Recenzja filmu "Czas krwawego księżyca" Martina Scorsese

Źródło:
tvn24.pl
"Czas krwawego księżyca" zwiastun filmu, reż. Martin Scorsese
"Czas krwawego księżyca" zwiastun filmu, reż. Martin Scorsese
wideo 2/3
"Czas krwawego księżyca" reż. Martin Scorsese

Bądź reżyserem, który zrobi film, jakiego branża filmowa jeszcze nie widziała - usłyszał Martin Scorsese od Jima Graya, byłego wodza Osedżów, prawnuka jednego z bohaterów filmu "Czas krwawego księżyca". Najnowsze dzieło jednego z najwybitniejszych filmowców w historii to wciągające studium chciwości i systemowej przemocy wobec słabszych, zrodzonej z tego, że niektórzy "bardzo kochają pieniądze". Zarazem jest to pozycja obowiązkowa w jesiennym repertuarze kinowym. Recenzja Tomasza-Marcina Wrony.

Osedżowie - określani również jako "People of the Middle Waters" (lud Środkowych Wód) - są plemieniem, których historia sięga VII wieku przed Chrystusem. Plemię ukształtowało się wówczas jako jedna ze społeczności Wielkiej Równiny Prerii, w dolinach między rzekami Ohio i Mississippi. W XIX wieku osiedlili się między rzekami Missouri i Mississippi (między innymi tereny obecnego stanu) a początkiem XIX wieku Osedżowie byli jednym z najpotężniejszych plemion w regionie. Przez Europejczyków bądź potomków europejskich osadników Osedżowie opisywani byli jako najwyżsi ludzie w Ameryce Północnej, najprzystojniejsi, niezwykle odważni i waleczni. 

W 1872 roku sfinalizowano transakcję, na mocy której Osedżowie wykupili teren o powierzchni około 5 900 km kw., będący częścią obecnego stanu Oklahoma i tu stworzyli swój rezerwat. Jednocześnie, obecnie jest to również hrabstwo Osage. Dzięki temu, że plemię było w posiadaniu własnej ziemi, a nie zasiedlili tzw. Terytorium Indiańskiego, otrzymali większe prawa do posiadanej ziemi oraz nieco większą niezależność od rządu federalnego w porównaniu z innymi narodami rdzennymi. Tym samym Osedżowie porzucili wiele swoich tradycji, w tym nomadyczny tryb życia. 

Pod koniec lat 70. XIX wieku Osedżowie - jako pierwszy rdzenny naród amerykański - wynegocjowali z rządem federalnym umowę, na mocy której zaczęli otrzymywać coroczne rekompensaty w gotówce, a nie jak wcześniej, w dostawach żywności czy pomocy medycznej. Dzięki temu Osedżowie na nowo odbudowywali swoją plemienną siłę. Władze federalne, kierując się troską o najlepszy interes rdzennych mieszkańców Ameryki, naciskały na dalszą ich asymilację z resztą społeczeństwa pochodzenia europejskiego. Pod koniec XIX wieku Kongres przyjął ustawy, które nie dość, że likwidowały struktury rządów plemiennych, to wprowadzały ograniczenia w posiadaniu ziem. 

To zbiegło się z wybuchem "gorączki czarnego złota" - czyli odkrywaniem kolejnych złóż ropy naftowej i gazu ziemnego. Dzięki zaangażowaniu ówczesnego wodza - Jamesa Bighearta - w 1907 roku podpisano porozumienie, na mocy którego uznane zostało prawo własności plemienia do minerałów znajdujących się na ziemiach rezerwatu. Nieco później okazało się, że Osedżowie mają prawa eksploatacyjne do bardzo bogatych złóż ropy. Dzięki opłatom pochodzącym z dzierżawy ziem rezerwatu na potrzeby wydobycia surowców energetycznych Osedżowie stali się "najbogatszymi ludźmi na świecie".

"Czas krwawego księżyca" reż. Martin ScorseseUnited International Pictures Polska

Krwawy rozdział historii Osedżów

Tak w największym skrócie dochodzimy do momentu historii Osedżów, w którym rozpoczyna się akcja najnowszego filmu Martina Scorsese "Czas krwawego księżyca". Scenariusz autorstwa Erica Rotha i samego Scorsese powstał na podstawie głośnej książki Davida Granna z 2017 roku o tym samym tytule ("Czas krwawego księżyca. Zabójstwa Osagów i narodziny FBI", przełożona na język polski przez Piotra Grzegorzewskiego). O ile w reportażu Granna narracja poprowadzona jest z perspektywy Toma White'a - agenta rozwijającego się wówczas Biura Śledczego, przekształconego w 1935 roku w Federalne Biuro Śledcze (FBI), o tyle Scorsese w filmie przyjął nieco inną perspektywę. Krwawy okres w historii Osedżów, noszący znamiona czystki etnicznej, filmowiec opowiada przez pryzmat Ernesta Burkharta, który do Oklahomy właśnie wrócił z Europy, gdzie walczył w I wojnie światowej. W Burkharta wcielił się Leonardo DiCaprio, tworząc jedną z najlepszych kreacji aktorskich w swoim dorobku. Burkhart za namową swojego wuja Williama Hale'a (Robert De Niro) postanowił wżenić się w rodzinę "pełnokrwistych" właścicielek praw eksploatacyjnych, a jego wybranką została Mollie Kyle (w tej roli niesamowita Lily Gladstone).

Istotne jest również to, że na początku lat 20. XX wieku Kongres wprowadził instytucje "opiekunów", którzy mieli dbać o bogactwo i sposób jego wydawania przez "niekompetentnych" Osedżów. Ponadto wielu białych próbowało wżeniać się w rodziny Osedżów, by zdobyć prawa eksploatacji złóż, które podzielone zostały na początku XX wieku decyzją rady plemienia. Byli też tacy, których w oczy kuło bogactwo rdzennych Amerykanów i postanowili je zdobyć za wszelką cenę. W latach 1921-26 doszło do serii zgonów wśród tych Osedżów, którzy mieli największe prawa eksploatacyjne. Do dzisiaj nie wiadomo dokładnie, ile osób zginęło, ale Grann w książce wspomina, że nigdy niewyjaśnionych śmierci przedstawicieli tego plemienia można było liczyć w setkach.

W ostatnich wywiadach Scorsese tłumaczył, że najważniejszą częścią tej historii byli dla niego Osedżowie i to na ich losach chciał się skupić. W amerykańskich mediach pojawiły się jednak słowa krytyki, że nadal w centrum filmu jest biały mężczyzna - Ernest Burkhart. Że być może na pierwszym planie powinna być Mollie. Trudno jednak kłócić się z artystycznymi wyborami Scorsese, miał i ma pełne prawo do swojej wizji.

"Bądź reżyserem, który zrobi film, jakiego branża filmowa jeszcze nie widziała"

Ważne natomiast pozostaje to, że od samego początku rodzenia się pomysłu na film w 2019 roku Scorsese z otwartością odpowiedział na apele ze strony Osedżów, którzy chcieli zaangażować się w przeniesienie ich własnej historii na wielki ekran. Jak informuje CNN, ekipa twórców "Czasu krwawego księżyca" wielokrotnie spotykała się przedstawicielami i przedstawicielkami Osedżów, którzy obawiali się, że ich plemię oraz kultura zobrazowane zostaną w tendencyjny, westernowski sposób.

- Miałem obawy, że po raz kolejny padniemy ofiarami wyzysku. Tym razem nie utracimy naszych zasobów czy ziem, ale że wykorzystana zostanie nasza historia, dotycząca tego, jak odebrano nam zasoby i ziemia - powiedział CNN były wódz Osedżów Jim Gray. 

