Niedźwiecki, Wrona, Kydryński, Mazolewski, Szydłowska. Pożegnania z Trójką

TVN24 | Kultura i styl

Aktualizacja:
Autor:
pp,
akw,tmw/adso
Źródło:
RadioNewsLetter.pl, tvn24.pl
"Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika na 1. miejscu LP3. Informacje zniknęły ze strony radiaTVN24
wideo 2/35
TVN24"Twój ból jest lepszy niż mój" Kazika na 1. miejscu LP3. Informacje zniknęły ze strony radia

W związku z sytuacją, która zaistniała wokół piątkowego notowania LP3 oraz posądzeniem mnie o nieuczciwość w przygotowywaniu audycji, którą prowadzę od ponad 35 lat, kończę współpracę z Programem III Polskiego Radia - poinformował w opublikowanym w niedzielę oświadczeniu Marek Niedźwiecki. Podobną decyzję podjęli inni dziennikarze, w tym Hirek Wrona, Marcin Kydryński i Agnieszka Szydłowska. Z radiem pożegnał się też muzyk Wojtek Mazolewski, związany z rozgłośnią od stycznia 2019 roku.

Marek Niedźwiecki pracował w Trójce w latach 1982-2007 oraz ponownie od 2010 roku. Był pomysłodawcą i prowadzącym Listy Przebojów. W Programie III Polskiego Radia prowadził także takie audycje jak: Zapraszamy do Trójki, W Tonacji Trójki, Markomania czy Pół Perfekcyjnej Płyty. Był także pomysłodawcą Trójkowego Topu Wszech Czasów.

Hirek Wrona odchodzi z Trójki

Z Trójką pożegnał się również dziennikarz Hirek Wrona. "Dziś postanowiłem pożegnać się z Trójką. To jedyne oświadczenie w tej sprawie. Trójka była dla mnie najwspanialszą przygodą mojego życia. Była dla mnie symbolem znakomitego dziennikarstwa i Ludzi, których połączyła pasja dzielenia się kulturą i wiedzą o niej" - napisał w niedzielę Hirek Wrona.

Dziennikarz z Trójką współpracował - z przerwami - przez ponad 30 lat.

Ostatnia "Siesta" Kydryńskiego

Podobną decyzję ogłosił w niedzielę Marcin Kydryński. 17 maja to data, gdy na antenę miała powrócić jego audycja "Siesta", która w marcu zniknęła z powodu wprowadzenia tymczasowej ramówki w związku ze stanem epidemii. Jednak na początku niedzielnego programu dziennikarz oznajmił, że żegna się z rozgłośnią. - Przyszedłem z wami się pożegnać. Mieliśmy nie najgorsze party, trwało 31 lat. Przed nami ostatnia "Siesta" - ogłosił.

Kydryński prowadził "Siestę" od 2001 roku. Z Trójką związany był od 1989 roku.

W wydanym w czasie audycji oświadczeniu potwierdził: "Wróciłem, żeby się pożegnać". "W Trójce zostaje wciąż kilka bliskich mi osób. Prosiłbym, by ich nie osądzać, bo każdy z nas jest w innej życiowej sytuacji. Dla mnie decyzja o odejściu – choć w świetle wydarzeń ostatnich miesięcy oczywista – jest trudna. Dla nich może być niemożliwa" - zaznaczył.

"Kontynuacja niechlubnej wyliczanki". Odchodzi Szydłowska

W poniedziałek o swoim odejściu z radia poinformowała również dziennikarka Agnieszka Szydłowska. "Moje ostatnie słowo: złożyłam dzisiaj wypowiedzenie, zatem po zakończeniu procedur i terminów wynikających z umowy przestanę być pracownikiem radiowej Trójki" - napisała w poście na Facebooku.

Przyznała, że długo "woziła się z decyzją", ponieważ "urodziła się do radia publicznego, bo misję ma we krwi". "I nawet teraz jestem na maksa wkurzona, że oddaję pole, godziny, w których starałam się dawać miejsce artystom różnorodnym i nierozpieszczanym uwagą innych mediów o zasięgach jakie dawała Trójka" - czytamy w poście dziennikarki.

Oceniła, że "ostatnim akordem" była dla niej "pandemiczna ramówka". "Tak naprawdę zaorała naszą antenę pozbawiając słuchaczy ulubionych programów. I - nad czym bardzo ubolewam - dostępu do informacji kulturalnych i wymiany myśli" - napisała dziennikarka. "Co było dalej - wiecie. Marek, Hirek, Marcin. Kontynuacja niechlubnej wyliczanki" - dodała.

