Odgrzewanie starego kotleta czy sztuka?

 
Nowe użycie przedmiotów codziennego użytku nie jest już nowością w sztuce
Źródło: sxc.hu

– Koszyk z klamerek do bielizny, flagi z rękawic gumowych lub chińskich toreb, filar z wieszaków, obrazy z gąbek do mycia naczyń – to tylko niektóre prace prezentowane na międzynarodowej wystawie poświęconej kulturze koloru, która właśnie rozpoczęła się w Katowicach.

„Wszystkie kolory są dozwolone, pod warunkiem, że nie przeszkadzają w handlu”- to tytuł najnowszej ekspozycji katowickiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA. Jej twórcy podkreślają, że inspiracją dla tytułu wystawy była trawestacja XVII-wiecznego prawa holenderskiego, zgodnie z którym dozwolone były wszystkie religie pod warunkiem, że nie przeszkadzały w handlu. Artyści prezentujący swoje prace zastosowali się do tej maksymy.

A wśród nich znalazło się 11 twórców z Belgii, Francji, Szwecji, Niemiec, Finlandii, Szwajcarii i Australii, zaproszonych do współpracy, przez pracującego na co dzień w Belgii kuratora wystawy, Włodzimierza Majewskiego.

Duch Duchumpa i Warhola ciągle żywy

- Kolor jest wątkiem przewodnim wystawy, jak również idea ready-made, czyli przedmiotu gotowego, który zmienia swój status po przeniesieniu z codzienności do galerii, miejsca które zmienia sposób jego postrzegania - powiedziała w środę historyk sztuki Marta Lisok z BWA.

- Wystawa skłania do refleksji, w jaki sposób firmy manipulują nami za pomocą koloru, oraz jak jesteśmy od niego uzależnieni. Artyści biorący udział w wystawie wykorzystują kolorystyczny potencjał przedmiotów codziennego użytku do nowego odczytania ich znaczeń i odmiennego zastosowania - opowiada Lisok. Zachęca też widzów do refleksji nad nowymi możliwościami wykorzystania przedmiotów codziennego użytku.

Segregatory, ścierki do podłogi i ... kosze na śmieci

Na wystawie zaprezentowano instalacje – obrazy, wykonane z biurowych segregatorów lub ich części, szpulek nici, klamerek do bielizny, serwetek, tanich chińskich toreb i ścierek do podłogi. Jest filar wykonany z ułożonych naprzemiennie czarnych i białych wieszaków na ubrania, przypominająca wielkiego węża konstrukcja z koszy na śmieci czy instalacja z wag łazienkowych zatytułowana "Niebo to miejsce na ziemi".

Źródło: TVN24, PAP

Czytaj także: