Na skwerze na Krakowskim Przedmieściu przez cały dzień odbywać się będą pokazy tańca japońskiego, sztuk walki, parzenia herbaty i ikebany, kursy kaligrafii i sushi, projekcje filmów japońskich, wystawa komiksów i zdjęć. Z koleiw Łazienkach Królewskich od rana do wieczora będzie rozbrzmiewać muzyka. Artyści i uczniowie szkół muzycznych zagrają dla ofiar katastrofy w Japonii.
Koncertowy dzień w Starej Pomarańczarni ruszył o godz. 9.00. W finale wystąpi gość specjalny – pianista Janusz Olejniczak. Podczas koncertów będzie można kupować cegiełki o wartości 10, 20 i 100 zł. Całkowity dochód z ich sprzedaży trafi do przedstawicieli Ambasady Japonii w Polsce z przeznaczeniem dla Japońskiego Czerwonego Krzyża, który pomaga potrzebującym w rejonie kataklizmu.
Origami solidarności
Swoją solidarność z Japończykami będzie można okazać także w symboliczny sposób. W trakcie koncertów wolontariusze ze wszystkimi chętnymi będą składać papierowe żurawie. Żuraw to najbardziej popularna, a jednocześnie zawierająca głębokie przesłanie figura w sztuce origami. Od wieków był dla Japończyków symbolem zdrowia i długowieczności.
Koncert solidarności
Na piątkowym koncercie muzyka rozbrzmiewała tylko dla Japończyków. Było też origami. - Żurawie z origami wręcza się przy najróżniejszych okazjach, tak przy szczęśliwych jak i mniej szczęśliwych. Dlatego my w całym mieście organizujemy akcję składania żurawi, żeby Polacy mieli szansę przemówić do Japończyków ich językiem - mówił Karol Tomoki-Yamazaki, organizator akcji.
Do pomocy włączyła się także Polska Akcji Humanitarna. Na koncercie obecna była jej szefowa Janina Ochojska. - Zdaję sobie sprawę, że Japończycy mogliby sobie poradzić bez naszej pomocy, ale tu chodzi o coś bardziej ważnego, o solidarność - mówiła Ochojska.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24