W piątek w warszawskiej Fabryce Trzciny odbył się koncert charytatywny pt. "Noc miliona żurawi". Wystąpili m.in.: Anna Maria Jopek, Justyna Steczkowska i Tomasz Thomson Lach. Koncert był częścią akcji "Tysiąc Żurawi", podczas której wszyscy chętni solidaryzując się z ofiarami trzęsienia ziemi w Japonii, mogą nauczyć się trudnej sztuki robienia origami i zrobić papierowego żurawia. W planie jest "wyprodukowanie" tysiąca papierowych zabawek. Na sobotę zaplanowane są także kolejne imprezy.
Na skwerze na Krakowskim Przedmieściu przez cały dzień odbywać się będą pokazy tańca japońskiego, sztuk walki, parzenia herbaty i ikebany, kursy kaligrafii i sushi, projekcje filmów japońskich, wystawa komiksów i zdjęć. Z koleiw Łazienkach Królewskich od rana do wieczora będzie rozbrzmiewać muzyka. Artyści i uczniowie szkół muzycznych zagrają dla ofiar katastrofy w Japonii.
Koncertowy dzień w Starej Pomarańczarni ruszył o godz. 9.00. W finale wystąpi gość specjalny – pianista Janusz Olejniczak. Podczas koncertów będzie można kupować cegiełki o wartości 10, 20 i 100 zł. Całkowity dochód z ich sprzedaży trafi do przedstawicieli Ambasady Japonii w Polsce z przeznaczeniem dla Japońskiego Czerwonego Krzyża, który pomaga potrzebującym w rejonie kataklizmu.
Origami solidarności
Swoją solidarność z Japończykami będzie można okazać także w symboliczny sposób. W trakcie koncertów wolontariusze ze wszystkimi chętnymi będą składać papierowe żurawie. Żuraw to najbardziej popularna, a jednocześnie zawierająca głębokie przesłanie figura w sztuce origami. Od wieków był dla Japończyków symbolem zdrowia i długowieczności.
Koncert solidarności
Na piątkowym koncercie muzyka rozbrzmiewała tylko dla Japończyków. Było też origami. - Żurawie z origami wręcza się przy najróżniejszych okazjach, tak przy szczęśliwych jak i mniej szczęśliwych. Dlatego my w całym mieście organizujemy akcję składania żurawi, żeby Polacy mieli szansę przemówić do Japończyków ich językiem - mówił Karol Tomoki-Yamazaki, organizator akcji.
Do pomocy włączyła się także Polska Akcji Humanitarna. Na koncercie obecna była jej szefowa Janina Ochojska. - Zdaję sobie sprawę, że Japończycy mogliby sobie poradzić bez naszej pomocy, ale tu chodzi o coś bardziej ważnego, o solidarność - mówiła Ochojska.
Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: TVN24