Ks. Kazimierz Sowa, dyrektor kanału Religia.tv, został laureatem tegorocznej edycji nagrody dziennikarskiej im. biskupa Jana Chrapka "Ślad".
Nagroda jest przyznawana osobom, których działalność przyczyniła się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu.
Odbierając nagrodę, ks. Sowa podkreślił, że jako młody początkujący ksiądz i dziennikarz miał możliwość poznania bpa Chrapka. Podkreślił, że otwierał on człowiekowi oczy na zjawiska, na które czasem nie zwraca się uwagi. Jak mówił, dla dziennikarzy szczególnie ważne powinno być, byśmy ”w takiej pogoni, w której czasem jesteśmy, nie bawili się w tego, który stwarza rzeczywistość, a nie opisuje ją tylko. Bo wtedy nie mówimy widzom, czytelnikom, słuchaczom, jak się sprawy mają, tylko próbujemy im włożyć do głowy, jak my to widzimy. Zamiast tego, jak jest, próbujemy powiedzieć, jak naszym zdaniem powinno być. To pewne skrzywienie” - zaznaczył.
Podziękowania dla szefów ITI i biskupów
Podkreślił, że kanału Religia.tv nie byłoby gdyby nie środki finansowe szefów ITI: Jana Wejcherta i Mariusza Waltera, a także ”dwóch odważnych biskupów”: kard. Stanisława Dziwisza, który ”uwierzył na słowo” i abpa Kazimierza Nycza, który ”uwierzył, że to może być fajne przedsięwzięcie”.
Laureatką nagrody specjalnej ”Diamentowy Ślad” za dorobek publicystyczny, satyryczny, dziennikarski w skali całego życia została Ewa Szumańska, pisarka, reportażystka, autorka słuchowisk radiowych, satyryk, twórczyni popularnego cyklu audycji radiowych ”Z pamiętnika młodej lekarki”. W jej imieniu nagrodę odebrał Jacek Fedorowicz.
Nagroda dla Tejchmana
W tym roku kapituła nagrody po raz pierwszy przyznała wyróżnienie w dziedzinie edukacji ekonomicznej - ”Denara”. Otrzymał ją dziennikarz kanału TVN CNBC Biznes Marek Tejchman ”za pełne wrażliwości i zrozumienia przekazywanie wiedzy na temat współczesnej ekonomii”.
Wśród nominowanych do nagrody znalazł się ks. Wacław Oszajca za ”publicystykę trafiającą w sedno wyzwań na skrzyżowaniu wiary i niewiary, tych wyzwań, przed jakimi stoi Kościół dziś”.
Gospodarz uroczystości, abp Kazimierz Nycz przypomniał postać bpa Jana Chrapka. ”- Był człowiekiem, który starał się nam, biskupom, księżom, bardzo kłaść na sercu, by wspierać dobrych dziennikarzy, by otwierać Kościół na media, by w ten sposób dbać o to, co jest ważnym wymiarem życia społecznego - mówił abp Nycz.
”Czy dzisiejsze media podobałyby się bp. Chrapkowi”
- Nie wiem, co by dziś bp Chrapek powiedział o mediach. Czy byłby do końca zadowolony, mimo że miał pozytywne, optymistyczne nastawienie? Czy nie miałby wiele nam wszystkim do powiedzenia: tym, którzy media tworzą, i tym, którzy je odbierają. Bo myślę, że jego doświadczenie, jego wiedza, jego miłość do Kościoła i człowieka sprawiały, że chciałby, aby człowiek się obracał przez pryzmat takich mediów, które są na służbie prawdy, dobra, wzajemnych więzi - mówił abp Nycz.
Nagroda upamiętniająca tragicznie zmarłego bp. Jana Chrapka - głównego organizatora pielgrzymek Jana Pawła II do Polski - przyznawana jest od 2002 r. Jak podkreślają fundatorzy, ”Ślad” to nagroda ”dziennikarzy dla dziennikarzy i innych ludzi mediów”. Jej motto stanowią słowa bpa Chrapka: ”Idź przez życie tak, aby ślady twoich stóp przetrwały Cię!”
Główną ideą nagrody jest przybliżanie i promowanie osób, których działalność przyczyniła się w sposób wybitny do budowania kultury prawdy, porozumienia i dialogu. ”Ślad” ”honoruje profesjonalizm pracy, ale także postawę życiową, jakiej wzorem był bp Chrapek - budowniczy mostów między ludźmi”.
Symbolem nagrody jest statuetka autorstwa Gustawa Zemły przedstawiająca dwie dłonie.
Laureatami nagrody w poprzednich latach byli m.in.: Ewa Czaczkowska z ”Rzeczpospolitej”, Stefan Wilkanowicz z wydawnictwa Znak,dziennikarz Marek Zając czy Szymon Hołownia. Pierwszym laureatem ”Śladu Diamentowego”, który przyznawany jest co trzy lata, był b. premier Tadeusz Mazowiecki.
Biskup Jan Chrapek zginął 18 października 2001 roku w wypadku samochodowym w Starych Sieklukach koło Białobrzegów Radomskich. Jako biskup radomski był inicjatorem wielu charytatywnych przedsięwzięć: jadłodajni dla ubogich, banku żywności, badań mammograficznych dla kobiet z najdalszych zakątków diecezji. Był także wykładowcą na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Koordynował od strony medialnej pielgrzymki papieża Jana Pawła II do Polski.
//mat
Źródło: PAP