Lily Gladstone i Martin Scorsese podczas pracy na planie filmuUnited International Pictures Polska

W 2019 roku Scorsese spotkał się między innymi z widzem Osedżów Geoffreyem Standing Bearem, który zaoferował filmowcowi wsparcie merytoryczne. W realizację filmu zaangażowali się między innymi konsultanci językowi. W tym samym roku doszło do spotkania ekipy filmowej z mieszkańcami jednej z głównych osedżyńskich miejscowości - Gray Horse. Wielu z nich jest potomkami ofiar serii morderstw, o których mowa jest w filmie. Wspomniany Jim Gray jest prawnukiem Henry’ego Roana - Osedża, po śmierci którego federalni śledczy wpadli na trop do rozwiązania tajemnicy krwawych zabójstw. 

W CNN News Gray przywołał słowa, jakie przekazał Scorsesemu: - Bądź reżyserem, który zrobi film, jakiego branża filmowa jeszcze nie widziała. Takiego, po którym inni stwierdzą: to jest ten, który się nam udał. W rozmowie z CNN Gray wyraził również to, że nie jest pewien, na ile filmowiec wziął sobie jego słowa do serca.

"Czas krwawego księżyca" reż. Martin ScorseseFestival de Cannes

"Czas krwawego księżyca", czyli pogłębione studium chciwości

Scorsese, który niejednokrotnie w swojej karierze w najróżniejszy sposób przyglądał się ludzkiej naturze, w najlepszym możliwym wydaniu opowiedział historię Osedżów, tworząc wielowątkowe, zniuansowane studium chciwości i zła, zrodzonych z faktu, że niektórzy "bardzo kochają pieniądze". I zrobił to w taki sposób, że "Czas krwawego księżyca" jest nie tylko jednym z najważniejszych filmów ostatnich lat, ale również jednym z najlepszych w jego dorobku.

Scorsesemu udało się uchwycić obraz, jak nazwał to sam Grann - panującej wówczas "kultury zabijania i kultury współudziału". Oznaczała ona nie tylko akty przemocy i wyzysku rdzennych Amerykanów, ale również systemowej - w końcu usankcjonowanej przez rząd federalny - niesprawiedliwości. W "białych rękawiczkach" próbowano odebrać Osedżom ich ziemie, bogactwa i w końcu całkowicie zgładzić. Przesadzam? Skądże, to wszystko pojawia się w dialogach i ma swoje historyczne uzasadnienie. Wystarczy wspomnieć, że w obliczu bezczynności służb hrabstwa Osage, jak i stanu Oklahoma, rada plemienia musiała zapłacić 20 tys. dolarów, żeby władze federalne zainteresowały się sprawą niewyjaśnionych morderstw.

"Czas krwawego księżyca" to nie tylko wybitny przykład filmowej adaptacji świetnego skądinąd reportażu książkowego. Jest w tym filmie coś z tarantinowskiej przewrotności, artystycznego buntu wobec zastanych schematów i wzorców. Scorsese bawi się elementami klasycznego westernu, stawiając je na głowie. Dotyczy to przede wszystkim do znudzenia odtwarzanej, maczystowskiej figury białego kowboja, który staje w obronie słabszych, niosąc sprawiedliwość i poczucie bezpieczeństwa na Dzikim Zachodzie. W "Czasie krwawego księżyca" trudno znaleźć taką postać. Zamiast tego odczarowana została historia amerykańskich rdzennych narodów, w której Osedżowie odzyskują należyte miejsce i głos. To nie oni są "dzikusami", napadającymi na bezbronnych mieszkańców. To nie oni łamią ustalenia i normy prawne. Oczywiście ulegają pokusom, nadużywają alkoholu - są po prostu ludźmi. W tym wszystkim jednak są przedstawieni jako pełni mądrości, ułożeni, inteligentni członkowie społeczeństwa, które nie chce traktować ich na równi z białymi kolonizatorami, osadnikami.

I oczywiście lokomotywą, która napędza tę trzyipółgodzinną fabułę, jest znakomita obsada. Leonardo DiCaprio, Robert De Niro, Lily Gladstone, Brendan Fraser, Jesse Plemons, Janae Collins - to tylko niektóre nazwiska. I warto było czekać, żeby w jednym filmie Scorsese pojawiło się dwóch jego aktorskich faworytów: DiCaprio i De Niro. Taki duet je się łyżkami. Jeśli chodzi o samego DiCaprio (który ma zagrać główne role w kolejnych dwóch fabułach Scorsese), jako Burkhart przypomniał, że jest aktorem wybitnym.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Wybór Wrony", czyli najciekawsze nowości filmowe października

Autorka/Autor:

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: United International Pictures Polska

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Maszynista pociągu Intercity nie zatrzymał się przed semaforem "stój" w Trzebini i wjechał na tor, po którym z naprzeciwka poruszał się inny pociąg. Dopiero później użył sygnału radio "stój", zatrzymując swój pociąg i ten jadący z naprzeciwka. Komisja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Semafor wskazywał "stój", maszynista się nie zatrzymał. Dwa pociągi jechały na siebie

Źródło:
Kontakt24

Ziemia nagle zapadła się na chodniku w stolicy Malezji. 48-letnia kobieta, która wpadła do środka, pozostaje zaginiona.

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

W centrum miasta zapadł się chodnik. Kobieta runęła kilka metrów w dół

Źródło:
Reuters, The Guardian

Prezydent Ukrainy, prezydent Polski i premier Litwy wystąpili na wspólnej konferencji prasowej w Kijowie. Andrzej Duda zapewnił, że Polska nadal będzie wspierać Ukrainę militarnie i politycznie. Złożył też deklarację dotyczącą hipotetycznego wycofywania wojsk rosyjskich z Ukrainy. Na te słowa żartobliwie zareagował Zełenski.

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Deklaracja Dudy i żart Zełenskiego na wspólnej konferencji

Źródło:
PAP, TVN24

Turcja wznawia wspólne patrole wojskowe z Rosją w północnej Syrii - poinformował resort obrony w Ankarze. Patrole granicy syryjskiej były prowadzone od 2019 roku, zostały zawieszone cztery lata później ze względów bezpieczeństwa w regionie.

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Państwo NATO wznawia patrole wojskowe. Z Rosją

Źródło:
PAP, BBC

Ukraina po raz pierwszy z powodzeniem użyła pocisku rakietowego Palianyca - poinformował w czasie przemówienia z okazji Dnia Niepodległości w Kijowie prezydent Wołodymyr Zełenski. Podkreślił, że jest to broń "zupełnie nowej klasy".

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Ukraińcy mają nową broń, Palianycę

Źródło:
Defense Express, PAP, BBC

Szczyt sezonu na grzyby zbliża się wielkimi krokami. Należy jednak pamiętać, że grzybobranie może słono kosztować - za złamanie przepisów można otrzymać mandat w wysokości do 500 złotych. Co więcej, za zbieranie gatunków chronionych sąd może wymierzyć karę pięciu tysięcy złotych.

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Nawet 5 tysięcy złotych kary za zbieranie grzybów

Źródło:
tvn24.pl

Włoskie służby otworzyły śledztwo w kierunku zabójstwa po śmierci miliardera Mike'a Lyncha i sześciu innych osób na luksusowym jachcie u wybrzeży Sycylii. Zarzutów nikomu nie postawiono, a dochodzenie nabierze bardziej konkretnego kierunku po wydobyciu i przebadaniu wraku leżącego na dnie morza. Przesłuchano wszystkich ocalałych pasażerów i członków załogi jednostki, w tym jej kapitana.

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Zatonięcie jachtu, śmierć miliardera i innych osób. Śledztwo w kierunku zabójstwa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Żołnierze Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy będą mogli uzyskać obywatelstwo ukraińskie. Prezydent Wołodymyr Zełenski podpisał w tej sprawie ustawę.

