Rosja w oku potwora, mroczna, skorumpowana i pijana. "Lewiatan" zagrozi "Idzie"?

Zwiastun filmu "Lewiatan"
Zwiastun filmu "Lewiatan"
Sony Pictures Classics
"Lewiatan" to przygnębiający i straszny obraz współczesnej RosjiSony Pictures Classics

Mieszkaniec rosyjskiej prowincji wyszedł na ulicę i przez przypadek obejrzał "Lewiatana" - ten żart, podchwycony przez rosyjskich internautów, odzwierciedla, czym dla Rosji jest film Andrieja Zwiagincewa. Dawno już żaden z rosyjskich obrazów nie wzbudził w tym kraju - a także na świecie - tak skrajnych emocji. W tegorocznym wyścigu po Oscary to właśnie "Lewiatan" jest najgroźniejszym konkurentem "Idy", z którą wygrał już walkę o Złote Globy.

"Najwięksi światowi bukmacherzy nie potrafią stwierdzić, kto będzie liderem oscarowego konkursu w kategorii: najlepszy film nieanglojęzyczny" - napisała na początku lutego rosyjska gazeta "Izwiestia". "Szanse obu filmów na wygraną są oceniane po równo. To bardzo rzadki przypadek, świadczący o tym, że eksperci nie są w stanie przewidzieć wyniku wyścigu. Tym sposobem intrygi wokół przyznania statuetki osiągnęły maksimum" - podkreśla dziennik.

Czymże więc jest "Lewiatan" - który, w przeciwieństwie do "Idy" - nie opowiada o rozliczeniach z przeszłością?

Powiedział: teraz usłyszeli wszyscy. I się zastrzelił

"Lewiatan" to historia Nikołaja, mieszkającego na północy Rosji. Dom na brzegu zalewu wybudował ojciec Nikołaja. Miejscowy mer usiłuje odebrać mężczyźnie jego własność, by w tym miejscu postawić budynek na działalność komercyjną. W wyniku tragicznego splotu okoliczności w tym samym czasie bohater filmu, grany przez Aleksieja Sieriebriakowa, traci żonę i zostaje oskarżony o jej zabójstwo.

Sieriebriakow niemal nie opuszczał planu i spędził w miejscowości Teriberka - gdzie kręcono zdjęcia - 2,5 miesiąca.

"Lewiatan" to historia mieszkańca miejscowości na północy Rosji - Nikołaja, którego gra Aleksiej SieriebriakowSony Pictures Classics

W dramacie społeczno-politycznym zagrali także m.in. Roman Madianow, Jelena Liadowa i Władimir Wdowiczenkow. Ten ostatni został zaakceptowany do swej roli po zdjęciach próbnych na wczesnym etapie przygotowań. Zanim doszło do realizacji projektu, otrzymał propozycję zagrania w brytyjskim filmie „Morze Czarne” w reżyserii Kevina MacDonalda, z Jude'em Law w roli głównej. Stracił już nadzieję na rolę u Zwiagincewa i wstępnie przyjął propozycję Brytyjczyków, ale wtedy dowiedział się, że będzie grał w „Lewiatanie” i wybrał to zadanie aktorskie.

Autorem zdjęć jest Michaił Kriczman, za swą pracę przy "Lewiatanie" nagrodzony na festiwalu operatorów Camerimage w Bydgoszczy.

Pomysł na film zrodził się w 2008 roku. Podczas zdjęć do „New York, I Love You” tłumaczka opowiedziała Zwiagincewowi historię Marvina Johna Heemeyera, spawacza ze stanu Kolorado, który stanął do walki z wielką korporacją.

Nowi właściciele ogromnej fabryki cementu postanowili wykupić od Heemayera warsztat, mieszczący się na terenie ich firmy. Marvin nie zgadzał się na ustępstwa, dlatego kierownictwo fabryki ogrodziło warsztat płotem, uniemożliwiając mu transport wytworzonych towarów.

Reżyser twierdzi, że jego film to artystyczna wizja, która narodziła się podczas obserwacjiSony Pictures Classics

Mężczyzna walczył o swoją własność, jednak przegrywał sprawy w sądach kolejnych instancji. Wtedy postanowił się zemścić: przez półtora roku tworzył opancerzony buldożer, odporny na kule i granaty. Zaspawał się w nim i ruszył ze swojego warsztatu, niszcząc po drodze budynki fabrycznego molocha. Dotarł do pobliskiego miasta, gdzie zniszczył kilka gmachów publicznych i redakcję miejscowej gazety. Policja usiłowała go powstrzymać, w stronę pojazdu wystrzelono ponad 200 kul, usiłowano mu zatarasować drogę przeszkodami z barakowozów, jednak na nic się to zdało.

