Pięć orkiestr dętych z Polski i Czech wystąpiło w niedzielę we Wrocławiu podczas Wrocławskiego Święta Rowerzysty. Muzycy zagrali koncert, jadąc na specjalnych platformach. Zainaugurowali w ten sposób międzynarodowy projekt muzyczny, którego kolejną część usłyszą uczestnicy gdyńskiego Openera. Następne działania orkiestry będą skupione na łączeniu tradycyjnych brzmień instrumentów dętych z rapem, funkiem i muzyką filmową.
Wczorajszy mobilny koncert ma swoją specjalną nazwę - Bikensemble Parade, a jego finał odbył się na dachu Wieży Matematycznej Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie orkiestry zagrały hymn na cztery strony świata. Utwór skomponował dyrygent Jana Feata. Jednocześnie wrocławski występ otwiera akcję Rebel Babel Ensamble, czyli cykl międzynarodowych wydarzeń muzycznych. W programie są nie tylko tradycyjne koncerty, ale akcje muzyczne w przestrzeni miejskiej oraz flashmoby. Jak przekonują organizatorzy, celem wydarzenia jest "integracja artystów z europejskich państw zgromadzonych w jedną dużą 'orkiestrę orkiestr'", ale także promocja stylów, dialektów i instrumentariów typowych dla różnych regionów Europy.
Muzyka wciąż będzie grać
Pomysłodawcą i dyrygentem orkiestry jest Jan Feat, polsko-duński muzyk, performer i artysta. Kolejny koncert Rebel Babel Ensamble, choć już statyczny, odbędzie się podczas festiwalu Opener w Gdyni.
W niedzielę odbyła się także premiera pierwszego epizodu videoperformensu "międzynarodowy koncert", w którym różne orkiestry Europy odgrywają 11 symfonię Jana Feata.
Autor: sol\mtom / Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: materiały prasowe | Łukasz Gawroński