To nie były zwykłe wywiady. "Rozmowy z mistrzem" to bardzo osobisty cykl spotkań profesora Leszka Kołakowskiego ze znanymi polskimi osobistościami, a jednocześnie przyjaciółmi filozofa. O patriotyzmie, przyjaźni, władzy i religii - z Agnieszką Holland, Władysławem Bartoszewskim, Adamem Michnikiem. Cykl będzie można obejrzeć w tvn24.pl - już w najbliższy weekend.
"Rozmowy z mistrzem" to cykl 10 telewizyjnych wywiadów - rozmów profesora Leszka Kołakowskiego z Agnieszką Holland (o przyjaźni), Władysławem Bartoszewskim (o wybaczaniu), Barbarą Skargą (o patriotyzmie), Wiktorem Osiatyńskim (o prawach człowieka), Adamem Michnikiem (o pamięci historycznej), Bronisławem Geremkiem (o pragnieniu władzy), Zbigniewem Mentzlem (o kulcie młodości), Jackiem Bocheńskim (o potrzebie nauczania łaciny), Janem Andrzejem Kłoczkowskim (o religii) oraz Karolem Modzelewskim (o sprawiedliwości społecznej). Grono przyjaciół rozmawia z filozofem o fundamentalnych życiowych zagadnieniach.
Z pewnością lepiej jest negocjować niż strzelać, ale często tyranie nie dają się do negocjacji zmusić, trzeba więc chwytać za broń. Leszek Kołakowski o tyranii
O przyjaźni i brokułach
Pierwszy odcinek poświęcony jest przyjaźni mistrza z Agnieszką Holland. W przepięknej scenerii rozmawiają o łączącej ich - "genetycznej" przyjaźni, która przechodzi z pokolenia na pokolenie". - Zawsze gdy mówimy o przyjaźni z drugim człowiekiem, myślimy o tym, co może tę przyjaźń nadwątlić albo ją zniszczyć - mówił profesor w rozmowie z reżyserką. - Rozmaite gusty i przyzwyczajenia są u ludzi różne. Ja na przykład nie znoszę jeść brokułów. Ale jeśli ktoś je lubi, to ja przyjaźni z tego powodu nie zerwę - opowiadał.
Brokuły nie były wyjątkiem, bo jak wspomina Agnieszka Holland w TVN24, Kołakowski w ogóle nie lubił jeść. - Był jak dziecko niejadek, ale poza tym miał apetyt na wszystko. Był człowiekiem bardzo radosnym. Kochał życie, interesował się różnymi jego objawami i zawsze rozglądał się za ładnymi dziewczynami - wspomina Holland.
I dodaje: - Wiedzieliśmy od dłuższego czasu, że Leszek nie jest zdrowy. Jego umysł i ciekawość świata były tak wielkie, że nikt nie brał pod uwagę tego najgorszego - mówiła w programie "24 godziny". Reżyserka zdradziła, że rozmawianie z Kołakowskim nie było łatwe. - Leszek był bardzo ciekawym rozmówcą, ale nie łatwym. Był bardzo powściągliwym, nieskorym do zwierzeń, skrytym. Rozmowa z nim prawie zawsze schodziła na tematy ogólne, uniwersalne - dodała Holland.
Odszedł wielki filozof
Profesor Leszek Kołakowski zmarł w piątek w szpitalu w Oksfordzie. Miał 81 lat.
Był członkiem Polskiej Akademii Nauk, Fundacji im. Stefana Batorego i Stowarzyszenia Pisarzy Polskich. Opublikował 30 książek i ponad 400 prac.
Wybrane "Rozmowy z mistrzem" - oglądaj na portalu tvn24.pl w sobotę i niedzielę.
jk/iga//mat/k
Gdy filozof dojdzie do końca drogi do mądrości, dowiaduje się rzeczy, jakie ludzie prości i mądrzy wiedzieli od zawsze. Leszek Kołakowski o filozofii
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24