Na koniec dzieła zniszczenia Marvin John Heemeyer oświadczył przez głośniki, że „dotychczas nikt nie chciał go słuchać, teraz usłyszeli wszyscy”, po czym się zastrzelił. Był jedyną ofiarą tego szaleńczego rajdu.

Rosyjskie piekło: oskarżenie, więzienie, sąd, łagier

W 2009 roku Zwiagincew przeczytał tekst autorstwa Henryka von Kleista o wydarzeniu, które niezwykle przypominało historię spawacza z Kolorado. Ta historia rozgrywała się w Europie w czasach Marcina Lutra, kilka wieków temu. Zestawienie tych zdarzeń sprawiło, że reżyser uznał, iż historia walki człowieka z władzą jest wieczna i że może się wydarzyć w dowolnym miejscu na świecie.

Andriej Zwiagincew na planie zdjęciowym "Lewiatana"Sony Pictures Classics

Pierwszy scenariusz powstał zimą 2010 roku. Oleg Niegin opisał wydarzenia z Kolorado, przeniósł jednak akcję do Rosji. Dokładnie odtworzone zostały zarówno konflikt Marvina Johna Heemayera z władzą, jak jego bunt i ostatecznie zemsta na korporacji. Film miał nosić nazwę „Batia” („Ojczulek”). Scenariusz nie został jednak zaakceptowany przez producenta, Aleksandra Rodniańskiego.

Druga wersja została ukończona jesienią 2012 roku. Wtedy scenariusz nosił już tytuł „Lewiatan” i zawierał odniesienia zarówno do historii Heemayera, jak też do losów Hioba oraz do traktatu filozoficznego Thomasa Hobbesa „Lewiatan, czyli materia, forma i władza państwa kościelnego i świeckiego”.

Reżyser mówił w wywiadzie dla dziennika "Moskowskij Komsomolec": - To artystyczna wizja, która narodziła się podczas obserwacji. Tego, co przeczytane, zobaczone, usłyszane. Oleg Niegin, scenarzysta filmu, czerpał informacje ze źródła. Przyjaźni się z żoną mężczyzny, który sam przeszedł przez piekło: oskarżenie, więzienie, sąd, łagier. Ta kobieta, Olga Romanowa, stworzyła społeczność "Ruś siedząca" (w więzieniach - red.). Po rozmowach z nią i jej mężem okazało się, że w naszym kraju panuje całkowite bezprawie, a historia naszego bohatera to kropla w morzu. W Rosji wciąż powtarza się ten sam scenariusz: człowiek za nic trafia za kratki na wiele lat tylko dlatego, że odmówił płacenia haraczu albo stanął komuś na drodze. Zresztą, tak było również w przeszłości, wystarczy przypomnieć sobie twórczość Warłama Szałamowa, całą sowiecką historię, GUŁAG-i - podkreślał Andriej Zwiagincew.

Castingi do filmu trwały niemal rokSony Pictures Classics

Po obejrzeniu filmu stwierdzili, że jest „doskonały”

Utrzymany w mrocznej tonacji film nazywany jest „najbardziej zaludnionym” dziełem Zwiagincewa. Dotychczasowe jego obrazy - "Elena", "Powrót" czy "Wygnanie" - były kameralne, opowiadały historie kilku osób. W „Lewiatanie” mamy ośmioro głównych bohaterów, a wraz z rozwojem akcji dołączają do nich kolejne ważne postaci. W sumie bohaterów jest piętnaścioro. Castingi trwały niemal rok.

W poszukiwaniu plenerów ekipa jeździła po całej Rosji. Odwiedziła ponad 70 miast, dotarła nawet na Białoruś. Ostatecznie wybrano miejscowość Teriberka, położoną na brzegu Morza Barentsa w obwodzie murmańskim. Mieszkańcy zobaczyli film jeszcze przed jego rosyjską premierą – twórcy przyjechali, by zaprezentować dzieło ludziom, którzy żywo interesowali się zdjęciami i chętnie uczestniczyli w scenach zbiorowych. Po obejrzeniu obrazu uznali, że jest „doskonały”.

