- Tych hasztagów dookoła zrobiło się tak dużo, że trudno się w nich rozeznać - mówił pisarz Michał Olszewski, który był gościem programu "Xięgarnia" na antenie TVN24.
Michał Olszewski jest dziennikarzem, pisarzem i publicystą. Jest autorem wielu reportaży (za reportaż "Przez dotyk" otrzymał nagrodę w konkursie reporterów "Oczy otwarte"). Publikował również opowiadania, szkice i recenzje w czasopismach literackich. W 2015 roku otrzymał Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki "Najlepsze buty na świecie".
W "Xięgarni" pisarz opowiedział o swojej najnowszej książce "#upał".
Pytany, czym jest według niego hasztag, Olszewski tłumaczył: - Symbolem nowej rzeczywistości. Symbolem wyciągania z rzeczywistości wszystkiego, co ciekawe, intrygujące. Tyle, że tych hasztagów dookoła zrobiło się tak dużo, że trudno się w nich rozeznać - dodał pisarz.
- Może lada chwila dojdziemy do sytuacji, w której będzie potrzebny "hasztag do kwadratu" albo jakiś inny symbol graficzny, który spośród wszystkich ciekawych rzeczy świata wyróżni te jeszcze ciekawsze - mówił.
Jak opowiadał, bohaterem "Upału" jest Fej, "zadowolony z siebie redaktor lokalnego portalu o ambicjach globalnych". - Ma trochę poprzestawiane kategorie. Dla niego kategoria prawda-nieprawda nie jest czymś, co jest istotne; co trzeba brać pod uwagę. Kategoriami, którymi się posługuje jest nudne-ciekawe - opisywał bohatera autor.
Nowe dziennikarstwo
Olszewski tłumaczył, że książka nie miała być jednak satyrą na środowisko dziennikarskie. - Mam nadzieję, że czytelnicy w pewnym momencie zdadzą sobie sprawę z tego, że to jest opowieść również o nich. To jest opowieść o arcyciekawym świecie, w którym dzieje się strasznie dużo i w którym stare kategorie przestają mieć znaczenie - wyjaśniał.
Według Olszewskiego "dziennikarstwo jakie znamy, pewnie umiera lub ewoluuje". - Dziennikarze jednak istnieją i istnieć będą. Zasadnicza różnica pomiędzy czasami, kiedy ja zaczynałem swoją pracę w tym zawodzie, a tym, co dzieje się obecnie, jest taka, że w tej chwili dziennikarzem jest każdy z nas - stwierdził. - Jedną z podstaw tego nowego świata mediów jest to, czy coś jest ciekawe czy nie, a rozróżnienie prawda-nieprawda schodzi na plan dalszy, więc mamy do czynienia ze światem takim jak ten z "Upału", gdzie nie wiemy, czy dana rzecz dzieje się naprawdę czy jest wymyślona - opowiadał.
ZOBACZ CAŁY PROGRAM:
Program "Xięgarnia" powstaje dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu "Promocja czytelnictwa".
"Xięgarnia" - w każdą sobotę o godz. 18.00 oraz w niedzielę o godz. 02.30.
Autor: mw\mtom / Źródło: tvn24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24