Ridley Scott z nagrodą American Cinematheque. Odrodzenie wielkiego reżysera

"Marsjanin" reż. Ridley Scott
"Marsjanin" reż. Ridley Scott
Imperial Cinepix
Ridley Scott odbierze nagrodę American CinemathequeImperial Cinepix

Należy do najwybitniejszych i najoryginalniejszych współczesnych reżyserów, mimo iż ostatnie lata były dla niego mniej udane. Powrotem do wielkiej formy był nominowany do Oscara w 8 kategoriach "Marsjanin". Ridley Scott obierze prestiżową nagrodę American Cinematheque, która jest przyznawana "za wkład w rozwój światowej kinematografii".

Zasłynął jako twórca najbardziej oryginalnych produkcji science fiction w historii kina takich jak "Obcy - ósmy pasażer Nostromo", a nade wszystko kultowego "Łowcy androidów" - adaptacji powieści Philipa Dicka "Czy androidy śnią o elektrycznych owcach"? Później zaskoczył feministyczną opowieścią z gatunku kina drogi "Thelma i Louise", by wreszcie nakręcić epickie, kostiumowo-historyczne widowisko "Gladiator", z akcją osadzoną w starożytnym Rzymie, które w 2001 roku zgarnęło 5 Oscarów, w tym dla najlepszego filmu.

Scott jest jednym z niewielu artystów, którzy z powodzeniem łączą działania czysto komercyjne (jest twórcą ponad 2 tysięcy głośnych filmów reklamowych) z realizacją ambitnego, a jednak kasowego kina.

Skok na duży ekran

Ridley Scott urodził się w 1937 r. w South Shields w Wielkiej Brytanii. Uczęszczał do elitarnego Royal College of Art w Londynie, skąd trafił do telewizji BBC. Szybko awansował na stanowisko niezależnego reżysera, a już w 1967 r. opuścił telewizję i otworzył wraz z młodszym bratem Tonym Scottem, potem także znanym reżyserem, własną firmę producencką - Ridley Scott Associates. Bracia zaczęli od tworzenia reklam na potrzeby telewizji, których pomysłodawcą był zwykle Ridley. Przez kolejnych 10 lat sporo z nich zostało nagrodzonych, bowiem Ridley zamieniał je w małe dzieła sztuki. Najbardziej znana "Boy on Bike" dla firmy produkującej mąkę i pieczywo, w ankiecie z 2006 r. została uznana za ulubioną reklamę wszech czasów w Wielkiej Brytanii.

Tony Scott zawsze pozostawał w cieniu przebojowego brata, choć z czasem nakręcił tak głośne filmy jak "Zagadka nieśmiertelności" z Catherine Deneuve i Davidem Bowie czy"Top Gun". Ridley Scott debiutował na dużym ekranie w 1977 r. filmem "Pojedynek" podstawie opowiadania Josepha Conrada. Choć otrzymał nagrodę za najlepszy debiut reżyserski na MFF w Cannes, w USA okazał się kasową klapą.

To był czas, gdy do kin trafiły "Gwiezdne wojny" i Ridley dostrzegł nowe możliwości w filmach z efektami specjalnymi. W 1979 r. na ekrany trafiło jego przełomowe dzieło "Obcy – ósmy pasażer Nostromo" - horror science fiction, który uczynił go sławnym na świecie. Scenografia, klimat filmu i nacisk położony na realizm uczyniły z "Obcego..." dzieło ponadczasowe, a niebawem miały powstać jego kolejne części.

Kadr z filmu "Obcy - ósmy pasażer Nostromo"materiały prasowe

"Łowca androidów" - kultowe science fiction

Styl filmowy Scotta od początku charakteryzował się dbałością o szczegóły scenograficzne i innowacyjnym, tworzącym niezwykła atmosferę oświetleniem. Naśladują go kolejne pokolenia filmowców.

W 1980 r. reżyser kręci obraz, który, w co dziś trudno uwierzyć, zyskuje dość chłodne recenzje, by po latach zostać uznanym za największe arcydzieło kina science fiction. "Łowca androidów", znakomita adaptacja prozy Philipa Dicka, z Harrisonem Fordem w roli głównej, to po rozrywkowych "Gwiezdnych wojnach", z którymi przyszło filmowi rywalizować, dzieło o wiele bardziej ambitne, nie dające łatwych, optymistycznych odpowiedzi, w którego montaż ingerowali niestety, ku oburzeniu reżysera, producenci. 10 lat po premierze obrazu Scott wpuścił jednak do kin nietkniętą przez nich wersją reżyserską. Wówczas dopiero krytycy i widzowie oszaleli na jego punkcie. Obraz zyskał status dzieła kultowego.