W poszukiwaniu odpowiednich plenerów ekipa filmowa jeździła po całej RosjiSony Pictures Classics

Kręcenie zajęło 67 dni zdjęciowych, montaż – ponad 50 dni. Film został pokazany selektorom festiwalu w Cannes jeszcze przed ostateczną wersją montażu i zgraniem dźwięku. Został jednak wybrany do konkursu głównego, a jego premiera miała miejsce w ostatnim dniu festiwalu – 23 maja 2014 roku.

Najwięcej kontrowersji wywołał wątek duchownego, który niemal rządzi całym miastem i jest ostatnią instancją, do której należy podejmowanie decyzji o losach mieszkańców. Radzi się go i posłusznie wykonuje jego rozkazy nawet mer. W swej ojczyźnie reżyser został zaatakowany za "antyklerykalizm i brak kręgosłupa moralnego" oraz "oczernianie Kościoła prawosławnego".

Tymczasem igumen (wysoki rangą duchowny prawosławny) Spirydon na portalu Prawosławie i Świat napisał: "Jeśli porównamy 'Lewiatana' Zwiagincewa i 'Antychrysta' von Triera, ten ostatni przegra, ponieważ wziął od syna szatana jedynie imię, podczas gdy 'Lewiatan' go pokazuje. W filmie jest niby biskup, są niby duchowni, jest niby świątynia, ale nie widać Kościoła, a zatem nie ma i antyklerykalizmu". Metropolita murmański i mończegórski Simon podziękował nawet reżyserowi za film, który nakręcono na terenie podlegającej mu metropolii i stwierdził, że w filmie "pokazano życiowe problemy kraju".

Czołowi rosyjscy krytycy uznali, że "Lewiatan" to jeden z najmocniejszych rosyjskich filmów dekady, najlepiej opisujący rzeczywistość we współczesnej RosjiSony Pictures Classics

"Najstraszniejsze są tu chyba jasne twarze niewinnych dzieci"

Czołowi rosyjscy krytycy uznali "Lewiatana" za najlepsze dzieło Zwiagincewa, a jednocześnie jeden z najmocniejszych rosyjskich filmów dekady, najlepiej opisujący rzeczywistość współczesnej Rosji.

Wiele kontrowersji, a wręcz nawoływań do zakazu dystrybucji filmu ze strony działaczy prawicowych i cerkiewnych wywołał język, jakim rozmawiają bohaterowie. Często przeklinają. Dlatego też obraz wszedł do rosyjskich kin w wersji ocenzurowanej, bez wulgaryzmów.

Kolejny zarzut dotyczył "nadmiernego picia alkoholu". Z tym wiąże się zresztą anegdota. W jednej ze scen bohaterowie, siedząc nad brzegiem jeziora, wychylają po szklance wódki. Z powodu błędu rekwizytora w trakcie pierwszego ujęcia aktorzy dostali butelkę prawdziwego trunku. Aktorzy wypili alkohol i dopiero po zakończeniu ujęcia powiedzieli ekipie, że to, co pili, to nie była woda udająca wódkę. Uznali zresztą, że taki był zamysł reżysera.

Jeden z zarzutów dotyczących filmu dotyczył "nadmiernego picia alkoholu" przez bohaterówSony Pictures Classics

Jeszcze więcej problemów miał film po tym, jak obejrzał go minister kultury Władimir Miedinskij. Kierowany przez niego resort był jednym ze sponsorów produkcji. Reżyser wspominał, że po obejrzeniu filmu minister kultury stwierdził, że w Rosji "tak nie piją". Miedinskij jest przekonany, że sztuka powinna pokazywać człowiekowi pozytywne strony życia, mówić mu, że wszystko jest dobrze, a także podnosić widza na duchu.

- Są jednak ludzie, którzy patrzą na świat inaczej, i cieszę się, że takie filmy również dostają wsparcie od państwa - skomentował Zwiagincew.

"'Lewiatan' faktycznie jest bardzo mroczny" - napisał dziennikarz gazety "Izwiestia". "Nie ma tu żadnego światełka na końcu tunelu, a najstraszniejsze są tu chyba jasne, otwarte twarze niewinnych dzieci, które - zdaniem Zwiagincewa - również trafią do paszczy lewiatana. Cały ten koszmar nie niszczy jednak ciężkiego, męczącego, ale jednak następującego katharsis, które następuje w duszy widza wraz z napisami końcowymi" - pisze recenzent.

