Kirstie Alley zmarła w wieku 71 lat. U aktorki nowotwór jelita grubego zdiagnozowano dopiero niedawno. Choroba ta na początku nie daje wyraźnych objawów. Pojawiają się dopiero, gdy nowotwór jest już w wysokiej fazie rozwoju. Dlatego jak podkreślają eksperci, kluczowe są badania profilaktyczne.
Rak jelita grubego to trzeci najczęściej występujący nowotwór na świecie, po raku płuc i raku piersi. Ponad 90 proc. przypadków zachorowań diagnozuje się u osób powyżej 50. roku życia, ale od połowy lat 90. coraz częściej choroba ta pojawia się też u młodszych.
Według portalu zwrotnikraka.pl w Polsce co roku diagnozuje się około 18 tys. zachorowań na nowotwór złośliwy jelita. Wczesne wykrycie raka jelita grubego jest kluczowe dla walki z chorobą i daje pacjentom lepsze rokowania, zanim rak rozprzestrzeni się na inne narządy.
Wczesne objawy raka jelita grubego
Eksperci podkreślają, że rak jelita grubego rozprzestrzenia się powoli, a jego objawy często pojawiają się już po tym, jak choroba zaczyna wyraźnie postępować. Według American Cancer Society kluczowe mogą być takie symptomy, jak zmiany w wypróżnieniach, na przykład częste biegunki, krwawienie z odbytu, ciemne stolce, ale też skurcze, utrata wagi czy nadmierne zmęczenie.
Portal zwrotnikraka.pl wskazuje, że pierwsze objawy mogą umykać uwadze pacjenta, bo są niespecyficzne i przypominają powszechne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Jednak zauważenie u siebie takich objawów powinno się wiązać z konsultacją u lekarza, mogą bowiem oznaczać, że rak postępuje. Dlatego tak istotna jest profilaktyka, zanim choroba da o sobie znać.
Kolonoskopia - od kiedy wykonywać badanie
Osoby w wieku od 45. roku życia powinny regularnie poddawać się badaniom przesiewowym w kierunku raka jelita grubego, takim jak kolonoskopia, nawet jeśli nie mają żadnych objawów. Choć wiele osób obawia się tego badania, należy je przeprowadzać, daje ono bowiem duże szanse na wykrycie raka w jelicie grubym albo przedrakowej postaci, czyli polipa. Jeśli kolonoskopia nie wykaże zmian w jelicie, kolejna zalecana jest dopiero za dziesięć lat. Innym badaniem, które można wykonać zamiast kolonoskopii, jest analiza stolca w kierunku obecności krwi utajonej. Powinno się je wykonywać co roku.
Kto jest narażony na raka jelita grubego?
Objawy nowotworu nie różnią się znacząco między kobietami i mężczyznami. W przypadku kobiet jednak dużo łatwiej jest je bagatelizować, ponieważ mogą przypominać oznaki cyklu menstruacyjnego. To na przykład skurcze brzucha, brak energii i zmęczenie. Eksperci podkreślają, że tego typu objawy, zwłaszcza jeśli pojawią się po raz pierwszy lub nie są bezpośrednio związane z menstruacją, należy skonsultować z lekarzem.
Szczególnie narażone na zachorowanie na raka jelita grubego są osoby, u których w rodzinie w przeszłości zdiagnozowano nowotwór. Według organizacji Fight CRC w takim przypadku badania przesiewowe powinno się rozpocząć dziesięć lat przed osiągnięciem wieku, w jakim chorobę zdiagnozowano u najmłodszego członka rodziny. Co pięć lat powinno się poddawać natomiast zabiegowi kolonoskopii.
Źródło: People, zwrotnikraka.pl
Źródło zdjęcia głównego: Vinnie Zuffante/Michael Ochs Archives/Getty Images