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Walczą w Ukrainie, będą mieli obywatelstwo

Źródło:
PAP

Uzbrojony w nóż napastnik zaatakował w piątek wieczorem uczestników festynu z okazji 650-lecia miasta Solingen na zachodzie Niemiec - poinformowała agencja dpa. Z rąk nożownika zginęły trzy osoby, a osiem zostało rannych. Reuters przekazał w sobotę po południu, że niemiecka policja zatrzymała jedną osobę - to 15-latek. Nie jest podejrzany o atak nożem, lecz o niezgłoszenie zamiarów innej osoby, o których miał wiedzę.

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała jedną osobę

Atak nożownika podczas festynu w Solingen. Policja zatrzymała jedną osobę

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Co najmniej dziesięć osób zginęło po tym, jak w wyniku intensywnych opadów deszczu na wyspie Phuket w Tajlandii osunęła się ziemia. Znajduje się tam wiele hoteli i turystycznych apartamentów. Blisko 20 osób zostało rannych.

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Ziemia osunęła się na popularnej wśród turystów wyspie. Zginęło co najmniej 10 osób

Źródło:
PAP, AFP

Wywiad wojskowy w Kijowie poinformował o ataku na magazyn amunicji w obwodzie woroneskim Rosji. Na obiekcie składowano między innymi pociski artyleryjskie i rakiety ziemia-powietrze.

Atak na magazyn amunicji w obwodzie woroneskim

Atak na magazyn amunicji w obwodzie woroneskim

Źródło:
Meduza, NV, tvn24.pl

Nad ranem zatrzymano 51-latka podejrzewanego o zabójstwo, który ukrywał się na posesji w gminie Rozogi (Warmińsko-Mazurskie). Wcześniej policja otoczyła teren i od piątkowego popołudnia próbowała prowadzić negocjacje z uzbrojonym mężczyzną. Jak przekazała prokuratura, na miejscu znaleziono zwłoki 47-latka, zatrzymany i ofiara byli mieszkańcami tej samej miejscowości.

W mieszkaniu zwłoki mężczyzny i uzbrojony 51-latek. Nowe informacje od prokuratury

W mieszkaniu zwłoki mężczyzny i uzbrojony 51-latek. Nowe informacje od prokuratury

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Na dworcu kolejowym w Lesznie w przedziale silnika jednej z lokomotyw stojącej przy peronie pojawił się ogień. Z podpiętych wagonów ewakuowano około 800 pasażerów, nikt nie został ranny. Na miejscu pracowały trzy zastępy straży pożarnej. Prawdopodobnie doszło do samozapłonu.

Pożar lokomotywy. Ewakuowano 800 pasażerów

Pożar lokomotywy. Ewakuowano 800 pasażerów

Źródło:
tvn24.pl

Dziś wjazd do lasu pojazdem silnikowym, tam gdzie nie wolno, może zakończyć się karą w wysokości od 20 do 500 złotych. W skrajnych przypadkach, kiedy zniszczona zostanie przyroda, mandat od straży leśnej czy też policji może się zwiększyć do 1000 złotych. Pojawił się jednak pomysł zaostrzenia tych kar. Materiał programu "Raport" w TVN Turbo.

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

"Troszkę śmieszny" mandat za wjazd do lasu. Resort mówi o konfiskacie pojazdu

Źródło:
TVN Turbo

Sucha i gorąca pogoda sprzyja wzrostowi zagrożenia pożarowego w lasach. Jak przestrzega IMGW w mediach społecznościowych, planując wycieczki na łono natury warto zachować ostrożność. Z map opublikowanych przez synoptyków wynika, że w niedzielę w wielu miejscach Polski sytuacja ma być ekstremalna.

Ekstremalne zagrożenie. Mapy pełne fioletu i brązu

Ekstremalne zagrożenie. Mapy pełne fioletu i brązu

Źródło:
tvnmeteo.pl IMGW

Bardzo bym się cieszył, gdyby to Mariusz Błaszczak został moim następcą na stanowisku prezesa Prawa i Sprawiedliwości - powiedział Jarosław Kaczyński. Zaznaczył jednocześnie, że nie jest to "swoista dyrektywa seniora partii", a ostateczną decyzję podejmie kongres PiS.