"Lewiatan" zdobył m.in. Złoty Glob w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”Sony Pictures Classics

Obsypany nagrodami

Film Andrieja Zwiagincewa został okrzyknięty przez krytyków wydarzeniem filmowym 2014 roku. Zdobył m.in. Złoty Glob w kategorii „Najlepszy film zagraniczny”. Scenariusz Andrieja Zwiagincewa i Olega Niegina został nagrodzony Złotą Palmą w Cannes, a operator Michaił Kriczman zdobył Złotą Żabę na festiwalu Camerimage.

Poza nagrodami film zdobył też ogromną liczbę nominacji w kategorii: film nieanglojęzyczny, m.in. do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (przegrał z „Idą”), BAFT-y (tu również przegrał z „Idą”) i Critic’s Choice (wygrał „Turysta” Rubena Ostlunda).

Teraz twórcy z niecierpliwością czekają na rozdanie Oscarów, uznawanych za najważniejsze nagrody filmowe na świecie.

Krytycy podkreślają, że na decyzję Akademii Filmowej może wpłynąć sytuacja polityczna na Ukrainie i w Rosji, i że laur może przypaść właśnie temu filmowi, pokazującemu Rosję mroczną, skorumpowaną i pijaną.

Czy dostanie Oscara? Krytycy podkreślają, że na decyzję Akademii Filmowej może wpłynąć obecna sytuacja polityczna na UkrainieSony Pictures Classics

Hit dystrybucji

"Lewiatan" nie może jednak narzekać na popularność w swoim kraju. W dniu premiery był pokazywany w 650 salach w całej Rosji, choć pierwotnie dystrybutorzy i producenci liczyli na 300 sal - co i tak byłoby dobrym wynikiem dla niszowego dramatu. "W 2014 roku jedynie 30 filmów rosyjskich było pokazywanych w więcej niż 500 kopiach - zauważyła ekonomiczna gazeta "Wiedomosti".

Producenci musieli jednak zdecydować się na ocenzurowanie wersji kinowej. Wprowadzenie filmu do dystrybucji stało pod znakiem zapytania ze względu na niezgodność "Lewiatana" z ustawą o zakazie używania przekleństw w mediach i dziełach sztuki. Ustawa weszła w życie 1 lipca zeszłego roku. Później podjęto decyzję o zmianie ścieżki dźwiękowej filmu. Tam, gdzie w pierwotnej wersji padał "mat", czyli wulgaryzmy, aktorzy bezgłośnie poruszają ustami.

Kadry z filmu "Lewiatan":

Na początku roku w internecie pojawiła się piracka kopia "Lewiatana", która zawiera pierwotny "mat". Jak twierdzi producent filmu Aleksandr Rodnianski, ściągnięto ją z sieci nielegalnie ok. 1,8 mln razy w ciągu pierwszych dwóch tygodni. Agencja AFP podała, że film obejrzało dotąd 3-6 mln osób.

Newsy, ciekawostki o aktorach i samych Oscarach możecie śledzić w naszym specjalnym magazynie Oscary 2015. Zapraszamy też na relację na żywo tvn24.pl z oscarowej gali w nocy z 22 na 23 lutego.

Autor: Agnieszka Szypielewicz//rzw / Źródło: gazeta.ru, colta.ru, slon.ru, "Nowaja Gazieta", "Izwiestia", TASS, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Sony Pictures Classics

Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed intensywnymi opadami śniegu i silnym wiatrem. Niebezpieczne warunki panują w południowych regionach Polski. Sprawdź, gdzie zachować szczególną ostrożność.

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Miejscami spadnie nawet 20 centymetrów śniegu. IMGW ostrzega

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Zaparkował na torach tramwajowych i - jak ustalili strażnicy miejscy - poszedł prawdopodobnie na pobliski bazar. Tramwaje nie mogły przejechać swoją trasą, co doprowadziło do paraliżu komunikacyjnego. Kiedy po ponad pół godzinie kierowca wrócił do auta, czekały tam już służby. Mężczyzna dostał trzy tysiące złotych mandatu, którego nie przyjął.

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Zaparkował na torach tramwajowych. "Doprowadził do paraliżu komunikacyjnego"

Źródło:
TVN24

W poniedziałek oddamy do użytku odcinek drogi ekspresowej S7, dzięki czemu Warszawa i Kraków uzyskają bezpośrednie połączenie - informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Podróż między miastami ma trwać około 2,5 godziny, czyli prawie o połowę krócej niż gdy jeżdżono starą krajową "siódemką" przez Radom i Kielce.

