"Niewielu aktorów potrafi tak zatrzymać widzów przed ekranem". Lily Gladstone czeka na Oscara

Źródło:
"The Guardian", "Variety", "IndieWire", tvn24.pl
"Czas krwawego księżyca" zwiastun filmu, reż. Martin Scorsese
"Czas krwawego księżyca" zwiastun filmu, reż. Martin Scorsese
"Czas krwawego księżyca" reż. Martin Scorsese

Jest wielkim kobiecym objawieniem Hollywood ostatnich lat i osobistym odkryciem Martina Scorsese. Rola Mollie Burkhart z plemienia Osagów w dramacie kryminalnym "Czas krwawego księżyca" przyniosła Lily Gladstone najważniejsze wyróżnienia oscarowego sezonu - od Złotego Globu po nagrodę Gildii Aktorów dla Najlepszej Aktorki. Czy zostanie pierwszą rdzenną Amerykanką z Oscarem?

Odbierając Złoty Glob, Lily Gladstone przemawiała w języku Czarnych Stóp - plemienia, z którego pochodzi. Dopiero później przetłumaczyła wypowiedź na angielski. - Ta nagroda jest nie tylko dla mnie. Jest nasza wspólna. (...). Wierzę, że nadszedł szczególny moment dla społeczności rdzennych Amerykanów i możemy podzielić się ze światem naszą niełatwą historią. Zostaliśmy usłyszani – mówiła aktorka.

Za rolę Mollie Burkhart, członkini plemienia Osagów, w "Czasie krwawego księżyca" zgarnęła wszystkie najważniejsze nagrody sezonu. Kto śledzi typowania bukmacherów i krytyków, dobrze wie, że i jedni, i drudzy Oscara w kategorii Najlepsza Aktorka Pierwszoplanowa wróżą właśnie Lily Gladstone.

I choć wszystko może się zdarzyć - jej potężną rywalką w walce o nagrodę jest rewelacyjna w "Biednych istotach" Yorgosa Lanthimosa Emma Stone - wiele wskazuje na to, że 11 marca podczas 96. gali Oscarów oklaskiwać będziemy pierwszą rdzenną Amerykankę ze złotą statuetką.

Lily Gladstone i Martin Scorsese podczas pracy na planie filmuUIP

"Rozkazywała ekranowi każdym ruchem i gestem"

O tym, jakiego kalibru kreacją jest rola Mollie Burkhart w "Czasie krwawego księżyca", najlepiej świadczy to, że Gladstone zdołała zepchnąć na dalszy plan partnerujących jej gigantów kina - Roberta De Niro i Leonardo DiCaprio. A obaj gwiazdorzy i tym razem stanęli na wysokości zadania. Tymczasem o Gladstone jako pewnej kandydatce do Oscara pisze się od dnia premiery filmu Scorsese, czyli od ubiegłorocznego festiwalu w Cannes.

Jechała tam jako aktorka znana wyłącznie fanom niezależnego kina, wróciła jako gwiazda i wielkie odkrycie twórcy "Taksówkarza". 37-letnią Gladstone Scorsese wypatrzył w skromnym (choć z udziałem gwiazd) filmie Kelly Reichardt "Kobiecy świat". Partnerowała tam Kristen Stewart i bez reszty ją przyćmiła.

W rozmowie z "Variety" Scorsese opowiadał: "Zobaczyłem Lily w "Kobiecym świecie" i nie mogłem oderwać od niej wzroku. Postać grana przez nią była cicha, mówiła niewiele, ale wręcz rozkazywała ekranowi swoją obecnością, każdym ruchem i gestem. Niewielu aktorów potrafi tak zatrzymać widzów przed ekranem, a to idealnie pasowało do mojej filmowej Mollie".

Dla Gladstone nie mniej fascynujący od pracy z legendarnym reżyserem był fakt, że film opowiadający o zbrodniach na członkach plemienia Osagów w Oklahomie powstał we współpracy z ich przodkami. Sam Scorsese nazywa zresztą rdzennych Amerykanów współtwórcami obrazu. Choć historia opowiadana jest z punktu widzenia męża Mollie, Ernesta Burkharta (DiCaprio), reżyser odchodzi od literackiego pierwowzoru Davida Granna i czyni Mollie - w oryginale postać z dalszego planu - jedną z głównych bohaterek. Ernest, który poślubia ją dla majątku Osagów, z czasem się w niej zakochuje. Nie zmienia to jednak podstawowego celu tego związku - przejęcia przypadającego żonie spadku. I choć głównym sprawcą całego zła pozostaje jego wuj (De Niro), miłość, jaką Mollie darzy męża, okazuje się wyjątkowo toksyczna (w tym przypadku dosłownie).

Gladstone nie miała łatwego zadania, nie tylko z racji doświadczenia i dorobku swoich partnerów. Łatwo było uczynić z Mollie bezwolną ofiarę. Nad całym filmem unosi się nasz strach o nią, gdy po śmierci kolejnych kobiet z rodziny pozostaje jedyną spadkobierczynią wielkich pieniędzy. Mimo cierpienia, jakiego doświadcza, Mollie jest niczym skała - silna i pełna niezachwianej wiary w dobro i sprawiedliwość. Lily Gladstone za sprawą niezwykłej charyzmy i talentu, którymi wręcz hipnotyzuje widzów, nie pozwala nam ani na moment oderwać wzroku od ekranu.

Aż trudno uwierzyć, że zdarzały się momenty, gdy panikowała na planie na myśl o zagraniu tak ważnej i trudnej roli.

Lily Gladstone i Leonardo DiCaprio w filmie "Czas krwawego księżyca"UIP

Spokrewniona z brytyjskim premierem, prawnuczka wodza Kainai

Lily Gladstone nie ukrywa, że jej pochodzenie etniczne, jest kluczowym elementem artystycznej tożsamości. Wybiera wyraziste role, które pozwalają jej zgłębiać różne aspekty życia rdzennych Amerykanów. Jednak takiego filmu jak "Czas krwawego księżyca", który byłby hołdem złożonym ich kulturze i cierpieniu, potrząsającym sumieniem białej Ameryki, nie było dotąd w jej dorobku. A już na pewno nie było takiego, którego współtwórcami i konsultantami byliby rdzenni Amerykanie.

- Myślę, że wielu z nas, rdzennych Amerykanów, kiedy pracuje poza przestrzeniami stworzonymi przez nasze społeczności, czuje się outsiderami. Istniejemy we wspólnocie. Jej obecność całkowicie zmienia wszystko, także pracę – wyjaśniała aktorka.

Lily Gladstone pochodzi z plemienia Black Foot (Czarnych Stóp) i do jedenastego roku życia wychowywała się w rezerwacie w Browning, który ukształtował jej kodeks etyczny i potrzebę życia we wspólnocie. Urodziła się w 1986 roku w Kalispell w stanie Montana. Choć ze strony matki jest daleką kuzynką byłego premiera Wielkiej Brytanii z końca XIX wieku Williama Gladstone’a, w jej żyłach płynie krew rdzennego plemienia Ameryki. Ojciec Lily wywodzi się właśnie z plemienia Czarnych Stóp, a jej prapradziadkiem był wódz narodu Kainai. 

Gladstone przyznaje, że dla młodej dziewczyny życie w tej konserwatywnej społeczności nie należało do łatwych. Z czasem niechęć do wszelkich przejawów nowoczesności w rezerwacie sprawiła, że rodzice Lily opuścili go i przenieśli się do Seattle. Nigdy jednak nie straciła bliskich kontaktów z krewnymi i przyjaciółmi z plemienia Czarnych Stóp. Podkreśla, że dzięki nim ma silne poczucie kulturowej ciągłości.

