Francuski architekt Vincent Callebaut zaprojektował ekologiczną wioskę, która miałaby pomóc zniszczonej ubiegłorocznym trzęsieniem ziemi stolicy Haiti. Coral Reef, inspirowany organicznymi formami koralowca, ma zaoferować tysiąc mieszkań. Autor gotów jest oddać go za darmo, ale władze Port Au Prince nie mają pieniędzy na budowę.
W styczniu ub.r. Port Au Prince nawiedziło trzęsienie ziemi, które zniszczyło większą jego część. W największej katastrofie naturalnej w historii tego kraju zginęło 230 tysięcy osób.
ONZ szacuje, że po trzęsieniu ziemi z dwumilionowej stolicy na wieś uciekło około 200 tysięcy ludzi, a w rok po kataklizmie 800 tysięcy nadal żyje w namiotach. W mieście znajduje się prawie tysiąc obozów dla tych, którzy stracili dach nad głową. W niektórych mieszka kilkaset osób, w innych po kilkadziesiąt tysięcy, borykając się z ogromną nędzą. 70 proc. obywateli Haiti musi przeżyć za dwa dolary dziennie.
Rafa koralowa dla tysiąca rodzin
Paryski architekt Vincent Callebaut postanowił im pomóc – zaprojektował ekologiczną wioskę. Jego Coral Reef (Rafa koralowa) zakłada, że mieszkania znalazłoby tysiąc rodzin.
Nieco bajkowa budowla miałaby stanąć wzdłuż wybrzeża. Planuje się wykorzystanie głębokich fundamentów, które ma wspierać osiem palowych kolumn, stanowiących "kręgosłup" i zapewniających stabilność przy licznych wahaniach w wysokości konstrukcji - wszystko z myślą o groźbie kolejnego trzęsienia ziemi.
Inspirowany organicznymi formami koralowca obiekt ma się składać z dwóch równoległych kondygnacji przecinających całą wioskę. Pomiędzy nimi ma powstać teren zieleni – każda z rodzin miałaby swój ogródek albo nieopodal większą farmę z hodowlą owoców morza i ryb.
Autor odda za darmo
Autor stawia na ekologię. Kompleks miałby powstać z prefabrykatów zrobionych z drewna tropikalnego i opierać się na rozwiązaniach przyjaznych środowisku - a więc energii geotermalnej, prądach morskich, turbinach wiatrowych oraz panelach fotowoltaicznych wykorzystujących energię słoneczną. Oczyszczalnie ścieków mają filtrować i wykorzystywać wodę przed zwróceniem jej do morza.
Pomysł Callebaut wzbudził zainteresowanie światowych mediów ze względu na swoją oryginalność, a także dlatego, że autor jest gotów oddać swój architektoniczny projekt za darmo, by pomóc zniszczonemu Haiti. Rząd tego najbiedniejszego kraju Ameryki Łacińskiej nie stać jednak na odbudowę Port Au Prince.
- Nawet bogaty kraj miałby problemy z poradzeniem sobie ze skutkami takiej katastrofy – powiedziała szefowa haitańskiego oddziału UNICEF, Françoise Gruloos-Ackermans, której Coral Reef bardzo się spodobał. - Czekamy na inwestorów gotowych pomóc w realizacji projektu - zaapelowała.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Vincent Callebaut Architecte