Bohaterem filmu jest członek specjalnego oddziału policji (Ford), tropiący i eliminujący replikantów - maszyny stworzone przez ludzi do wykonywania niebezpiecznych zadań, ukrywających się w Los Angeles. Nie przypuszcza jednak, że z piękną replikantką Rachael połączy go uczucie, przed którym nie będzie łatwo uciec i za sprawą którego wykonanie powierzonego mu zadania będzie wyjątkowo trudne. Futurystyczna wizja Los Angeles roku 2019 zadawała pytania o człowieczeństwo, religię, granice i cel postępu. Scott nie nakręcił wiernej wersji literackiego pierwowzoru, wzbogacił swoją opowieść o elementy klasycznego kina noir (unikające jasnego podziału na dobro i zło, moralizowania i happy endów).

Obraz trafił do setki najwybitniejszych filmów w historii kina przygotowanej przez American Film Institute.

Harrison Ford w "Łowcy Androidów"materiały prasowe

Kobiece kino męskiego reżysera

"Łowca androidów" umocnił wyjątkową pozycję Scotta, który z czasem sam przejmował rolę producenta własnych filmów, uwalniając się w ten sposób od cudzych wymagań. Następne jego filmy nie były aż tak dobre, a na kolejne wybitne dzieło reżyser kazał nam czekać do 1991 roku.

Kolejnym filmem "Thelma i Louise" Scott znów zaskoczył wszystkich. Tym feministycznym z ducha dziełem wybitny specjalista od męskiego kina naraził się konserwatywnej części krytyków, ośmieszając patriarchalną i zacofaną prowincję amerykańską. Amerykańska skrajna prawica żądała nawet wprowadzenia zakazu pokazywania filmu młodym kobietom w obawie przed buntem gospodyń domowych. Obraz odniósł jednak wielki sukces i 5 nominacji do Oscara, z których jedna (za najlepszy scenariusz) zamieniła się w statuetkę.

Bohaterami są przyjaciółki - upokarzana przez męża gospodyni domowa (Geena Davis) oraz obdarzona temperamentem kelnerka (Susan Sarandon). Zmęczone rutyną prowincjonalnego życia postanawiają udać się na wycieczkę. W konfrontacji ze zdominowaną przez mężczyzn rzeczywistością, zaatakowane, popełniają zbrodnię, a wycieczka zamienia się w desperacką ucieczkę przed policją. Obie w jej trakcie przechodzą ewolucję przeistaczając się w kobiety zbuntowane, gotowe walczyć o siebie i należne im prawa.

Obraz Scotta do dziś uchodzi za jeden z najbardziej porywających filmów o pragnieniu wolności i pasji życia.

Susan Sarandon i Gena Davis w filmie "Thelma i Louise"materialy prasowe

Oscary, spadek formy i odrodzenie

Następna dekada to powrót Scotta do typowo męskiego kina, choć bez dzieł wybitnych. Dopiero początek nowego wieku przyniósł film, który przez jednych uznany za wybitny, przez innych za sympatyczne kino rozrywkowe, zdobył aż 5 Oscarów - w tym dla najlepszego filmu.

Mowa oczywiście o "Gladiatorze", osadzonej w starożytnym Rzymie opowieści o dramatycznym losie jednego z najwybitniejszych rzymskich wodzów generała Maximusa, którego chory cesarz Marek Aureliusz pragnie uczynić następcą tronu.

Dla Scotta inspiracją dla filmu był między innymi obraz Jean-Léona Gérôme'a "Pollice Verso" z 1872 r. W tytułowej roli obsadził wtedy mało znanego Russella Crowe'a , który za kreację Maximusa odebrał Oscara i stał się gwiazdą pierwszej wielkości. Choć część krytyków (i historyków) zarzucała Scottowi niewiarygodność losów bohaterów, on sam podkreślał, iż "Gladiator" nie jest filmem analizującym upadek Imperium Rzymskiego i mechanizmy władzy starożytnych cesarzy, a jedynie obrazem przygodowym.

