Kate Moss jest kimś więcej niż modelką - jest ikoną, a teraz także okazem muzealnym. Z okazji 23. rocznicy jej obecności w biznesie mody dwie galerie – w Paryżu i Nowym Jorku – organizują wystawy jej poświęcone. Od jutra można będzie oglądać ok. 60 zdjęć, które zrobili najlepsi fotografowie na świecie. Wśród nich są też dotąd niepublikowane, zrobione zanim modelka, jako 14-latka, zadebiutowała.
Żadna inna modelka nie ma tylu portretów, zrobionych przez najlepszych fotografów na świecie, które przeszły do historii. Żadna modelka nie wywarła też takiego wpływu na modę i sztukę, jak Moss.
- Kate jest prawdziwą muzą. Nie tylko inspiruje fotografów, ale na zdjęciach przekazuje ducha, nastroje, które zabierają odbiorców w magiczne miejsca. Jest jak nowa Dovima, jak Jean Shrimpton swojego pokolenia. Więc jeśli jakakolwiek dziewczyna zasługuje na wystawę w muzeum, to zdecydowanie ona – mówi Julia Gragnon z La Galerie de l'Instant w Paryżu.
Galeria pokaże ponad 25 portretów zrobionych modelce przez takie sławy, jak Patrick Demarchelier, Paolo Roversi, Bert Stern, Bettina Rheims, Corinne Day, Rankin, Albert Watson, Arthur Elgort, czy córka byłego Beatlesa - Mary McCartney. Wystawa potrwa do 14 września.
Z łatwością się rozbiera
Moss już 23 lata jest gwiazdą najbardziej chimerycznego biznesu, w którym nowe mody powstają szybciej niż zanikają stare. Skąd ta długowieczność? To efekt połączenia jej osobowości, skłonności do medialnego rozgłosu (romanse i skandale alkoholowo-narkotykowe), pracowitości i bezpruderyjności – choć niechętnie udziela wywiadów, z łatwością się rozbiera. - Żadna inna modelka nie eksponuje tak często swojego ciała. Zgadza się na każde ujęcie – zauważa sławny fotograf Mario Testino.
Jego portrety modelki znajdą się wśród ponad 35 fotografii w nowojorskiej galerii Danziger Projects. To część wystawy "The Kate Moss Portfolio and Other Stories", która potrwa do 30 czerwca. Wśród autorów prac są takie legendy, jak Annie Leibovitz, Mario Sorrenti, Juergen Teller, Herb Ritts, Glen Luchford, David Sims czy Mert Alas & Marcus Piggott.
Największą ciekawostką ekspozycji będą niepublikowane dotąd zdjęcia przyszłej ikony świata mody. Wśród fotografii, jakie udało się zebrać galerii, znalazły się te wykonane w 1988 roku przez Gene'a Lemuela. Dopiero rok później 14-letnia Brytyjka debiutowała na okładce "The Face".
Obie wystawy debiutują 12 maja.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Danziger Projects Gallery