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Odejście od XIX-wiecznego traktu. Podróż do stolicy niemal o połowę krótsza

Źródło:
PAP, GDDKiA

Naukowcy z Katedry Warzywnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu opracowali innowacyjną szklarnię, a w zasadzie cieplarnię bąbelkową, która zapewni wzrost plonu i pomoże zmniejszyć ilość wykorzystanej energii. W hodowli owoców i warzyw pomóc ma piana z mydła.

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Owoce i warzywa w... bańkach mydlanych. Innowacyjne rozwiązanie poznańskich naukowców

Źródło:
tvn24.pl

NASA opublikowała animację, na której największa góra lodowa świata wyrwała się z wodnego wiru i zaczęła dryfować po oceanie. A23a przez wiele miesięcy tkwiła w jednym miejscu, nie mogąc ruszyć się dalej. Naukowcy wciąż do końca nie wiedzą, co sprawiło, że ogromna bryła lodu wydostała się z pułapki.

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Największa góra lodowa świata wyrywa się z pułapki. Nagranie

Źródło:
NASA Earth Observatory, BAS, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie po raz pierwszy realizuje skrupulatnie politykę Władimira Putina w Unii Europejskiej, ponieważ uderza w fundamenty wspólnoty - ocenił w "Kawie na ławę" w TVN24 europoseł PSL Krzysztof Hetman, komentując kwestię azylu politycznego dla posła PiS Marcina Romanowskiego. Europoseł Konfederacji Stanisław Tyszka mówił, o "zdziecinnieniu polskiej polityki, która sprowadza się do relacji interpersonalnych w tym przypadku między Tuskiem a Orbanem, którzy byli kiedyś kumplami, pokłócili się w tym momencie i robią sobie na złość".

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

"Romanowski może być kartą przetargową" w negocjacjach Orbana z Komisją Europejską

Źródło:
TVN24, PAP

Co najmniej 94 osoby zginęły w wyniku przejścia cyklonu Chido przez Mozambik. Do poważnych szkód doszło w targanej konfliktem wewnętrznym prowincji Cabo Delgado, gdzie żywioł dotknął ponad 90 tysięcy najmłodszych. W gruzy obróciły się tam całe miejscowości.

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

"Całe wsie obróciły się w gruzy". Zginęło prawie 100 osób

Źródło:
PAP, UNICEF

Sprawca piątkowego ataku w Magdeburgu, w wyniku którego zginęło pięć osób, a ponad 200 zostało rannych, został oskarżony o popełnienia morderstwa i usiłowania zabójstwa - poinformowała w niedzielę niemiecka policja. Niemiecki Federalny Urząd do spraw Migracji i Uchodźców przekazał, że otrzymał ostrzeżenie o pochodzącym z Arabii Saudyjskiej mężczyźnie już pod koniec lata 2023 roku za pośrednictwem mediów społecznościowych. W wyniku zamachu zginął 9-letni chłopiec oraz cztery kobiety w wieku od 45 do 75 lat.

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Ostrzeżenie otrzymali półtora roku temu. W piątek zabił pięć osób

Źródło:
PAP, Reuters

Posłanka Magdalena Filiks z KO napisała, że "w Szczecinie i w Gdańsku i wielu innych miejscach doszło w ostatnich latach do takich sytuacji" jak w piątek w Magdeburgu, gdzie w wyniku zamachu i wjechanie autem w tłum zginęło pięć osób, a rannych zostało ponad 200. Tyle że, wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku miały zupełnie inny charakter.

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Filiks: wydarzenia w Szczecinie i Gdańsku jak zamach w Magdeburgu. Nie można porównywać

Źródło:
Konkret24

Niezwykle ciepła grudniowa aura właśnie dobiegła końca. Czego możemy się spodziewać w święta Bożego Narodzenia i w sylwestra? Sprawdź długoterminową prognozę temperatury na 16 dni, przygotowaną przez prezentera i synoptyka tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Pogoda na 16 dni: będzie zimniej niż ostatnio

Źródło:
tvnmeteo.pl

Sieć Action poinformowała o wycofaniu ze sprzedaży pudru dla dzieci Nuagé oraz zestawu do karmienia lalek. Jak zaapelowano w komunikacie, "w przypadku zakupu wskazanych artykułów należy natychmiast zaprzestać ich używania i zwrócić do sklepu".

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Duża sieć wycofuje dwa produkty

Źródło:
tvn24.pl

Śmigłowiec pogotowania ratunkowego uderzył w szpital i roztrzaskał się o ziemię. Zginęły cztery osoby. Do tragedii doszło w niedzielę w południowo-zachodniej Turcji.

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Śmigłowiec uderzył w szpital. Są ofiary śmiertelne

Źródło:
Reuters

Agencja Reutera opublikowała nagranie, pokazujące moment uderzenia drona w 37-piętrowy wieżowiec w rosyjskim Kazaniu. Wideo pochodzi z portali społecznościowych. Według strony ukraińskiej, bezzałogowiec uderzył w budynek w wyniku działania rosyjskiego systemu walki radioelektronicznej i obrony powietrznej.

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Dron uderza w wieżowiec. W Kazaniu "zatrzęsły się żyrandole"

Źródło:
NV, Tatar-Inform, Kommiersant, tvn24.pl

75-letni mężczyzna strzelił z broni do znajomej siedzącej w aucie na jednej z ulic Przemyśla (woj. podkarpackie). Kobieta z raną postrzałową głowy trafiła do szpitala. Mężczyzna prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa.

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

75-latek strzelił do znajomej siedzącej w aucie, trafił ją w głowę

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Przez pół wieku przepisy chroniły wilki na naszym kontynencie, teraz znów będzie można do nich strzelać. Ale póki co - nie w Polsce. Komisja Europejska uchyliła wprawdzie furtkę do polowań na wilki, ale polski rząd deklaruje, że nie zamierza na razie z niej korzystać. Na ten moment więc wilk pozostaje w naszym kraju zwierzęciem pod ścisłą ochroną.

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

"Kraje zachodnie deklarowały ścisłą ochronę wilków, teraz chcą je zabijać. Nie powinniśmy im tego ułatwiać"

Źródło:
tvn24.pl

Przeniósł nie tylko stolicę z Krakowa do Warszawy, ale też stolicę Puszczy Białowieskiej ze starej do nowej Białowieży. Mowa o królu Zygmuncie III Wazie, który wybudował zapomniany dziś dwór myśliwski, po którym jedyną pamiątką są rosnące w jego miejscu dęby. Archeolodzy odkryli właśnie XVI-, XVII- i XVIII-wieczne cegły, które były częścią fundamentów jednego z budynków wchodzących w skład założenia dworskiego.  

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Gomułka bał się, że Sowieci zabiorą ten kawałek Polski. Tajemnica dębów odkryta w Białowieży

Źródło:
tvn24.pl

Turystyka kulinarna od lat jest ważnym trendem. Smakosze powinni mieć na oku Neapol, który znalazł się na szczycie listy Taste Atlas z najlepszymi kulinarnymi miastami na świecie.

Najlepsze kulinarne miasta świata

Najlepsze kulinarne miasta świata

Źródło:
PAP
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Problemy z kręgosłupem wśród dzieci podzieliłbym na dwie grupy. Z jednej strony mówimy o nieprawidłowej pozycji, przebywaniu przez długi czas przed komputerem, nabywaniu wad postawy. Z drugiej mamy niemałą grupę osób, które zgłaszają się z dolegliwościami bólowymi, co może wiązać się z nieprawidłowym ruchem, z jego nadmiarem - mówił w TVN24 lekarz Łukasz Antolak, specjalista ortopedii i traumatologii kręgosłupa. Wskazał, że "zdarza się, że dochodzi do złamania zmęczeniowego kręgu".

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

"Mamy epidemię problemów z kręgosłupem, również u dzieci"

Źródło:
TVN24

23-centymetrowy żelazny grot z czasów wpływów rzymskich odkryli członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego "Galicja" w lasach pod Baligrodem w Bieszczadach. Niebawem będzie można go oglądać na wystawie w Muzeum Historycznym w Sanoku.

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Sensacyjne odkrycie. Rzymski grot znaleziony w bieszczadzkich lasach

Źródło:
RDLP w Krośnie

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Rozpoczęła się kalendarzowa zima, a wraz z nią miejscami spadł słaby śnieg. Biało zrobiło się w niedzielę na wschodzie Mazowsza. Zdjęcia lekko zaśnieżonego krajobrazu otrzymaliśmy na Kontakt24.

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

"Trzeba przyznać, że dotrzymała terminu". Śnieg na Mazowszu

Źródło:
tvnmeteo.pl, Kontakt24
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl