Pan Cogito jeździ tramwajem

 
Poezja Herberta w tramwajach
Źródło: TVN24

Zamiast reklam - poezja Zbigniewa Herberta. Wiersze "Pan Cogito obserwuje w lustrze swoją twarz" oraz "Pan Cogito o postawie wyprostowanej" - pojawiły się na tablicach we wrocławskich tramwajach na 10 rocznicę śmierci poety. Na co dzień, my sugerowalibyśmy raczej "List do ludożerców" Tadeusza Różewicza.

"Pan Cogito chciałby stanąć na wysokości sytuacji to znaczy spojrzeć losowi prosto w oczy

To fragment wiersza "Pan Cogito o postawie wyprostowanej". We wrocławskich tramwajach pojawiły się z okazji trwającego właśnie Roku Herbertowskiego - donosi "Gazeta Wyborcza". Po mieście jeździ 50 tramwajów z wierszami, w każdym jest osiem plakatów. "Pana Cogito" poczytać można m.in. jadąc linią 14, 20 i 24.

Nie tylko we Wrocławiu

Poezja Zbigniewa Herberta w przestrzeni publicznej pojawiła się też w Krakowie, Tarnowie, Częstochowie i Rzeszowie. W lipcu na ulicach tych miast zawisły fragmenty "Przesłania Pana Cogito":

"idź wyprostowany wśród tych co na kolanachmasz mało czasu trzeba dać świadectwoi nie przebaczaj zaiste nie w twojej mocy przebaczać w imieniu tych których zdradzono o świciepowtarzaj stare zaklęcia ludzkości bajki i legendyBądź wierny Idź"

Nie tylko Herbert

Warszawa z kolei też promowała w tramwajach poezję, a przy okazji samą siebie. Wybrane w specjalnym konkursie haiku poświęcone stolicy zawisły na stacji metra oraz w tramwajowych wagonach. Wśród zwycięzców znalazły się m.in:

"Zmierzch usypia mostPociągami przez WisłęSyrena śpiewa"

czy

"Na fortach BemaPo śladach saneczkarzyWracają kaczki"

Nie tylko, by promować poezję

Czy fragmenty poezji w tramwaju to metoda promocji kultury wyższej, czy sposób na łagodzenie obyczajów użytkowników użytkowników komunikacji miejskiej? W tym drugim przypadku najskuteczniejszy mógłby się okazać "List do ludożerców" Tadeusza Różewicza"...

"Kochani ludożercy nie patrzcie wilkiem na człowieka który pyta o wolne miejsce w przedziale kolejowym zrozumcie inni ludzie też mają dwie nogi i siedzenie

Kochani ludożercy poczekajcie chwilę nie depczcie słabszych nie zgrzytajcie zębami zrozumcie ludzi jest dużo będzie jeszcze więcej więc posuńcie się trochę ustąpcie

Źródło: "Gazeta Wyborcza", tvn24.pl, PAP

Czytaj także: