Ridley Scott z nagrodą American Cinematheque. Odrodzenie wielkiego reżysera

"Marsjanin" reż. Ridley Scott
"Marsjanin" reż. Ridley Scott
Imperial Cinepix
Ridley Scott odbierze nagrodę American CinemathequeImperial Cinepix

Należy do najwybitniejszych i najoryginalniejszych współczesnych reżyserów, mimo iż ostatnie lata były dla niego mniej udane. Powrotem do wielkiej formy był nominowany do Oscara w 8 kategoriach "Marsjanin". Ridley Scott obierze prestiżową nagrodę American Cinematheque, która jest przyznawana "za wkład w rozwój światowej kinematografii".

Zasłynął jako twórca najbardziej oryginalnych produkcji science fiction w historii kina takich jak "Obcy - ósmy pasażer Nostromo", a nade wszystko kultowego "Łowcy androidów" - adaptacji powieści Philipa Dicka "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach"? Później zaskoczył feministyczną opowieścią z gatunku kina drogi "Thelma i Louise", by wreszcie nakręcić epickie, kostiumowo-historyczne widowisko "Gladiator", z akcją osadzoną w starożytnym Rzymie, które w 2001 roku zgarnęło 5 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu.

Scott jest jednym z niewielu artystów, którzy z powodzeniem łączą działania czysto komercyjne (jest twórcą ponad 2 tysięcy głośnych filmów reklamowych) z realizacją ambitnego, a jednak kasowego kina.

Skok na duży ekran

Ridley Scott urodził się w 1937 r. w South Shields w Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do elitarnego Royal College of Art w Londynie, skąd trafił do telewizji BBC. Szybko awansował na stanowisko niezależnego reżysera, a już w 1967 r. opuścił telewizję i otworzył wraz z młodszym bratem Tonym Scottem, potem także znanym reżyserem, własną firmę producencką - Ridley Scott Associates. Bracia zaczęli od tworzenia reklam na potrzeby telewizji, których pomysłodawcą był zwykle Ridley. Przez kolejnych 10 lat sporo z nich zostało nagrodzonych, bowiem Ridley zamieniał je w małe dzieła sztuki. Najbardziej znana "Boy on Bike" dla firmy produkującej mąkę i pieczywo, w ankiecie z 2006 r. została uznana za ulubioną reklamę wszech czasów w Wielkiej Brytanii.

Tony Scott zawsze pozostawał w cieniu przebojowego brata, choć z czasem nakręcił tak głośne filmy jak "Zagadka nieśmiertelności" z Catherine Deneuve i Davidem Bowie czy"Top Gun". Ridley Scott debiutował na dużym ekranie w 1977 r. filmem "Pojedynek" podstawie opowiadania Josepha Conrada. Choć otrzymał nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na MFF w Cannes, w USA okazał się kasową klapą.

To był czas, gdy do kin trafiły "Gwiezdne wojny" i Ridley dostrzegł nowe możliwości w filmach z efektami specjalnymi. W 1979 r. na ekrany trafiło jego przełomowe dzieło "Obcy – ósmy pasażer Nostromo" - horror science fiction, który uczynił go sławnym na świecie. Scenografia, klimat filmu i nacisk położony na realizm uczyniły z "Obcego..." dzieło ponadczasowe, a niebawem miały powstać jego kolejne części.

Kadr z filmu "Obcy - ósmy pasażer Nostromo"materiały prasowe

"Łowca androidów" - kultowe science fiction

Styl filmowy Scotta od początku charakteryzował się dbałością o szczegóły scenograficzne i innowacyjnym, tworzącym niezwykła atmosferę oświetleniem. Naśladują go kolejne pokolenia filmowców.

W 1980 r. reżyser kręci obraz, który, w co dziś trudno uwierzyć, zyskuje dość chłodne recenzje, by po latach zostać uznanym za największe arcydzieło kina science fiction. "Łowca androidów", znakomita adaptacja prozy Philipa Dicka, z Harrisonem Fordem w roli głównej, to po rozrywkowych "Gwiezdnych wojnach", z którymi przyszło filmowi rywalizować, dzieło o wiele bardziej ambitne, nie dające łatwych, optymistycznych odpowiedzi, w którego montaż ingerowali niestety, ku oburzeniu reżysera, producenci. 10 lat po premierze obrazu Scott wpuścił jednak do kin nietkniętą przez nich wersją reżyserską. Wówczas dopiero krytycy i widzowie oszaleli na jego punkcie. Obraz zyskał status dzieła kultowego.

Bohaterem filmu jest członek specjalnego oddziału policji (Ford), tropiący i eliminujący replikantów - maszyny stworzone przez ludzi do wykonywania niebezpiecznych zadań, ukrywających się w Los Angeles. Nie przypuszcza jednak, że z piękną replikantką Rachael połączy go uczucie, przed którym nie będzie łatwo uciec i za sprawą którego wykonanie powierzonego mu zadania będzie wyjątkowo trudne. Futurystyczna wizja Los Angeles roku 2019 zadawała pytania o człowieczeństwo, religię, granice i cel postępu. Scott nie nakręcił wiernej wersji literackiego pierwowzoru, wzbogacił swoją opowieść o elementy klasycznego kina noir (unikające jasnego podziału na dobro i zło, moralizowania i happy endów).

Obraz trafił do setki najwybitniejszych filmów w historii kina przygotowanej przez American Film Institute.

Harrison Ford w "Łowcy Androidów"materiały prasowe

Kobiece kino męskiego reżysera

"Łowca androidów" umocnił wyjątkową pozycję Scotta, który z czasem sam przejmował rolę producenta własnych filmów, uwalniając się w ten sposób od cudzych wymagań. Następne jego filmy nie były aż tak dobre, a na kolejne wybitne dzieło reżyser kazał nam czekać do 1991 roku.

Kolejnym filmem "Thelma i Louise" Scott znów zaskoczył wszystkich. Tym feministycznym z ducha dziełem wybitny specjalista od męskiego kina naraził się konserwatywnej części krytyków, ośmieszając patriarchalną i zacofaną prowincję amerykańską. Amerykańska skrajna prawica żądała nawet wprowadzenia zakazu pokazywania filmu młodym kobietom w obawie przed buntem gospodyń domowych. Obraz odniósł jednak wielki sukces i 5 nominacji do Oscara, z których jedna (za najlepszy scenariusz) zamieniła się w statuetkę.

Bohaterami są przyjaciółki - upokarzana przez męża gospodyni domowa (Geena Davis) oraz obdarzona temperamentem kelnerka (Susan Sarandon). Zmęczone rutyną prowincjonalnego życia postanawiają udać się na wycieczkę. W konfrontacji ze zdominowaną przez mężczyzn rzeczywistością, zaatakowane, popełniają zbrodnię, a wycieczka zamienia się w desperacką ucieczkę przed policją. Obie w jej trakcie przechodzą ewolucję przeistaczając się w kobiety zbuntowane, gotowe walczyć o siebie i należne im prawa.

Obraz Scotta do dziś uchodzi za jeden z najbardziej porywających filmów o pragnieniu wolności i pasji życia.

Susan Sarandon i Gena Davis w filmie "Thelma i Louise"materialy prasowe

Oscary, spadek formy i odrodzenie

Następna dekada to powrót Scotta do typowo męskiego kina, choć bez dzieł wybitnych. Dopiero początek nowego wieku przyniósł film, który przez jednych uznany za wybitny, przez innych za sympatyczne kino rozrywkowe, zdobył aż 5 Oscarów - w tym dla najlepszego filmu.

Mowa oczywiście o "Gladiatorze", osadzonej w starożytnym Rzymie opowieści o dramatycznym losie jednego z najwybitniejszych rzymskich wodzów generała Maximusa, którego chory cesarz Marek Aureliusz pragnie uczynić następcą tronu.