Russell Crowe w "Gladiatorze" nagrodzonym 5 OscaramiImperial - Cinepix

Kolejne filmy Scotta (z wyjątkiem "Helikoptera w ogniu" zrealizowanego zaraz po "Gladiatorze") zwiastowały spadek formy. Wydawało się też, że reżyser zrezygnował z indywidualnego charakteru swoich dzieł, poddając się dyktatowi komercji. Powstałe w tym czasie tytuły, jak choćby nieudana kontynuacja losów Hannibala Lectera, której nie chciał się podjąć Jonathan Demme ("Hannibal"), dramat historyczny "Królestwo niebieskie" którego nie znosi sam reżyser czy wreszcie opowieść o losach Mojżesza "Exodus: Bogowie i królowie", będąca filmem kompletnie chybionym, sprawiły, że pisano nawet, iż wielki Ridley Scott nie ma już niczego ciekawego do powiedzenia w kinie. Nawet zapowiadany jako wielkie wydarzenie "Prometeusz" zawiódł.

Przełom nastąpił dopiero w ub.r. za sprawą "Marsjanina" z Mattem Damonem w głównej roli. Historia astronauty, który w wyniku nieudanej ekspedycji zostaje sam na Marsie i mimo marnych zapasów i zerwanej łączności stara się przetrwać za wszelką cenę, przypomniała widzom, że Scott to artysta pełną gębą.

Pełna humoru opowieść o woli walki, harcie ducha i ludzkiej solidarności okazała się sukcesem box office'ów, zebrała pozytywne recenzje i zdobyła entuzjazm widzów. Fani reżysera odetchnęli z ulgą. Ridley Scott wrócił do formy.

Pozostaje więc ze spokojem już poczekać na zapowiedziany na 2017 r. kolejny popis reżyserskich umiejętności - film "Alien: Przymierze". Wcześniej w ręce reżysera trafi zasłużona nagroda American Cinematheque. Jej laureatami byli m.in. Martin Scorsese, Sydney Pollack, Mike Nichols i Francis Ford Coppola.

Autor: Justyna Kobus / kk / Źródło: "Variety", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock.com | Helga Esteb

Pozostałe wiadomości

W 85. rocznicę wybuchu II wojny światowej oficjalne obchody z udziałem najważniejszych władz państwowych odbywają się równocześnie na gdańskim Westerplatte i w Wieluniu. - Dzisiaj nie powiemy "Nigdy więcej wojny". Dzisiaj musimy powiedzieć: "Nigdy więcej samotności". Nie może już tak więcej być w historii, że Polska będzie samotnie stawiała czoła agresji - mówił premier Donald Tusk.

"Nigdy więcej samotności"

"Nigdy więcej samotności"

Źródło:
TVN24

Nie wolno ustępować imperializmowi, druga wojna światowa jest tego wielką lekcją - podkreślił w niedzielę w Wieluniu prezydent Andrzej Duda. Jak dodał, "wybaczenie i uznanie winy to jedno, a zadośćuczynienie za szkody to drugie". - I ta sprawa cały czas jeszcze nie jest załatwiona i nigdy nie była załatwiona od 80 lat - powiedział.

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Prezydent w Wieluniu. "Zadośćuczynienie za straty poniesione w drugiej wojnie światowej należy się Polakom"

Źródło:
PAP

W niedzielę weszły w życie zmiany w Regulaminie ogólnym żołnierza Wojska Polskiego. Polscy żołnierze mogą od teraz nosić zarost do długości trzech centymetrów, a także odsłonić tatuaże na ramionach i przedramionach.

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Polscy żołnierze mogą zapuścić brody i odsłonić tatuaże. "Dla wielu stanowiło to problem"

Źródło:
PAP
"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

"Do jednego kliknięcia skróciliśmy dystans pomiędzy pragnieniem a jego realizacją"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Trzy dziewczynki zginęły po zawaleniu się ściany budynku mieszkalnego w środkowym Meksyku. Do tragedii doszło po intensywnych ulewach, które nawiedziły region w nocy z piątku na sobotę. Mieszkańcom zagrażają dalsze intensywne opady deszczu.

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Ściana przygniotła trójkę dzieci. Nie udało się ich ocalić

Źródło:
PAP, Infobae, Aristegui Noticias

Dwie osoby zginęły w pożarze domu jednorodzinnego w Jaworznie (Śląskie). Jak informuje straż pożarna, ogień objął cały dach, płonęło także poddasze. Na miejscu nadal pracują służby. Do tragicznego pożaru doszło w nocy także w bloku w Ostrowie Wielkopolskim. Zginęła jedna osoba, a dziewięć jest poszkodowanych.

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

W spalonym domu znaleźli ciała dwóch osób

Źródło:
TVN24/PAP

W sobotę w amerykańskim stanie Missisipi doszło do wypadku autobusu. Zginęło co najmniej siedem osób, w tym sześcioletni chłopiec i jego 16-letnia siostra, a 37 osób trafiło do szpitali z obrażeniami - podały amerykańskie media, powołując się miejscowe władze.

