Organizatorzy Off Plus Camera ujawnili tytuły Konkursu Polskich Filmów Fabularnych - w walce o zwycięstwo startuje 10 nowych produkcji. Wśród nich są m.in. "Jesteś Bogiem" Leszka Dawida, "Nieulotne" Jacka Borcucha czy "Miłość" Sławomira Fabickiego. Nagroda główna to Polski Nobel Filmowy w wysokości 100 tys. zł.
Po raz pierwszy w historii imprezy przyznane zostaną również nagrody aktorskie, a laureaci - za najlepszą rolę męską i żeńską - dostaną po 10 tys. zł.
Jurorka z Hollywood
Laureatów wybierze międzynarodowe jury, a w jego skład wejdzie m.in. Jeanne McCarthy, jedna z najbardziej wpływowych w Hollywood reżyserek castingów, która ma na koncie pracę przy ponad setce filmów i seriali oraz m.in. nagrodę Emmy.
To ona obsadzała takie gwiazdy, jak: Kate Winslet, Jim Carrey, Will Smith, Reese Witherspoon i Keira Knightley. To ona wybrała Julię Roberts i Toma Hanksa do filmu "Larry Crowne. Uśmiech losu", Jennifer Aniston do komedii "Sztuka zrywania" czy Bena Stillera do głównej roli w "Zollanderze".
Krytyka chciwości na otwarcie
6. Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera odbędzie się w Krakowie od 12 do 21 kwietnia.
Imprezę otworzy najnowszy film Costy-Gavrasa - "Żądza bankiera". To kolejna produkcja skupiająca się wokół międzynarodowej polityki, reżyser podąża tropem swych poprzednich obrazów, ujawniając mechanizmy działania świata biznesu.
POLSKIE FILMY KONKURSOWE NA OFF PLUS CAMERA:"Bejbi blues", reż. Katarzyna RosłaniecNatalia chciała mieć dziecko, bo fajnie jest mieć dziecko. Wszystkie młode gwiazdy, jak Britney Spears czy Nicole Richie, je mają. Ale dlaczego tak naprawdę zdecydowała się na macierzyństwo w tak młodym wieku? Żeby ktoś ją naprawdę kochał, żeby sama miała kogoś do kochania.
"Być jak Kazimierz Deyna", reż. Anna Wieczur-BluszczDebiut będący dowodem na to, że można z powodzeniem realizować tzw. kino środka. To ciepła, bezpretensjonalna i zabawna opowieść o roli przypadku w życiu, ale także o tym, że warto na przekór losowi wziąć sprawy w swoje ręce.
"Dziewczyna z szafy", reż. Bodo KoxHistoria braci Jacka i Tomka oraz tytułowej dziewczyny. Film opowiada o samotności, anonimowości i alienacji, wynikających z różnych przyczyn - własnego wyboru, ale też "nadprzyrodzonej" sprawności umysłu, która rodzi niezwykłe zachowania.
"Imagine", reż. Andrzej JakimowskiPoetycka opowieść o Ianie, który jest instruktorem w ośrodku dla niewidomych dzieci w Lizbonie. Zjawiskowe zdjęcia Adama Bajerskiego skłaniają do refleksji nad tym, co widzialne i niewidzialne.
"Ixjana", reż. Józef Skolimowski, Michał SkolimowskiBohaterem jest pisarz Marek, którego wieloletnia przyjaźń z Arturem zostaje gwałtownie przerwana przez pojawienie się w ich życiu tajemniczej kobiety. Marek, nieświadomy manipulacji jakiej zostaje poddany, próbuje wyjaśnić tajemnicę pewnej nocy, podczas której przyjaciel zaginął w niejasnych okolicznościach.
"Jesteś Bogiem", reż. Leszek DawidHistoria trójki założycieli zespołu Paktofonika, którzy - zawiązując "pakt przy dźwiękach głośnika" - nie podejrzewali, że staną się głosem kolejnych pokoleń.
"Miłość", reż. Sławomir FabickiFilm jest historią kobiety uwikłanej w trudną relację, której konsekwencje wystawią jej szczęśliwe małżeństwo na długotrwałą próbę. W życie dwójki trzydziestolatków wkracza ktoś, kto sprawi, że będą musieli na nowo określić, czym jest dla nich uczucie.
"Mój rower", reż. Piotr TrzaskalskiTo rodzaj ciepłej przypowieści o relacjach, jakie rodzą się pomiędzy ojcem i synem. Poetyckie, wycyzelowane kadry współgrają z baśniową nieco fabułą, która skoncentrowana jest wokół motywu wspólnej wędrówki jako remedium na problemy.
"Nieulotne", reż. Jacek BorcuchFilm opowiada o parze polskich studentów, którzy poznają się podczas wakacji w Hiszpanii. W beztroski czas i rajski krajobraz wdziera się jednak rzeczywistość rodem z najgorszego snu. Życie bohaterów zostaje wystawione na ciężką próbę.
"W sypialni", reż. Tomasz WasilewskiTo kino, które nie daje widzowi prostych odpowiedzi. Główną rolę odgrywają emocje. Reżyser stawia diagnozę współczesnej, intrygującej rzeczywistości.
Autor: am//kdj/k / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe