Przechowywana w Muzeum Egipskim w Kairze rzeźba dzieci przedstawia bliźnięta, których rodzicami byli królowa Kleopatra VII i wódz, polityk rzymski Marek Antoniusz - twierdzi włoska egiptolog Giuseppina Capriotti.
Przez wieki rzeźba dzieci była bezimienna. Teraz badaczka z Instytutu studiów nad włoskimi cywilizacjami i historii antycznej basenu Morza Śródziemnego w Krajowej Radzie Badań Naukowych wysunęła hipotezę, że na starożytnym dziele sztuki uwieczniono dzieci jednej z najsłynniejszych par w historii.
Bliźnięta nosiły imiona Aleksander Helios i Kleopatra Selene i urodziły się około 41 roku przed naszą erą. Dziesięć lat później najpierw Marek Antoniusz, a potem Kleopatra popełnili samobójstwo.
Wykreśleni z kart historii
Włoska ekspertka przypomniała, że jedyny dotąd znany wizerunek Kleopatry Selene znajduje się na monecie i na innej rzeźbie. Nie zachował się natomiast nigdzie ani wizerunek jej brata bliźniaka, ani ich młodszego brata Ptolemeusza Filadelfosa. Nie jest jasne, co się stało z obu chłopcami, ale wszystko wskazuje na to, że ich los, po tym, gdy zostali przewiezieni do Rzymu, był tragiczny - uważa Capriotti. Dlatego też według niej wykreśleni z kart burzliwej historii walk o władzę, zostali również wykluczeni z ikonografii.
Zdaniem włoskiej badaczki to właśnie bliźnięta, urodzone ze związku Kleopatry i Marka Antoniusza, uwiecznione są na rzeźbie o wysokości 1 metra, znajdującej się w Kairze. Przedstawia ona obejmujących się chłopca i dziewczynkę z dwoma wężami w tle.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia