4 miliony 366 tysięcy złotych uzyskano za obraz Stanisława Wyspiańskiego "Macierzyństwo" na czwartkowej aukcji Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie. - To była najlepsza nasza aukcja w historii. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku - powiedział dyrektor DESY Unicum Jan Koszutski.
- Osiągnęliśmy ponad 14 milionów złotych z aukcji sztuki dawnej. Nigdy dotąd nie mieliśmy takiego wyniku. Niesamowicie przebiegała aukcja obrazu Wyspiańskiego "Macierzyństwo". Cena wywoławcza wynosiła 800 tysięcy. Kwota, za jaką sprzedano to dzieło - 4, 366 miliona złotych sprawia, że jest to obecnie najdroższy obraz na polskim rynku sztuki - podkreślił Koszutski.
Rekordowo wysokie ceny obrazów
- Został pobity rekord z czerwca tego roku, kiedy obraz Jana Matejki "Zabicie Wapowskiego" sprzedano za niecałe cztery miliony złotych – dodał. Rekordowo wysokie ceny uzyskały też obrazy: "Grupa dzieci z koszykiem owoców" Tadeusza Makowskiego, który wylicytowano za 1 298 miliona złotych, "Kobiecy akt siedzący" Mojżesza Kislinga - 826 tysięcy złotych. "Portret Antoniego Serafińskiego" namalowany przez Jana Matejkę kolekcjoner zakupił za 637,2 tysiąca złotych.
Żona i syn Wyspiańskiego
"Macierzyństwo" - obraz z 1904 roku przedstawia żonę Wyspiańskiego – Teodorę Teofilę Pytko, trzymającą w ramionach jedno z trojga ich dzieci. Niełatwo określić, o które chodziło - może to być zarówno Mietek, jak i Staś. Chłopiec z czułością wtula się w matkę, znajdując ukojenie. Teodora, widziana z profilu, przytula synka i zamyka oczy. - Obraz ten należy do najważniejszych malarskich interpretacji dzieciństwa w sztuce europejskiej - powiedział przed aukcją Juliusz Windorbski, prezes DESY Unicum. W jego ocenie rynek sztuki w Polsce ma się bardzo dobrze. - Jest duże zainteresowanie sztuką. Oczywiście kolekcjonerzy szczególnie zwracają uwagę na prace wybitne, tu zawsze są chętni do licytacji. Można śmiało stwierdzić, że polska sztuka cieszy się coraz większym zainteresowaniem i osiąga coraz wyższe ceny - dodał. Aukcja Sztuki Dawnej odbyła się w czwartek w nowej siedzibie Domu Aukcyjnego DESA Unicum w Warszawie.
Autor: azb\mtom / Źródło: PAP