Agnieszka Szydłowska pracowała w Trójce 17 lat, współprowadziła program Radiowy Dom Kultury.

"Nie zgadzam się na cenzurę"

Ze współpracy z radiową Trójką zrezygnował muzyk i kompozytor Wojtek Mazolewski. Jego audycja o jazzie pojawiła się na falach radia w styczniu 2019 roku.

"Nie zgadzam się na cenzurę i niszczenie Polskiego Radia. Zwalnianie niezależnych dziennikarzy i manipulacje. Z tak prowadzoną misją publiczną nie chcę i nie mogę współpracować" - wyjaśnił na Facebooku.

"Dziękuje trójkowiczom i słuchaczom za wsparcie i zaufanie. Wierzę, że wróci Nasza Trojka" - zaznaczył.

Tłumaczenia dyrekcji Trójki

Decyzja dziennikarzy ma związek z 1998. notowaniem Listy Przebojów Trójki. Na pierwszym miejscu tego zestawienia zadebiutowała najnowsza piosenka Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój". Informacja o tym szybko zniknęła jednak ze stron państwowego radia. W sobotę późnym popołudniem dyrektor i redaktor naczelny Trójki Tomasz Kowalczewski oświadczył, że podczas głosowania "został złamany regulamin", a "redakcja podjęła decyzję o unieważnieniu głosowania".

Oświadczenie w podobnym brzmieniu niedługo potem wydała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska. "Dyrekcja Programu Trzeciego zdecydowała o unieważnieniu piątkowego notowania Listy Przebojów Trójki. Podczas elektronicznego głosowania została wprowadzona piosenka spoza listy i doszło do ingerencji w kolejność utworów. Wskutek tego wynik końcowy nie odzwierciedlał głosowania słuchaczy" - napisała.

W niedzielę Kowalczewski oświadczył, że to prowadzący tego dnia audycję Marek Niedźwiecki zdecydował o przestawieniu utworu Kazika "Twój ból jest lepszy niż mój" na miejsce pierwsze, a piosenka wybrana przez słuchaczy z największą liczbą głosów spadła na miejsce szóste.

W poniedziałek dyrekcja Trójki zapowiedziała zlecenie audytu Listy Przebojów na przestrzeni ostatnich lat i stworzenie regulaminu audycji. Zastępca dyrektora Mirosław Rogalski podał, że z danych informatycznych wynika, że piosenka Kazika nie wygrała ostatniego notowania, a znalazła się na czwartym miejscu.

CZYTAJ WIĘCEJ O REAKCJACH LUDZI KULTURY NA SYTUACJĘ W TRÓJCE >>>

Milczący protest

W niedzielę ponad trzydzieścioro współpracowników i pracowników radiowej Trójki stanęło - w bezpiecznych odstępach - w milczeniu, aby zaprotestować przeciwko bieżącym wydarzeniom.

Milczący protest pracowników radiowej Trójki TVN24

Dziennikarze Trójki: teraz musimy zaprotestować

Wcześniej niektórzy dziennikarze Trójki wydali pisemne oświadczenie w tej sprawie. Na profilach społecznościowych dziennikarza muzycznego Piotra Stelmacha, prowadzącego pasma poranne Marcina Łukawskiego oraz dziennikarza redakcji sportowej Adama Maleckiego możemy przeczytać:

Szanowni Państwo, przez wiele lat pracowaliśmy na to, byście mogli słuchać Trójki z przyjemnością. Żeby to było dobre i mądre radio. Teraz musimy zaprotestować. Przeciwko odebraniu stacji wiarygodności. Przeciwko skandalicznemu traktowaniu dziennikarzy. Przeciwko cenzurze. Przeciwko sukcesywnemu niszczeniu radia. Mamy dość wystawiania Trójki na nieustanne zarzuty zakłamywania rzeczywistości i ingerencji polityków. Stało się za dużo. Dość! Stoimy murem za Markiem Niedźwieckim i Bartoszem Gilem. #muremzatrójką"

Bartosz Gil, jeden z dziennikarzy redakcji muzycznej radiowej Trójki, miał zostać zawieszony, o czym poinformowała w sobotę jego żona Mahdieh Gholami. W swoim wpisie przekazała, że dyrektor Tomasz Kowalczewski miał próbować wymusić na dziennikarzach, aby podpisali się pod listem stwierdzającym, że w głosowaniu doszło do pomyłki i dlatego zostało ono unieważnione. Gil miał odmówić.

Autor:pp, akw,tmw/adso

Źródło: RadioNewsLetter.pl, tvn24.pl