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Kto zastąpi Kaczyńskiego? Prezes PiS wskazał faworyta. "Cenię go i lubię"

Źródło:
PAP

Odblokowano autostradę A4 we Wrocławiu, na której w sobotę panowały poważne utrudnienia po śmiertelnym wypadku, do którego doszło nad ranem. Obecnie sytuacja na drodze wróciła do normy.

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Śmiertelny wypadek na autostradzie

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W tragicznym wypadku przy ulicy Vogla zginęły trzy osoby. Śledztwo jest już na końcowym etapie. Jak ustalono, kierowca pędził przez teren zabudowany obok ścieżki pieszo-rowerowej nawet 170 km/h. Mieszkańcy zbierają podpisy z apelem do władz miasta i policji o pilne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa na tej ulicy. - Nie chcemy kolejnej tragedii - mówi nam radna KO i inicjatorka akcji Urszula Włodarska-Sęk.

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Uderzyli w drzewo, auto stanęło w płomieniach. Trzy osoby zginęły. Biegli wyliczyli prędkość

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Mieszkanka Chechła pod Olkuszem trafiła do szpitala z ciężkimi poparzeniami ciała. Życiu kobiety, jak podaje policja, zagraża niebezpieczeństwo. W tej sprawie zatrzymano trzech mężczyzn, jednak zostaną oni przesłuchani dopiero w przyszłym tygodniu.

38-latka ciężko poparzona podczas imprezy. Zatrzymano trzech pijanych mężczyzn

38-latka ciężko poparzona podczas imprezy. Zatrzymano trzech pijanych mężczyzn

Źródło:
tvn24.pl / PAP

Dzikan rzeczny uciekł ze stajni w poznańskim Starym Zoo. Na czas odłowienia zwierzęcia ewakuowano zwiedzających. Ogród przez godzinę był nieczynny.

Ucieczka w zoo. Ewakuowano zwiedzających

Ucieczka w zoo. Ewakuowano zwiedzających

Źródło:
tvn24.pl

Do poważnego wypadku doszło w piątek na stacji kolejowej w mieście Kerpen niedaleko Kolonii w Niemczech. Ciężarówka na polskich tablicach spadła z wiaduktu na tory. Kierowca odniósł obrażenia. Wszczęto śledztwo - poinformowała policja. 

Poważny wypadek w Niemczech. Polska ciężarówka spadła z wiaduktu na tory kolejowe

Poważny wypadek w Niemczech. Polska ciężarówka spadła z wiaduktu na tory kolejowe

Źródło:
RTL News
"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

"Gromadzili chore wręcz ilości szczątków ludzkich z całego świata"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24 wraca "Czarno na białym". Najbliższa premiera już 26 sierpnia. Program przygotowywany przez wielokrotnie nagradzanych dziennikarzy będzie można oglądać codziennie - od poniedziałku do czwartku o godzinie 20.30. Wszystkie reportaże będą dostępne też w portalu TVN24 GO - a większość z nich będzie można tam zobaczyć jeszcze przed emisją w telewizji.

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

"Czarno na białym" wraca po wakacyjnej przerwie na antenę TVN24

Źródło:
Czarno na białym

Pierwszy odcinek wyczekiwanego przez widzów nowego sezonu "Odwilży" właśnie pojawił się na platformie Max. Czego spodziewać się po nowej odsłonie produkcji? Na ekranie zobaczymy dobrze znanych bohaterów, ale też plejadę gwiazd w rolach nowych postaci.

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Pierwszy odcinek drugiego sezonu "Odwilży" już dziś w serwisie Max

Źródło:
DD TVN, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najgłośniejszych filmowych premierach tego tygodnia. Na wielki ekran trafił między innymi film "Mrugnij dwa razy", który jest reżyserskim debiutem Zoë Kravitz. Prowadząca program opowiedziała też o sprzedaży najdroższej w filmowej historii figurki.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl