerka była tak nawalona, że usnęła na środku; głównie opowieści, nie ukrywajmy, podlanych mocno alkoholem - mówiła.
- Pierwotny tytuł tej powieści to był "Smutek dancingu", a ja jako córka dancingu myślę, że mogłabym coś na ten temat powiedzieć - tłumaczyła. - Te historie można uwspółcześnić, historie zabawy na śmierć, tzn. sytuacji, w której ktoś nawet znajomy opowiada nam nieustannie o tym, czego to on nie zrobił po pijaku. I po jakimś czasie to jest po prostu jakaś strasznie smutna opowieść o jego życiu. Trochę tak jest z tym dancingiem, gdzie brokat, cekiny i tiule szaleją, wszyscy spoceni, zapominają o bożym świecie. Ale coś musi być nie tak, skoro muszą to robić wciąż i wciąż - opowiadała.
Sylwia Chutnik to pisarka i feministka, laureatka Paszportu Polityki w kategorii Literatura za rok 2008, trzykrotnie nominowana do Nagrody Literackiej Nike - w 2009 za "Kieszonkowy atlas kobiet", w 2013 za "Cwaniary" i w 2015 za "W krainie czarów".
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18:00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
Autor: mw,kg//rzw,mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24