"Nomadland" Chloe Zhao idzie jak burza. Oscarowy faworyt zgarnia wszystko

Źródło:
"The Hollywood Reporter", tvn24.pl
"Nomadland" reż. Chloe Zhao - zwiastun
"Nomadland" reż. Chloe Zhao - zwiastun
Disney Polska
"Nomadland" ze znakomitą Frances McDormand faworytem tegorocznych OscarówTwentieth Century Fox

W tym dziwnym roku Hollywood ma nareszcie, w przeciwieństwie do poprzednich lat, mocnego oscarowego faworyta w głównych kategoriach. Jest nim "Nomadland" Chloe Zhao z wielką rolą Frances McDormand, nagrodzona Złotym Lwem w Wenecji opowieść o kobiecie, która traci dobytek podczas recesji i zaczyna wieść życie współczesnego nomada.

"Nomadland", amerykańsko-niemiecki obraz Chloe Zhao, w rozpoczętym właśnie sezonie przedoscarowym zgarnia wszystkie najważniejsze nagrody. To w oparciu o nie co roku krytycy i przedstawiciele branży filmowej typują potem oscarowych faworytów.

Tak naprawdę pełna sukcesów podróż filmu rozpoczęła się już we wrześniu ubiegłego roku na weneckim Lido, gdzie "Nomadland" zdobył Złote Lwy. Tuż po nim zgarnął główną nagrodę na festiwalu w Toronto. Rozpoczęty przed kilkoma dniami sezon nagród za oceanem udowodnił, że i tym razem laureaci z Wenecji i Toronto dyktują trendy.

"Nomadland" po wygraniu w głównych kategoriach nagród od stowarzyszeń krytyków w Nowym Jorku i w Bostonie (najlepszy film, najlepszy reżyser – Chloe Zhao, najlepsza aktorka – Frances McDormand oraz najlepsze zdjęcia), zdobył także Gotham Independent Film Awards dla najlepszego obrazu 2020 roku.

Trzy miesiące przed oscarową galą (w br. odbędzie ona 25 kwietnia) "Nomadland" bije na głowę konkurencję na listach bukmacherów i krytyków.

Nagroda Gotham to jedna z najważniejszych dla kina niezależnegomateriały prasowe

"Dom nosi się w sobie"

"Nomadland" to adaptacja głośnej, reportażowej prozy Jessiki Bruder opisującej prawdziwą historię. Bohaterką filmu jest 60-letnia Fern (Frances McDormand), która opuszcza swoje miasteczko w Nevadzie po tym, jak zamknięto tamtejszą fabrykę płyt gipsowych i nie ma już żadnej pracy dla mieszkańców. Pakuje dobytek do starego vana i rusza w podróż po Ameryce, by utrzymywać się z dorywczych prac.

Otoczona resztkami przeszłości (starymi ubraniami i zdjęciami zmarłego męża) przenosi się z miejsca na miejsce w poszukiwaniu pracy. Odwiedza kolejne stany, w których znajduje kolejne zajęcia: w przetwórni buraków cukrowych, sklepie z kamieniami czy centrum turystycznym w środku sezonu. Z czasem dołączy do wspólnoty współczesnych nomadów – ludzi żyjących "w drodze", bez stałego miejsca zamieszkania.

I stąd właśnie tytuł filmu. Warto podkreślić, że w rolach mentorów Fern, którzy pomogą odnaleźć się jej w nowym życiu, wystąpili prawdziwi nomadzi. Reżyserka włączyła ich po prostu do obsady, zacierając niejako granicę między fabularną narracją a dokumentem.

"Nomadland" to główny faworyt tegorocznych OscarówDisney Polska

Choć film uderza w system niezapewniający godnych emerytur ludziom, którzy przepracowali większość życia, niewiele łączy go z kinem społecznym. I choć zdarza się, że filmowa Fern marznie z zimna w swoim starym vanie, mimo to tryska energią, a z jej twarzy nie schodzi uśmiech. Siłę czerpie z bycia częścią wspólnoty, do jakiej trafiła, ale i z piękna natury, z którą czuje się blisko związana. "Dom to coś, co nosisz w sobie" – głosi napis na ręce jednej z członkiń wspólnoty.

Wspaniałe zdjęcia przyrody, m.in. słynnego Parku Narodowego Badlands, to kolejny atut filmu. Ich autor Joshua James Richards to również oscarowy pewniak, nagrodzony już Złotą Żabą na ubiegłorocznym Camerimage. W zgodnej opinii krytyków i bukmacherów "Nomadland" ma zresztą szansę w tym roku rozbić oscarowy bank.

Czy "Nomadland" przyniesie McDormand trzeciego Oscara?Disney Polska

Frances McDormand jak Meryl Streep?

