Zdjęcie autorstwa Klaudii Cechini z Krakowa, która uznawana jest za prekursorkę artystycznego selfie, znalazło się w brytyjskim albumie obejmującym 200 lat historii fotografii. Selfie sąsiaduje z najbardziej kultowymi fotografiami na świecie: wojennymi, reklamowymi, modowymi i portretami. A wśród autorów jest 50 najbardziej znanych fotografów, w tym zdobywcy nagrody Pulitzera.
Tom Ang, autor bestsellerów o fotografii, którego książki tłumaczone są na 20 języków, do swojej najnowszej publikacji wybrał jedną z prac 28-letniej Polki. Chodzi o Klaudię Cechini, cenioną na świecie, a mało znaną w naszym kraju, prekursorkę artystycznego selfie.
Cechini studiowała architekturę, ale zawsze interesowała się fotografią. Wszystkie zdjęcia wykonuje i opracowuje za pomocą iPhone'a. Jej selfie były wystawiane m.in. w Los Angeles, a do współpracy zapraszał ją niemiecki magazyn "Der Spiegel". To też współautorka teledysku rapera Pezeta do utworu "Jest wysoko".
Chwalona jest za bardzo charakterystyczny styl. Na specjalistycznych portalach piszą o niej: "Za pomocą fotografii jako środka autorefleksji tworzy bardzo głębokie i znaczące obrazy", "jej prace to wizualny wyraz osobistych emocji i uczuć".
"Łapanie codziennych chwil"
Ona sama tak tłumaczy, dlaczego ze wszystkich dziedzin fotografii wybrała akurat selfie: - To jest jak łapanie codziennych chwil, których nie da się odpowiednio wyrazić słowami.
Teraz jedno z takich zdjęć trafiło do brytyjskiego albumu "Photography: The Definitive Visual History", który śledzi historię fotografii. Na 480 stronach opublikowano najbardziej kultowe kadry i zaprezentowano sylwetki 50 najbardziej znanych fotografów z ostatnich 200 lat.
Opowieść zaczyna się m.in. od Eadwearda Muybridge'a, który jako pierwszy człowiek na świecie sfotografował ruch i przeszedł do historii. Jest też rozdział poświęcony Fransowi Lantigowi, słynnemu fotografowi przyrody, który na co dzień publikuje na łamach "National Geographic". Są także słynne sesje mody z łamów "Vogue'a" i "Harper's Bazaar", a także pierwsze czarno-białe fotoreportaże wojenne i opis ery fotografii cyfrowej.
Polka obok Bressona, Avedona, Salgado
Selfie Polki sąsiaduje z takimi ikonami, jak "Tylny pokład" z 1907 roku Stieglitza, "Migrant Mother" - portret, który w 1936 roku zrobiła Dorothea Lange, "Sztandar nad Iwo Jimą" - fotografia wykonana w 1945 roku przez Joego Rosenthala, słynny portret "Afghan Girl" autorstwa Steve’a McCurry’ego z 1984 roku.
Obok Cechini są takie nazwiska, jak Sebastio Salgado, Man Ray, Henri Cartier Bresson, Guy Bourdin, Richard Avedon i Cindy Sherman.
"Album jest prawdziwym świętem największych zdjęć i fotografów z całego świata" - ocenił magazyn "Shutterbug".
Wybrane selfie Klaudii Cechini:
Autor: am/ja / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: kCe