O aktorstwie Lily zaczęła marzyć już jako pięciolatka po obejrzeniu "Gwiezdnych wojen: Powrotu Jedi", bo bardzo chciała zagrać... Ewoka. W Seattle jako 13-latka zapisała się do edukacyjnego teatru dla młodzieży, co zaowocowało występami w filmach dyplomowych studentów. Po skończeniu szkoły średniej podjęła studia aktorskie, a także historyczne dotyczące kultury rdzennych Amerykanów na Uniwersytecie w Montanie.

Początkowo z braku propozycji ról pracowała jako nauczycielka historii. Występowała także w performerskim zespole aktorskim skupionym wokół festiwalu szekspirowskiego w Oregonie. W kinie zadebiutowała w 2013 roku małą rolą w filmie "Jimmy P" z udziałem Benito del Toro.

Przełomem jednak była wspomniana już, obsypana nagrodami, rola w "Kobiecym świecie" Kelly Reichardt.

Lily Gladstone w filmie "Kobiecy świat"Netflix

Od kina niezależnego do roli u mistrza

Jako milcząca i nieśmiała ranczerka w "Kobiecym świecie" Lily Gladstone zwróciła uwagę nie tylko Martina Scorsese. Znamienne, że choć w trzech nowelkach Reichardt, opowiadających o trzech różnych kobietach, zagrały same gwiazdy (obok Kristen Stewart są to Michelle Williams i Laura Dern), nagrodami obsypano zupełnie wówczas nieznaną Lily Gladstone.

29-letnia wtedy aktorka zgarnęła m.in. niemal wszystkie nagrody kolejnych stowarzyszeń krytyków, a także nominację do prestiżowej Nagrody Gotham - nomen omen za Przełomową Rolę. Reichardt - rozmiłowana w tzw. "slow cinema", nurcie kina autorskiego zwanym tez "kinem kontemplacyjnym" - z czasem zyskała status jednej z najciekawszych twórczyń niezależnego amerykańskiego kina.

Wkrótce Gladstone została jej ulubioną aktorką. Pojawiła się m.in. w jej kolejnym filmie "Pierwsza krowa", w którym reżyserka idąc śladami Roberta Bressona stworzyła swoją własną wersję jego opowieści "Na los szczęścia, Baltazarze". U Bressona przekazywany z rąk do rąk jest niechciany osiołek, tutaj mamy samotną krowę - pierwszą, która pojawia się w XIX-wiecznym Oregonie.

Jeszcze nim zaczęła pracę na planie filmu Martina Scorsese, Gladstone zagrała główną rolę w debiucie fabularnym Morrisy Maltz "Nieznany kraj". Ta liryczna i poetycka, ale również rozumiana dosłownie podróż przez Amerykę jest po części autobiograficznym filmem zarówno o Gladstone, jak i o reżyserce. Aktorka jest tu również współautorką scenariusza. Gra w nim rdzenną Amerykankę Tanę, wyruszającą w podróż do Dakoty Południowej, a potem do Teksasu, po śmierci ukochanej babci. Sporo tu elementów onirycznych, zwłaszcza w scenach, w których ponownie nawiązuje kontakt z oddaloną od jej domu rodziną i kulturą, w czym pomagają jej duchy przodków. Proces uzdrawiania bohaterki następuje w momencie integracji Tany ze społecznością, w jakiej kiedyś żyła jej babka.

Sama Gladstone nazywa "Nieznany kraj" filmem "opierającym się na miłości do naszych matek", który pomógł jej lepiej zrozumieć wspólnotę, z której pochodzi. Za rolę odebrała Nagrodę Gotham. Skromniutki obraz trafił do kin wiele miesięcy po premierze, dopiero w 2023 roku, niemal równolegle z "Czasem krwawego księżyca", zgarniając wielu widzów spośród świeżo upieczonych fanów gwiazdy filmu Scorsese. Nagrody za niego zbiegły się także z tymi najważniejszymi w branży, jakie aktorka odebrała za rolę Mollie Burkhart. Zdarzyło się nawet, że jednego dnia odbierała Złoty Glob za rolę u Scorsese, a drugiego Nagrodę Gotham za kreację w "Nieznanym kraju".

Lily Gladston na plakacie promującym film "Nieznany kraj"mat. prasowe

Czekając na Oscara

Wielka kreacja w filmie legendarnego reżysera zmieniła życie zawodowe Lily Gladstone. Nie zmieniła jednak samej Lily. Tak przynajmniej twierdzą jej bliscy, a także współpracownicy z "Czasu krwawego księżyca". Dla wielu rdzennych Amerykanów stała się za to dowodem, że wspólnotowa więź nie musi wykluczać otwarcia się na ludzi i sprawy dziejące się poza nią.

Prosto z planu "Czasu..." weszła na kolejny - dużego filmu fabularnego "Fancy Dance" Eriki Tremblay, pokazującego złożoność życia rdzennych kobiet w Ameryce, nierzadko traktowanych w pogardliwy sposób przez tamtejszy wymiar sprawiedliwości. Tym razem była to główna rola. Po drodze zdążyła jeszcze wystąpić w robiącym furorę serialu "Reservation Dogs" ("Rdzenni i wściekli"), opowiadającym o nastolatkach z rezerwatu w Oklahomie, którzy wkraczają na przestępczą ścieżkę.

Lily Gladstone ze statuetką SAG dla Najlepszej AktorkiEPA

W wywiadach (których nie znosi) pierwsza rdzenna Amerykanka ze Złotym Globem i nominacją do złotej statuetki wciąż powtarza, że "to zdecydowanie za dużo jak na jedną osobę". I wciąż podkreśla, że należą do całej społeczności, z jakiej pochodzi. Nawet gdyby jakimś cudem Oscar trafił w ręce innej aktorki, Lily Gladstone już jest częścią Wielkiej Historii.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "The Guardian", "Variety", "IndieWire", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: EPA

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że potrzeba 25 systemów obrony powietrznej Patriot, aby całkowicie "zamknąć niebo" nad krajem i uniemożliwić rosyjskie ataki lotnicze i rakietowe. Zapewnił też, że zamierza współpracować z Donaldem Trumpem, jeśli ten wygra tegoroczne wybory prezydenckie w USA.

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Zełenski o tym, ile trzeba Patriotów, żeby "zamknąć niebo"

Źródło:
PAP

Muzyka płynąca przez dwie weekendowe noce z Toru Wyścigów Konnych na Służewcu oburzyła okolicznych mieszkańców. Pisali o drążących od hałasu oknach a nawet meblach. Powracały pytania, dlaczego stołeczny ratusz godzi się na tak głośne imprezy trwające do rana.

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Drżały szyby i meble, mieszkańcy nie mogli spać. Oburzenie po rapowym festiwalu na Służewcu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Daniel Obajtek przekonuje, że upublicznione nagranie jego rozmowy z dziennikarzem Piotrem Nisztorem nie jest prawdziwe, bo "prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania". Według niego to właśnie jest dowód, że "nie ma żadnych nagrań". Były prezes Orlenu manipuluje. Powód decyzji prokuratury był inny. Śledczy w ogóle nie badali prawdziwości nagrań.

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie

Taśmy Obajtka. Prokuratura potwierdziła, że "nie ma żadnych nagrań"? Wcale nie 

Źródło:
Konkret24

Inspekcja pracy może wkrótce otrzymać nowe uprawnienie. To nakaz zamiany umowy B2B, umowy zlecenia czy umowy o dzieło na umowę o pracę. - To priorytet. Prace nad projektem trwają - poinformował w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Tomasz Zalewski, pełniący obowiązki rzecznika prasowego Głównego Inspektora Pracy. Jak wyjaśnił, regulacja szykowana jest w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

To może być rewolucja. Nowe uprawnienia w sprawie etatów

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci poszukują mężczyzny, który w czerwcu w warszawskim Ursusie uderzył i kopnął czekającą na taksówkę kobietę. Komenda rejonowa opublikowała zdjęcia mężczyzny z psem, który może mieć związek ze sprawą. Prosi o pomoc w jego identyfikacji.

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Atak na kobietę czekającą na taksówkę. Policja szuka mężczyzny ze zdjęcia

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Deficyt budżetu państwa po czerwcu wyniósł prawie 70 miliardów złotych - wynika z szacunków Ministerstwa Finansów.

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Kasa państwa pod kreską. Potężny deficyt

Źródło:
PAP

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego na polecenie Prokuratury Krajowej zatrzymała byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Następnie polityk został wyprowadzony z mieszkania i przewieziony do prokuratury, gdzie doszło do jego przesłuchania. Jak przekazał rzecznik Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak, prawdopodobnie jeszcze dziś polityk usłyszy zarzuty. Prokuratura przekazała, że immunitet Romanowskiego, wynikający z członkostwa w delegacji do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, nie wyłączał możliwości zatrzymania i przedstawienia mu zarzutów.

Marcin Romanowski zatrzymany, doszło do jego przesłuchania

Marcin Romanowski zatrzymany, doszło do jego przesłuchania

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, TVN24

Kenijska policja aresztowała mężczyznę, który miał się przyznać do zabójstwa 42 kobiet. - Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą, psychopatycznym seryjnym zabójcą, który nie ma szacunku dla ludzkiego życia - mówi szef tamtejszych śledczych, cytowany przez media.

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Policja: 33-latek przyznał się do zabójstwa 42 kobiet. "Psychopatyczny seryjny zabójca"

Źródło:
PAP, CNN, Reuters

- W amerykańskiej polityce głośne wydarzenia polityczne interpretuje się w kategoriach zerojedynkowych, a to sprzyja rozpowszechnianiu teorii spiskowych - uważa prof. Małgorzata Zachara-Szymańska z Instytutu Amerykanistyki i Studiów Polonijnych UJ. Według profesor, te zaś powstają zwykle na zamówienie polityczne. Nie inaczej jest po zamachu na Donalda Trumpa w Pensylwanii.

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

"Ustawka", "rozkazy CIA", "spóźniony snajper". Teorie spiskowe po zamachu na Donalda Trumpa

Źródło:
Konkret24

Perseidy już w tym tygodniu pojawią się na polskim niebie. Ten popularny rój meteorów, zwany także "łzami świętego Wawrzyńca", powiązany jest z kometą Swift-Tuttle, która po raz ostatni zawitała do nas w 1992 roku. Na maksimum zjawiska przyjdzie nam jednak trochę poczekać.

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Perseidy wracają! Wiemy, kiedy na niebie pojawi się najwięcej "łez świętego Wawrzyńca"

Źródło:
Time And Date, tvnmeteo.pl

Blisko miesiąc po zaginięciu dziewiętnastoletniego brytyjskiego turysty na Teneryfie, miejscowe władze poinformowały o odnalezieniu ciała młodego mężczyzny.

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Poszukiwania 19-latka na Teneryfie. Służby odnalazły ciało młodego mężczyzny

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W 2025 roku szykują się podwyżki podatków i opłat lokalnych, takich jak podatek od nieruchomości, środków transportowych czy od psa. Zgodnie z przepisami są one korygowane o wskaźnik inflacji za pierwsze półrocze. Podał go właśnie Główny Urząd Statystyczny.

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Podatek od nieruchomości w górę. Nowe stawki

Źródło:
tvn24.pl

Ksiądz Mariusz W., były dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży (ŚDM), diecezjalny duszpasterz akademicki w Radomiu, usłyszał w prokuraturze w Zamościu zarzuty związane z wykorzystywaniem seksualnym młodych kobiet.

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Ksiądz, który był koordynatorem Światowych Dni Młodzieży, otrzymał zarzuty

Źródło:
PAP

Zarzuty wobec byłego prezydenta USA Donalda Trumpa w sprawie przetrzymywania przez niego dokumentów niejawnych po zakończeniu prezydentury zostały oddalone przez sąd. Sędzia Aileen Cannon orzekła, że specjalny prokurator Jack Smith, który wniósł zarzuty przeciwko Trumpowi, został powołany niezgodnie z prawem.

Tajne dokumenty w rezydencji Donalda Trumpa. Zarzuty oddalone

Tajne dokumenty w rezydencji Donalda Trumpa. Zarzuty oddalone

Źródło:
PAP, Reuters

Książę William i księżna Kate podziękowali angielskiej drużynie za postawę na Euro 2024, publikując w mediach społecznościowych wpis i wyjątkowe zdjęcie. Widać na nim dwójkę dzieci książęcej pary w reprezentacyjnych koszulkach.

Kate i William piszą o wytrwałości i determinacji. Publikują wyjątkowe zdjęcie dzieci

Kate i William piszą o wytrwałości i determinacji. Publikują wyjątkowe zdjęcie dzieci

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Coolcation to jeden z nowych trendów w turystyce, który cieszy się coraz większą popularnością. W związku z nim szczególnie zadowoleni będą przedstawiciele branży z północnych regionów Europy. W obliczu zmian klimatu coolcation może przyciągać coraz więcej ludzi. Magazyn "Condé Nast Traveler" umieścił go wśród największych trendów turystycznych na rok 2024.

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Już nie wakacje pod palmami. Nowy trend w turystyce

Źródło:
Euronews, Bloomberg, Visit Sweden, tvn24.pl

Trwa przebudowa drogi krajowej numer 7 pomiędzy Płońskiem a Czosnowem. Warszawski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poinformował o kolejnych zmianach w organizacji ruchu na odcinku położonym najbliżej Warszawy, czyli pomiędzy Modlinem a Czosnowem. Utrudnień będzie nieco mniej. Z kolei policja apeluje do kierowców o ostrożność. Na przebudowywanym fragmencie trasy dochodzi do wielu kolizji.

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Kolejne odcinki "siódemki" gotowe, ale są też gorsze wieści w sprawie ekspresówki nad morze

Źródło:
tvnwarszawa.pl, PAP

Spółka macierzysta Google'a, Alphabet, prowadzi zaawansowane rozmowy w sprawie przejęcia start-upu Wiz zajmującego się cyberbezpieczeństwem - podaje "The Wall Street Journal", powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Wartość przejęcia to nawet 23 miliardy dolarów, co byłoby największym przejęciem w historii spółki.

To może być największe przejęcie w historii giganta

To może być największe przejęcie w historii giganta

Źródło:
"The Wall Street Journal"

Od weekendu Łazienki Królewskie są zamknięte z powodu usuwania skutków nawałnicy. Początkowo planowano, że zostaną otwarte w poniedziałek w południe, ale ze względów bezpieczeństwa tego samego dnia zapadła decyzja o nieotwieraniu zabytkowego parku.

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Łazienki Królewskie jednak zamknięte. "Niespotykana dotąd skala zniszczeń"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dogi, które pod koniec czerwca zagryzły na posesji w Barczewie (woj. warmińsko-mazurskie) siedmioletnią dziewczynkę, wróciły do gospodarstwa. Jednak, jako że zostały uznane za dowód rzeczowy, właścicielka nie może nimi dobrowolnie rozporządzać, np. sprzedać. W sprawie prowadzone jest śledztwo. Na razie nikt nie usłyszał zarzutów. 

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Psy, które zagryzły siedmiolatkę, wróciły do właścicielki

Źródło:
PAP

Policjanci z Opoczna (woj. łódzkie) zatrzymali 13-, 14- i 19-latka w związku z podpaleniem 20-latka. Jak informuje policja, o losie małoletnich, zdecyduje sąd, z kolei 19-latek usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa. Podpalony 20-latek walczy o życie w jednym z warszawskich szpitali. Został wprowadzony w stan śpiączki farmakologicznej.

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Podpalony 20-latek walczy o życie. "Doszło do sprzeczki"

Źródło:
tvn24.pl

We Wrocławiu motocyklista pobił się z kierowcą samochodu osobowego. Awantura wywiązała się na światłach na ulicy Ślężnej. Informację i nagranie otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Pobili się na skrzyżowaniu. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Miała być nowa wizytówka dzielnicy, jest coraz bardziej wstydliwy problem. Sześć milionów złotych kosztowało stworzenie Centrum Lokalnego Kamionek. Jego istotnym elementem są pawilony handlowe, w których handlować nikt nie chce. Sprawę postanowili skontrolować dzielnicowi radni i radne z klubu Lewica Miasto Jest Nasze.

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Wydali miliony, pawilony stoją puste. Rozpoczęła się kontrola

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwóch mężczyzn zostało aresztowanych w związku z zabójstwem 39-letniej mieszkanki Chorzowa. Policja poinformowała w poniedziałek, że zwłoki kobiety uważanej za zaginioną po ponad dwóch miesiącach znaleziono w Piekarach Śląskich.

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Zaginiona 39-latka znaleziona martwa. Aresztowano dwóch mężczyzn

Źródło:
PAP

Kuwait Petroleum Corporation (KPC) przekazała w niedzielę informację o odkryciu "gigantycznego" złoża ropy naftowej na wschód od wyspy Fajlaka. Spółka szacuje, że złoża wynoszą około 3,2 miliarda baryłek, co odpowiada trzyletniej produkcji całego kraju.

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Kuwejt ogłosił odkrycie ogromnego złoża ropy

Źródło:
PAP, Bloomberg

Mądry chłopak, ale nie odnajdywał się wśród innych uczniów - tak dawni znajomi ze szkoły opisują Thomasa Matthew Crooksa, sprawcę zamachu na Donalda Trumpa. FBI potwierdziło doniesienia, że Crooks działał sam, a jego motyw wciąż nie jest znany. Co o nim wiemy?

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Nowe informacje z FBI. Śledczy zyskali dostęp do telefonu sprawcy zamachu

Aktualizacja:
Źródło:
BBC, CNN, PAP

Polskę można zwiedzać wzdłuż i wszerz na wiele sposobów. Jednym z nich jest podążanie szlakiem polskich zabytków wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się na niej aż 17 obiektów. Pierwszy trafił na nią w 1978 roku.

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Miejsca, które warto odwiedzić w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Shannen Doherty nie żyje. Gwiazda serialu "Beverly Hills, 90210" zmarła w sobotę w wieku 53 lat. Od blisko dekady zmagała się z chorobą nowotworową. Dzieliła się tym otwarcie zarówno w mediach społecznościowych, jak i w licznych wywiadach. Podczas jednego z ostatnich takich wystąpień mówiła, jak rak wpłynął na jej życie i co pomogło jej odnaleźć "poczucie spokoju".  

Shannen Doherty o swojej walce z rakiem. Mówiła: nie boję się śmierci, ale nie chcę jeszcze umierać

Shannen Doherty o swojej walce z rakiem. Mówiła: nie boję się śmierci, ale nie chcę jeszcze umierać

Źródło:
tvn24.pl, New York Post

Nowości filmowe, hitowe seriale oraz kultowe produkcje, tak najkrócej można streścić listę piętnastu najchętniej wybieranych pozycji programowych serwisu Max w ciągu pierwszego miesiąca funkcjonowania w Polsce.

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Pierwszy miesiąc Max w Polsce. Oto 15 najchętniej oglądanych pozycji na platformie

Źródło:
prasa.wbdpoland.pl