Kultura i styl

„Marzyłem, że przyleci Harry Potter i mnie uratuje”

Kultura i styl

"Dzieci Biesłanu" w TVN24
"Dzieci Biesłanu" w TVN24"Dzieci Biesłanu" w TVN24

Trzy dni trwał dramat zakładników przetrzymywanych przez czeczeńskich ekstremistów w szkole w Biesłanie. W szturmie rosyjskich wojsk zginęło ponad 300 osób, w tym ponad 100 dzieci. Cztery lata po tragedii dokumentalistka Ewa Ewart rozmawiała z ocalonymi. „Dzieci Biesłanu” w niedzielę o 12.20 w TVN24.

Jesienią na antenie TVN24 pokazane zostaną dokumenty Ewy Ewart. Cykl 10 filmów rozpoczyna się w niedzielę 31 sierpnia o godzinie 12.20 dokumentem „Dzieci Biesłanu”, który zdobył wiele międzynarodowych nagród. To materiał opowiadający historię ataku terrorystycznego na szkołę w Biesłanie oczami dzieci, które go przeżyły. – Miałem nadzieję, że przyleci Harry Potter, zaprzyjaźnimy się i razem uciekniemy – wspomina jeden z uczniów. – Nie ma Boga. Jest tylko siła, wojsko – mówi inny.

1 września 2004 roku grupa uzbrojonych ekstremistów zaatakowała szkołę nr 1 w Biesłanie niedaleko granicy z Inguszetią.. Na trzy dni ponad tysiąc dzieci i dorosłych zostało zamkniętych bez dostępu do wody i jedzenia w dusznej sali gimnastycznej. Gehenna zakładników zakończyła się 3 września szturmem rosyjskiego wojska. W jego wyniku zginęło – według oficjalnych szacunków - 339 osób.

Ewa Ewart po czterech latach od tragedii pojechała ponownie do Biesłanu i spotkała się z bohaterami swojego materiału. Jak żyją? Czy pokonali traumę? Film zostanie wyemitowany 31 sierpnia, czyli dzień przed czwartą rocznicą zamachu.

Dokumenty Ewy Ewart

Filmy dokumentalne Ewy Ewart kanał TVN24 będzie pokazywał co tydzień, w niedziele. Oprócz „Dzieci Biesłanu”, wyemitowane zostaną inne głośne dokumenty dziennikarki:

Mystery Flights – Tajemnicze loty (7 września o 12.20) Tajne więzienia CIA w Europie – czy rzeczywiście istnieją? Czy Amerykanie przetrzymują tam, torturują i zmuszają do zeznań podejrzanych o terroryzm? Czy tajne więzienie było też w Polsce? Na te pytania stara się odpowiedzieć ekipa BBC.

Access to Evil – Na osi zła – kraj cichej śmierci (14 września o 12.20) Film opowiada o obozach koncentracyjnych w Korei Północnej, w których reżim przetrzymuje setki tysięcy ludzi i dokonuje na nich eksperymentów medycznych. Główny bohater, Kwon Hiuk, był komendantem jednego z największych obozów. Więźniowie są tam zmuszani do ciężkiej pracy, głodzeni i torturowani, później zamykani w komorach gazowych. Tam koreańscy naukowcy testują na nich gazy bojowe. Skutecznie – początku na zagazowanie człowieka potrzebowali trzech godzin, z czasem opracowano metodę skracającą czas umierania do dwóch i pół godziny.

Who is Putin? – Kim jest Putin? (21 września o 12.20) Portret przywódcy Rosji, stworzony po pierwszym roku jego prezydentury. Autorzy filmu starają się odpowiedzieć na pytanie kim jest człowiek, w którego rękach ciągle leży przyszłość największego państwa na świecie.

ETA - Coming in from the Cold (28 września o 12.20) Dokument o historii 30-letniej walki o niezawisłość Kraju Basków, prowadzonej przez Zbrojnych Separatystów Baskijskich zETA. Autorce udało się przeprowadzić pierwszy od ponad 20 lat obszerny wywiad z liderami ETA, w którym często z brutalną szczerością przedstawiają swoje racje i przyczynę wybranych metod walki o oddzielenie się od Hiszpanii.

The Cocaine War – Wojna kokainowa (5 października o 12.20) To obraz zniszczonej wojną domową Kolumbii. O historii tego ponad 30-letniego, napędzanego kokainą konfliktu opowiadają jego główni aktorzy. Film naświetla także uczestnictwo i rolę, jaką odgrywają w kolumbijskim konflikcie Stany Zjednoczone.

Russia – Poison City. Rosja – Zatrute Miasto (12 października o 12.20) To przejmujący raport z rosyjskiego Dzierżyńska, który ma własny niechlubny rekord w księdze Guinessa jako najbardziej chemicznie zanieczyszczone miasto na świecie. Średnia długość życia kobiet to 47 lat, mężczyzn – 42. I choć mieszkańcy tego oddalonego od 240 mil od Moskwy – „najbrudniejszego miejsca na ziemi” codziennie po cichu umierają, to jednocześnie nie robią nic, by się uratować.

This World: Japan – Retired Husband Syndrome. Japonia – emeryci (19 października o 12.20) Film obrazuje dramat Japonek, który zaczyna się w momencie, kiedy ich mężowie odchodzą na emeryturę i wracają do domów. Przez te wszystkie lata małżeństwa kobiety przyzwyczaiły się do samotności. Kiedy po około czterdziestu latach pojawia się perspektywa całodobowej obecności partnera w domu, wpadają w panikę.

Icebreaker – Solidarność (26 października o 12.20) To jedyny dokument, który Ewa Ewart zrealizowała w Polsce. W 1999 roku, w Stoczni Gdańskiej nakręciła film na dziesięciolecie upadku komunizmu w Europie Środkowo – Wschodniej.

Killing the story – Zabicie historii (2 listopada o 12.20) Dokument, który stanowił próbę wyjaśnienia zagadki morderstwa ukraińskiego dziennikarza. Ciało zostało znalezione po dziewiętnastu miesiącach. Według znalezionych niedługo po tym nagrań prezydent Leonid Kuczma był zamieszany w morderstwo.

Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: "Dzieci Biesłanu" w TVN24

Pozostałe wiadomości