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Wypadek autobusu w USA. Siedem ofiar, w tym rodzeństwo, wiele osób rannych

Źródło:
PAP

Śledztwo, które prowadzimy, ma kilka wątków. Generalnie rzecz ujmując, badamy, czy w latach 2006-2009 mogło dochodzić do popełniania przestępstw przez funkcjonariuszy CBA, w tym przez szefa i jego zastępców - powiedział rzecznik Prokuratury Okręgowej w Łodzi Krzysztof Kopania po emisji materiału "Superwizjera" "Seksmisja CBA. Kulisy operacji wiedeńskiej".

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Działania CBA za czasów Kamińskiego i Wąsika. Prokuratura prowadzi śledztwo z "kilkoma wątkami"

Źródło:
TVN24

Były minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro poinformował o śmierci Ewy Bialik, prokurator i rzeczniczki Prokuratury Krajowej. Bialik zmarła w wieku 58 lat. "Była wzorem profesjonalizmu zawodowego, zawsze rzetelna i życzliwa" - napisał na platformie X.

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Nie żyje prokurator Ewa Bialik

Źródło:
PAP

Pasażer samolotu tuż przed lądowaniem na katowickim lotnisku zaczął się kłócić się z innymi, nie słuchał też poleceń załogi. Później tłumaczył się "atakiem paniki". Został ukarany mandatem.

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Pod koniec lotu zaczął się kłócić z pasażerami i nie słuchał poleceń załogi

Źródło:
tvn24.pl

Proboszcz parafii w Garwolinie (Mazowsze) rozebrał zabytkowe ogrodzenie przy kościele. Użyta została do tego koparka, co oburzyło miłośników historii. Duchowny miał pozwolenie od służb konserwatorskich, w tym na użycie koparki. Miała jednak posłużyć tylko do "wzruszenia muru". Konserwator zabytków zlecił kontrolę.

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Zabytkowe ogrodzenie przy kościele rozebrane koparką. Konserwator zlecił kontrolę

Źródło:
tvn24.pl

W niedzielę w Turyngii i Saksonii odbywają się wybory do parlamentów regionalnych tych krajów związkowych. Jak piszą media, skrajnie prawicowa Alternatywa dla Niemiec (AfD) "zmierza po bezprecedensowe wyniki". W Turyngii prawdopodobnie wygra, a w Saksonii idzie łeb w łeb z chadekami - wskazują ostatnie sondaże. Na ulice Erfurtu w Turyngii wyszły w sobotę tysiące osób - zarówno zwolenników, jak i przeciwników tej partii. "Niemcy Wschodnie!", "Naziści precz!", było słychać głosy z dwóch stron. Wybory w Niemczech śledzi dzisiaj cały świat.

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

AfD zdobędzie Turyngię i Saksonię? Ruszły wybory, na które patrzą nie tylko Niemcy

Źródło:
PAP

Po rządzie Olafa Scholza do końca kadencji nie należy spodziewać się niczego istotnego w polityce Niemiec wobec Ukrainy - twierdzi politolog Carlo Masala, naukowiec wykładający w Uniwersytecie Bundeswehry w Monachium. Jego zdaniem siły przeciwne pomocy, przede wszystkim w SPD, będą zyskiwały na znaczeniu.

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Siły przeciwne pomocy Ukrainie zyskują. "Nie istnieje żadna poważna strategia"

Źródło:
PAP

921 dni temu rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosjanie ostrzelali wieś Czerkaska Łozowa w obwodzie charkowskim, zabijając 10 osób. Zaatakowali też miasto Czasiw Jar, gdzie zginęło pięć osób. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Najważniejsze wydarzenia ostatniej doby w Ukrainie

Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters

W państwach Azji Środkowej władza zazwyczaj jest przekazywana przez satrapów komuś w rodzinie. Tak zapewne stanie się też w Uzbekistanie, gdzie prezydent Szawkat Mirzijojew udziela córce większych pełnomocnictw i deleguje na odpowiedzialne stanowiska. Może to stanowić wstęp do przekazania jej władzy nad całym państwem - analizuje portal Radia Swoboda.

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Saida "jest jak meteoryt". Wkrótce przejmie państwo? 