Odtwórczyni głównej roli w filmie, Frances McDormand, od dawna zaliczana jest do najwybitniejszych aktorek współczesnego kina. Zarówno w filmach jak i na uroczystych galach zawsze niedbale ubrana i bez cienia makijażu mogłaby łatwo wpaść w szufladę z napisem "aktorka charakterystyczna". Te zwykle pojawiają się na drugim planie. Na to jednak Frances jest zbyt zdolna.

Uczciwie wypada jednak przyznać, że miała też szczęście, bo jej talent zaprezentował światu, obsadzając w świetnym "Fargo" ćwierć wieku temu, nie mniej utalentowany mąż, Joel Coen. Za rolę nietuzinkowej policjantki, prowadzącej kryminalne śledztwo w 9. miesiącu ciąży, dostała swojego pierwszego Oscara. Miała już wtedy na koncie nominację za rolę w głośnym filmie Alana Parkera "Missisipi w ogniu". Kolejną przyniosła jej kreacja matki przyszłej gwiazdy w "U progu sławy", a następną kino społeczne "Daleka północ".

Drugi Oscar trafił do Frances jednak dopiero 21 lat później, w 2017 roku, za wielką kreację w obrazie "Trzy billboardy za Ebbing, Missouri" Martina McDonagha. Jako samotna matka, która po tragicznej śmierci córki wynajmuje tablice reklamowe i umieszcza na nich przekaz skierowany do nieporadnej policji, McDormand po prostu powalała. I gdy już wydawało się, że zagrała rolę życia, wróciła równie wielką kreacją w "Nomadland".

Tym razem jednak jej udział w powstaniu filmu był znacznie większy niż "tylko" stworzenie wielkiej kreacji. To ona właśnie była bowiem spiritus movens całego przedsięwzięcia. Po lekturze książki kupiła od Jessiki Bruder prawa do jej ekranizacji i zaprosiła do współpracy chińską reżyserkę, pracującą w Ameryce, Chloe Zhao. Powstał film niezwykły, przejmujący, którego najjaśniejszym punktem pozostaje jednak Frances McDormand.

Jeśli zdobędzie trzeciego Oscara, będzie jedyną żyjącą aktorką oprócz Meryl Streep, która złotymi statuetkami za role może udekorować wszystkie stopnie podium. Więcej, bo aż cztery statuetki, zdobyła jedynie zmarła w 2003 roku Katharine Hepburn. Wśród panów trzema Oscarami mogą pochwalić się Jack Nicholson i Daniel Day-Lewis.

Autorka/Autor:Justyna Kobus

Źródło: "The Hollywood Reporter", tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: The Walt Disney Company Polska

Pozostałe wiadomości

Rozpoczęły się największe demokratyczne wybory w historii ludzkości - do urn może pójść niemal miliard ludzi. I prawie wszyscy oddadzą głos na tego samego człowieka - rządzącego już od dekady premiera Narendrę Modiego, którego poparcie przed wyborami sięgnęło niemal 80 proc. Niektórzy uważają go wręcz za boga, ale jego władza ma ciemną stronę. Stronę, która może zagrozić rozpadem całych Indii. - To będzie ogromna konfrontacja i nie wiem, jak ona się skończy - mówi ekspert ds. Indii, dr Krzysztof Iwanek.

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Przez niego Indie mogą się rozpaść. Ludzie i tak go wybiorą

Źródło:
tvn24.pl

Przełamanie impasu w Kongresie w sprawie amerykańskiego pakietu pomocy dla Ukrainy niestety znaczy, że Amerykanie mają bardzo ponure prognozy dotyczące Ukrainy - powiedział w sobotę w programie "Jeden na jeden" w TVN24 Jerzy Marek Nowakowski, prezes Stowarzyszenia Euro-Atlantyckiego. Jak dodał, "wygląda na to, że jest osobista zgoda Trumpa na tę decyzję". - Zrozumiał, że żarty się skończyły - stwierdził Nowakowski.

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Nowakowski: środowisko Trumpa to nie jest banda wariatów

Źródło:
TVN24

Dwa samoloty F-16 - jeden pilotowany przez człowieka, drugi przez sztuczną inteligencję (AI) - zmierzyły się nad bazą sił powietrznych USA Edwards Air Force Base w stanie Kalifornia. Agencja do spraw Zaawansowanych Projektów Obronnych (DARPA) nie ujawniła, która maszyna wygrała starcie. Podała jednak, że wyniki pokazują "historyczną zmianę w lotnictwie".

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

"Historyczna zmiana w lotnictwie". Człowiek w F-16 starł się z maszyną pilotowaną przez sztuczną inteligencję

Źródło:
PAP

Wenecja wprowadza specjalny system rezerwacji wizyt w mieście, a także opłatę w wysokości pięciu euro za wstęp do historycznego centrum. Ma ona obowiązywać jednak tylko w wybranych dniach od 25 kwietnia do 14 lipca. Zostaną nią objęci także tylko ci turyści, którzy nie zatrzymają się w mieście na nocleg. To pierwszy test takiego rozwiązania na świecie.

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Rezerwacje i opłaty za wstęp do miasta. "Nikt wcześniej nie wprowadził takiego eksperymentu"

Źródło:
PAP

Russian Copper Company (RCC) i chińskie firmy unikały podatków i omijały zachodnie sankcje poprzez handel walcówką miedzianą pod przykrywką złomu - poinformowały agencję Reutera trzy źródła zaznajomione ze sprawą.

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Kwitnie handel "złomem". Rosyjskie i chińskie firmy znalazły sposób

Źródło:
Reuters

Około 30 osób odniosło obrażenia po tym jak prom pasażerski uderzył w nabrzeże w porcie w Neapolu. Statek podróżował z wyspy Capri. Przypuszcza się, że przyczyną wypadku był gwałtowny poryw wiatru.

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Wypadek w porcie w Neapolu. Prom uderzył w nabrzeże, dziesiątki pasażerów rannych

Źródło:
PAP, The Maritime Executive

Jeż spuchnięty do rozmiarów piłki futbolowej został znaleziony w Anglii. Zwierzę wymagało natychmiastowej opieki weterynaryjnej - niezwykłe "nadmuchanie" ciała to bowiem objaw poważnego schorzenia, które może skończyć się jego śmiercią.

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Jeż spuchł do rozmiarów piłki futbolowej. "Skóra rozciągnęła się do granic możliwości"

Źródło:
BBC, Wild Hogs Hedgehog Rescue

Zorza polarna pojawiła się na polskim niebie w sobotnią noc. W jej obserwacji nie przeszkodziły nawet chmury, których gruba warstwa otulała w nocy część naszego kraju. Zdjęcie zjawiska otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Zza zasłony chmur wyjrzały światła północy

Aktualizacja:
Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl, Kontakt 24
Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Samotny jak młody mężczyzna. Aplikacje randkowe tylko pogłębiają problem

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Milczące anioły - tak się mówi na dzieci, które przestają mówić, chodzić, wodzić za rodzicami wzrokiem. Rodzice dziewczynek z zespołem Retta widzą, że cierpią. Wśród nich jest Gaja - na razie nie da się jej wyleczyć, ale rozwój choroby można spowolnić. Być może do czasu, gdy nauczymy się ją leczyć. Na tę terapię trzeba mnóstwa pieniędzy. Lena już ją stosuje i widać, że warto.

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Choroba, która zmienia dziewczynki w milczące anioły. Rzeczywistość dzieci chorych na zespół Retta

Źródło:
Fakty TVN

IMGW ostrzega przed burzami i opadami śniegu. W południowej Polsce sobota może okazać się niebezpieczna pod względem pogodowym, a lokalnie zagrożenia towarzyszyć nam będą przez całą noc.

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Uwaga na burze i grad. Może też padać krupa śnieżna

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

"Showmen" to tytuł biografii Wołodymyra Zełenskiego, która była pisana w ciągu pierwszego roku rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Jej autorem jest Simon Shuster - dziennikarz "Time" o ukraińskich i rosyjskich korzeniach, który dorastał jednak w Stanach Zjednoczonych. Shuster postacią Zełenskiego zainteresował się jeszcze zanim ten rozpoczął karierę polityczną. Gdy został prezydentem i zaczęła się inwazja, towarzyszył Zełenskiemu i w schronie w Kijowie i w czasie wyjazdów na front. Shuster przeprowadził też rozmowy z osobami z najbliższego kręgu Zełenskiego. O tym, jak Zełenski z celebryty i komika stał się mężem stanu opowiedział "Faktom o Świecie" TVN24 BiS.

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Autor biografii prezydenta Ukrainy: Zełenski stał się przywódcą czasów wojny w stylu Churchilla

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o antywojennym thrillerze "Civil War". Młodzi twórcy będą mogli powalczyć o 100 tysięcy złotych na realizację etiudy w konkursie organizowanym między innymi przez stację TVN. Powody do radości mają fani Shakiry, która zapowiedziała międzynarodowe tournée. Céline Dion z kolei przedstawi walkę z chorobą w filmie dokumentalnym.

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Co warto obejrzeć. Ewelina Witenberg podsumowuje. "Kadr na kino" w TVN24

Źródło:
tvn24.pl