Dla Scotta inspiracją dla filmu był między innymi obraz Jean-Léona Gérôme'a "Pollice Verso" z 1872 r. W tytułowej roli obsadził wtedy mało znanego Russella Crowe'a , który za kreację Maximusa odebrał Oscara i stał się gwiazdą pierwszej wielkości. Choć część krytyków (i historyków) zarzucała Scottowi niewiarygodność losów bohaterów, on sam podkreślał, iż "Gladiator" nie jest filmem analizującym upadek Imperium Rzymskiego i mechanizmy władzy starożytnych cesarzy, a jedynie obrazem przygodowym.

Russell Crowe w "Gladiatorze" nagrodzonym 5 OscaramiImperial - Cinepix

Kolejne filmy Scotta (z wyjątkiem "Helikoptera w ogniu" zrealizowanego zaraz po "Gladiatorze") zwiastowały spadek formy. Wydawało się też, że reżyser zrezygnował z indywidualnego charakteru swoich dzieł, poddając się dyktatowi komercji. Powstałe w tym czasie tytuły, jak choćby nieudana kontynuacja losów Hannibala Lectera, której nie chciał się podjąć Jonathan Demme ("Hannibal"), dramat historyczny "Królestwo niebieskie" którego nie znosi sam reżyser czy wreszcie opowieść o losach Mojżesza "Exodus: Bogowie i królowie", będąca filmem kompletnie chybionym, sprawiły, że pisano nawet, iż wielki Ridley Scott nie ma już niczego ciekawego do powiedzenia w kinie. Nawet zapowiadany jako wielkie wydarzenie "Prometeusz" zawiódł.

Przełom nastąpił dopiero w ub.r. za sprawą "Marsjanina" z Mattem Damonem w głównej roli. Historia astronauty, który w wyniku nieudanej ekspedycji zostaje sam na Marsie i mimo marnych zapasów i zerwanej łączności stara się przetrwać za wszelką cenę, przypomniała widzom, że Scott to artysta pełną gębą.

Pełna humoru opowieść o woli walki, harcie ducha i ludzkiej solidarności okazała się sukcesem box office'ów, zebrała pozytywne recenzje i zdobyła entuzjazm widzów. Fani reżysera odetchnęli z ulgą. Ridley Scott wrócił do formy.

Pozostaje więc ze spokojem już poczekać na zapowiedziany na 2017 r. kolejny popis reżyserskich umiejętności - film "Alien: Przymierze". Wcześniej w ręce reżysera trafi zasłużona nagroda American Cinematheque. Jej laureatami byli m.in. Martin Scorsese, Sydney Pollack, Mike Nichols i Francis Ford Coppola.

Autor: Justyna Kobus / kk / Źródło: "Variety", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock.com | Helga Esteb

Pozostałe wiadomości

Świeżość jest zawsze atutem w kampaniach i na to też może liczyć kandydat Prawa i Sprawiedliwości - powiedziała w "Faktach po Faktach" politolożka dr Anna Materska-Sosnowska. PiS ma ogłosić kandydata w niedzielę, ale pojawiają się już głosy, że może nim być prezes IPN Karol Nawrocki. Politolog dr hab. Sławomir Sowiński wskazywał, że niedocenienie wartości małej rozpoznawalności Nawrockiego, "to jest pierwszy krok, którego powinien dzisiaj wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego".

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

"Pierwszy krok, którego powinien wystrzegać się sztab Rafała Trzaskowskiego"

Źródło:
TVN24

Policjanci z Warszawy poszukują 9-letniej Zosi i jej 31-letniej mamy. Dziewczynkę ostatni raz widziano w mieszkaniu przy ulicy Maltańskiej w Warszawie. Ojciec ostatni kontakt z dzieckiem miał 10 listopada.

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Zaginięcie 9-latki i jej mamy. Policja prosi o pomoc

Źródło:
tvn24.pl

"Tak po ludzku wam powiem, że za śmierć policjanta odpowiada nie jego interweniujący kolega, tylko bandzior z maczetą" - napisał w mediach społecznościowych Donald Tusk, odnosząc się do tragicznej w skutkach interwencji służb w Warszawie. Premier zastrzegł przy tym, że "nie jest sędzią" i nie on "wyda wyrok". Rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński przekazał natomiast, że szef tego resortu Tomasz Siemoniak rozmawiał z Komendantem Głównym Policji "na temat dzisiejszego tragicznego zdarzenia z udziałem funkcjonariuszy".

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Premier Donald Tusk o tragedii na warszawskiej Pradze Północ

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

W sobotę przy ulicy Inżynierskiej na warszawskiej Pradze Północ podczas interwencji wobec mężczyzny z maczetą został postrzelony policjant. Ranny mężczyzna zmarł w szpitalu. Jak podała Komenda Stołeczna Policji, broni użył jeden z interweniujących funkcjonariuszy.

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Przyjechali do mężczyzny z maczetą. Zmarł postrzelony policjant

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Teraz przyjdzie nam się bić o każdy głos, być w każdej nawet najmniejszej miejscowości. Nic tutaj nie jest rozdane, nawet dobre sondaże nie mogą uśpić czujności - mówił w "Faktach po Faktach" pełnomocnik rządu ds. odbudowy po powodzi, sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński o przyszłych wyborach prezydenckich. Zapewniał też, że kandydat KO Rafał Trzaskowski "będzie miał za sobą armię ludzi".

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

"PiS będzie walczył o życie". Kierwiński o kampanii prezydenckiej

Źródło:
TVN24

Burmistrz Kłodzka przeprasza za zachowanie strażników miejskich. W sieci pojawiły się nagrania, które oburzyły mieszkańców. Widać i słychać obrażanie, upokarzanie - tamtejsza straż już dawno chciała odzyskać swoje dobre imię. Jakoś jej nie wychodzi.

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Mieszkańcy Kłodzka oburzeni wulgarnym zachowaniem strażników miejskich. Jest nagranie z interwencji

Źródło:
Fakty TVN

Dowódca zgrupowania wojsk rosyjskich "Południe" generał Giennadij Anaszkin został zdymisjonowany z powodu nieprawdziwych doniesień o zajęciu kilku miejscowości na wschodzie Ukrainy - podały w sobotę niezależne portale rosyjskie, powołując się na rosyjskich blogerów wojskowych.

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Media: dymisja rosyjskiego dowódcy zgrupowania wojsk "Południe"

Źródło:
PAP

Co najmniej jedna osoba zginęła w wyniku trudnych warunków atmosferycznych, jakie przyniosła burza Bert na Wyspy Brytyjskie. W Wielkiej Brytanii obowiązuje sto alertów przed powodziami i podtopieniami, dziesiątki tysięcy domów nie ma dostępu do prądu. Lokalne służby informują o utrudnieniach w ruchu kolejowym i autobusowym.

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Bert szaleje na Wyspach Brytyjskich. Ludzie uwięzieni na lotniskach, ofiara śmiertelna

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, PAP, Met Office, BBC, The Guardian

Na farmie wiatrowej w okolicach miejscowości Sulechówko (woj. zachodniopomorskie) spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka. Wcześniej miejsce pożaru przez prawie siedem godzin zabezpieczali strażacy, bo tylko do tego mogły ograniczać się ich działania. - Ze wstępnych oględzin wynikało, że mogło dojść do wyładowania atmosferycznego - poinformował rzecznik PSP w Sławnie mł. kpt. Mariusz Sieciński.

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Spaliły się trzy łopaty stumetrowego wiatraka

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24

Według włoskiego ministra obrony Guido Crosetto Władimir Putin nie chce rozszerzać wojny z Ukrainą na inne kraje. Tak skomentował w sobotę groźby przywódcy Rosji kierowane wobec Zachodu. W poniedziałek we Włoszech rozpocznie się spotkanie szefów dyplomacji państw G7. Wojna w Ukrainie ma być jednym z głównym tematów.