Źródło:
PAP, Radio Swoboda

Izraelskie wojska kontynuują szeroko zakrojoną operację na Zachodnim Brzegu. Poinformowano o ciężkich walkach z palestyńskimi bojownikami w obozie dla uchodźców w Dżeninie. W nocy doszło do dwóch prób zamachów bombowych w innych częściach Zachodniego Brzegu, sprawców zastrzelono.

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Izrael kontynuuje ofensywę. Jedna z największych tego typu operacji od prawie 20 lat

Źródło:
PAP

Według oficjalnych danych, w Meksyku od 1950 roku zaginęło bez wieści 116 386 osób, których nigdy nie odnaleziono - ogłosiły w piątek tamtejsze stowarzyszenia obrońców praw człowieka.

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Ponad 100 tysięcy osób, których nigdy nie odnaleziono

Źródło:
PAP

Władze Chin i Filipin po raz kolejny wzajemnie oskarżyły się o celowe doprowadzenie do zderzenia okrętów straży przybrzeżnej na Morzu Południowochińskim. To kolejny z serii incydentów, do których doszło w ostatnim czasie na spornych wodach.

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

"Bezpośrednio i celowo staranował okręt". Konfrontacja na spornych wodach

Źródło:
Reuters, PAP

Kolejna akcja szczepienia lisów na Mazowszu odbędzie się w dniach 5-18 września. Szczepionka będzie wykładana ręcznie oraz zrzucana z samolotów na lasy, pola i łąki. Nie wolno jej dotykać. Przez dwa tygodnie od wyłożenia szczepionki należy zachować ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt domowych.

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Będą zrzucać i rozkładać szczepionki dla lisów. Zalecana "ostrożność podczas wyprowadzania zwierząt"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na początku lipca kot o imieniu Finn zaginął w Middle River w stanie Minnesota. Jego właścicielka szukała go każdej nocy. Mruczka znaleziono dwa miesiące później w Monroe w stanie Waszyngton, które oddalone jest od jego domu o ponad 2400 kilometrów.

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

"Szukałam go każdej nocy". Zaginiony kot znaleziony ponad 2400 kilometrów od domu

Źródło:
ENEX, KIRO7, yahoo.com

IMGW opublikował prognozę zagrożeń meteorologicznych na kolejne dni. Wynika z nich, że wrzesień przywita nas upalną aurą. W większości województw mogą zostać wydane ostrzeżenia drugiego stopnia.

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Skwar nie powiedział ostatniego słowa. Prognoza ostrzeżeń IMGW

Źródło:
IMGW

Magazyn śledczy reporterów "Superwizjer" wraca na antenę z nowymi odcinkami. Autorzy programu od lat ukazują nadużycia władzy, korupcję, błędy wymiaru sprawiedliwości, skandale w policji i afery gospodarcze. Program będzie można oglądać na antenie TVN, TVN24 oraz w TVN24 GO i na platformie Player. Oto czego widzowie mogą spodziewać się w nowym sezonie.

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

"Superwizjer" powraca. Gdzie i kiedy oglądać nowe odcinki

Źródło:
tvn24.pl
"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

"Jak robiłem to zdjęcie, czułem, że będą z tego kłopoty". Fotograf prezydenta Dudy o kulisach pracy w Pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Rada Polskich Mediów wystosowała apel o podjęcie śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarza Jarosława Ziętary. "W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię. Szczególnie za zbrodnię, która w swojej istocie jest zamachem na podstawy demokratycznego państwa" - napisano.

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

"W państwie prawa nie może być zgody na brak kary za zbrodnię"

Źródło:
Rada Polskich Mediów, tvn24.pl

Po raz czwarty wręczono Medale Wolności Słowa. W czasie gali wyróżniono laureatów w trzech kategoriach: Media, Instytucja i Obywatel/Obywatelka. W pierwszej z nich medal otrzymała Karolina Lewicka z Tok FM, w drugiej odznaczono stowarzyszenie Pro Loquela Silesiana, zaś w trzeciej - Anja Rubik.

Medale Wolności Słowa przyznane

Medale Wolności Słowa przyznane

Aktualizacja:
Źródło:
Fundacja Grand Press

W sobotę w Lotto nie padła główna wygrana. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu będzie można wygrać trzy miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 31 sierpnia 2024 roku.

Wyniki Lotto z 31 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Lotto z 31 sierpnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Już za tydzień do kin trafi film Jorgosa Lantimosa "Rodzaje życzliwości" z Emmą Stonę, Jesse Plemonsem i Willem Dafoe w rolach głównych. Prowadząca program podzieliła się także dobrą wiadomością z miłośnikami polskiego kina.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl