Aleksandra So艂偶enicyna nikt tak jak Polacy nie rozumia艂. 呕aden inny nar贸d, poza polskim, tak dobrze Rosjanina zrozumie膰 nie m贸g艂 i nie zechcia艂 - m贸wi艂 w poniedzia艂ek w "Magazynie 24 godziny" prof. Jerzy Pomianowski. I apelowa艂, by pami臋ta膰 tylko to, czego dokona艂 dobrego.
Patriota wielkoruski
- To nasz nar贸d do艣wiadczy艂 w spos贸b najbardziej bezpo艣redni i najbardziej masowy tych wszystkich przera藕liwych przyg贸d, jakie prze偶yli Rosjanie, jacy razem z So艂偶enicynem zape艂nili obozy" - podkre艣li艂 w TVN24 Pomanowski redaktor pisma "Nowaja Polsza", t艂umacz ksi膮偶ek noblisty. W ocenie prof. Pomianowskiego, So艂偶enicyn dokona艂 ogromnego prze艂omu "podrywaj膮c wszelkie moralne usprawiedliwienia systemu komunistycznego i imperializmu rosyjskiego".
Niewygodny dla w艂adzy, wykl臋ty przez swoich
Natomiast W艂adimir Kirianow wyrazi艂 przekonanie, 偶e tak偶e Rosjanie bardzo dobrze rozumieli So艂偶enicyna. Przyzna艂, 偶e pisarz by艂 nacjonalist膮, ale - przekonywa艂 - w dobrym tego s艂owa znaczeniu. - On po prostu lubi艂 Rosj臋 - m贸wi艂 w TVN24 za艂o偶yciel i redaktor jedynej rosyjskoj臋zycznej gazety ukazuj膮cej si臋 w Warszawie.
Kirianow wspomnia艂 tak偶e, 偶e S艂u偶enicyn zawsze by艂 cz艂owiekiem trudnym dla w艂adzy. Przypomnia艂, jak wybitny pisarz w 1998 roku nie przyj膮艂 odznaczenia od Borysa Jelcyna w prote艣cie przeciwko sytuacji w kraju, w kt贸rej starzy komuni艣ci bez 偶adnego rozliczenia po transformacji ustrojowej spokojnie obj臋li w艂adz臋 w nowym systemie, pog艂臋biaj膮c r贸偶nice pomi臋dzy bied膮 a oligarchi膮. - So艂偶enicyn zawsze m贸wi艂 wprost to, co my艣la艂 i zawsze by艂 dla w艂adzy niewygodny - zaznaczy艂 Kurianow.
Niewygodny, ale przede wszystkim niedoceniany i traktowany w spos贸b ur膮gaj膮cy wszelkiej spo艂ecznej przyzwoito艣ci - dodawa艂 prof. Pomianowski. On z kolei przypomnia艂, histori臋, kiedy na wracaj膮cego z wygnania do Moskwy pisarza, na peronie kolejowym wita艂 transparent "precz z Moskwy - to ty rozwali艂e艣 nasz膮 pot臋偶n膮 ojczyzn臋".
Z biegiem lat si臋 zmieni艂
Prof. Jerzy W臋gierski, kt贸ry przebywa艂 razem z So艂偶enicynem w 艂agrze, w rozmowie telefonicznej z TVN24 wspomina艂 rosyjskiego noblist臋 z tamtych czas贸w, jako cz艂owieka niezmiernie prawego i sympatycznego. - To jednak si臋 wyra藕nie odmieni艂o, gdy偶 w czasach ZSRR sta艂 si臋 bardzo silnym nacjonalist膮 radzieckim - m贸wi艂 W臋gierski. By艂y kompan obozowej niedoli zapami臋ta艂 pisarza jako my艣liciela, kt贸ry do zwyk艂ych zdarze艅 obozowych zawsze dopisywa艂 interpretacje filozoficzn膮.
Pami臋tajmy to co dobre a nie to, co z艂e
Prof. Pomianowski odnosz膮c si臋 do kontrowersji w ocenach postaci noblisty zach臋ca艂, by ludzi ocenia膰 wed艂ug tego, co zrobili najlepszego, a nie za pope艂nione b艂臋dy. - So艂偶enicyn by艂 cz艂owiekiem, kt贸ry dokona艂 prze艂omu w literaturze rosyjskiej podejmuj膮c najbardziej zakazany temat tabu - temat 艂agr贸w - zaznaczy艂 profesor. I podkre艣li艂, 偶e, "So艂偶enicyn wykaza艂, 偶e prawo wykorzystywane do budowania i wzmocnienia autorytarnej w艂adzy nie ma nic wsp贸lnego ze sprawiedliwo艣ci膮".
Aleksander So艂偶enicyn, laureat literackiej nagrody Nobla zmar艂 w Moskwie w nocy z niedzieli na poniedzia艂ek. Mia艂 89 lat.
殴r贸d艂o: TVN24, PAP
殴r贸d艂o zdj臋cia g艂贸wnego:聽TVN24 (fot.EPA)