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

"Putin nie ma żadnego interesu ani woli, by rozszerzyć wojnę na inne kraje"

Źródło:
PAP

Ludzki błąd doprowadził do śmierci młodego goryla nizinnego w ogrodzie zoologicznym Calgary Zoo w kanadyjskim stanie Alberta. Dwuletnia samiczka o imieniu Eyare zmarła w wyniku urazów głowy.

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

"Ta tragedia dotknęła nas wszystkich". Przez ludzki błąd zginął goryl

Źródło:
CNN

Odchodzący prezydent Stanów Zjednoczonych nie krył wzruszenia, kiedy w czasie pożegnalnej kolacji dla pracowników Białego Domu jego małżonka Jill wymieniała jego osiągnięcia. Oceniła, że cztery lata jego prezydentury były czymś, co "zapiera dech w piersiach".

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Joe Biden nie potrafił ukryć łez

Źródło:
tvn24.pl

Burza śnieżna nawiedziła w piątek północno-wschodnie Stany Zjednoczone. Przyniosła ze sobą obfity śnieg. Miejscami w stanie New Jersey spadło ponad 50 centymetrów tego opadu.

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Zamknięte szkoły, paraliż na drogach. Miejscami spadło pół metra śniegu

Źródło:
Reuters, FOX Weather

Olek urodził się zupełnie zdrowy. Kiedy miał sześć lat w jego życiu wydarzała się ogromna tragedia, która sprawiła, że do końca życia będzie wymagał kosztownej rehabilitacji. "Uwaga!" TVN oraz Fundacja TVN prowadzą wspólną akcję pomocy chorym dzieciom.

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

"Zobaczyłem wtopione części jego ubranka w ciało". Dziewięcioletni Olek potrzebuje pomocy

Źródło:
Uwaga! TVN

"Unia chce zakazać napraw samochodów starszych niż 15 lat" - taki przekaz pojawił się w sieci i wywołał oburzenie części internautów. Informacje mają pochodzić z unijnego rozporządzenia dotyczącego samochodów, które zostały wycofane z użytku. To jest fałszywa informacja. Komisja Europejska dementuje.

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

"To koniec naprawiania samochodów. Unia wprowadza zakaz"? Wrócił fake news

Źródło:
Konkret24

IMGW ostrzega przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. W nocy w części Polski spodziewane są oblodzenia i opady marznące, niebezpieczeństwo może nieść również silny wiatr. Sprawdź, gdzie będzie niebezpiecznie.

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

W nocy uważajmy na drogach. Ostrzeżenia IMGW

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW
Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Zagadka wyjaśniona po 24 latach. Już wiemy, kto zmarł pod Matragoną

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Fabuła nowego serialu osadzonego w świecie Diuny skupia się na tym, co działo się przed wydarzeniami znanymi z filmów. Zdradza, jak doszło do trwającego przez pokolenia konfliktu pomiędzy rodami władającymi kosmosem. Odsłania też kulisy działania tajemniczego zakonu sióstr Bene Gesserit. Co ciekawe, w rozmowie z obsadą tej międzynarodowej produkcji pojawił się polski wątek dotyczący Radosława Sikorskiego.

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Na Max jest już dostępny serial "Diuna: Proroctwo". A co ma z tym wszystkim wspólnego Radosław Sikorski?

Źródło:
Fakty po Południu TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o długo wyczekiwanej premierze filmu "Gladiator 2" Ridley'a Scotta, nowym gospodarzu Oscarów oraz przyszłorocznym line up'ie festiwalu Open'er.

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Powrót "Gladiatora", nowy gospodarz Oscarów i line up festiwalu Open'er. Co w świecie filmu i muzyki?

Źródło:
tvn24.pl
Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Odkąd pamięta, towarzyszyła mu presja. "Bo tak skoczył, gdy miał 10 lat", "bo następca Małysza"

Źródło:
tvn24.pl
Premium